İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye saldırıları devam ediyor

İsrail'in abluka altındaki Gazze'ye saldırıları devam ediyor

İsrail'in abluka altındaki Gazze'ye saldırıları devam ediyor

İsrail’in 17 gündür bombaladığı Gazze Şeridi’nde ölenlerin sayısı 387 artarak 5 bin 87’ye, yaralananların sayısı da 15 bin 273’e yükseldi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmasının ardından İsrail ve Gazze arasındaki çatışmalar artarak devam ediyor.

Yediot Ahronot gazetesinde yer alan habere göre İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, Gazze sınırı yakınlarında “Hava Kuvvetleri Harekat Komutanlığı” toplantısında açıklama yaptı.

Galant, “İsrail ordusunu durdurabilecek hiçbir şey yok. Manevranın (İsrail’in Gazze saldırılarına verdiği isim) operasyonel yönü, hava kabiliyeti ve kara harekatından oluşuyor. Gazze’deki kara harekatı, oradaki son savaş olmalı çünkü sonrasında Hamas olmayacak. Bu, bir ay, 2 ay, 3 ay sürebilir ama sonunda orada Hamas kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Gazze Şeridi’nin Refah kentine düzenlediği saldırılarda 18 kişi öldü

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Refah kentinin El-Cenine ve Es-Suud mahalleleri ile Gazze’nin Şeyh Rıdvan Mahallesini bombaladığı belirtildi.

Refah kentine yönelik bombardımanda 18 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı kaydedilen açıklamada, Gazze’nin Şeyh Rıdvan Mahallesi’ne yönelik saldırıda da çok sayıda ölü ve yaralı bulunduğu aktarıldı.

BM, 14 yardım tırının daha Gazze’ye ulaştırıldığını bildirdi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, yardım taşıyan 14 tırın Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye girdiğini bildirdi.

Griffiths, yardımların Mısır Kızılay ve BM tarafından sağlandığını belirterek, bunu “insani yardıma şiddetle ihtiyaç duyan milyonlarca insan için küçük bir umut ışığı” olarak nitelendirdi.

Gazze’ye ikinci yardım konvoyu Refah Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı

Refah Sınır Kapısı Basın Ofisi Müdürü Vail Ebu Muhsin de AA muhabirine, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi için ikinci yardım konvoyunun, Refah Sınır Kapısı’ndan giriş yaptığını söyledi.

Ebu Muhsin, Mısır’ın gıda, ilaç ve su taşıyan 14 tırın Gazze’ye girişi için Refah Sınır Kapısı’nı açtığını ifade ederek, tırların Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) teslim edileceğini ve sonrasında Filistinlilere dağıtılacağını kaydetti.

20 tır daha Refah Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı

Refah Sınır Kapısı Basın Ofisi Müdürü Vail Ebu Muhsin ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır’dan 20 araçlık insani yardım konvoyunun Gazze’ye giriş yaptığını söyledi.

Mısır resmi haber ajansı MENA’da yer alan habere göre üçüncü insani yardım konvoyu da Filistin halkına ulaştırıldı.

Haberde, 20 tırdan oluşan yardım konvoyunda gıda maddelerinin yanı sıra içme suyu, ilaç ve tıbbi malzemelerin olduğu belirtildi.

BM: Gazze’ye 21 Ekim’den bu yana giriş yapan yardım tırı sayısı 54

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze’ye henüz yakıt yardımı yapılmadığına dikkati çeken Dujarric, BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’ndaki (UNRWA) meslektaşlarının “yakıt tankerinin dibini görüyoruz” şeklinde uyarı yaptığını ve sadece bir kaç günlük yakıt kaldığını dile getirdi.

Dujarric, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye elektrik de verilmediğini anımsatarak, özellikle hastanelerin çok zor durumda olduğunu, 700 hasta kapasitesine sahip Şifa Hastanesi’nde yaklaşık 5 bin hastanın tedavi gördüğünü kaydetti.

“Gazze’ye bugün 20 yardım tırı giriş yaptı. Gazze’ye 21 Ekim’den bu yana giriş yapan yardım tırı sayısı 54’e ulaştı.” bilgisini paylaşan Dujarric, kriz öncesinde bölgeye günde yaklaşık 450 yardım tırının girdiğini anımsatarak, halihazırdaki yardımların yetersiz olduğuna işaret etti.

Dujarric, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırının soruşturulması için ise BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e BM’nin yargı organlarından birinin yetki vermesi gerektiğini kaydetti.

BM tesislerine yönelik saldırıların otomatik olarak soruşturulduğunu aktaran Dujarric, “Gördüğümüz tüm hukuk ihlallerinin araştırılması gerekiyor.” dedi.

Öte yandan, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) yapılan yazılı açıklamada, Gazze’de yerinden edilenlerin sayısının 1 milyon 400 bine ulaştığı bildirildi.

OCHA, kayıp kişi sayısının ise bine ulaştığını belirterek söz konusu kişilerin ya öldüğünü ya da enkazda kaldığını düşündüklerini duyurdu.

“BM ateşkes konusunda ısrarcı olmaya devam ediyor”

Dujarric, AA muhabirinin, “BM Genel Sekreteri insani ateşkes çağrısında bulundu. Ancak BM çatışmayı durdurmak için gerçek anlamda ne yapıyor? OCHA can kaybına ilişkin verileri nasıl elde ediyor? sorularını da yanıtladı.

“Çatışmadaki taraflarla görüşmelerimizde bu konuda (ateşkes) ısrarcı olmaya devam ediyoruz.” diyen Dujarric, OCHA’nın ise verilerini sahadaki BM kaynakları ve güvenilir ortaklarından aldığını ifade etti.

İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyinde Hizbullah’a ait hücreye saldırdığını duyurdu

İsrail Yedioth Aharonoth gazetesinin haberine göre, İsrail savaş uçakları, Hizbullah’ın silahlarının da bulunduğu bir hücresini bombaladı.

Savaş uçakları ayrıca, Hizbullah’ın bir gözetleme noktasına da saldırı düzenledi.

Gazete, bir başka haberinde ise İsrail savaş uçaklarının, Lübnan’ın güneyindeki Aytarun köyü çevresine de hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Saldırılara ilişkin can kaybı ve maddi hasara ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken, Hizbullah’tan konuya dair henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail savaş uçakları, gece boyu Gazze’yi bombalamayı sürdürdü

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail savaş uçakları tarafından fırlatılan füze saldırısının ardından Gazze Şeridi’nin kuzeydoğusundaki bölgelerden yoğun alev ve duman yükseldi.

Saldırıda, Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı’ndaki Şüheda ailesine ait ev yerle bir edilirken, çevresindeki evler de yıkıldı.

Hava saldırıları sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybederken, onlarca kişi de yaralandı. Bombardıman sonucu yıkılan evlerin enkazından henüz çıkartılamamış çok sayıda kişinin sivil savunma ekipleri tarafından oldukça kısıtlı imkanlarla kurtarılması için çalışma yürütülüyor.

Öte yandan, İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin orta kesimlerindeki Şifa Hastanesi ve Kudüs Hastanesi çevresini hedef aldı.

Şifa Hastanesinin, içinde en çok yaralı barındıran tıp merkezi olduğu biliniyor.

Daha önce görülmemiş derin yanık izleri var

“Sağlık ekiplerinin yaralıların vücudunda daha önce hiç görmedikleri derin yanık izleri ve erimelere rastladıklarını söyledikleri” aktarılan açıklamada, uluslararası kuruluşlara bu etkiyi hangi silahın bıraktığını araştırma çağrısı yapıldı.

Yıkılan binaların enkazında hala 830’u çocuk 1500 kişinin bulunduğu kaydedildi.

İsrail saldırılarında 57 sağlık çalışanının öldüğü 100’ünün yaralandığı belirtilen açıklamada, saldırılar ve yakıt eksikliği nedeniyle 12 hastane, 32 sağlık merkezi ve 25 ambulansın hizmet dışı kaldığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, mevcut hastanelerin hizmet verme özelliğini kaybettiği ve sağlık ekiplerinin çok kısıtlı imkanlarla yaralıları tedavi ettiğine dikkat çekildi.

İsrail ordusunun Batı Şeria’da gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısı 85’e yükseldi

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail güçleri, Batı Şeria’da gece başlattığı gözaltı operasyonlarını sabah saatlerinde de sürdürdü.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria’nın Ramallah, El Halil, Beytullahim, Tulkerim ve Eriha başta olmak üzere birçok kentinde şu ana kadar aralarında Hamas yöneticilerinin de bulunduğu en az 85 Filistinli, İsrail güçlerince gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında kadın ve çocuklar da bulunuyor.

İsrail’in Gazze’ye dünkü saldırılarında 400’den fazla Filistinli hayatını kaybetti

İsrail ordusunun dün Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine havadan ve karadan düzenlediği saldırılar sonucu 400’den fazla Filistinlinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın kentteki tıp kaynaklarından aktardığı bilgilere göre, ölenlerin yüzde 70’ini çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluşturuyor.

Gazze’ye yönelik yürütülen saldırıların 16’ncı gününde, İsrail savaş uçakları ve topçu atışlarıyla eşzamanlı kentin çeşitli bölgelerindeki yerleşim yerlerine düzenlenen bombardımanlarda, en az 25 katliam gerçekleştirdi.

Tıp kaynaklarından aktarılan bilgilere göre, İsrail saldırıları sonucu pazar günü, Han Yunus Mülteci Kampı’nda 44, Rafah’ta 57, kentin orta kesiminde 168, Gazze kent merkezinde 66, kuzey bölgesinde 44 Filistin vatandaşı yaşamını yitirdi.

Mısır sınırı yakınındaki Rafah kentinde bir eve düzenlenen saldırıda, ev halkından 6 kişi ölürken, 11 kişi de yaralandı.

Karara Mahallesi’nde hedef alınan Ebu Hubeys ailesinin evinde 5 kişi öldü.

Gazze Şeridi’nin orta kesiminde Miğraka bölgesindeki bir eve düzenlenen hava saldırısı sonucu 4 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Cibalya Mülteci Kampı’ndaki iki eve ve bölgedeki el-Albani Mescidi’ne düzenlenen birçok hava saldırısı sonucu 20’den fazla kişi hayatını kaybetti.

 

İsrail güçleri, Batı Şeria’daki baskınlarında Filistinlilerin silahlı direnişiyle karşılaştı

El-Aksa Kanalı’nın Telegram sayfasında aktardığı habere göre, İsrail güçleri, Batı Şeria’da birçok kente düzenlediği baskınlar sırasında silahlı direnişle karşılaştı.

Batı Şeria’nın Nablus, Tul Kerim ve Cenin kentlerindeki baskınlara, Filistinliler, silah atışlarıyla karşılık verdi.

Tul Kerim kentindeki baskın sırasında İsrail askerlerine yönelik el yapımı bir patlayıcı kullanıldı.

Platformun haberinde, Tul Kerim Acil Müdahale Taburu’nun “Savaşçılarımız, Aksa Tufanı muharebesi kapsamında Tul Kerim’in çeşitli bölgelerindeki işgal güçlerini yoğun silah atışıyla hedef almıştır.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Filistin resmi haber ajansı WAFA, Batı Şeria’nın Eriha, el-Halil, Beyt Rima beldesine baskınlar düzenleyen İsrail askerlerinin, 31 Filistinliyi gözaltına aldığını duyurdu.

İsrail askerleri Batı Şeria’da 2 Filistinliyi öldürdü

Filistin Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, İsrail güçleri, Ramallah’ın kuzeyindeki El-Celezun Mülteci Kampı’na saldırı düzenledi.

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 Filistinli hayatını kaybederken, 4 Filistinli ise ağır şekilde yaralandı.

İsrail’in bu sabah Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 27 Filistinli öldü

Gazze’deki İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya ve Feluca bölgeleri ile orta kesimindeki Deyr el-Belah kentini bombaladığı belirtildi.

İsrail’in Cibaliya bölgesinde “El-Bataş” ailesinin evini, Feluca Mahallesi’nde ise bir apartman dairesini hedef alması sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı kaydedildi.

Gazze’nin orta kesimindeki Deyr el-Belah kentinde “Ebu Dan” ailesinin evinin bombalanması sonucu 10 kişinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

İsrail ordu radyosu: Gazze’ye kara harekatı, takviye ABD kuvvetleri gelene kadar ertelenecek

İsrail ordu radyosundan yayımlanan haberde, “ABD, İran’ın bölgedeki güçlerine yönelik saldırılarının artması endişesiyle kara manevrasına hazırlık olarak Orta Doğu’ya takviye Amerikan kuvvetleri göndermeyi planladığını İsrail’e bildirdi.” ifadesi kullanıldı.

Haberde, tahminlere göre takviye ABD güçleri gönderilinceye kadar beklenmesi ve kara harekatının ertelenmesi konusunda mutabık kalındığı kaydedildi.

İsrailli yetkililerin, operasyonun ertelenmesinin tek nedeninin bu olmadığını belirttikleri aktarılırken, askeri güçlerin operasyonel hazırlığının arttırılması, Hamas’ın elindeki esirler meselesine çözüm bulunması ve ek serbest bırakma anlaşmalarının uygulanma olasılığı gibi başka nedenlerin de olduğuna işaret edildi.

Gazze’deki hükümet: İsrail saldırılarının başladığı günden beri Gazze’ye hiç yakıt girmedi

Gazze’deki hükümetten yapılan yazılı açıklamada, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yakıt girişi olduğuna ilişkin haberler yalanlandı.

Açıklamada, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne herhangi bir yakıt girişi olmadığı belirtildi.

Refah Sınır Kapısı’ndan son iki günde giren insani yardım tırlarında hiç yakıt bulunmadığı vurgulanan açıklamada, Gazze’deki sağlık sisteminin sürdürülebilirliği için acil yakıta ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Hükümet bir diğer açıklamasında, “Gazze Şeridi’ndeki felaket niteliğinde olan insani durumu düzeltmek için Refah Sınır Kapısı’nın kalıcı olarak açılması çok acil ihtiyaç haline geldi.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, Gazze Şeridi’nde felaket niteliğindeki insani durumu bir nebze de olsa düzeltmek için başta yakıt olmak üzere insani yardımların, tıbbi malzemelerin ve gıda maddelerinin kente sürekli giriş yapmasına izin verilmesi gerektiği aktarıldı.

İsrail ordusu, Gazze’ye geceleyin sızma operasyonu düzenlediğini duyurdu

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, yaptığı açıklamada, şu ana kadar 222 İsrailli esirin kimliğini tespit ettiklerini ve Gazze’de rehin tutulduklarına dair ailelerine bilgi verdiklerini söyledi.

Bunun tüm esirlerin toplam sayısı olmadığına işaret eden Hagari, “Kaçırılan kişilerin güvenli bir şekilde evlerine dönmesi için askeri, istihbari ve siyasi her türlü yöntemle çalışmaya devam edeceğiz. Bu savaşın amacı bu.” dedi.

Hamas’ın otoritesini ve gücünü sona erdirmenin de savaşın hedefleri arasında olduğunu savunan Hagari, “Bir sonraki aşamaya (kara harekatı) hazırlanan zırhlı ve piyade birlikleri, gece saatlerinde, silahlı hücreleri yok etmek, kayıplar ve kaçırılanlarla ilgili bilgi edinmek amacıyla sızma operasyonu düzenledi.” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun Gazze’ye saldırıları sonucu yaşamını yitiren gazeteci sayısı 23’e çıktı

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından yapılan açıklamada, İsrail-Filistin çatışmasının gazetecileri ciddi derecede etkilediği belirtildi.

Gazze’de çatışmaları haberleştirerek görevini yerine getirmeye çalışan gazetecilerin ciddi tehlikeyle karşı karşıya olduğu kaydedilen açıklamada, 7 Ekim’den bu yana 23 gazetecinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Açıklamada, hayatını kaybeden gazetecilerinin 19’unun Filistinli, 3’ünün İsrailli ve 1 gazetecinin de Lübnanlı olduğu bilgisi paylaşılırken, saldırıların başladığı günden bu yana 8 gazetecinin yaralandığı, 3’ünden de haber alınamadığı belirtildi.

İsrail’in Gazze saldırılarında yıkılan cami sayısı 32’ye yükseldi

Gazze’deki Filistin İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail uçaklarının Gazze’nin kuzeyindeki Şeyh Rıdvan Mahallesi’nde bulunan En-Nur el-Muhammedi Camisi’ne saldırı düzenlediği belirtildi.

Saldırı sonrası savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana yıkılan cami sayısı 32’ye yükseldi.

Saldırı sonucu yaralananlar olduğu ifade edilen açıklamada, aynı mahallede bir eve düzenlenen saldırıda da ölü ve yaralıların olduğu kaydedildi.

Filistin Başbakanı Iştiyye, İsrail’in Gazze’de “soykırım savaşı” yürüttüğünü söyledi

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, hükümetin Ramallah’taki haftalık kabine toplantısında, önceliklerinin “savaşı ve saldırganlığı durdurmak, Gazze’ye yardım malzemelerinin girişini sağlamak, sivilleri korumak ve zorla yerinden edilmeyi durdurmak” olduğunu belirtti.

Iştiyye, İsrail saldırılarını “soykırım” şeklinde niteleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“İsrail’in yaptığı, soykırım savaşıdır. Bu savaş, öldürmeyi arzulayan, masumlara ve çocuklara işkence etmekten zevk alan, cami ve kiliseleri bombalayan, barbar, sömürgeci zihniyete sahip bir suç makinesi tarafından gerçekleştirilmektedir.”

Mısır tarafıyla yardım malzemelerinin Refah Sınır Kapısı’ndan girmesi konusunun takibini yaptıklarını aktaran Iştiyye, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da Filistin halkına yönelik saldırıyı durdurmak için dünya liderleriyle temaslarını sürdürdüğünü belirtti.

İsrail’in aralarında bebeklerin de bulunduğu 1800 çocuğu öldürdüğüne dikkati çeken Iştiyye, “Özgürlük, bağımsızlık ve devletimizi kurma arayışımız durmayacak, sömürgecilerin suçları topraklarımızdaki kararlılığımızı bozmayacaktır.” diye konuştu.

Iştiyye, İsrail’in “kara harekatına” dair ise “İşgalci devletin liderlerinden kara işgali hazırlıklarına ilişkin duyduklarımız, yeni suçların, vahşetlerin, tehcirin, intikam uğruna öldürmelerin devam edeceği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in saldırılarında Gazze’de 181 binden fazla konut zarar gördü

azze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamaya göre, İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 20 binden fazla konut tamamen yıkıldı veya oturulamaz hale geldi.

Saldırılarda, hasar gören konut sayısı 181 bini aşarken, 72 kamu kurumunun yanı sıra onlarca hizmet tesisi zarar gördü.

Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlenen saldırılarda İsrail, güvenli olduğunu iddia ettiği güneydeki bölgelerde 1652 kişiyi öldürdü.

Yerinden edilenlerin sayısı, Gazze Şeridi’nin toplam nüfusunun yüzde 70’ine denk gelen 1 milyon 400 bine ulaştı.

İsrail güçleri, Gazze’de 597 aileden çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 3 bin 813 kişiyi öldürdü.

Arama kurtarma ekiplerine, saldırılar sonucu yıkılan binaların enkazında kalan 830’u çocuk 1500 kişi için kayıp bildiriminde bulunuldu.

İsrail saldırılarında çok sayıda elektrik, su ve kanalizasyon altyapısı zarar görürken, saldırılarda tahribata uğrayan 177 okuldan 32’si hizmet dışı kaldı.

Gazze Şeridi’nde İsrail ordusunun ibadethanelere yönelik saldırılarında 32 cami yıkıldı, 3 kilise de ciddi hasar aldı.

Gazze’deki hükümet, şu ana kadar bölgeye gelen yardımların 7 Ekim’den önceki yardımların yüzde 10’una tekabül ettiğini duyurdu.

Lübnan’ın güneyinde 19 binden fazla kişi yerinden oldu

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörlüğü, X sosyal medya platformundan, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana çatışmaların yaşandığı Lübnan’ın güneyindeki iç göçe ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Lübnan’ın güney sınırında yaşanan olaylar nedeniyle 19 bin 646 Lübnanlının evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda karşılıklı saldırılar devam ediyor.

Kassam Tugayları esir alınan 2 sivili serbest bıraktı

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamaya göre, Mısır ve Katar’ın arabuluculuğunda, daha önce esir alınan Nurit Yitzhak ve Yocheved Lifshitz serbest bırakıldı.

Söz konusu kişilerin daha önce bırakmak istediklerini vurgulayan Kassam Tugayları, İsrail’i “kendi esirlerine önem vermemekle” suçladı.

Kassam Tugayları, esirlerin serbest bırakılması için İsrail’e koyduğu şartları Tel Aviv’in ihlal etmesine rağmen, “insani ve sağlık gerekçeleriyle iki sivili tek taraflı serbest bıraktıklarını” belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Sözcüsü Yossi Zilberman ise bu konuda henüz yorum yapmayacaklarını, İsrailli sivillerin sağ biçimde geri döndüğünden emin olduktan sonra, Başbakanlık himayesindeki “esirler ve kayıp kişiler dosyası” sorumlusunun konuyla ilgili açıklamayı yapacağını ifade etti.

Uluslararası Kızılhaç Komitesinden yapılan açıklamada ise serbest bırakılan İsrailli esirlerin, Refah Sınır Kapısı’nda Mısır’a teslim edildiği bildirildi.

Kızılhaç yetkililerinin esirlerin serbest bırakılmasında rol aldığı, savaşan taraflar arasındaki “tarafsızlığının” bunu sağladığını vurgulanan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki diğer esirleri ziyaret etmeye ve bırakılmalarını sağlamaya hazır olunduğu kaydedildi.

Mısır televizyonu da Refah Sınır Kapısı’ndan ülkeye getirilen 2 İsrailli yaşlı kadının görüntülerini yayınladı.

İsrail basınındaki haberlerde de İsrailli yetkililerin serbest bırakılanları almak için yola çıktığı bildirildi.

İsrail ordusu: Gazze’ye kara harekatı stratejik ve taktiksel nedenlerden gecikti

Öte yandan, İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail devlet televizyonu KAN’da yayımlanan açıklamasında, 7 Ekim’den bu yana “İsrail’e dönük saldırılarda büyük rol oynayan” Hamas’ın hava sisteminde görev alan komutanlardan 5’inin öldürüldüğünü iddia etti.

Sözcü, İsrail ordusunun, İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ve Askeri İstihbarat Dairesinin (AMAN) talimatıyla, Hamas’a bağlı Kuzey Tümeni’ndeki tanksavar füze sistemi komutanı İbrahim es-Sahar’ı da öldürdüğünü söyledi.

Gazze’ye yönelik kara harekatıyla ilgili Hagari, “Biz tabi ki hazırız ama çeşitli stratejik ve taktiksel nedenler var. Biz Orta Doğu’nun tamamına bakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Gazze’nin farklı noktalarına düzenlediği saldırılarda en az 53 Filistinli öldü

İsrail uçaklarının, Gazze’nin farklı noktalarına düzenlediği hava saldırılarında en az 53 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

İsrail uçakları, Gazze’nin Cebaliya, Şeyh Rıdvan, Han Yunus ve Eş-Şati Mülteci kampları ile Beyt Lahiya ve Refah’ta sivillerin evlerini hedef aldı.

Filistin haber ajansı WAFA’nın sağlık kaynaklarından naklettiği haberde, Han Yunus’taki saldırıda, aralarında çocukların da olduğu en az 23 kişinin öldüğü, 45 kişinin yaralandığı belirtildi. Enkaz altında hala çok sayıda kişi olduğu ve çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

Refah kentindeki saldırılarda ise en az 30 Filistinli yaşamını yitirdi.

Cebaliya ve Eş-Şati mülteci kampları ile Beyt Lahiya’daki saldırılarda da çok sayıda ölü ve yaralı olduğu ifade edildi. Cebaliya Beled bölgesinde ise El-İhsan Camisi, saldırılar sonucu tamamen yıkıldı.

Enkaz altında çok sayıda kişinin olduğu, sivil savunma ekiplerinin elektrik kesintisi ve gerekli ekipmanların eksikliği nedeniyle bu kişilere ulaşmakta zorlandığı belirtildi.

WAFA’daki bir başka haberde, Şeyh Rıdvan’daki saldırıda Muhammed Imad Lebid isimli bir gazetecinin hayatını kaybettiği aktarıldı. Böylelikle 7 Ekim’den bu yana ölen Filistinli gazeteci sayısı 20’ye yükseldi.

Öte yandan, bölgedeki sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, yakıt tükendiği için Endonezya hastanesinde elektrikler kesildi. Elektrik olmaması nedeniyle hastaların ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ifade edildi.

Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye, Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, Gazze’ye yakıt girişi olmazsa büyük bir felaket yaşanacağını söyledi.

İsrail ordusu, Batı Şeria’nın birçok kentine baskın düzenledi

İsrail ordusu, Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerindeki evlere baskınlar yaparak işgal altında, arama tarama operasyonları yaptı.

Filistin haber ajansı WAFA’nın aktardığı gelişmelere göre, İsrail ordusu, Kudüs’ün kuzeydoğusu, Nablus ve Cenin gibi kentlerin çeşitli bölgelerine baskınlar düzenlendi.

Kudüs’ün çeşitliliğiki Caba beldesinde evlere giren İsrail güçleri, evleri boşalttıktan sonra teftiş yaptı, köyde insanların dolaşmasına engel oldu.

Nablus kentinin kayıt ettiği Burka beldesine büyük bir askeri grupla baskın düzenleyen İsrail güçleri, beldeye yoğun silah atışlarıyla giriş yaptı, evlerde aramalarda bulundu.

İsrail güçleri, Cenin kentinin bölgedeki Yabed beldesine büyük bir grup askerle baskın düzenledi. El-Arka köyü ve el-Cilme kontrol bölgesi İsrail güçlerinin girişi, Filistinliler tarafından engellenmeye çalışıldı.

Öte yandan Kalkiliye kenti kuzey girişinde yaşananlarda, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan elden yaralanan Filistinli genç tedavi kaldırıldı.

Yahudi yerleşimciler de Filistinlilere saldırdı

İsrail ordusuna bağlı güçlerin yanı sıra Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan Filistinliler, Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına da maruz kaldı.

Selfit köyünün taşınmasıki Burkan Yahudi yerleşim bölgesi aracıyla geçen bir Filistinliye bir Yahudi yerleşimci tarafından ateş açıldı.

Yerel kaynaklardan elde edilen etkilere göre, Abdulkadir Semeri adlı Filistinli, saldırıdan yara almadan kurtulurken, arabasında hasar oluştu.

Yine de Nablus kentinin günlük seyir halinde bir ambulansın önü, birimin bir Yahudi yerleşimi tarafından kesildi.

WAFA’ya konuşan ambulans şoförü Yusuf Deyriye, yerleşimcinin, aracın Nablus’tan Havvara beldesine geri dönüşüne engel olduğu aktarıldı.

Beyt Lahim’in bilgileri ise İsrail askerleri, aldıkları gazeteciyi birkaç saat tuttuktan sonra serbest bırakıldı.

İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyinde bir askeri kompleksi ve gözetleme noktasını vurdu

İsrail ordusunun, Lübnan’ın güneyindeki Şeba Çiftlikleri’nde (Dov Dağı) bulunan bir hücreye, İsrail’e roket atma girişiminde bulunacakları iddiasıyla saldırı düzenlediği belirtildi.

Yedioth Ahranoth gazetesinin İsrail ordusundan aldığı bilgiye dayandırdığı habere göre, orduya bağlı bir uçak, Dov Dağı bölgesinde bir hücreyi hedef aldı.

İsrail’e yönelik roket atma girişiminde bulunacağı iddia edilen askeri hücrenin, dün vurulan 5’inci hücre olduğu kaydedildi.

İsrail gazetesi, ordu sözcüsünden aktardığı haberde, Hizbullah’ın altyapısına yönelik saldırı düzenlendiğini, hedef alınan yerler arasında, askeri bir kompleks ve gözetleme noktasının da bulunduğunu yazdı.

Öte yandan Lübnan resmi haber ajansı NNA’nın haberine göre, İsrail savaş uçakları, ülkenin en güneyindeki Kefr Kila ve Tel Nahhas bölgelerine düzenlediği saldırıda Hizbullah’a bağlı “Sınırsız Yeşil Cemiyeti” merkezini de hedef aldı.

Hamas: Endonezya Hastanesinde yakıtın bitmesi sebebiyle elektriklerin kesilmesi insanlık suçudur

Hamas Hareketi, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesinde yakıtın bitmesi sonucu elektriklerin kesilmesinin bir insanlık suçu olduğunu duyurdu.

Quds Press haber ajansının haberine göre Hamas Hareketi, yazılı açıklamasında, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik süren saldırıları nedeniyle yaşanan elektrik kesintisini, “işgalin saldırganlığına ve soykırımına sessiz kalan ve katılan ülkelerin alnında bir utanç lekesi” olarak nitelendirdi.

Endonezya Hastanesinde yakıtın bitmesi sebebiyle elektrik kesintisini bir insanlık suçu olarak değerlendiren Hamas, Arap ülkelerine, İslam dünyasına ve Birleşmiş Milletler’e, yakıt tedariki için çağrıda bulundu.

Yakıt tedarikinde herhangi bir ihmal konusunda uyarıda bulunan Hamas, bu durumun hastanelerdeki hasta ve yaralıların ölümüne sebebiyet vereceğine dikkat çekti.

Öte yandan, bölgedeki sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, yakıt tükendiği için Endonezya hastanesinde elektrikler kesildi. Elektrik olmaması nedeniyle hastaların ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ifade edildi.

Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye, Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, Gazze’ye yakıt girişi olmazsa büyük bir felaket yaşanacağını söyledi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 55’i çocuk, 1119’u kadın olmak üzere 5 bin 87 kişinin öldüğünü, 15 bin 273 kişinin yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90’ın üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 19’u Filistinli, 3’ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 23 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 26 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi hayatını kaybetti, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir