İsrail ordusu, Gazze’de Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurdu

İsrail ordusu, Gazze'de Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurdu

İsrail ordusu, Gazze'de Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurdu

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Şifa Hastanesi’nin giriş kısmını ve ambulansları bombalaması sonucu 13 Filistinlinin öldüğünü, 26 Filistinlinin de yaralandığını duyurdu.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İşgal ordusunun, Şifa Hastanesi’nin girişinde çok sayıda yaralıyı tedavi için Mısır’a doğru götürecek ambulanslara gerçekleştirdiği saldırı sonucu ilk belirlemelere göre 13 kişi şehit oldu, 26 kişi de yaralandı.” ifadeleri kullanıldı.

Yaralıları sevk edecek ambulansların hareketinin tüm dünyaya bildirildiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yaralıları taşıyan ambulansların hareketini Uluslararası Kızılhaç Komitesine, Mısır’a ve tüm dünyaya iletişim kanalları ve medya aracılığıyla bildirmiştik ancak işgal tüm küstahlığıyla suçunu işledi.”

Açıklamada, İsrail’in sağlık personelleri ve ambulanslara yönelik suçları yasaklayan tüm uluslararası yasa ve anlaşmaları ihlalinden dolayı sorumlu tutulması çağrısında bulunuldu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze’de Şifa Hastanesi, Kudüs Hastanesi ve Endonezya Hastanesi’nin çevresini vurduğu belirtildi.

Refah Sınır Kapısı’na yaralı taşıyan ambulanslar vuruldu

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Gazze kentindeki Şifa Hastanesi’nde basın toplantısı düzenledi.

İsrail’in sağlık çalışanlarını hedef aldığını belirten Kudra, “İsrail, Refah Sınır Kapısı’na ulaşmak üzere güneye doğru hareket eden ambulans konvoyunu hedef aldı. Saldırıda ölü ve yaralılar var.” dedi.

İsrail ordusunun sahil yolundaki Reşid Caddesi’nde de iki ayrı noktada ambulansları hedef aldığını söyleyen Kudra, söz konusu ambulansların da Refah Sınır Kapısı’na doğru yaralı taşıdığını kaydetti.

İsrail’in Şifa Hastanesi’nin giriş kısmını ve ambulansları bombalaması sonucu hayatını kaybedenler arasında bir gazetecinin de olduğu bildirildi.

Filistin Gazeteciler Sendikasından konuya dair yapılan yazılı açıklama, “Gazeteci Heysem Harara, Şifa Hastanesi girişindeki katliamda şehit oldu.” ifadeleri kullanıldı.

Filistin Gazeteciler Sendikasına göre, Harara’nın ölümüyle İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden gazetecilerin sayısı 28’e yükseldi.

İsrail ordusu Gazze’nin kuzeyinde sığınmacıların kaldığı okulu bombaladı

İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze’nin kuzeyinde sığınmacıların kaldığı bir okulu bombaladığı, saldırıda ölen ve yaralananların olduğu bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki Saftavi bölgesinde sığınmacıların kaldığı Usame bin Zeyd Okulu’nu bombaladı.

Saldırıda ölenlerin ve yaralananların olduğu bilgisi verildi.

Filistin, uluslararası toplumu “Gazze’deki hastaneleri İsrail saldırılarından korumaya” çağırdı

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki hastaneleri bombalamasını kınayarak uluslararası toplumdan hastaneleri korumasını talep etti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde onlarca kişinin ölmesine ve yaralanmasına yol açan 3 hastaneye yönelik saldırılarına tepki gösterildi.

İsrail’in Gazze’de yaralı taşıyan ambulansları da hedef aldığına dikkat çekilen açıklamada, “İnsanlık dışı bu barbarca katliam ve suçlar, insan haklarına önem verdiğini savunan ülkeler başta olmak üzere uluslararası toplumun gözleri önünde işleniyor.” ifadeleri kullanıldı.

Hastane, ambulans ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırı suçlarının tehlikeli sonuçlar doğurduğuna işaret edilen açıklamada, bu saldırılarla Filistinli hastaların tedaviden dahi mahrum bırakılmaya çalışıldığı vurgulandı.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde hala hizmet veren hastanelere yönelik saldırılarıyla katliamları artırdığı ifade edilen açıklamada, uluslararası toplum ve uluslararası kuruluşlar, tedavi hizmeti veren hastaneleri korumaya dair yükümlülüklerini yerine getirmeye çağrıldı.

DSÖ: Saldırı karşısında tamamen dehşete düştük

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze Şeridi’nde binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi yakınında hastaları tahliye eden ambulans konvoyuna düzenlenen, ölüm ve yaralanmalara neden olan saldırı karşısında tamamen dehşete düştüklerini belirtti.

Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’nde binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurmasına ilişkin paylaşımda bulundu.

“Şifa Hastanesi yakınında hastaları tahliye eden ambulans konvoyuna düzenlenen, hasar, ölüm ve yaralanmalara neden olan saldırı karşısında tamamen dehşete düştük” ifadelerini kullanan Ghebreyesus, hastalar, sağlık çalışanları ve tesisler ile ambulansların her zaman korunması gerektiğini yineledi.

Ghebreyesus, İsrail ile Filistin arasında devam eden gerilim karşısında ateşkesin derhal sağlanması çağrısında bulundu.

Kızılhaç: Korkunç ve dehşete düşürücü görüntüleri kabul edilemez

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Francesco Rocca, X sosyal medya platformundan İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’nde binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurmasına ilişkin paylaşımda bulundu.

Gazze’deki Şifa Hastanesi yakınlarında hastalara ve ambulanslara yapılan saldırıların korkunç ve dehşete düşürücü görüntülerinin Saraybosna’daki Markale pazar yerinin 28 yıl önce bombalanmasını hatırlattığını belirten Rocca, “Bu görüntüler kabul edilemez. Sivillerin, ambulansların, doktorların, hastanelerin her zaman korunması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, Gazze’deki esirler bırakılmadan ateşkesi reddettiklerini açıkladı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Tel Aviv’i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmenin ardından tek başına basın toplantısı düzenledi.

ABD’nin geçici insani ateşkes teklifini zikretmeden “tüm güçleriyle devam edeceklerini” vurgulayan Netanyahu, şunları söyledi:

“İsrail, Gazze’deki (Hamas’ın elindeki) esirler serbest bırakılmadan geçici insani ateşkes yapılmasını reddediyor. Gazze’ye yakıt girişine izin vermiyoruz, para gönderilmesine karşı çıkıyoruz.”

Netanyahu’dan Hizbullah lideri Nasrallah’a tehdit

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ı, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki savaşa müdahil olmama konusunda, “Bu hatanın, sizin hayal bile edemeyeceğiniz bedeli olur.” diyerek tehdit etti.

Netanyahu, Gazze ve Lübnan sınırında yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında Nasrallah’ın açıklamalarına karşılık verdi.

“Kuzey (cephesi) konusunda düşmanımıza tekrar ediyorum.” diyen Netanyahu, “Bizi test etmeyin. Bu size pahalıya mal olur. Bu hatanın, sizin hayal bile edemeyeceğiniz bedeli olur.” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında “geçici ateşkese” ve Gazze’ye yakıt girişine izin verilmediğini yineleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Tüm gücümüzle devam ediyoruz. Rehinelerin serbest bırakılmasını içermeyen geçici ateşkesi reddediyoruz.”

Netanyahu, İsrail’in Gazze’ye yakıt girişinin yanı sıra para transferine de izin vermediklerini sözlerine ekledi.

Nasrallah’tan “Lübnan ile İsrail sınırında şu ana kadar yaşananlarla yetinmeyeceğiz” vurgusu

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Lübnan ile İsrail sınırında şu ana kadar yaşananlarla (çatışmalarla) yetinmeyeceklerini söyledi.

Hizbullah lideri Nasrallah, 7 Ekim’den bu yana ilk kez Lübnanlılara hitaben video konferans aracılığıyla konuştu.

Gazze Şeridi’nden başlatılan “Aksa Tufanı”nın birden fazla cepheye ve birden fazla alana yayıldığını kaydeden Nasrallah, “Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerin modern tarihte eşi benzeri yok. Gazze’de 2 milyondan fazla insan 20 yıldır boğucu bir kuşatma altında kimse bir şey yapmıyor.” dedi.

Direniş hareketlerinin kararlarının kendi liderleri tarafından verildiğini, İran’ın bunu benimseyip desteklediğini aktaran Nasrallah, “Aksa Tufanı operasyonu yüzde 100 Filistinlilerin kararı. İran, bölgedeki direniş hareketleri üzerinde herhangi bir vesayet uygulamamaktadır.” diye konuştu.

Nasrallah “Bazıları savaşa giriyoruz dememi bekliyor. Zaten Lübnan cephesi olarak biz 8 Ekim’den bu yana savaştayız ve bununla yetinmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Aksa Tufanı saldırılarının, İsrail’de siyasi, askeri ve manevi bir sarsıntı oluşturduğunu vurgulayan Nasrallah, “Lübnan cephesi tüm ihtimallere açık. Hepimizin her ihtimale ve seçeneğe hazırlıklı olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Lübnan cephesinde geniş bir çatışmaya girme ihtimalinin varlığından söz eden Nasrallah, İsrail’in bunu hesaba katması gerektiğini söyledi.

 

Hizbullah lideri Nasrallah, “Lübnan cephesindeki tansiyonun yükselmesi iki şeye bağlı. Birincisi, Gazze’deki olayların gidişatı, ikincisi ise düşmanın (İsrail’in) Lübnan’a yönelik tutumu.” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki savaşın sorumlusunun ABD olduğuna dikkati çeken Hizbullah lideri, ateşkesi engelleyen tarafın da ABD olduğunu savundu.

Nasrallah, bölgesel bir çatışmanın fitilinin ateşlenmesi halinde en büyük kaybedenin ABD olacağını vurguladı.

Aksa Tufanı saldırılarının ilk gününden itibaren ABD filolarının kendilerini bombalayacağı yönünde tehditlerde bulunduğunu aktaran Nasrallah, ABD’nin tehditlerinin işe yaramadığını dile getirdi.

“Sizin Akdeniz’deki filolarınız bizi korkutmadı, korkutmayacak.” diyen Nasrallah, “Bölgedeki cephelerin genişlemesini engellemek isteyen herkes Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıyı durdurmalı.” diye konuştu.

Hizbullah’ın İsrail ordusundaki lojistik güçlerin üçte birini sınıra çekmeyi başardığını iddia eden Nasrallah, Lübnan’dan yapılan saldırılar nedeniyle sınırdaki 43 Yahudi yerleşim biriminin boşaltıldığını kaydetti.

Nasrallah, konuşmasının sonunda “Gazze ve Batı Şeria’daki halkımıza ve tüm mazlum halklara sabrın zaferle sonuçlanacağını söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

Heniyye, hastaneleri vuran İsrail’in ABD desteğiyle uluslararası yasalara meydan okuduğunu söyledi

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 3 hastaneye yönelik saldırısına tepki göstererek, İsrail’in ABD desteğiyle uluslararası yasalara meydan okuduğunu belirtti.

Heniyye, yaptığı yazılı açıklamada İsrail’in Gazze’de “hastanelere sistematik bir şekilde saldırmasını” kınadı.

İsrail güçlerinin Gazze’deki Şifa Hastanesi, Kudüs Hastanesi ve Endonezya Hastanesi’ne yönelik saldırılarına ilişkin Heniyye, “Bu katliamlar, işgalci İsrail’in ve kara kuvvetlerinin bir çıkmazda olduğunu göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Hamas lideri, Gazze’ye saldıran İsrail ordusunun, “direnişin art arda saldırılarına” maruz kaldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Vahşet, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in İsrail’i ziyaretiyle aynı zamana denk gelmesi, ABD’nin İsrail işgaline yeşil ışık yakması ve açıkça desteğinin bir sonucu olmasının yanı sıra tüm insani değerlere ve uluslararası yasalara meydan okumaktır.”

Mısır’ı “Gazze’deki kardeşlerine karşı sorumluluğunu yerine getirmek için Refah Sınır Kapısı’nı tamamen açmaya” çağıran Heniyye, Arap ve İslam dünyasına da “öfkesini dile getirmeye devam etme” çağrısında bulundu.

Gazze’deki çatışmalarda ölen İsrail askerlerinin sayısı 25’e çıktı

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan çatışmalarda ölen İsrail askerlerinin sayısının 25’e yükseldiği bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’deki çatışmalarda bir askerin daha öldüğü belirtildi.

Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 31 Ekim’den bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısı 25’e çıktı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler: Medyayı hedef almak savaş suçudur

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), İsrail’in Gazze’de basına yönelik devam eden saldırılarını kınadı.

RSF’den yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’de Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP), Al Jazeera dahil farklı medya kuruluşlarının ofislerinin bulunduğu kuleyi hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada, “RSF, İsrail’in (Gazze’de) basına yönelik devam eden saldırılarını şiddetle kınıyor. Medyayı hedef almak savaş suçudur.” ifadelerine yer verildi.

İİT’den İsrail’in “Gazze’de hastane ve okulları hedef almasına” kınama

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’nde hastane ve okullara yönelik işlediği suçları kınadı.

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana bombardıman altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde sağlık ve eğitim hizmetlerini hedef almasına tepki gösterildi.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmında ambulansları hedef alarak barbarca bir suç işlediği vurgulanan açıklamada, söz konusu saldırı sonucu çoğu sağlık çalışanı kadın ve hastalar olmak üzere onlarca masum sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Uluslararası hukuka göre, bu saldırının “cezasız kalmaması gereken hem savaş suçu hem insanlık dışı bir suç” olduğu kaydedilen açıklamada, elektrik kesintisinin yanı sıra ilaç ve tıbbi malzemelerin tükenmesine ek olarak doğrudan yapılan saldırılarla sağlık hizmetinin tümüyle çökebileceği uyarısında bulunuldu.

Gazze Şeridi’ndeki hastanelerde hizmetin çökmesi durumunda da insani bir felaketin yaşanabileceğine işaret edilen açıklamada, uluslararası toplumdan ateşkesin derhal sağlanması için müdahale etmesi istendi.

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması ve Filistin halkının korumaya alınması çağrısı yapılan açıklamada, Gazze’ye bir an önce insani ve tıbbi yardımların ulaştırılması gerektiği aktarıldı.

Oxfam’a göre Gazze’nin güneyinde 2 milyon kişi belirsizlikle karşı karşıya

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’dan yapılan açıklamada, “Oxfam, Gazze’nin kuzeyindeki ablukada sıkışıp kalmış 500 bin civarı Filistinli ile 200 civarında İsrailli ve diğer milletlerden oluşan esirlerin hayatından endişe ediyor.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada İsrail’in bölgede yaşayanların hayati ihtiyaçlarına ulaşımını engellemesinin uluslararası insancıl hukukun ihlali olduğunun altı çizilerek “13 Ekim’de tahliye emri verilmiş olması, bölgeyi terk edemeyen ya da terk etmek istemeyen sivillerin koruma statüsünü azaltmamaktadır.” değerlendirmesi yapıldı.

Evinde kalmayı tercih eden sivillerin güvenlik içinde kalma hakkı bulunduğu kaydedilen açıklamada, “Oxfam, Gazze’nin kuzeyindeki sivillerin canlarına daha korkunç seviyede zarar gelmesi riski bulunduğuna inanıyor.” ifadesi kullanıldı.

Gazze’nin güneyinde insani yardım faaliyetlerinin sürdüğü ancak kuzeyinde bunun mümkün olmadığı aktarılan açıklamada, “Gazze’nin güneyinde sıkışmış 2 milyondan fazla insan, yeterli su, gıda, ilaç ve yakıtın bulunmadığı belirsiz, kaotik ve güvensiz bir durumla karşı karşıya.” tespitine yer verildi.

Açıklamada Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı’ndan yoğun uğraşlar sonucu geçen 102 insani yardım kamyonunun ihtiyaçları karşılamada yetersiz kaldığı belirtildi.

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nde ambulans vurduğunu itiraf etti

İsrail ordusu, ablukayı sıkılaştırdığı, yakıt girişine izin vermediği Gazze Şeridi’nde saldırılardan kaçanların sığınma merkezine dönüşen Şifa Hastanesi’nde ambulansı vurduğunu doğruladı.

İsrail Ordu Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde “karadaki askerlere saldırı hazırlığındaki Hamas teröristlerini taşıyan ambulansın” hedef alındığı iddia edildi.

AA muhabirinin sorusu üzerine, İsrail Ordu Sözcülüğü, Gazze Şeridi’nin en büyük tıbbi kompleksi olan son bir aydır adeta sığınma merkezine dönüşen Şifa Hastanesi’nde ambulansın hedef alındığını itiraf etti.

İsrail ordusunun yoğun bombardımanına maruz kalan, dünyanın en yoğun nüfusa sahip bölgelerinden Gazze Şeridi’nde, Birleşmiş Milletlerin açıkladığı verilere göre yaklaşık 500 bin kişi BM merkezlerine sığındı.

Gazze’ye yönelik saldırılarda yaralananlar ve onların yakınları dahil on binlerce yerinden edilmiş Filistinli, Şifa Hastanesi’ne sığınmış durumda.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir