İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarında onlarca Filistinli öldü

İsrail'in Gazze'de devam eden saldırılarında onlarca Filistinli öldü

İsrail'in Gazze'de devam eden saldırılarında onlarca Filistinli öldü

İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanında aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu onlarca Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan habere göre, İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Eski Gazze Caddesi’nde El-Neccar ve Hadar ailelerine ait iki evi bombalayarak, en az 14 kişiyi öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı.

İşgal uçaklarının Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki bir eve yönelik saldırısında aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu onlarca Filistinli yaşamını yitirdi. Bombardımanda onlarca kişi yaralanırken, çok sayıda kişi de enkaz altında kaldı.

Gazze’nin kuzeyindeki Tel ez-Zater bölgesinde de Filistinli bir genç, İsrail güçlerinden bir keskin nişancının kurşunuyla evinin içinde vurularak öldürüldü.

İsrail savaş gemileri, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentini de bombaladı. Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğu bölgelerinde de saldırılar gerçekleştirildi.

Çok sayıda ev ve binanın yanı sıra, kamu kurumlarının da zarar gördüğü saldırılarda ölen ve yaralananlarla ilgili toplam sayıya ilişkin bilgi verilmedi.

İsrail askerleri Batı Şeria’da bir Filistinliyi daha öldürdü

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, Nablus’un güneyindeki Huvvara beldesinde Hamza İbrahim Muhammed Beşkar (30) adlı gencin cuma akşamı, İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu.

Açıklamada, 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da öldürülenlerin sayısının 288’e yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada konuya ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken, bölgedeki bir basın mensubunun AA muhabirine verdiği bilgiye göre, Beşkar, İsrail askerleri tarafından kendilerine yönelik bıçaklama girişiminde bulunduğu iddiasıyla öldürüldü.

Kuşatma altındaki hastanede su ve yiyecek sıkıntısı

Bu arada 8 gündür kuşatma altında olan Kemal Advan Hastanesinde şiddetli su ve yiyecek sıkıntısı yaşanırken, İsrail ordusunun hastanenin güney kısmını tamamen yıktı.

İsrail askerlerinin buradaki sağlık personeline de baskı ve kötü muamelede bulunduğu hastanede, 12 bebeğin hala gerekli besinden yoksun bir şekilde kuvözlerde tutulduğu kaydedildi.

İsrail güçleri daha önce Gazze ve kuzeyindeki hastanelerin çoğuna baskın düzenlemiş, sağlık personeline, yerinden edilmişlere, hastalara ve yaralılara kötü muamele etmiş ve 34 sağlık personelini alıkoymuştu.

BM: Bombardıman altında Gazze’ye yardım ulaştırmak mümkün değil

UNRWA’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Touma’nın BBC’ye yaptığı açıklamalara yer verildi.

Touma, UNRWA’nın Gazze’de 1050 sığınma yerinin bulunduğunu ve yenilerinin açıldığını, ancak bunların aşırı kalabalık” olduğunu söyledi.

Sığınma yerlerinin dün yağan yağmur sonrasında “çamur içerisinde” kaldığına dikkati çeken Touma, UNRWA’nın yalnızca Refah sınırı yakınında faaliyet gösterebildiğini kaydetti.

Touma, “Kısıtlamalar nedeniyle en çok ihtiyaç duyanlara ulaşamıyoruz ve görevimizi yerine getiremiyoruz.” dedi.

“Gökyüzü bombardımanla doluyken yardım ulaştıramayız.” diyen Touma, insani yardım arzının da “çok sınırlı” olduğunu ifade etti.

İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim’den beri 4 bin 520 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyeti ve Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Filistin Esir İşleri Heyeti, konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

İsrail güçlerinin dün akşamdan bu yana Eriha, Beytullahim, El Halil, Ramallah, Tulkerem ve Kudüs’te 16 Filistinliyi daha gözaltına aldığı belirtilen açıklamada, gözaltına alınanlar arasında kanser hastası bir kadının da olduğu kaydedildi.

Gözaltına alınanlar ile yakınlarının darp ve tehditlere maruz kaldığı, ayrıca evlerinin tahrip edilip yıkıldığı paylaşıldı.

İsrail güçleri Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği kanlı baskınlar sırasında alınanlarla birlikte, 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te gözaltına alınan Filistinlilerin sayısı 4 bin 520’ye ulaştı.

İsrail güçlerinin, Gazze’ye saldırı başlattığı 7 Ekim’den beri işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı ve ev baskınlarında artış yaşanıyor.

Hizbullah, İsrail’e ait 3 askeri noktaya saldırı düzenledi

Hizbullah’tan yapılan açıklamada, İsrail’e ait Ramim ve Metulla askeri noktasının uygun silahlarla vurulduğu kaydedildi.

Hizbullah, daha önce yaptığı başka bir açıklamada ise, İsrail’in sınırdaki Birket Rişe askeri noktasını güdümlü füzeyle hedef aldıklarını duyurmuştu.

Hedefin tam isabetle vurulduğuna dikkat çekilen açıklamada, hedef alınan İsrail askerleri arasında ölü ve yaralı olduğu iddia edilmişti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 107 Hizbullah mensubu ile 6 İsrail askeri öldü.

Ayrıca çatışmalar nedeniyle Lübnan’da 24, İsrail’de ise 5 sivil hayatını kaybetti.

İsrail ordusu: Lübnan sınırı yakınında bir İHA düşürüldü, bir diğeri de uzaklaştırıldı

İsrail ordusu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Ülkenin kuzeyinden sızan bir düşman İHA’sı uyarı sonrasında uzaklaştırıldı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, başka bir İHA’nın İsrail’in kuzeyindeki Yukarı Celile’deki Margaliot bölgesine düşürüldüğü belirtilirken, İsrail güçlerinin Lübnan tarafını topçu ateşiyle bombaladığı kaydedildi.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 18 bin 787 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 118’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 450 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 288 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Lübnan’daki Hizbullah’ın sınır hattındaki çatışmalarında ise 24 Lübnanlı sivil, 108 Hizbullah mensubu ve 5 İsrailli sivil ile 6 İsrail askeri öldü.

Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir