İsrail, Gazze’de Endonezya Hastanesi’nin çevresine saldırı düzenledi

İsrail, Gazze'de Endonezya Hastanesi'nin çevresine saldırı düzenledi

İsrail, Gazze'de Endonezya Hastanesi'nin çevresine saldırı düzenledi

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları aralıksız devam ediyor.

İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesinde bulunan Endonezya Hastanesi çevresine düzenlediği saldırıdan kaçan Filistinliler, hastane binasına sığınmaya çalıştı.

 

UNRWA: Gazze’deki tesislerimizde yaklaşık 4 bin 600 hamile kadın ve 380 bebek tıbbi bakıma muhtaç

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), ajansın Gazze Şeridi’ndeki tesislerinde yaşayan yaklaşık 4 bin 600 yerinden edilmiş hamile kadın ve 380 yeni doğmuş bebeğin tıbbi bakıma ihtiyacı olduğunu duyurdu.

UNRWA’nın X sosyal medya platformundan yaptığı yazılı açıklamada, ajansın doğum sonrası bakım sağlamak için çalıştığı ama barınaklardaki koşulların yeni doğan bebekler için uygun olmadığı belirtildi.

Açıklamada, UNRWA tesislerinde tıbbi bakıma ihtiyaç duyan yaklaşık 4 bin 600 yerinden edilmiş hamile kadın ile 380 yeni doğmuş bebek yaşadığı ifade edildi.

Gazze’de günde 180’den fazla doğum gerçekleşiyor

Öte yandan, UNRWA’nın diğer bir açıklamasında, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) raporuna göre, Gazze’de 50 bin hamile kadın yaşadığı ve günde 180’den fazla doğumun gerçekleştiği kaydedildi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: Böbrek yetmezliği olan 38 çocuk diyaliz hizmetlerinden mahrum kalıyor

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, kentte çocuklara yönelik tek diyaliz merkezinin hizmet dışı kalmasıyla böbrek yetmezliği çeken 38 çocuğun diyaliz hizmetlerinden mahrum kaldığını belirtti.

Kudra, düzenlediği basın toplantısında,7 Ekim’den bu yana İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle çok hastanenin hizmet dışı kaldığını, bunlar arasında kentte çocuklara yönelik tek diyaliz merkezinin bulunduğu Rantisi Çocuk Hastanesinin de olduğunu ifade etti.

Yakıt yetersizliği nedeniyle Rantisi Çocuk Hastanesi ve Nasr Çocuk Hastanesinde çocuklara yönelik tüm tıbbi hizmetlerin durdurulduğunu, yoğun bakım ve kreşin yalnızca küçük bir jeneratör çalıştırılarak çalışır durumda tutulduğunu aktaran Kudra, Rantisi Çocuk Hastanesi diyaliz bölümünde tedavi gören 38 çocuğun diyaliz hizmetlerinden mahrum kaldığını vurguladı.

Kudra dünkü açıklamasında, İsrail’in saldırılarında sağlık sektörünün büyük zarar gördüğünü belirterek, saldırılarda şu ana kadar 195 sağlık personelinin hayatını kaybettiğini, 51 ambulansın kullanılmaz hale geldiğini, 130 sağlık kuruluşunun hasar gördüğünü, 18 hastane ile 46 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığını dile getirmişti.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir