İsrail’in 209 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 34 bin 596’ya çıktı

İsrail'in 209 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 34 bin 596'ya çıktı

İsrail'in 209 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 34 bin 596'ya çıktı

İsrail ordusunun 209 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde can kaybı son 24 saatte 28 artarak 34 bin 596’ya yükseldi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 28 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 51 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İsrail’in 209 gündür Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısının 34 bin 596’ya, yaralı sayısının da 77 bin 816’ya yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğu ancak İsrail askerlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı yinelendi.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölen sağlık personeli sayısı 496’ya ulaştı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği yıkıcı saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana yaşamını yitiren sağlık personelinin sayısı 496’ya yükseldi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail saldırılarının Gazze’de sağlık alanındaki kayıplarına ilişkin güncel veriler paylaşıldı.

Açıklamaya göre, Filistinli doktor Adnan Ahmed Atiyye el-Berş’in İsrail hapishanesinde hayatını kaybetmesiyle 7 Ekim’den bu yana yaşamını yitiren sağlık personelinin sayısı 496’ya yükseldi.

Saldırılarda bugüne kadar bin 500 sağlık personeli yaralandı, 309’u alıkonuldu.

Filistinli doktor Berş’in İsrail hapishanesinde hayatını kaybetmesine işaret edilen açıklamada, “İsrail hapishanelerdeki Filistinli tutukluların özellikle de Gazzelilerin durumlarının tamamen gizli tutulduğu göz önüne alındığında bu işlenen son suç olmayacak.” ifadesine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı, uluslararası topluma, sağlık ve insan hakları kuruluşlarına “İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinlilerin, işkence, terör ve katliamdan korunması için müdahale edilmesi” çağrısı yaptı.

Filistin Esirler Cemiyetinden gün içerisinde yapılan açıklamada, İsrail hapishanelerinde Gazze Şeridi’nden alıkonulan biri doktor 2 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirilmişti.

Ölen Filistinlilerin doktor Adnan Ahmed Atiyye el-Berş ve İsmail Abdulbari Receb Hıdır olduğu aktarılan açıklamada, İsrail’in bu kişileri daha önce Gazze Şeridi’nden alıkoyduğu belirtilmişti.

Gazze’deki Şifa Hastanesi Ortopedi Bölüm Başkanı olan Berş’in Gazze’nin kuzeyindeki El-Avde hastanesinde başka meslektaşlarıyla birlikte Aralık 2023’te alıkonulduğu aktarılan açıklamada, “Filistinli ilgili makamlardan alınan bilgiye göre Berş, 19 Nisan’da İsrail’in Ofer Hapishanesi’nde şehit oldu ve cenazesi hala teslim edilmedi.” ifadeleri kullanılmıştı.

Kaynak: AA