İsrail’in 122 gündür devam eden saldırılarında Gazze’deki can kaybı 27 bin 478’e yükseldi

İsrail'in 122 gündür devam eden saldırılarında Gazze'deki can kaybı 27 bin 478'e yükseldi

İsrail'in 122 gündür devam eden saldırılarında Gazze'deki can kaybı 27 bin 478'e yükseldi

İsrail’in, halkı zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 113 artarak 27 bin 478’e ulaştı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nde 122 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi.

İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi’nde işlediği 13 katliamda, 113 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 205 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısının 27 bin 478’e, yaralı sayısının da 66 bin 835’e yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada, hala enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğunu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı ifade edildi.

Filistin Sınır Kapıları İdaresi: Gıda maddelerinin tükendiği Gazze’ye daha çok yardım girmeli

İsrail’in saldırıları ve uyguladığı abluka nedeniyle Gazze Şeridi’nde gıda maddelerinin tükendiği ve gelen yardımların ihtiyaçları karşılamadığı belirtildi.

Filistin Sınır Kapıları İdaresi: Gıda maddelerinin tükendiği Gazze'ye daha çok yardım girmeli

Filistin Sınır Kapıları İdaresi Sözcüsü Hişam Advan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze’ye günlük ortalama 100 yardım tırı girdiğini ancak bunun yaşanan felaketle kıyaslandığında çok düşük bir sayı olduğunu kaydetti.

“Savaş öncesinde günlük yaklaşık 500 tır girişi oluyordu. Üstelik o zaman Gazze’de mal stoku vardı. Şimdi ise her şey tükenmiş durumda.” diyen Advan, gelen yardımların ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmadığını ve çok daha fazla miktarda yardıma ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Advan, Filistinlilerin hayatının kurtarılması için Gazze’ye daha fazla yardım girişi yapılması çağrısında bulundu.

Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı’ndan yapılan insan geçişlerine dair Advan, Mısır pasaportu sahipleri, yabancı uyruklu kişiler, hasta ve yaralılar gibi istisnai durumların girişi için çalışan sınır kapısının sürekli olarak açık kalması gerektiğini söyledi.

Filistin Kızılayı dün, İsrail’in 4 aydır yoğun şekilde saldırdığı Gazze Şeridi’ne, 21 Ekim-1 Şubat tarihleri arasında Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapıları üzerinden 9 bin 831 yardım tırının girdiğini açıklamıştı.

BM, İsrail’in Gazze’nin kuzeyine yardım girişlerinin çoğunu engellemeye devam ettiğini bildirdi

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in, Gazze’nin kuzeyine yardım girişlerinin çoğunu engellemeyi sürdürdüğünü duyurdu.BM, İsrail'in Gazze'nin kuzeyine yardım girişlerinin çoğunu engellemeye devam ettiğini bildirdi

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) ocak ayında Gazze’nin kuzeyi için planladığı yardım operasyonlarının 61’inden sadece 10’unu gerçekleştirebildiğini ifade eden Dujarric, diğerlerinin İsrail tarafından engellendiğini bildirdi.

Dujarric, geçiş yapabilen yardım konvoylarında genellikle gıda ürünleri bulunduğunu kaydetti.

Hastane ve sağlık tesislerine yardım misyonlarının çoğunlukla engellendiğini aktaran Dujarric, bu misyonların su ve hijyen malzemeleri taşıdığını söyledi.

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de 1,9 milyon kişi yerinden olurken, İsrail’in çıkardığı zorluklar ve engellemeler dolayısıyla bölgeye insani yardımlar da yeteri kadar ulaştırılamıyor.

Özellikle Gazze’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğütmeye başladıkları bildiriliyor.

BM: Gazze’de 100 bine yakın kişi öldürüldü, yaralandı veya kayboldu

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, öldürülen, yaralanan veya kaybolan kişilerin sayısının Gazze nüfusunun yaklaşık yüzde 5’ine denk geldiğini söyledi.

BM: Gazze'de 100 bine yakın kişi öldürüldü, yaralandı veya kayboldu

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana bombaladığı Gazze Şeridi’nde 100 bine yakın kişinin öldürüldüğü, yaralandığı veya kaybolduğunu belirtti.

Lazzarini, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada Gazze nüfusunun yüzde 80’inden fazlasının yerinden edildiğine dikkati çekti.

Gazze’de 17 bin çocuğun korumasız kaldığı ya da ailesinden ayrıldığına işaret eden Lazzarini, şu ifadeleri kullandı:

“4 ay süren savaşta Gazze’de 100 bine yakın insan öldürüldü, yaralandı veya şu anda kayıp. Bu nüfusun yaklaşık yüzde 5’ine tekabül ediyor. Bunun şehrinizde veya ülkenizde ne anlama geldiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.”

Ateşkes çağrısını yineledi

Lazzarini, Gazze’de çatışmaların devam ettiğini vurgulayarak “Savaş hız kesmeden devam ediyor ancak kazanan olmayacak. Yalnızca acı, sefalet ve keder olacak. Ateşkesin vakti geldi. Gazze’deki, İsrail’deki, bölgenin başka yerlerindeki ve ötesindeki insanların iyiliği için farklı bir yola ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 27 bin 478 kişi öldürüldü, 66 bin 835 Filistinli de yaralı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir