İsrail’in Gazze saldırılarında ölenlerin sayısı 2670’e yükseldi

İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 670’e yükseldi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmasının ardından, Filistinli gruplar ile İsrail arasındaki çatışmalar 9. gününde sürerken İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarının şiddetini artırıyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda son 24 saatte 235 kişi daha hayatını kaybetti.

Buna göre 7 Ekim’den bu yana aralıksız süren yoğun bombardımanın 9’uncu gününde toplam can kaybı 2 bin 670’e, yaralı sayısı da 9 bin 600’e ulaştı.

İsrail ordusu, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ndeki kentleri, 9 gündür yoğun şekilde bombalamayı sürdürüyor.

İsrail, Gazze’deki El-Ehali Hastanesi’ni bombaladı

Hamas’a bağlı El-Aksa televizyonunun resmi Telegram kanalında, İsrail bombardımanı sonucu Gazze kentindeki El-Ehali Hastanesinin hasar gördüğü belirtildi.

Kanaldan yapılan paylaşımda ayrıca hastanenin hasar gören odalarından birinin fotoğraflarına yer verildi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı “acil kan bağışı” çağrısında bulundu

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Sağlık Bakanlığı, halka, Şifa Hastanesi’ne Gazze Şeridi’ndeki tüm hastanelere ve Kan Bankası Derneği şubelerine acil kan bağışında bulunmaları çağrısı yapıyor.” ifadesi kullanıldı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları altındaki Gazze’ye tüm uzmanlık alanlarından sağlık ekiplerinin gönderilmesi için dünya ülkelerine acil çağrıda bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in hastaneleri hedef aldığı ifade edilerek, çok sayıda sağlık ekibinin öldüğü veya yaralandığı belirtildi.

UNICEF: Gazze’de çocuklara ulaşmak için acil insani ateşkese ihtiyacımız var

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), MENA’nın X sosyal medya platformundan konuyla ilgili açıklama yayımlandı.

Gazze Şeridi’ndeki çocukların durumunun “felaket” olarak nitelendirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“UNICEF Gazze Şeridi’ndeki çocukların kritik ihtiyaçlarına yanıt veriyor ancak erişim giderek zorlaşıyor ve tehlikeli hal alıyor. Çocuklara ulaşmak için acil insani ateşkese ihtiyacımız var.”

Açıklamayla birlikte “Bütün savaşlarda ilk olarak ve en çok zararı çocuklar görür.” ifadesinin yer aldığı bir fotoğraf paylaşıldı.

“Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı”

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) merkezlerini boşaltması ve hizmetlerini durdurmasının ardından Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

Kudra, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin bölgeyi terk etmesini istemesi üzerine UNRWA’ya bağlı merkezlerin boşaltıldığını ve hizmetlerin durdurulduğunu ifade etti.

Filistinli Sözcü, “Bu nedenle Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı.” dedi.

Kudra açıklamasında ayrıca, İsrail’in 2014’te düzenlediği saldırıları hatırlattı.

“İsrail 2014 yılında 51 günde öldürdüğünden daha fazlasını 8 günde öldürdü.” diyen Kudra, İsrail’in Filistinlilere orantısız güç kullanması ve sistematik olarak devam ettirdiği saldırıların “etnik temizlik” anlamına geldiğini vurguladı.

İsrail, Gazze’deki Kuveyt Hastanesi’nin derhal boşaltılmasını istedi

İsrail’in Gazze’de son iki gündür hastanelere yaptığı “tahliye uyarılarına” bir yenisi daha eklendi.

Kuveyt İhtisas Hastanesi Müdürü Suheyb el-Humus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail tarafından arandıklarını ve kendilerinden hastaneyi derhal boşaltılmalarının istendiğini söyledi.

Hastanenin tahliye edilmemesi yönünde karar aldıklarını aktaran Humus, hastanede tedavi gören durumu ağır hastaların bulunduğunu ve tahliyenin zor olduğunu vurguladı.

Humus, “İsrail ordusu bizi tahliyeye zorlamak için hastane etrafındaki birkaç hedefi bombaladı. Hayatını kaybedenler ve yaralananlar oldu.” dedi.

İsrail ordusundan ise konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

İsrail, Gazze’de Filistin Kızılayına bağlı Kudüs Hastanesi ve kuzeyde Cibalya’da yer alan El-Avde Hastanesi’nin de aralarında olduğu bazı hastanelere son iki gündür “tahliye uyarıları” yapıyor.

İsrail saldırısı Gazze’deki Hamed Bin Halife Hastanesi’nde ağır hasara yol açtı

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar, bölgedeki rehabilitasyon ve protez hastanesi Hamed Bin Halife Al Sani’de ağır hasara neden oldu.

Katar tarafından kurulan Hamed Bin Halife Al Sani Rehabilitasyon ve Protez Hastanesi idaresi, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

İsrail’in hastanenin çevresine yönelik devam eden hava saldırısı sonucu hastanede ağır hasar meydana geldiği kaydedilen açıklamada, bu katliamların, toplu cezalandırmaların, misilleme amaçlı saldırıların yanı sıra sivilleri ve altyapıyı hedef alan saldırıların uluslararası insan haklarına yönelik ağır bir ihlal ve savaş suçu olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, hastanenin 2021’deki İsrail saldırısında da hasar aldığı aktarıldı.

Dünya standartlarında rehabilitasyon, fizyoterapi, protez ve işitme bölümüne sahip hastanenin, Gazze Şeridi’ndeki en önemli sağlık kurumlarından biri olduğu ifade ediliyor.

Filistin resmi ajansına göre İsrail’in saldırılarında 47’den fazla aile nüfustan silindi

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırılarında 47’den fazla ailenin tüm üyeleri öldürüldü.

İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef aldığına dikkat çekilen haberde, 500’den fazla kişinin öldürülmesiyle 47’den fazla ailenin nüfus kayıtlarından silindiği aktarıldı.

Filistin Sivil Savunma Müdürlüğü: Gazze’de 1000’den fazla kişi enkaz altında

Sivil Savunma Müdürlüğü yetkilisi Muhammed el-Muğayyar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’de enkaz altında hala hayatta olan kişilerin bulunduğunu söyledi.

Muğayyar, İsrail’in Gazze’de sivillerin yaşadığı 2 bin 180’den fazla binayı doğrudan hedef aldığını belirtti.

İsrail saldırılarının kurtarma çalışmalarını tehlikeye attığını söyleyen Muğayyar, “Ekiplerimiz, enkaz altında 1000’den fazla kişinin bulunduğunu öngörmekte.” dedi.

Enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışmaların devam ettiğini belirtilen Muğayyar, kısıtlı teçhizat ve imkan ile çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Muğayyar, enkaz altında hala hayatta olanların veya cenazelerin çıkarılması için acil uluslararası yardım çağrısı yaptı.

Filistin’e çifte standart uygulanmaması gerektiğini vurgulayan Muğayyar, depremlerin vurduğu ülkelerde olduğu gibi Filistin’e de uluslararası yardım yapılması gerektiğini dile getirdi.

İsrail’in kendilerini de hedef aldığını aktaran Muğayyar, uluslararası kanunlara göre insani yardımda bulunan kişilerin korunması gerektiğine işaret etti.

İsrail, Gazze Şeridi’nin yalnızca güney bölgesine su vermeyi kabul etti

İsrail, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki bir milyondan fazla sivili yerinden etmek için yalnızca güney bölgesine su vermeyi kabul etti.

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sivil nüfusun güneye “itilmesini” sağlamak amacıyla Gazze Şeridi’nin güneyinde su tedarikinin yeniden başlayacağını bildirdi.

Gazze Şeridi’nin güneyine su verilmeye başlanmasına rağmen su krizinin devam ettiği belirtiliyor.

Gazze’nin güneyine sığınan Filistinlilere yakıt olmadığı için odun ateşinde yemek pişiriliyor

İsrail’in yoğun bombardımanı ve ablukası altındaki Gazze Şeridi’nin güneyinde Filistinli bir gönüllü, hayırseverlerin de desteğiyle Han Yunus’taki binlerce sığınmacı için odun ateşinde yemek hazırlıyor.

Han Yunus’un Beni Suheyla beldesinde yaşayan Filistinli Cemil Ebu Asi’nin pişirdiği yemekler, İsrail’in saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen ve Gazze’nin güneyine göç etmek zorunda kalan binlerce Filistinliye ücretsiz şekilde dağıtılıyor.

Gönüllü bir ekiple çalışan Ebu Asi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gaz ve yakıt sıkıntısı nedeniyle odun ateşinde büyük kazanlarda pişirdikleri yemekleri 4 bin sığınmacıya dağıttıklarını söyledi.

Ancak bu yemeklerin yeterli olmadığını dile getiren Ebu Asi, bölgenin çevresinde yoğun bombardıman olduğunu ve riskli bir iş olmasına rağmen gönüllü olarak çalıştıklarını dile getirdi.

Ebu Asi, bağışçıların desteğiyle yapılan bu insani girişime Türk halkının da destek verdiğini kaydetti.

İsrail’in yoğun saldırılarıyla karşı karşıya kalan Gazzeliler ekmek bulmakta da zorlanıyor

İsrail’in yoğun şekilde bombaladığı Gazze Şeridi’nde halk, yaşanan gıda sıkıntısı nedeniyle ekmek alabilmek için kısıtlı şekilde hizmet verebilen birkaç fırının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinliler, İsrail’in bölgeye yönelik 9 gündür devam eden saldırılarının yanı sıra elektrik ve su kesintileri, gıda tedarikinin sağlanamaması nedeniyle ekmek kriziyle karşı karşıya.

Her kısıtlamanın bir diğeriyle bağlantılı olduğu, elektrik kesintisi nedeniyle değirmenlerin çalışmadığı ve unun üretilemediği Gazze’de, ekmeğin temel malzemesi un da kısıtlı miktarda bulunuyor.

Un olmaması nedeniyle bölgede pek çok fırın kepenk kapatırken ekmek yapabilen sadece birkaç fırın hizmet veriyor.

Ancak burada da Filistinliler, ailelerine yetecek kadar ekmek alamıyor.

Fırıncılar, her ailenin ekmek alabilmesi için bir kişiye yaklaşık bir kilogram gelen ekmek paketinden sadece bir tane veriyor.

İsmini vermek istemeyen bir fırın sahibi, AA muhabirine Gazze Şeridi’nde un bulunamadığı için durumun daha da kötüleştiğini söyledi.

Filistinli fırın sahibi, “Yüzlerce Gazzeli bir parça ekmek alabilmek için sabahtan akşama kadar sırada bekliyor.” dedi.

Filistinli Mutez İmran ise 4 saattir ekmek kuyruğunda beklediğini söyledi.

Çok az miktarda alabildiği ekmeğin 9 kişilik ailesine yetmediğini kaydeden İmran, “Dünyayı, Gazze’nin yanında durmaya çağırıyoruz. Burada tıbbi ve insani krizin yanı sıra gıda kriziyle de karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun beyaz fosforlu top mermileri kullandığına yönelik kanıtlar bulundu

Uluslararası Af Örgütünün, İsrail ordusunun Gazze’nin yoğun nüfuslu sivil bölgelerinde beyaz fosforlu top mermileri kullandığını belgelediği kanıtlar arasında, Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirinin çektiği fotoğraflar da bulunuyor.

Uluslararası Af Örgütü açıklamasında, Örgüt’ün Kriz Müdahale Programı’nın, İsrail’in Gazze’de, beyaz fosforlu top mermileri kullandığını belgeleyen ikna edici kanıtlar topladığını kaydetti.

Örgüt’ün Kriz Kanıt Laboratuvarı’nın doğruladığı video ve fotoğraflar, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana bombaladığı Gazze’de beyaz fosfor kullandığını gösteriyor.

Toplanan kanıtlar arasında, AA foto muhabiri Mustafa Al-Kharouf’un 9 Ekim’de çektiği ABD Savunma Bakanlığı Tanımlama Kodu’nun “beyaz fosfor esaslı mühimmat” için kullandığı D528 etiketli M825 ve M825A1 top mermilerinin fotoğrafı da yer alıyor.

AA’nın fotoğrafları İsrail’in fosfor bombası kullandığını bir kez daha kanıtladı

Uluslararası Af Örgütünün, İsrail ordusunun Gazze’de beyaz fosforlu top mermileri kullandığını belgelediği kanıtlar arasında, Anadolu Ajansı foto muhabirinin çektiği fotoğraflar da bulunuyor… pic.twitter.com/CXDo1ESit6

— Anadolu Ajansı (@anadoluajansi) October 15, 2023

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yapacağı “kara harekatının” hava koşulları nedeniyle ertelendiği iddiası

İsrail’in, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik planladığı “kara harekatının”, olumsuz hava koşulları nedeniyle birkaç günlüğüne ertelendiği ileri sürüldü.

İsrail’in, Gazze Şeridi’ne yönelik planladığı “kara harekatının” farklı gerekçelerle ertelenebileceği iddia ediliyor

AA Ortadoğu Haberleri Müdürü Turgut Alp Boyraz, son gelişmeleri bölgeden aktardı https://t.co/lM5OYJj2Hf pic.twitter.com/7xfHYfGjnp

— Anadolu Ajansı (@anadoluajansi) October 15, 2023

İsrailli üst düzey 3 yetkili, New York Times’a İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik yapmayı planladığı “kara harekatının” bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendiği ifade edildi.

Hava şartlarının, kara birliklerine destek vermesi planlanan uçak pilotları ve insansız hava araçlarına (İHA) zorluk çıkaracağı belirtilen açıklamada, harekatın, birkaç gün ileriye alındığı iddia edildi.

İsrail, Kassam Tugaylarından üst düzey bir komutanı öldürdüğünü iddia etti

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarından üst düzey bir komutanı öldürdüğünü ileri sürdü.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet’in (Şabak) istihbaratıyla Gazze’ye düzenlenen hava saldırılarında, Han Yunus’un güneyindeki elit birliğin komutanı olan Bilal Kudra’nın öldürüldüğü öne sürüldü.

Açıklamada, Kudra’nın Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı başlattığı “Aksa Tufanı” kapsamında Nirim ve Nir-Oz Yahudi yerleşim birimlerine düzenlenen saldırının sorumlusu olduğu aktarıldı.

Hamas ile İslami Cihad Hareketi henüz olaya ilişkin açıklama yapmadı.

İsrail, Gazze sınırına yakın Sderot’ta tahliyeleri sürdürüyor

İsrailli yetkililer, Sderot’taki bir okula otobüsler getirerek, yüzlerce Yahudi yerleşimciyi ülkenin orta ve kuzeyindeki otellere ve evlere nakletti.

Otobüslerle nakledilen Yahudi yerleşimci sayısı ise bilinmiyor.

İsrail, gazetecilere Yahudilerin bölgeden çıkışını görüntülemeleri çağrısında bulundu.

The Jerusalem Post’un haberine göre, bölgedeki 30 bin kişilik nüfusun çoğu şimdiden evlerini terk etti.

Kassam Tugayları: İsrail’in kuzeyindeki iki yerleşim birimi 20 füzeyle hedef alındı

Kassam Tugayları, telegram kanalı üzerinden yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Kassam Tugayları’nın Gazze Şeridi’ndeki saldırılara yanıt olarak Lübnan’dan İsrail’in kuzeyindeki Şalumi ve Nahariye Yahudi yerleşim birimleri ile çevresini 20 füzeyle vurduğu kaydedildi.

İsrail-Filistin çatışması abluka altındaki Gazze Şeridi’nde şiddetli savaş halini alırken, İsrail-Lübnan sınırı da yeniden ısındı.

Bölge son günlerde İsrail ordusu ile Lübnan Hizbullah’ı arasındaki karşılıklı saldırılara sahne oluyor.

Gazzeliler, İsrail’in “güvenli rota” olarak gösterdiği yolda bombaların hedefi oldu

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneye uzanan göç yolu, İsrail’in saldırıları nedeniyle tamamen yıkılan mahalleler, moloz yığınları ve her yerden yayılan ceset kokusuyla daha da korkunç hale geldi.

Gazze’nin kuzeyinde yaşayan ve saldırılar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinliler, İsrail’in sözde “güvenli yol” dediği güzergahta ilerlerken bombaların hedefi oldu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki kentleri, 9 gündür yoğun şekilde bombalamayı sürdürüyor.

İsrail, gösterdiği rota boyunca kuzeyden güneye doğru ilerleyen sivil konvoyu 13 Ekim’de havadan vurmuş, saldırıda çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 70 kişi hayatını kaybederken, 200’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Filistinliler, bombardımandan kaçan ailelerinin bombardımanda öldüğünü dile getirse de İsrail ordusu, uluslararası eleştirilere rağmen günlerdir Gazze’nin kuzeyindeki 1 milyondan fazla sivile evlerini boşaltmaları çağrısını sürdürüyor.

Gazze’deki Hamas’a bağlı hükümetin Basın Ofisi Başkanı Selame Maruf, konvoy saldırısının ardından AA muhabirine, “İşgalci İsrail ordusunun talebi üzerine kentin kuzeyinden güneyine doğru ilerleyen 3 konvoy, Salahaddin ve Er-Raşid caddelerinde İsrail katliamına maruz kaldı.” açıklamasında bulunmuştu.

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı da İsrail ordusunun, yollarda yerinden edilmiş insanlardan oluşan konvoyları ve onların yardımına giden ambulansları nasıl vurduğunu gösteren görüntüleri yayınlamıştı.

“İsrail her yerde öldürüyor”

AA muhabirine konuşan Filistinli Samih Ahid (44), “İsrail’in yerlerinden edilmiş insanlardan oluşan konvoyları vurduğunda bombardımandan mucizevi bir şekilde kurtulduk.” dedi.

Gazze Şeridi’nde güvenli bir yerin olmadığını vurgulayan Ahid, “İsrail ordusunun kuzeyi boşaltma talebi üzerine taşıyabildiğimizi taşıyıp kaçtık. Yolda ordu, konvoyu hedef aldı, onlarca kişiyi öldürdü ve yaraladı.” dedi.

Ailesiyle birlikte yürüyerek Gazze kentinin orta kesimlerine gelen Filistinli Hind ed-Dali (34) de “Korku içinde yaşıyoruz, her yerde bombardıman var. Akrabalarımız olan bazı aileleri kaybettik. İsrail her yerde öldürüyor.” dedi.

“Birçok yerde yaşam kalmadı”

Korku ve endişe içerisinde olan 12 yaşındaki Filistinli Mahmud Mustafa ise “Kaçarken İsrail’in evleri ve mahalleleri bombaladığını gördüm, birçok yerde yaşam kalmadı.” diye konuştu.

Binlerce Filistinlinin Gazze Şeridi’nin kuzeyinden merkeze doğru yer değiştirmesi, insani krizin daha da kötüleşmesine, su ve gıda sıkıntısına neden oldu.

Filistinli blog yazarı Semahir el-Hazendar Facebook’ta “Bugün sabah erken saatlerde siyah sürgün yolunu çocuklarımla yürüdük. El-Cela Caddesi’nden başladık, bombardıman nedeniyle yan sokaklara sapmak zorunda kaldık, gece duyduğumuz korkunç seslerin izlerini kendi gözlerimizle gördük.” paylaşımında bulundu.

“Yerinden edilmiş insanlarla dolu bir eve hava saldırısı düzenlendi”

Sokaklarının bombalanması ve evlerinin hasar görmesinin ardından ayrılmak zorunda kaldıkları eşiyle uzun uğraşlardan sonra Tayaran kavşağında buluştuklarını kaydeden Hazendar, şunları aktardı:

“Eş-Şafii bölgesine vardığımızda, neredeyse mucizevi bir şekilde, bizi Deyr el-Belah kentindeki varış noktamıza götürecek cesur bir şoför bulduk. Peki ne oldu dersiniz? Şehirde (güvenli bölgede) ilk duyduğumuz şey bomba sesi, aldığımız ilk haber ise yerinden edilmiş insanlarla dolu bir eve hava saldırısı düzenlendiğiydi. ”

“Teyzem Deyr el-Belah’a gittikten sonra şehit oldu”

Filistinli Bessam Sami ise Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün evden çıkıp teyzemin yanına gittim. Yarım saat sonra bana şöyle dedi: ‘Ev senin evin. Çocuklarımla birlikte Deyr el-Belah’a gitmek istiyorum’. Ve teyzem Deyr el-Belah’a gittikten sonra şehit oldu.” ifadelerine yer verdi.

İsrail ordusu: Gazze’ye götürüldüğü tespit edilen 155 rehinenin aileleriyle görüşüldü

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hagari, 7 Ekim’de İsrail’e giren Filistinli gruplarca rehin alınarak Gazze’ye götürüldüğü tespit edilen 155 kişinin ailesiyle irtibata geçildiğini belirtti.

İsrail’in, Gazze Şeridi’nin güneyine düzenlediği saldırılarda 11 Filistinli öldü

İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus ve Refah kentlerine düzenlediği saldırılarda 11 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre İsrail savaş uçakları, Refah’ta bir hayır kurumu ile Han Yunus’un doğusundaki Es-Satr bölgesini hedef aldı.

Saldırılarda en az 11 Filistinli hayatını kaybederken, çok sayıda kişi yaralandı.

İsrail ordusu: Orta Doğu’nun neresinde olursa olsun faaliyet göstereceğiz

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, ülkesinin güvenlik hedeflerine ulaşması için ordunun “Orta Doğu’nun neresinde olursa olsun faaliyet göstereceğini” kaydetti.

Times of Israel’in haberine göre Hagari, İsrail güçlerinin “gayet hazırlıklı olduğunu” belirterek, “Her zaman çevremize, tüm Orta Doğu’ya bakıyoruz. Ordu, İsrail’in güvenlik hedeflerini gerçekleştirmek için Orta Doğu’nun neresinde olursa olsun faaliyet gösterecek. Tüm alanlarda oldukça hazırlıklıyız.” ifadelerini kullandı.

Lübnan’dan İsrail’e tanksavar füzesi atıldı

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan’dan ilk olarak ülkenin kuzeyindeki Batı Celile bölgesine bağlı Şatula beldesine, ardından sınırdaki İsrail askeri karargahına tanksavar füzesi atıldığı belirtildi.

Buna karşılık İsrail ordusu, Lübnan’da füzelerin fırlatıldığı alanları bombaladığını duyurdu.

İsrail-Lübnan sınırı yeniden ısındı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Lübnan’dan İsrail’in kuzeyindeki iki Yahudi yerleşim biriminin 20 füzeyle hedef alındığını belirtti.

Kassam Tugayları, Telegram kanalı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki saldırılara yanıt olarak Lübnan’dan İsrail’in kuzeyindeki Şalumi ve Nahariye Yahudi yerleşim birimleri ile çevresini 20 füzeyle vurduğunu kaydetti.

“Güvenlik sistemi başı öne eğik biçimde başarısız oldu”

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarla ilgili ülke yönetimi ve güvenlik sisteminin vatandaşlarını korumakta başarısız olduğunu belirterek sorumluluğu üzerine aldığını söyledi.

Aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi lideri Smotrich, düzenlediği basın toplantısında, Gazze Şeridi’nden gerçekleştirilen saldırıda “yaşananlar ve olacaklar için sorumluluğu üzerine aldığını” belirtti.

Siyasi kariyerinde Filistinlilere karşı ırkçı söylem ve eylemleriyle tanınan Smotrich, şunları söyledi:

“Şunu dürüstçe itiraf etmeliyiz, devlet yönetimi ve güvenlik sistemi başı öne eğik biçimde başarısız oldu. Vatandaşlarımızı korumakta başarısız olduk.”

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Kaynak: AA

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir