İsrail savaş kabinesine Gazze’deki ateşkes ve esir takası taslağı sunuldu

İsrail savaş kabinesine Gazze'deki ateşkes ve esir takası taslağı sunuldu

İsrail savaş kabinesine Gazze'deki ateşkes ve esir takası taslağı sunuldu

İsrail’in saldırılarıyla insanlık felaketinin derinleştiği Gazze Şeridi’nde geçici bir ateşkes ve esir takasına ilişkin taslak anlaşmayı dış istihbarat teşkilatı Mossad’ın direktörü David Barnea savaş kabinesine sundu.

İsrail televizyonu Kanal12’nin haberine göre Barnea, Gazze Şeridi’ndeki tüm İsrailli esirlerin serbest kalabileceği 9 aşamalı bir taslak anlaşmayı savaş kabinesine sundu.

İlk aşamada, 35 günlük bir ateşkes karşılığında kadın, hasta, yaralı ve yaşlı 35 İsrailli esirin serbest kalması planlanıyor.

İkinci aşamada, görüşmelerin sürmesi için ateşkesin bir hafta daha uzatılabileceği, Hamas’ın savaşçı olarak kabul ettiği kişilerin ve erkek esirlerin serbest bırakılması üzerinde müzakerelerin yapılabileceği öngörülüyor.

Haberde, İsrail’in hapishanelerindeki kaç Filistinli esirin serbest bırakacağına ilişkin detay yer almadı. Hamas’ın önde gelen Filistinli sembol isimlerin serbest kalmasını talep ettiği, buna karşı Tel Aviv’in “daha düşük profilli” esirleri serbest bırakmayı istediği öne sürüldü.

Hamas’ın ilk aşamada 7 Ekim’den sonra esir alınanları talep edeceği iddiası

Öte yandan Dubai merkezli Al Arabiya televizyonunun haberinde, Hamas’ın Paris’te oluşturulan ateşkes teklifine “kesin onay” vermediğini belirtildi.

Hamas’ın ilk aşamada üst düzey Filistinli esirler yerine 7 Ekim 2023’ten sonra demir parmaklıklar ardına gönderilen Filistinli esirlerin serbest bırakılmasını talep edebileceği ileri sürüldü.

Hamas’tan yakın zamanda anlaşma imzalanacağı iddiasına ret

Lübnan basınındaki haberlere göre, Hamas Sözcüsü Usame Hamdan, cumartesi bir ateşkes imzalanacağı iddialarını reddederek, kendilerine sunulan teklife ilişkin “kapsamlı rezervleri” olduğunu belirtti.

Lübnan merkezli el-Meyadin kanalına konuşan Hamas’ın üst düzey isimlerinden Ali Bereke de “teklifi çalıştıklarını, müttefikleri ve paydaşlarıyla istişare edeceklerini, bir haftadan kısa sürede karar vereceklerini” ifade etti.

Haaretz: Netanyahu sert açıklamalarını, Hamas’ın esir takasından çekilmesi için yapıyor

İsrail basını, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, Hamas’ın esir takası anlaşmasından çekilmesi amacıyla “aşırılık yanlısı açıklamalar yaptığından” duyulan endişeyi yazdı.

Haaretz’in, ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırılan haberinde, “Netanyahu’nun son günlerde yaptığı açıklamalardaki aşırılığın amacının, Hamas’ı daha sert tavır almaya ve esir takası anlaşmasını yok etmeye teşvik etmek için olduğuna” dair endişelerin söz konusu olduğu belirtildi.

Haberde, İsrailli yetkilinin, “Böyle bir adım, müzakerelerin başarısızlığından Hamas’ı sorumlu tutarak İsrail’in savaşmaya devam etmesine izin verebilir.” değerlendirmesine yer verildi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rehinelerimizin serbest kalması için yeni bir taslak üzerinde çalışıyoruz ama şunu söylüyorum; ne pahasına olursa olsun değil.” ifadesini kullanmıştı.

“Kırmızı çizgilerinin” olduğunu savunan Netanyahu, Gazze’ye yönelik “savaşı bitirmeyeceklerini, İsrail ordusunu Gazze’den çıkarmayacaklarını ve binlerce teröristi serbest bırakmayacaklarını” söylemişti.

Netanyahu, “Rehineleri serbest bırakmak ve savaşın, Hamas’ı ortadan kaldırmak ile Gazze’nin artık bir tehdit teşkil etmemesini sağlamak gibi diğer hedeflerine ulaşmak için sürekli çalışıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Başbakanı, hükümetinin, söz konusu 3 hedef üzerinde çalıştığını ve bunların hiçbirinden vazgeçmeyeceğini savunmuştu.

Paris toplantısı

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 28 Ocak’ta Washington’da verdiği bir röportajda, َFransa’nın başkenti Paris’te ABD, İsrail, Mısır ve Katar’ın Gazze’de ateşkes ve esir takasına ilişkin yetkililerle müzakerelerin yapıldığını belirtmişti.

Daha sonra, İsrail Kanal 12 televizyonu da Paris’te ABD, Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda İsrail’den istihbarat direktörlerinin katıldığı görüşmelerde bir anlaşma teklifi hazırlandığını geçmişti.

Teklife göre, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının 45 gün boyunca durması, buradaki 35 kadar İsrailli esirin serbest kalması karşılığında İsrail hapishanelerindeki binlerce Filistinli esirin serbest kalmasının yer aldığı öne sürülmüştü. Hamas, Gazze’ye gönderilecek insani yardımın da arttırılmasını içeren teklifin ellerine ulaştığını bunun üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de Amerikan MSNBC kanalına yaptığı açıklamada, Paris’te ABD, Katar, Mısır ve İsrailli yetkililer arasında müzakere edilen ateşkes ve esir takası konusunda bir çerçevenin oluştuğunu, özellikle esir takası konusunda somut bir ilerleme kaydedildiğini aktarmıştı.

Filistin Kızılayı: İsrail ordusu, el-Emel Hastanesi avlusuna baskın düzenledi

İsrail güçleri, Gazze Şeridi’nin güneyinde 10 gündür kuşatma altında tuttuğu Han Yunus’taki Filistin Kızılayına bağlı el-Emel Hastanesi avlusuna baskın düzenledi.

Filistin Kızılayı: İsrail ordusu, el-Emel Hastanesi avlusuna baskın düzenledi

Filistin Kızılayının, X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İsrail işgal güçleri, el-Emel Hastanesi avlusuna baskın düzenledi ve giriş ile acil servisin dış kapısı önünde konuşlandı.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, İsrail askerlerinin 10 gündür kuşatma altında tuttuğu hastanenin avlusuna yoğun bir şekilde ateş açtığı belirtildi.

Hastanedeki sağlık ekiplerinin İsrail ordusunun yoğun ateş ve bombardımanından yaralananları tedavi etmeyi sürdürdüğü kaydedildi.

İsrail güçlerinin hastaneyi hedef almayı sürdürdüğüne dikkati çekilen açıklamada, “Hastaneye, aralarında Filistin Kızılayı çalışanı da bulunan 7 şehit ve 9 yaralı getirildi.” ifadesine yer verildi.

İsrail güçleri, 10 gündür Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde yer alan hasta ve yaralıların yanı sıra yerinden edilen Filistinlilerin de sığındığı Nasır Hastanesi ile el-Emel Hastanesini kuşatma altında tutuyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı da İsrail ordusunun kuşatması nedeniyle Han Yunus’taki hastanelerde felaketin yaşandığını, İsrail güçlerinin sürdürdüğü saldırıları, tıbbi imkanların yetersizliği ve gıda eksikliği nedeniyle çok sayıda yaralı ve hastanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurmuştu.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 8 bini kadın olmak üzere 26 bin 900 Filistinli öldürüldü, 65 bin 949 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 224’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 561 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 381 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 30 Lübnanlı sivil ve 176 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir