Hastalık taşıyan köpekleri Ankara’ya getirdikleri iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı

Hastalık taşıyan köpekleri Ankara'ya getirdikleri iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı

Hastalık taşıyan köpekleri Ankara'ya getirdikleri iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı

Hastalık taşıyan köpekleri Ankara’ya getirdikleri iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı. Ankara Valiliği, tespit edilen hayvanların, veteriner hekimlerin gözetiminde karantinaya alındığını bildirdi.

Ankara Valiliği, hastalık taşıyan köpeklerin kente getirildiğine dair iddiaları üzerine yapılan çalışmalar sonucu tespit edilen hayvanların, veteriner hekimlerin gözetiminde karantinaya alındığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, “Hayvanları ilimize yönlendiren ve getiren kişiler yakalanarak Cumhuriyet başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda gözaltına alınmış ve haklarında yasal işlemlere başlanılmıştır.” denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada, 2 şüphelinin “bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” ve “hayvanları koruma kanununa muhalefet” suçlarından gözaltında olduğu öğrenildi.

Şanlıurfa’da 2 mahalle’de kuduz karantinası

Şanlıurfa’nın Batıkent Mahallesi’nde sahipsiz köpeğin ısırdığı kişinin ihbarıyla başlayan ve sonrasında yapılan kontrollerde söz konusu köpeğin kuduz testinin pozitif çıktığı belirlenmişti.

Karantina bölgesi ilanının ardından buradaki sokak hayvanları toplanarak rehabilitasyon merkezlerine götürülmüştü.

Kırsal Payamlı Mahallesi’nde de karantina uygulaması başlatıldı

Öte yandan 30 Mayıs’ta kırsal Payamlı Mahallesi’nde Ufuk Kılıç’a (16) saldıran sahipsiz köpekte kuduz tespit edilmiş, buranın da karantina bölgesi ilan edilmesinin ardından benzer şekilde sahipsiz hayvanlar rehabilite ve tedavi amaçlı toplanmıştı.

4 kişiyi ısırdığı tespit edildi

Şanlıurfa Valiliği, daha sonra Payamlı ve Batıkent mahallelerinde kuduz olduğu tespit edilen sahipsiz köpekler tarafından 4 kişinin ısırıdığının tespit edildiğini açıklamıştı.

Gaziantep Valiliği’nden yalanlama, Ankara Valiliği’nden açıklama

Gaziantep Valiliği, kente Şanlıurfa’dan kuduz hayvan nakledildiğine ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirirken, Ankara Valiliği de hastalık taşıyan köpeklerin kente getirildiği iddiaları üzerine ilgili birimlerin teyakkuz halinde olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA