İsrail Gazze’de uluslararası basının bulunduğu binayı vurmadan önce 10 dakika daha izin vermeye yanaşmadı

İsrail Gazze'de uluslararası basının bulunduğu binayı vurmadan önce 10 dakika daha izin vermeye yanaşmadı

İsrail Gazze'de uluslararası basının bulunduğu binayı vurmadan önce 10 dakika daha izin vermeye yanaşmadı

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde İsrail savaş uçaklarınca vurularak yerle bir edilen, uluslararası basın kuruluşlarının ofislerinin de bulunduğu binanın sahibi ile İsrailli yetkilinin saldırı öncesi yaptıkları görüşme yayımlandı.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde İsrail savaş uçaklarınca vurularak yerle bir edilen, uluslararası basın kuruluşlarının ofislerinin de bulunduğu binanın sahibi ile İsrailli yetkilinin saldırı öncesi yaptıkları görüşme yayımlandı.

İsrail ordusu, Gazze’de bugün Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ve Katar merkezli televizyon kanalı Al Jazeera’nin de ofislerinin bulunduğu yüksek katlı binayı vurarak yıktı.

Al Jazeera, saldırı öncesi binanın sahibi Cevad Mehdi ile İsrail istihbaratından adı açıklanmayan bir subay arasında yapılan telefon görüşmesini ekranlara taşıdı.

Görüşmede Mehdi, İsrailli subaydan binayı vurmadan önce gazetecilere kamera ve diğer gereçlerini almaları için 10 dakika daha müsaade etmelerini istiyor.

Bina sahibi Mehdi, “Sorumlu kimse bize 10 dakika daha vermesini isteyebilir misin? 15.00 ile 15.10 arasında hiçbir şey değişmez. Bina geri gelmeyecek sadece basın yeleği giyen 4 kişi, kameralarını ve diğer ekipmanlarını alacaklar, silah almayacaklar.” diyor.

Gazetecilerin İsrail’in son saldırısında 8’i çocuk 2’si kadın 10 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle gün boyu hastanelerde çekim yaptıklarını ve canlı yayın ortasında uyarıyı aldıklarını dile getiren Mehdi, binanın vurulmadan önce 10 dakika daha zaman kazanabilmek için İsraillileri ikna etmeye çalışıyor.

İsrailli subayın, “Hiç kimsenin binaya dönmesine izin verilmeyecek, hiç kimsenin.” demesi üzerine Mehdi, yeniden 10 dakikalığına gazetecilerin binaya girmesine izin verilmesi talebini tekrarlıyor.

İsrailli subay: 10 dakika falan olmayacak

İsrailli subay Mehdi’nin talebini geri çevirerek, “10 dakika falan olmayacak, hiç kimsenin binaya girmesine izin verilmeyecek. Size zaten binayı boşaltmak için bir saat verdik. Bu onlar için, benim için değil. Bu benim değil onların hayatı.” ifadelerini kullanıyor.

Gazetecilere 10 dakika izin verilmesi konusundaki talebini sürdüren Mehdi, “Çalışma hayatımız sona erdi. Hatıralarımızı, hayatımızı ziyan ettiniz. Ne isterseniz onu yapın. Şimdi kapatıyorum. Ne istiyorsanız onu yapabilirsiniz. Sizden büyük Rab var.” diyerek tepkisini dile getiriyor.

İsrailli subay ise adeta dalga geçercesine “Peygambere salavat getir” diyor ve binada kimse olup olmadığını soruyor.

Mehdi’nin binada kimsenin olmadığını teyit etmesiyle görüşme son buluyor.

ABD Ulusal Basın Kulübünden İsrail’e çağrı: Basın kuruluşlarının binalarına yönelik saldırıları durdurunABD Ulusal Basın Kulübünden İsrail'e çağrı: Basın kuruluşlarının binalarına yönelik saldırıları durdurunABD Ulusal Basın Kulübü, İsrail’in Associated Press (AP) haber ajansı ve Katar merkezli Aljazeera televizyon kanalının Gazze’deki ofislerinin bulunduğu binayı vurmasının ardından, İsrailli makamlara, basına ev sahipliği yaptığı bilinen binalara yönelik saldırıları durdurma çağrısında bulundu.

 

Ulusal Basın Kulübü Başkanı Lisa Nicole Matthews ve Ulusal Basın Kulübü Gazetecilik Enstitüsü Başkanı Angela Greiling Keane yaptıkları yazılı açıklamada, “İsrail’in cumartesi günü Gazze’deki ofis binasına yönelik saldırısı bu hafta İsrail güçlerinin Gazze’de basın kuruluşlarının yer aldığı binalara yönelik bir dizi saldırılarının bir parçasıdır.” ifadesine yer verildi.

İsrail’in önceden bildirim yapmasıyla, gazeteciler ve diğer sivillerin binadan kaçabildiğine işaret edilen açıklamada, “Ancak AP Başkanı ve CEO’su Gary Pruitt’in dediği gibi AP gazetecileri ve freelancer muhabirleri, ekipmanlarının yok edildiğini gördü ve canlarını zor kurtardı.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “İsrail’in bu davranışları, İsrail güçlerinin bu binalara saldırmasının amacının, çatışmanın bağımsız ve doğru bir şekilde aktarılmasını engellemek mi olduğu sorusunu akla getiriyor. İsrailli makamları, basına ev sahipliği yaptığı bilinen binalara yönelik saldırılarını durdurmaya davet ediyoruz.” değerlendirmesi yer aldı.

Güvenilir basın kuruluşlarının, Gazze’deki olaylardaki en doğru bilgi kaynakları olduğuna vurgu yapılan açıklamada, bu kuruluşların yaptıkları işlerin engellenmemesi gerektiği belirtildi.

İsrail savaş uçakları, Gazze’de içinde AP ve Katar merkezli televizyon kanalı Aljazeera’nin ofislerinin de bulunduğu 13 katlı binayı vurarak yıkmıştı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir