İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyenlerin birtakım şartları yerine getirerek alacakları belgelerdir. İş sağlığı ve güvenliğine olan ilginin artması ile birlikte bu sertifika son derece önemli bir hale gelmiştir.

İSG belgesi bireylerin işyerlerinde ve tesislerde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmalarına olanak tanır. Bu belgeyi almak için edinilen bilgiler bireylerin iş yaşamları açısından son derece önemlidir. Edinilen bilgiler İSG uzmanı olarak çalışan kişilerin sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarına katkı sağlama özelliğine sahiptir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi alan bireylerin sonrasında ÖSYM tarafından düzenlenen sınava girmeleri gerekir. Kurumumuzdan İSG uzmanlığı ile ilgili eğitimleri rahatlıkla alabilirsiniz. Sonrasında girmiş olduğunuz sınavdan 100 üzerinden en az 70 almanız durumunda İSG sertifikası almaya hak kazanırsınız.

İş sağlığı ve güvenliği kurslarının seçimlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından akredite kursların seçilmesine dikkat edilmesi oldukça önemli bir konudur. Bunun yanında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerde birtakım şartlar da aranır. Bu alanda çalışmayı düşünen kişilerin fizik, kimya, biyoloji, mimarlık ve mühendislik gibi bölümlerden mezun olmaları gerekir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olmak İçin Başvuru Süreci Nasıldır?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı sınavı ÖSYM tarafından gerçekleştirilir ve kişilerin bu sınavı geçebilmeleri için en az 70 puan almaları gerekir. İş güvenliği sertifikası başvurularında öncelikle ÖSYM aday yönetim sistemi üzerinden sisteme giriş yapılmalı ve başvuru işlemi tamamlanmalıdır.

Bu sınavı başarılı bir şekilde geçen kişiler İSG sertifikası https://kareakademi.com.tr/isg-sertifikasi-nasil-alinir/  almaya hak kazanırlar. Sertifikalar düzenlenmeden önce kişilerin önemli olan birtakım belgeleri de eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekir. Bu belgeler; lisans sertifikası, kimlik fotokopisi, başvuru formu ve kayıt ücretinin yatırıldığına dair makbuzdur.

İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Kaç Farklı Sertifika Bulunur?

İş güvenliği sertifikası tek bir tür değildir ve farklı sınıfları bulunur.

A sınıfı iş güvenliği sertifikası çok tehlikeli işyerlerinde görev alacak kişilere verilir. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı bulunan ve 4 yıldan fazla olacak şekilde bu belge ile görev yapmış olan kişilere A sınıfı iş güvenliği sertifikası verilir.

B sınıfı iş güvenliği belgesi tehlikeli iş yerlerinde çalışacak İSG uzmanlarına verilir. Üniversitelerin mimarlık, mühendislik bölümlerini bitiren ve fiilen 3 yıl üzerinde C sertifikası ile çalışmalarını sürdüren teknik personeller bu belgeyi alabilirler.

C sınıfı iş güvenliği belgesi az tehlikeli iş yerlerinde çalışmayı düşünen kişilere verilen bir belgedir. Üniversitelerin kimya, fizik, biyoloji, mühendislik, mimarlık bölümlerinden mezun olanlar ve teknik öğretmenler bu belgeyi alabilirler.

Belgeler teslim edildikten sonra 3-7 gün içerisinde İSG sertifikalarının İSG memuru sistemine tanımlanması da mümkün olur. Bu sürenin sonunda kişiler belgelerini doğrulamak için İSG memuru sistemine giriş yapabilirler.

İş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim veren kurumların bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu kurumlar Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uyum sağlamalıdır. Bu kurallar içerisinde eğitim programları, süresi ve sınav süreçleri yer alır.

Kurumun Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması gerekir. Bu yetkilendirme kurumun İSG uzmanlığı eğitimi verebilecek yetkinlikte olduğunu gösterir. İş güvenliği sertifikası için başvurularınızı zamanında gerçekleştirmeniz son derece önemli bir konudur. Bunun yanında sizden istenen bilgileri de doğru bir şekilde doldurmanız gerekir. Kare Akademi kurumumuz ile iletişim kurarak İSG uzmanlığı ile alakalı aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Reklamsal İçerik – Advertorial

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir