Hamas: Ateşkes teklifimiz için Türkiye, Katar, Mısır, BM ve Rusya’nın garantör olmasını istedik – Netenyahu reddedip yeni saldırı emri verdi

Hamas Ateşkes teklifimiz için Türkiye, Katar, Mısır, BM ve Rusya'nın garantör olmasını istedik - Netenyahu reddedip yeni saldırı emri verdi

Hamas Ateşkes teklifimiz için Türkiye, Katar, Mısır, BM ve Rusya'nın garantör olmasını istedik - Netenyahu reddedip yeni saldırı emri verdi

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame el Hamdan, Gazze’de ateşkes için sundukları teklifte Mısır, Katar, Türkiye, Rusya ve BM’nin her türlü anlaşmada garantör olmasını talep ettiklerini açıkladı.

Hamdan, Hamas’ın Beyrut Ofisinde düzenlediği basın toplantısında, Hamas’ın arabulucu ülkeler üzerinden İsrail hükümetine sunduğu esir takası ve ateşkes mutabakatı hakkında açıklama yaptı.

Hamas’ın kapsamlı ve eksiksiz bir ateşkesin sağlanması için çalıştığını belirten Hamdan, “Hamas yardım ve yardım malzemelerinin gönderilmesi, çocuklar, kadınlar ve yaşlılar da dahil olmak üzere savunmasız sivillere yönelik barbarca saldırılarına son verilmesi, yerinden edilenlere güvenli barınma sağlanması, yeniden imarın sağlanması ve Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılması ve tam esir takası için önerilerini mutabakatta sundu.” ifadelerini kullandı.

Filistin halkının en temel insan haklarını bile reddeden İsrail’in tepkilerine rağmen anlaşma mutabakatına Hamas’ın olumlu yanıt verdiğini dile getiren Hamdan, anlaşma mutabakatının ilan edildiği günden bu yana İsrail’in ısrarla Gazze’ye yönelik saldırılarına devam edeceği yönünde açıklamalar yaptığını kaydetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun anlaşma mutabakatına yönelik kısa bir süre önce yaptığı açıklamayı hatırlatan Hamdan, Netanyahu’nun ordusunu Gazze’den çekmeyeceğini ve hapishanelerdeki Filistinlileri serbest bırakmayacağını söyledi.

Hamdan, İsrail’deki savaş kabinesinin, Gazze’deki sivillere yönelik saldırıları durdurmaya giden her türlü yolu kesme gayreti içerisinde olduğunu bir kez daha teyit ettiğini vurguladı.

Gazetecilerin, Mısır ve Katar’ın yanı sıra mutabakat anlaşmasında hangi ülkelerin garantör olduğu sorusuna Hamdan, “Gazze’de ateşkes için sunduğumuz teklifte Mısır, Katar, Türkiye, Rusya ve BM’nin her türlü anlaşmada garantör olmalarını talep ettik.” yanıtını verdi.

Hamdan, anlaşma mutabakatına ilişkin meydana gelen gelişmeleri yeniden ele almak için Hamas’tan bir heyetin yarın Kahire’de temaslarda bulunacağını sözlerine ekledi.

Netanyahu, Hamas’ın ateşkes taleplerini reddedip yeni saldırı emri verdiklerini açıkladı

Hamas’ın ateşkes önerisine karşı çıkan Netanyahu, Gazze’de yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah bölgesine saldırı hazırlığı için orduya emir verdiklerini açıkladı.

Netanyahu, Hamas'ın ateşkes taleplerini reddedip yeni saldırı emri verdiklerini açıkladı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ateşkes ve karşılıklı esir takası teklifi sunan Hamas’ın isteklerini kabul etmenin İsrail için yeni bir kıyıma yol açacağını savunarak, Gazze’nin güneyindeki Rafah kentine saldırıya hazırlanması için orduya emir verdiklerini söyledi.

Netanyahu, Hamas‘ın ateşkes teklifine ilişkin ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin ailelerine seslenen Netanyahu, Hamas’ın taleplerinin “gerçek dışı” olduğunu savunarak, askeri baskıyı sürdürmenin esirleri getirmek için tek seçenek olduğunu, Hamas’ın taleplerini kabul etmenin esirleri serbest bırakmayacağını, “bilakis yeni bir kıyıma yol açacağını” ileri sürdü.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze‘ye yönelik saldırıların birkaç ay içinde sonuç vereceğini iddia ederek hedeflerinden dönmeyeceklerini kaydetti.

Orduya Refah kentine saldırı emri

Hamas’a karşı zafere yakın olduklarını Blinken’a aktardığını dile getiren Netanyahu, bu zaferin Orta Doğu’da yansımaları olacağını vurguladı.

Netanyahu, Gazze’nin güneyinde 1 milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinli sivilin sığındığı Refah kentine ilişkin de, “İsrail ordusuna Refah ve merkez kamplarda saldırıya hazırlanması için talimat verdik.” diye konuştu.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarını sonlandırmasının ardından burasının nasıl idare edileceği sorulan Netanyahu, Hamas’ın “bir kısmı değil bütünüyle ortadan kaldırıldıktan sonra İsrail ordusu ve güvenlik güçleriyle Gazze’nin sonsuza kadar silahsızlandırıldığından emin olacaklarını” ileri sürdü.

Netanyahu, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinlilere Bayındırlık ve Yardım Ajansı’nın (UNRWA) misyonunun sonlandırılması için süreci başlattıklarını ve Blinken’ı bu konuda bilgilendirdiğini kaydetti.

“Kesin zaferle” neyi kastettiği sorulan Netanyahu, Hamas’ın askeri kapasitesini tamamen ortadan kaldırmaya yaklaştıklarını, “Hamas’ın Gazze’nin kuzeyinde yeniden hakimiyet sağladığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını” dile getirdi.

Netanyahu, Gazze’ye gönderilen insani yardımların artırılması emrini kendisinin vermediğini savunarak, “sağlanan asgari insani yardımın savaşa devam etmek için gerekli olduğunu ” ifade etti.

Hamas’ın askeri hakimiyetini bitirme hedefi

Hamas ile karşılıklı esir takasında “herhangi bir taahhütte bulunmadıklarını” vurgulayan Netanyahu, Hamas’ın bahsettiği esirlerin serbest bırakılması konusunda bir vaatleri olmadığını, müzakerelerin devam ettiğini belirtti.

Netanyahu, Gazze’de yönetimi üstlenecek Hamas veya başka yapılara yakın olmayan sivil bir yönetim üzerinde çalıştıklarını ancak bunun için önce Hamas’ın “Gazze’deki askeri hakimiyetini bitirmeyi hedeflediklerini” sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Hamas’ın yanıtında İsrail’le anlaşmaya varılması için bir alan yarattığını düşünüyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hamas’ın esir takası için yaptığı öneride “bazı başarı şansı olmayan talepler” olsa da İsrail ile anlaşmaya varılması için bir alan yarattığını düşündüklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Hamas'ın yanıtında İsrail'le anlaşmaya varılması için bir alan yarattığını düşünüyoruz

Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail ve Filistin’e yaptığı ziyaretin ardından basın toplantısı düzenledi.

İsrail hükümetiyle, Hamas’ın ABD, Katar ve Mısır’ın kalan rehinelerin serbest bırakılması ve insani aranın uzatılmasına ilişkin teklifini görüşme fırsatı bulduklarını belirten Blinken, “Hamas’ın yanıtında bazı başarı şansı olmayan talepler olsa da (İsrail’le) anlaşmaya varılması için bir alan yarattığını düşünüyoruz.” dedi.

Bakan Blinken, İsrail-Lübnan sınırında yaşanan gerilim nedeniyle her iki ülkede yerinden olan ailelerin evlerine dönebilmeleri ve barış ve güvenlik içinde yaşayabilmeleri için İsrail’in kuzeyindeki gerginliği azaltmak için Tel Aviv ve Beyrut yönetimleriyle yakın şekilde çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi.

“Gazze’de her geçen gün daha fazla insan öldürülüyor”

İsrailli yetkililerle yaptığı görüşmelerde Gazze Şeridi’ndeki sivillerin devam eden acılarını gidermek, korunmalarını sağlamak ve insani yardımların azami derecede çıkarılması gibi konuları da ele aldıklarını kaydeden Blinken, “Yaklaşık 2 milyon kişi evlerinden oldu. Yüz binlerce kişi şiddetli açlık yaşıyor. Çoğu sevdiği birini kaybetti ve her geçen gün daha fazla insan öldürülüyor.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) ekiplerinin Gazze’deki sivillerin durumunu ve evlerine dönebilmeleri için yapılması gerekenleri değerlendirmek üzere Gazze’nin kuzeyinde göreve başladığını kaydederek, “Ancak bugün Başbakan (Binyamin Netanyahu) ve diğer İsrailli yetkililere de ifade ettiğim üzere, askeri operasyonlarının her gün masum siviller üzerinde yarattığı tahribat tartışmalarımızda çok önemli bir seviyede kalmaya devam etmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Blinken, Tel Aviv yönetimiyle yaptığı görüşmelerde İsrail’in Gazze’ye daha fazla yardım ulaşmasını sağlamak için atması gereken bazı temel adımların altını çizdiğini söyleyerek, “İsrail Erez’i (Beyt Hanun Sınır Kapısı) açmalı ki yardımlar, yüz binlerce insanın korkunç koşullar altında yaşam mücadelesi verdiği Gazze’nin kuzeyine akabilsin.” diye konuştu.

“İsrail’i sivillere yardım için daha fazlasını yapmaya çağırıyoruz”

İsrail’in Gazze’ye hayat kurtaran yardımın ulaştırılmasının herhangi bir nedenle hiç kimse tarafından engellenmemesini sağlaması gerektiğini vurgulayan Blinken, “İsrail’i sivillere yardım için daha fazlasını yapmaya çağırıyoruz.” dedi.

Bakan Blinken, ABD’nin “İsrail’in 7 Ekim’in bir daha yaşanmamasını sağlama hakkını desteklemek için” diğer ülkelerden daha fazlasını yaptığını belirterek, “İsrailliler 7 Ekim’de en korkunç şekilde insanlıktan çıkarıldı. O günden bu yana rehineler her gün insanlıktan çıkarıldı. Ancak bu, başkalarını insanlıktan çıkarma izni olamaz. Gazze’deki halkın ezici çoğunluğunun 7 Ekim saldırılarıyla hiçbir ilgisi yoktu.” ifadelerini kullandı.

Blinken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinde Filistin yönetiminin kendisini reforme etme ve yeniden canlandırma yönündeki adımların gerekliliğini yeniden teyit ettiklerini belirtti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Blinken, İsrail’in, sivillerin korunması ve çatışma sırasında ihtiyaç duydukları yardımı almalarını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapma sorumluluğuna sahip olduğunu söyledi.

“UNRWA’nın yaptığı işlerin korunması gerekiyor”

İsrail’in yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’a kara saldırısı başlatma sinyallilerine ilişkin Blinken, “İsrail’in üstleneceği her türlü askeri harekatta sivillerin öncelikli olarak göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Ve yine bunu yapmanın bazı yollarını önerdim. Bu durum özellikle de çoğu Gazze’nin diğer bölgelerinde yerinden edilmiş 1,2 ila 1,4 milyon insanın yaşadığı Refah için de geçerli.” cevabını verdi.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) bazı çalışanlarına ilişkin iddiaların kapsamlı bir şekilde soruşturulmasının gerektiğini söyleyen Blinken, “(UNRWA) Yaptığı işlerin korunması gerektiğini biliyoruz, çünkü pek çok hayat buna bağlı.” dedi.

Suudi Arabistan’dan “İsrail ile normalleşmeyi sürdürmek için Gazze’de sükunet” vurgusu

Antony Blinken, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın bu hafta başında yaptığı bir toplantıda kendisine İsrail ile “normalleşmeyi sürdürme arzusunu ve kararlılığını” yinelediğini belirterek, “Ancak bunu yapabilmek için iki şeyin olması gerektiğini de yineledi: Birincisi, Gazze’de sükunet olması gerekiyor, ikincisi de Filistin devletine giden açık ve güvenilir bir yol olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Hamas’ın Gazze’nin yönetiminde rol oynaması ABD açısından herhangi bir şekilde kabul edilebilir mi?” sorusuna Blinken, “hayır” yanıtını verdi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir