İngiltere Dışişleri Bakanı Raab: Türkiye’nin İdlib’de yeniden ateşkesi tesis etme çabalarına destek veriyoruz

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab Türkiye'nin İdlib'de yeniden ateşkesi tesis etme çabalarına destek veriyoruz

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab Türkiye'nin İdlib'de yeniden ateşkesi tesis etme çabalarına destek veriyoruz

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “NATO olarak da bizler Türkiye’nin İdlib’de yeniden ateşkesi tesis etme çabalarına destek veriyoruz.” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab,  NATO olarak, Türkiye’nin İdlib’de yeniden ateşkesi tesis etme çabalarına desteklerini ifade ettiklerini söyledi.

Raab ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’de bulunma amacının, İngiltere’nin Türkiye ile dayanışmasını göstermek olduğunu belirten Raab, Türkiye ile İngiltere arasındaki dostluğun her zamankinden daha fazla önem taşıdığını vurguladı.

Raab, Suriye meselesine ilişkin yaşanan son göçmen sorunuyla ilgili, “Buradaki insani dramda ilk ve en önemli sorumluluk, Suriye rejimi ve Rusya’nındır. Suriye rejimi ve Rusya’nın İdlib’deki zalimane saldırıları büyük önem taşımaktadır ve yakın geçmişteki en yıkıcı, zarar verici saldırılardan biri olmuştur.” diye konuştu.

Öte yandan Türkiye’nin milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Raab, uluslararası yükümlülükler konusunda birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizdi.

Raab, Türkiye’nin, aynı zamanda Suriye meselesine siyasi çözüm bulunabilmesi için Soçi süreciyle çaba sarf ettiğini dile getirdi.

Bakan Raab, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) İdlib’deki gerginliğin ele alınması için 28 Şubat’ta acil oturum çağrısında bulunulduğunu hatırlatarak, “Aynı zamanda, NATO olarak da bizler, Türkiye’nin İdlib’de yeniden ateşkesi tesis etme çabalarına desteğimizi ifade ettik.” dedi.

İdlib’de Esed rejiminin saldırıları sonucu 34 Türk askerinin şehit olmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Raab, Türkiye’ye ve Türk halkına taziyelerini iletti.

Raab, Türkiye’nin NATO bünyesindeki en önemli müttefiklerden biri olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye’nin Suriye’de yeniden ateşkesi tesis etme ve Şam rejiminin zalimane saldırılarından sivilleri koruma çabalarını destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

İdlib’de Rusya ve rejimin saldırılarından duydukları endişeyi belirten Raab, “Açıkça uluslararası hukuka ve insan onuruna aykırı olması nedeniyle rejim ve Rusya’nın saldırılarını şiddetle kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

Raab, Türkiye’nin krizin başından bu yana özellikle mültecilere yönelik politikalarıyla büyük bir yük üstlendiğine işaret ederek, Türkiye’nin aynı zamanda siyasi çözümün Soçi süreciyle bulunması adına ortaya koyduğu çabaların altını çizdi.

İngiltere’nin hem Suriyeli mültecilere hem de ev sahibi Türkiye’ye destek olmak noktasında taahhütlerini yerine getirdiğini kaydeden Raab, herhangi bir baskı altında kalmadan bölgeye insani yardımın sağlanması gerektiği değerlendirmesini yaptı.

“Birlikte çalışmamız büyük önem taşıyor”

İdlib’de rejim saldırıları sonrası Türkiye’den Avrupa’ya geçmeye çalışan çok sayıda göçmen olduğunu aktaran İngiliz Bakan, “Birlikte çalışmamız büyük önem taşıyor. Yeni bir göçmen dalgası, özellikle Türkiye’nin Batı sınırında olmak üzere bu konuları birlikte ele almamız önemli.” dedi.

Raab, ülkesinin Suriye krizine en fazla fon sağlayan ülkelerden biri olduğunu belirterek, krizin başından bu yana 3,1 milyar sterlin katkıda bulunduklarını, Suriye’deki çeşitli alanlardaki projelere geçen yıldan bu yana 220 milyon pounddan fazla yardım sağladıklarını anlattı.

Türkiye ve İngiltere’nin ortak güvenlik kaygıları olduğuna vurgu yapan Raab, “İngiltere için NATO müttefiki, G20 üyesi, Avrupa Konseyinin kurucu üyesi olarak Türkiye, İngiltere için vazgeçilmez bir ortaktır.” şeklinde konuştu.

Raab, Türkiye’nin terörle mücadelesine destek verdiklerine dikkati çekerek, İngiltere parlamentosunun HPG ve TAK’ın da PKK’nın uzantısı olarak terör örgütleri listesine ekleme kararı aldığını anımsattı.

“Serbest ticaret anlaşması önceliklerimiz arasında”

Türkiye ile İngiltere arasındaki yakın dostluğun, insan hakları, hukukun özgürlüğü gibi konularda yakından çalışmalarına imkan sağladığını aktaran Raab, “Önceliklerimizden biri, 2020 yılı içerisinde Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamak olacaktır.” diye konuştu.

Raab, iki ülke arasındaki dostluğun her zamankinden daha büyük önem taşıdığını belirterek, “İhtiyacınız olan her zaman sizin yanınızda olacağız.” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölge konusunda yönelttiği soruya Raab, şöyle cevap verdi:

“Türk dostlarımızla dayanışma içerisindeyiz. Uçuşa yasak bölge konusunda detayları dikkatli şekilde incelemeliyiz. Bu, ileriye dönük atılacak önemli bir adım. Ne derece uygulanabilir olduğunun incelenmesi lazım. Bunun ardında yatan nedeni, düşünceyi anlıyoruz ancak buna çok dikkatli bir şekilde odaklanıp konuyu ele almak gerekir. Genellikle Türkiye’nin oynadığı rol gözardı ediliyor gibi görünüyor ama biz İngiltere olarak Türkiye’nin oynadığı rolü takdirle karşılıyoruz.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir