İsrail, Gazze’de 108 günde 11 bin çocuk öldürdü

İsrail, Gazze'de 108 günde 11 bin çocuk öldürdü

İsrail, Gazze'de 108 günde 11 bin çocuk öldürdü

İsrail’in saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’nde 70 bin konut tamamen yıkıldı, toplamda 290 bin konut ikamet edilmez hale geldi.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana sürdürdüğü saldırılarla 11 bin çocuğu öldürdüğü açıklandı.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’ye 108 gündür sürdürdüğü saldırılarında 11 bin çocuk ve 7 bin 500 kadının hayatını kaybettiği belirtildi.

Gazze’de şu ana kadar yüzde 70’i kadın ve çocuk 7 bin kişinin hala enkaz altında veya kayıp olduğu kaydedilirken, hastanelere ulaşan cenazelerin sayısının 25 bin 925 olduğu, 63 bin kişinin de yaralandığı ifade edildi.

İsrail saldırılarında 70 bin konutun tamamen yıkıldığı, toplamda ise 290 bin konutun zarar görerek ikamet edilmez durumda olduğu bilgisi paylaşıldı.

Sağlık sektörünü hedef alan İsrail ihlallerine ilişkin ise 337 sağlık çalışanı ile 45 sivil savunma görevlisinin öldürüldüğü aktarıldı.

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana 119 gazetecinin İsrail saldırılarında hayatını kaybettiğine dikkati çekildi.

İsrail güçlerinin 99 sağlık çalışanı ve 10 gazeteciyi alıkoyduğu, 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde 2 milyon kişinin yerinden edildiği vurgulandı.

Yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı kalabalık barınma merkezlerindeki gayriinsani duruma işaret edilerek, yerinden edilme sonucu 400 bin bulaşıcı hastalık ve 8 binden fazla Hepatit A vakasının tespit edildiği bilgisi verildi.

Gazze’de sağlık bakımı verilemediği için 60 bin hamile kadın ile ilaç eksikliği nedeniyle 350 bin kronik hastalığı bulunan kişinin hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

İsrail ordusunun, 140 hükümet tesisi ile 99 okul ve üniversiteyi yerle bir ettiği, 295 okul ve üniversitenin ise kısmen zarar gördüğü kaydedildi.

Gazze dışında tedavi edilmesi gereken yaralı sayısının 11 bin olduğu, yetersiz sağlık hizmeti nedeniyle 10 bin kanser hastasının ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

İsrail ordusunun Gazze’de 161’ini tümüyle yıktığı 253 camiye zarar verdiği ve 3 kiliseyi hedef alarak yıkımına neden olduğu bildirildi.

Gazze’de İsrail’in 150 sağlık kuruluşunu hedef aldığı, 53 sağlık merkezi ile 30 hastaneyi hizmet dışı bıraktığı ve 122 ambulansı kullanılmaz hale getirdiği belirtildi.

İsrail’in Filistin’in kültürel mirasını da hedef aldığı, Gazze’de 200 tarihi ve kültürel varlığı yıktığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca İsrail ordusunun 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye 65 bin tondan fazla patlayıcıyla saldırı düzenlediği vurgulandı.

İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinli bir çocuğu öldürdü

İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentindeki baskında bir çocuğu öldürdüğü belirtildi.

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail güçleri, Cenin’in güneyindeki Arrabe beldesine baskın düzenledi.

Baskın sırasında çıkan çatışmada karnından gerçek mermiyle vurulan 17 yaşındaki Yamin Muhammed Hassiti hayatını kaybetti.

Böylelikle, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında öldürülen Filistinli sayısı 370 oldu.

Öte yandan İsrail güçleri, Batı Şeria’nın El Halil, Nablus, El-Bire ve Beytüllahim kentlerine de baskınlar düzenledi.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, El Halil yakınlarındaki Yatta beldesinde 15 yaşındaki bir çocuğun bacağından gerçek mermiyle yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı, kuzeydeki Halhul beldesinde ise 2 kişinin darp sonucu yaralandığı kaydedildi.

Nablus yakınlarındaki Irak Burin beldesinde ise bacağından vurulan 18 yaşındaki bir genç hastaneye kaldırıldı.

Bire kentindeki baskın sırasında çıkan çatışmada ise bir genç başından şarapnelle yaralandı.

Beytüllahim’in batısındaki Husan köyündeki baskında da darp sonucu yaralananlar oldu.

İsrail SİHA’sı Gazze’nin kuzeyinde gazetecilerin de aralarında olduğu Filistinlileri hedef aldı

İsrail ordusuna ait silahlı insansız hava aracının (SİHA) Gazze Şeridi’nin kuzeyinde gazetecilerin de bulunduğu bir grup Filistinliyi hedef aldığı, saldırıda ölü ve yaralılar olduğu bildirildi.

İsrail SİHA'sı Gazze'nin kuzeyinde gazetecilerin de aralarında olduğu Filistinlileri hedef aldı

Bölgede bulunan AA serbest kameramanı, İsrail SİHA’sının Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda haber çalışması yapan gazetecilerin de bulunduğu bölgeye saldırı düzenlediğini belirtti.

Saldırıda ölen ve yaralananlar olduğu, yaralılar arasında Filistinli foto muhabiri İmad Gabun’un da yer aldığı aktarıldı.

Bölgede bulunan Filistinli gazeteci Enes eş-Şerif de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail güçlerinin kendilerini doğrudan hedef aldığını ifade etti.

Şerif, saldırıda çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını kaydetti.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir