İsrail’in Beyrut’ta düzenlediği saldırıda Hamas yöneticilerinden el-Aruri’nin öldürüldüğü bildirildi

İsrail'in Beyrut'ta düzenlediği saldırıda Hamas yöneticilerinden el-Aruri'nin öldürüldüğü bildirildi

İsrail'in Beyrut'ta düzenlediği saldırıda Hamas yöneticilerinden el-Aruri'nin öldürüldüğü bildirildi

İsrail’in insansız hava aracıyla Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlediği saldırıda Hamas yöneticilerinden Salih el-Aruri’nin öldürüldüğü bildirildi.

İsrail’in insansız hava aracıyla Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlediği saldırıda Hamas yöneticilerinden Salih el-Aruri’nin öldürüldüğü bildirildi.

İsrail ordu radyosunda yer alan ve adı açıklanmayan “yabancı kaynaklara” dayandırılan haberlere göre, Beyrut’taki saldırıda Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri öldürüldü.

Lübnan resmi haber ajansı NNA da saldırıya ilişkin geçtiği haberde, Aruri ile birlikte 6 kişinin öldüğünü, 11 kişinin yaralandığını duyurdu.

Saldırıda Hamas ofisi ile bina önünde bulunan park halindeki araçların 2 füzeyle hedef alındığı aktarıldı.

Ajansa göre saldırının ardından İsrail’e ait askeri jetler, Beyrut ve ülkenin güneyindeki Sur şehri semalarında uçuş gerçekleştirdi.

NNA’nın daha önce geçtiği haberde de İsrail’in, Hizbullah’ın kalesi olarak bilinen Beyrut’un Dahiye’nin Maşrafiye bölgesindeki Hamas ofisine saldırı gerçekleştirdiği kaydedildi.

Salih el-Aruri kimdir?

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, 19 Ağustos 1966’da Ramallah’ta doğdu.

İzzeddin el-Kassam Tugaylarının kurulmasına katkıda bulunan el-Aruri, 15 yıl İsrail hapishanelerinde kaldıktan sonra sınır dışı edildi ve Lübnan’da yaşamaya başladı.

El-Aruri, Hamas’ın İsrail ile 11 Ekim 2011’de yaptığı, bir İsrail askeri karşılığında 1027 Filistinli esirin serbest bırakılması anlaşmasının müzakerecileri arasında yer alıyordu.

Hamas: İsrail’in korkakça suikastleri Filistin halkının direnişini kıramayacak

Hamas, İsrail’in Lübnan’daki ofislerini hedef alan saldırısına ilişkin, “İsrail’in korkakça suikastlerinin Filistin halkının direnişini kıramayacağını” belirtti.

Hamas, İsrail’in insansız hava aracıyla Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlediği saldırıda yöneticilerinden Salih el-Aruri’nin öldürülmesinin ardından açıklama yaptı.

Açıklamada, “Siyonist işgalcilerin (İsrail), Filistin içinde ve dışında liderlerimize ve sembol isimlere yönelik gerçekleştirdiği korkakça suikastlar, halkımızın iradesini ve kararlılığını kırmayı başaramayacak, cesur direnişimizi engelleyemeyecek.” ifadesi kullanıldı.

İsrail ordusu, Lübnan’da Hamas liderlerinden el-Aruri’nin öldürüldüğü saldırıyla ilgili yorum yapmadı

İsrail ordusu, Lübnan’ın başkenti Beyrtut’ta bulunan Hamas ofisine düzenlenen ve Hamas liderlerinden Salih el-Aruri’nin de aralarında bulunduğu 6 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Lübnan Başbakanı Mikati, İsrail’in Beyrut’ta düzenlediği saldırıyı kınadı

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, İsrail’in Hamas liderlerinden Salih el-Aruri’nin öldürüldüğü Lübnan’ın başkenti Beyrut’a düzenlediği hava saldırısını kınadı.

Lübnan Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Mikati, “Bu saldırı, ülkenin güneyinde her gün çok sayıda kişinin şehit olmasına ve yaralanmasına sebep olan saldırılarının ardından, İsrail’in Lübnan’ı yeni bir çatışmaya sokmayı amaçladığı bir suçtur.” dedi.

Mikati, ilgili ülkelere saldırılarını durdurması için İsrail’e baskı yapmaya çağrıda bulunarak, “İsrail yönetimini, yeni bir statüko ve angajman kuralı dayatmak üzere Gazze’deki başarısızlıklarını Lübnan’ın güney sınırına ihraç etme yoluna gitmesine karşı uyarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lübnan’ın 1701 sayılı karar olmak üzere her daim ilgili uluslararası sözleşmelere bağlı olduğuna dikkati çeken Mikati, ancak İsrail’in bu kararları ihlal eden asıl taraf olduğunu vurguladı.

Lübnan, Aruri suikasti nedeniyle İsrail’i BM’ye şikayet edecek

Lübnan Başbakanı Necip Mikati’nin, Lübnan Dışişleri Bakanlığı’na Beyrut’a saldırı düzenleyen İsrail’i Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet etme talimatı verdiği belirtildi.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre Mikati, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib ile İsrail’in Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el Aruri’ye yönelik suikast saldırısını görüştü.

Mikati’nin Buhabib’e, Beyrut’a saldırı düzenleyen İsrail’i Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet etme talimatı verdiği ifade edildi.

Başbakan Mikati’nin, Beyrut saldırısının yanı sıra İsrail’in son dönemlerdeki Lübnan’a yönelik tüm ihlallerinin de dosyaya dahil etmesini istediği kaydedildi.

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Lübnan Dışişleri Bakanlığı’na Beyrut’a saldırı düzenleyen İsrail’i Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet etme talimatı da verdi.

Gazze’deki hükümet: Filistin direnişi İsrail işgali ortadan kalkana kadar sürecek

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, İsrail’in insansız hava aracıyla Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlediği saldırıda Hamas yöneticilerinden Salih el-Aruri’nin öldürülmesinin ardından açıklama yaptı.

Sevabite, Aruri suikastinin “İsrail’den beklenen bir suç” olduğunu söyledi.

Aruri’nin Filistin davasına hizmet eden sembol bir isim olduğunu vurgulayan Sevabite, “Aruri’nin şehadete ermesini bekliyorduk çünkü ona ve fedakarlıklarına bu yakışır.” ifadesini kullandı.

Sevabite, “Filistin direnişinin suikastlere rağmen devam edeceğinin ve İsrail işgali tamamen ortadan kalkana kadar asla durmayacağının” altını çizdi.

BM Genel Sekreteri Guterres’den itidal çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hamas liderlerinden Salih el-Aruri’nin öldürülmesinin ardından bölgedeki tüm taraflara azami itidal ve gerginliği azaltma çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Florencia Soto Nino, günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı.

Gelişmelerin “çok endişe verici” olduğunu aktaran Nino, durumun Genel Sekreter’in de daha önce uyardığı “bölgeye yayılma riskini” ortaya koyduğunu belirtti.

Nino, saldırıyla ilgili henüz tüm detayların netleşmediğini belirterek, “Genel Sekreter, tüm taraflara azami itidal ve acilen bölgesel gerginliği azaltma çağrısında bulunuyor.” ifadesini kullandı.

Guterres’in daha önce çatışma sürdükçe tarafların “hatalı hesap yapma riskinin artacağına” dikkati çektiğini anımsatan Nino, bölgenin farklı yerlerinde bunun gerçekleştiğini dile getirdi.

Nino, uluslararası toplum üyelerine bölgede gerginliğin artmasını engellemek için yoğun çaba sarf etmeleri çağrısını yineleyerek, “Düşüncesizce atılacak ve bölgede şiddeti tetikleyecek adım istemiyoruz.” dedi.

“Toplumun yüzde 85’i yerinden edilmiş durumda”

“Gazze’de yaklaşık 1,9 milyon Filistinli, yani toplumun yüzde 85’i yerinden edilmiş durumda.” bilgisini paylaşan Nino, 2023’ün Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Filistinliler için en ölümcül yıl olduğunu belirtti.

Nino, BM verilerine göre 2023’te Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 507 Filistinlinin öldürüldüğünü, aynı dönemde Batı Şeria’da İsrailli yerleşimciler tarafından 1225 saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu.

“Zorla yerinden etmeye karşıyız”

İsrailli aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in, “Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin gönüllü olarak bölgeden göç etmelerine destek verdikleri” yönündeki ifadelerine ilişkin ise Nino, “BM olarak zorla yerinden etmeye karşıyız. Nokta.” dedi.

Nino, Genel Sekreter Guterres’in de bu konuda tutumunun çok açık olduğunu ve iki devletli çözümü desteklemeye devam ettiğini söyledi.

İran, İsrail’in Beyrut’ta düzenlediği saldırıyı kınadı

İran, İsrail’in Hamas‘ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri’nin hayatını kaybettiği Lübnan’ın başkenti Beyrut’a düzenlediği hava saldırısını kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, bu saldırıyla İsrail’in temellerinin terör ve suça dayandığını bir kez daha kanıtladığını ifade etti.

Ülkesinin saldırıyı şiddetle kınadığını ve sonuçlarından Tel Aviv ve destekçilerinin sorumlu olacağını belirten Kenani, İsrail’in terör eylemlerine karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) başta olmak üzere uluslararası kuruluşları derhal harekete geçmeye çağırdı.

İsrail basınına göre, hükümet Hizbullah’tan gelecek “büyük bir misillemeye” hazırlanıyor

İsrailli bir yetkili, hükümetin, Hamas yöneticilerinden Salih el-Aruri’ye düzenlenen suikasta karşı Lübnan Hizbullah’ından gelecek “büyük bir misillemeye” hazırlandığını söyledi.

İsrail’in İbranice yayın yapan “Walla” haber sitesinin ismi açıklanmayan bir İsrailli yetkiliye dayandırdığı haberinde, İsrail hükümetinin Aruri’nin öldürülmesinin ardından, İsrail’e uzun menzilli füzelerin atılması da dahil “Hizbullah’tan gelecek büyük bir misillemeye hazırlandığı” belirtildi.

İsrail hükümetinden konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberinde, Aruri’nin öldürülmesinin ardından “İsrail’in tüm cephelerde Hizbullah’a karşılık vermeye hazırlandığı” belirtildi.

Aruri’nin öldürülmesine ilişkin haberde, “İsrail’de suikastın sorumluluğunu üstlenmeden şunu söylüyorlar; üst düzey Hamas yetkilisini kim öldürdüyse, bir tepki olacağını hesaba katmış ve her türlü olasılığa hazırlanmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Haberde, Gazze’de İsrail saldırılarının ardından nelerin yapılacağının ele alınacağı, güvenlik ve siyasi konuların görüşüleceği kabine toplantısının iptal edildiğine dikkati çekildi.

Kabine toplantısı yerine, Netanyahu’nun başkanlığında Tel Aviv’deki İsrail Savunma Bakanlığı merkezinde savaş konseyi toplantısının yapılacağı haberde aktarıldı.

İsrail’in Kanal 12 televizyonu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinin, bakanlardan, Aruri’nin öldürülmesine ilişkin yorum yapmamalarını istediğini öne sürdü.

Haberde, “İsrail, Aruri suikastının ardından Hizbullah’ın tepkisine hazırlanıyor.” ifadesi kullanıldı.

İsrail basını, Aruri suikastı sonrası Blinken’ın Tel Aviv’e yapacağı ziyareti ertelediğini bildirdi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın bu hafta Tel Aviv’e yapacağı ziyareti Hamas liderlerinden Salih el-Aruri’nin bu akşam Beyrut’ta İsrail suikasti sonucu öldürülmesinin ardından ertelediği bildirildi.

İsrail basınında yer alan haberlerde, Blinken’ın bu hafta Tel Aviv’e yapacağı ziyaretin pazartesi gününe ertelendiği belirtildi.

Haberde, Blinken’ın ziyaretinin ertelenmesi kararın Aruri’nin öldürüldüğü suikast sonrası gelmesine dikkati çekildi.

Öte yandan Jerusalem Post gazetesine konuşan ve adı açıklanmayan kaynaklar, Blinken’ın ziyaretinin “teknik nedenlerle ertelendiğini” ve Aruri suikastıyla alakalalı olmadığını ileri sürdü.

Filistin direniş örgütlerinden ‘Aruri suikasti’ne kınama ve mücadele vurgusu

Fetih Hareketi Sözcüsü Hüseyin Hamayil, Hamas liderlerinden Salih el-Aruri’nin İsrail’in Lübnan’da düzenlediği suikastla öldürülmesinin Filistin halkını mücadelesini tamamlamaktan vazgeçirmeyeceğini belirtti.

Hamayil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in bir suç devleti olduğuna vurgu yaparak, “Bu suikast, İsrail işgal devletinin suç devleti olduğunun ve çatışmayı tüm cephelerde tırmandırmaya çalıştığının kanıtıdır.” dedi.

Filistin halkının işgale karşı verdiği mücadelenin devam edeceğine işaret eden Hamayil, “Suikast, Filistin halkını İsrail işgalinden kurtulma mücadelesini sürdürmekten alıkoymayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Hamayil, İsrail’in daha önce de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta aralarında Fetih Hareketi yöneticilerinin bulunduğu birçok Filistinli lideri hedef aldığına dikkati çekerek şunları söyledi:

“İşgal devleti, Filistin halkının bu topraklarda hakkı ve hakikati olduğunu anlayamadı. Bu suikast, İsrail’in suçlarına karşı uluslararası sessizliğin bir sonucu olarak gerçekleşti. Eğer bu şüphe uyandıran uluslararası sessizlik ile birçok uluslararası kurumun dağılması olmasaydı, işgal bu suçları sürdürmeyecekti.”

Hamas liderlerinden Zuhri’den Filistin halkına hazırlık çağrısı

Öte yandan Hamas Hareketi yöneticilerinden Sami Ebu Zuhri, Aruri suikastının Filistin halkının direnişini kıramayacağını ve İsrail’e itibar kazandırmayacağının altını çizdi.

Zuhri, Aksa Tufanı saldırılarına dikkati çekerek, “7 Ekim’de yaşananlar bu korkak suikastlarla silinmeyecek. Şehitlik, kahraman liderlerin şerefidir, yüce halkımızın fedakarlıklarının bir parçasıdır.” ifadesini kullandı.

Aruri suikastının, İsrail’in çatışma alanını genişletme isteğinin bir ifadesi olduğuna dikkati çeken Zuhri, Filistin halkına bu açık meydan okumayla yüzleşmek için hazırlık yapma çağrısında bulundu.

FHKC: Aruri’nin suikastı sahada başarı elde etme girişimidir

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), İsrail’in Aruri suikastiyle sahada başarısızlığını örtmeye ve kendi kamuoyuna bir başarı sunmaya çalıştığını belirtti.

FHKC’den yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in sahada kaybettiğine dikkat çekilerek, “Aruri ve kardeşlerini hedef almak, Siyonist rejimin (İsrail), izleyicilerine sahada başarı sunma çabasıdır.” denildi.

Husilerden Aruri suikastine kınama ve Hamas’a destek açıklaması

Yemen’deki İran destekli Husilerin (Ensarullah Hareketi) Sözcüsü Muhammed Abdusselam, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Lübnan’a yönelik bir saldırı teşkil eden Aruri suikastını kınadı ve Husilerin, Lübnan ile Filistin’deki direniş gruplarının yanında olduğunu belirtti.

Abdusselam, Aruri’nin öldürülmesi münasebetiyle Hamas’a taziyelerini iletti.

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye: Aruri’nin öldürülmesinin yansımalarından İsrail sorumludur

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas’ın üst düzey yöneticisi Salih el-Aruri’nin öldürülmesinin yansımalarından İsrail’i sorumlu tuttu.

Heniyye, Aksa TV’de yayınlanan konuşmasında, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki Hamas ofisine düzenlenen saldırıda Aruri ile Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Komutanları Semir Fendi, Azzam el-Akra’nın yanı sıra Hamas mensubu Mahmud Şahin, Muhammed Beşaşe, Muhammed er-Reis ve Ahmed Hammud’un hayatını kaybettiğini belirtti.

Heniyye, “Aruri’nin Lübnan topraklarında öldürülmesi tam anlamıyla bir terör eylemi ve Lübnan’ın egemenliğinin ihlalidir. Halkımıza ve topraklarımıza karşı saldırıların dairesinin genişletilmesidir.” dedi.

İsrail saldırılarının Hamas’ın gücünü arttırdığını söyleyen Heniyye, “Aruri ile Hamas’ın liderleri ve kadrolarının öldürülmesinin yansımalarının sorumluluğu işgalci Siyoniste (İsrail) aittir. Halkımızın direnişini ve kararlılığını kırmayı asla başaramayacaklar.” ifadesini kullandı.

Hizbullah, Aruri suikastı sonrası İsrail’e ait 3 askeri noktaya saldırı düzenledi

Lübnan’daki Hizbullah, İsrail’in Hamas liderlerinden Salih el-Aruri’yi başkent Beyrut’ta öldürmesinin ardından İsrail’e ait 3 askeri noktaya saldırı düzenlediğini duyurdu.

Hizbullah, Lübnan’ın güneyinden İsrail’e ait askeri noktalara düzenlediği saldırı hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail’in Cel el-Alem askeri noktasının füzelerle, Merc ve Mitat askeri noktalarının da uygun silahlarla hedef alındığı ifade edildi.

Hamas liderlerinden Aruri’nin öldürülmesi Fas’ta protesto edildi

Faslılar, Hamas liderlerinden Salih el-Aruri’nin Lübnan’da İsrail tarafından öldürülmesini protesto etti.

Fas Ümmetin Sorunlarına Destek Heyetinin çağrısı üzerine başkent Rabat’taki meclis binası önünde toplanan onlarca Faslı, Aruri’ye suikast düzenleyen İsrail aleyhinde sloganlar attı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarının durdurulmasını talep eden göstericiler, ABD ve Batılı ülkelere İsrail’e destek vermekten vazgeçmeleri çağrısı yaptı.

Aruri ile beraberinde öldürülen 7 Hamaslı lehine slogan atan Faslılar, İsrail bayrağını ateşe verdi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir