İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde bulunan 36’ncı Tümen’i geri çekiyor

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde bulunan 36'ncı Tümen'i geri çekiyor

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde bulunan 36'ncı Tümen'i geri çekiyor

İsrail ordusu, işgal ve saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’ndeki 36’ncı Tümen’i geri çekeceğini açıkladı.

İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nde 3 tümenin “savaşa” devam edeceği, 36’ncı Tümen’in ise geri çekileceği belirtildi.

İsrail ordusu 31 Aralık’ta yaptığı açıklamada da, Gazze Şeridi’nde bulunan 551. Yedek Tugayı, 14. Tugay ve üç eğitim tugayını geri çekeceğini bildirmişti.

İsrail merkezli “Walla” haber sitesi ile Kanal 12 televizyonu da 21 Aralık’ta, Golani Tugayı’na mensup birliklerin ağır kayıplar vermesinin ardından Gazze Şeridi’nden dinlenmek için çekildiğini duyurmuştu.

Ayrıca, İsrail resmi televizyonu KAN’ın 4 Ocak’ta yayımlanan haberinde, ordunun Gazze Şeridi’ndeki bazı bölgelerde daha küçük askeri güçlerle savaşın üçüncü aşamasına geçtiği belirtilmişti.

Ancak İsrail ordusu resmi olarak üçüncü aşamaya geçildiğine ilişkin açıklama yapmadı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 10 bin 300 çocuk, 7 bin 100 kadın olmak üzere, 24 bin 100 Filistinli öldürüldü, 60 bin 834 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 188’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 522 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 352 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 29 Lübnanlı sivil, 161 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda öldürülenlerin sayısı 24 bin 100’e yükseldi

İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 132 artarak 24 bin 100’e çıktı.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda öldürülenlerin sayısı 24 bin 100'e yükseldi

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada İsrail’in Gazze Şeridi’ne 101 gündür yoğun şekilde sürdürdüğü saldırılar hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda, son 24 saatte 132 Filistinliyi öldürdüğü, 252 kişiyi yaraladığı belirtildi.

İsrail güçlerinin son 24 saatte “12 katliam” gerçekleştirdiği ifade edilen açıklamada, 7 Ekim’den bu yana düzenlenen saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının 24 bin 100’e, yaralananların sayısının ise 60 bin 834’e çıktığı kaydedildi.

Yaralıların bir kısmının hala enkaz altında ya da yol kenarlarında olduğu, ambulans ve sivil savunma ekiplerinin ise onlara ulaşamadığı aktarıldı.

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 30 bin noktaya saldırı düzenlediğini açıkladı

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaklaşık 30 bin yere saldırı düzenlediğini duyurdu.

Uluslararası kamuoyundan gelen ateşkes çağrılarına rağmen İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Önceki aylarda daha çok Gazze’nin kuzeyine saldırılarını yoğunlaştıran İsrail ordusu, geçen aydan itibaren daha önce “güvenli olduğunu” iddia ettiği orta ve güneydeki bölgelere doğru saldırılarını genişletti.

Gazze’ye aralıksız bomba yağdıran İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, 7 Ekim’den beri Gazze’de 30 bine yakın noktaya saldırı düzenlendi; bu saldırılarda 9 binden fazla Hamas üyesi öldürüldü.

Gazze’den İsrail tarafına 7 Ekim’den bu yana 9 bin, Lübnan’dan ise 2 bin roket atıldı.

İsrail ordusu, Lübnan topraklarında Hizbullah’a ait 750 “hedefe” de saldırı düzenlediğini bildirdi.

Saldırılarda öldürülenlerin sayısı 24 bine yaklaştı

İsrail her ne kadar Hamas’ın askeri kanadına yönelik saldırılar düzenlediğini ileri sürse de bölgeden gelen raporlar ve görüntüler bunun aksini ortaya koyuyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının verilerine göre, İsrail’in saldırılarında en az 10 bin 300 çocuk, 7 bin 100 kadın olmak üzere, 23 bin 968 Filistinli öldürüldü, 60 bin 582 kişi de yaralandı.

Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de 1 milyon 900 bin kişi yerinden edildi ve bunların büyük bir kısmı derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşıyor.

Filistin Başbakanı’ndan UAD’ye “Gazze’deki savaşı durdurmak için acil karar alma” çağrısı

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Ramallah’taki haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail’in elindeki Filistinli esirler ile UAD’de devam eden İsrail aleyhindeki “soykırım” davasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası Kızılhaç Komitesine seslenen Iştiyye, Komiteden, İsrail’in Gazze’de alıkoyduğu Filistinlilerin yerlerinin ve akıbetlerinin öğrenilmesi için Tel Aviv’e baskı yapmasını istedi.

İsrail hapishanelerindeki Filistinlilere yapılan kötü muamele ve işkencenin de takibe alınmasını talep eden Iştiyye, 9 bini aşkın Filistinlinin hapishanelerde gayriinsani koşullarda tutulduğunu dile getirdi.

Iştiyye, UAD’ye de İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durması ve yeterli miktarda yiyecek ve insani yardım girişi için acil karar alma çağrısı yaptı.

Iştiyye, mahkemenin politize edilmemesi ve alacağı kararın uluslararası insancıl hukuka dayalı olması temennisinde bulundu.

Gazze’de geride kalan 100 günde soykırım, etnik temizlik, açlık, işkence ve 100 bine yakın ölü yaralı ve kayıp ile 1,7 milyon kişinin yerinden edilmesine tanık olunduğuna dikkati çeken Iştiyye, uluslararası basının Gazze’ye girerek işlenen suçları belgelemesine izin verilmesini istedi.

BM: Gazze’deki Filistinlilerin yüzde 45’i şiddetli açlık çekiyor

İsrailli yetkili, Gazze’de “gıda sıkıntısı” olmadığını iddia etse de başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası kuruluşların raporları bölgede yaşanan açlığı gözler önüne seriyor.

Yerinden edilen ve kalacak yer olmadığı için derme çatma çadırlarda hayat mücadelesi veren Gazzeliler, İsrail saldırılarının yanı sıra açlıkla da mücadele ediyor.

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Gazze’deki nüfusun yüzde 45’inin şiddetli açlık çektiğini belirterek, bazı bölgelerde 10 aileden 9’unun hiçbir şey yemeden bir günü geçirdiğini vurgulamıştı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir