İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 21 bin 110’a çıktı

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 21 bin 110'a çıktı

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 21 bin 110'a çıktı

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının son 24 saatte 195 artarak 21 bin 110’a çıktığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’deki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Kudra, İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi’nde 195 Filistinliyi daha öldürdüğünü belirtti.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, Gazze’de 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısının 21 bin 110’a yükseldiğini, yaralı sayısının da 55 bin 243’e çıktığını kaydetti.

Filistin Kızılayına ait hastanenin yakınına hava saldırısı: 18 ölü

Filistin Kızılayından yazılı açıklamada, Emel Hastanesi’nin yaklaşık 10 metre mesafeden bombardımana maruz kaldığı belirtildi.

Filistin resmi ajansı WAFA da saldırı sonucu ilk belirlemelere göre 18 kişinin öldüğünü aktardı.

Öte yandan Nassar ve El-Hazuki ailelerinin evlerinin hedef alınması sonucu çok sayıda kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi yaralandı.

İsrail savaş uçakları, bu sabah Gazze Şeridi’nin orta kesimini özellikle Bureyc ve Megazi mülteci kamplarını hedef alan şiddetli saldırılar düzenledi.

Filistinlilerin sığındığı merkezlere ulaşan bombalar, çok sayıda kişinin ölümüne neden oldu.

Saldırının ardından ölü ve yaralılar Aksa Şehitleri ve El-Avde hastanelerine nakledildi.

Yine İsrail hava kuvvetleri ve topçu birliklerinin Şucaiyye ve Tuffah mahallelerine ve El-Ketibe bölgesinde bir eve düzenlediği bombardımanda ölü ve yaralıların olduğu belirtiliyor.

Görgü tanıklarına göre, Gazze’deki El-Ezher Üniversitesi yakınlarında da üç katlı bir ev hedef alındı.

Saftavi bölgesinde ise yüksek binalara çıkan İsrail keskin nişancıları tarafından vurulan 6 kişinin Şifa Hastanesi’ne götürüldüğü kaydedildi.

İsrail’in Gazze’ye kara saldırılarını başlatmasından bu yana günde 3 asker ve subayı öldürüldü

İsrail ordusu, öldürülen askerlerinden “isimlerinin yayınlanmasına izin verilenleri” duyurduğu için açıklanan sayının kesinliği belirsizliğini koruyor.

Ordunun verilerine göre, 27 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 164 İsrailli asker ve subay öldürüldü, 198’i ağır, 327’si orta, 349’u da hafif olmak üzere 874 İsrailli asker ve subay da yaralandı.

Gazze’de 24 Kasım-1 Aralık tarihlerinde çatışmalara “insani ara” verildiği göz önüne alındığında, İsrail’in karadan işgal sürecine başlamasından bu yana Gazze’de günlük en az 3 İsrailli asker ve subayının öldürüldüğü, 16’sının da yaralandığı ifade ediliyor.

İsrail medyası ise yaralı askerlerin sayısının ordunun açıkladığından fazla olduğunu savunuyor.

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana 468 asker ve subayın öldürüldüğünü açıkladı. Bu sayıya, öldürülen 60 polis ve 10 İsrail iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet mensubu dahil değil.

Ordu, 7 Ekim’den bu yana 2 bin 66 asker ve subayın yaralandığını, bunlardan 329’unun ağır, 576’sının orta, 1161’inin de hafif yaralı olduğunu duyurdu.

Kassam Tugayları, Gazze’de İsrail askerleri ile araçlarını hedef aldı

Kassam Tugaylarının Telegram hesabından İsrail güçleriyle yaşanan çatışmalara dair açıklamalar yapıldı.

İlk açıklamada, Gazze kentinin kuzeyinde dün direnişçilerle İsrail güçleri arasında 6 saat aralıksız çatışma yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, Cibaliya bölgesinde Eski Gazze Caddesi’nde bir evde saklanan İsrail güçlerinin ilk defa RPO-A silahı ile hedef alındığı ve evdeki tüm askerlerin öldüğü ve yaralandığı kaydedildi.

Bir diğer açıklamada Gazze’nin kuzeyindeki Es-Saftavi bölgesinde SAM-18 füzesi ile bir helikopterin vurulduğu ve aynı bölgede İsrail askerleriyle çatışmaya girildiği ifade edildi.

Üçüncü açıklamada ise Cibaliya Mülteci Kampı’nın doğusunda bir helikopterin SAM-18 füzesi ile hedef alındığı, Han Yunus’un doğusunda da bir askerin keskin nişancılar tarafından vurulduğu belirtildi.

Son olarak Cibaliya’nın batısındaki Ebu Şibak bölgesinde 2 tank, El-Bureyc Mülteci Kampı’nın doğusunda da bir İsrail tankının Yasin-105 roketleriyle vurulduğu bilgisi paylaşıldı.

İsrail, Gazze Şeridi’nde 82 günde 8 bin 800 Filistinli çocuğu öldürdü

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 65 bin konutu tamamen, 290 bin konutu da kısmen yıkarak toplam 355 bin konuta zarar verdi.

İsrail, Gazze Şeridi'nde 82 günde 8 bin 800 Filistinli çocuğu öldürdü

İsrail, saldırılarını başlattığı 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi‘nde 8 bin 800 çocuk ve 6 bin 300 Filistinli kadını öldürdü.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nde neden olduğu ölüm ve yıkıma ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana 8 bin 800’ü çocuk, 6 bin 300’ü kadın olmak üzere 21 bin 110 Filistinliyi öldürdüğü, yüzde 70’i kadın ve çocuk olmak üzere 55 bin 243 Filistinliyi de yaraladığı belirtildi.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 21 bin 110'a çıktı

Gazze’de İsrail ordusunun saldırılarıyla yıktığı binaların enkazında veya akıbeti bilinmeyen 7 bin Filistinlinin kayıp olduğu kaydedilen açıklamada, bu kişilerin yüzde 70’inin kadın ve çocuk olduğu bildirildi.

Açıklamada, İsrail saldırılarında 311 sağlık çalışanı, 40 sivil savunma görevlisi ve 103 gazetecinin öldürüldüğü ifade edildi.

İsrail güçlerinin Gazze’de 8’i gazeteci ve 40’ı sağlık çalışanı olmak üzere 2 bin 600’den fazla Filistinliyi alıkoyduğu aktarıldı.

Açıklamada ayrıca 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde 1,8 milyon Filistinlinin İsrail saldırıları nedeniyle yerinden edildiği, bu kişilerin barınma merkezlerinde zor şartlar altında yaşadığı ve acil yardıma ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

Gazze’de yerinden edilen kişilerin kalabalık sığınma merkezlerinde yaşam mücadelesi vermesi nedeniyle 355 bin bulaşıcı hastalık vakasının kayıtlara geçtiği bildirilen açıklamada, uluslararası kurum ve kuruluşlara gerekli yardımların sağlanması için çağrı yapıldı.

Açıklamada, İsrail ordusunun 126 hükümet tesisini yıktığı, 285 okul ve üniversiteye zarar verdiği, bunlardan 92’sinin hizmet dışı kaldığı belirtildi.

İsrail’in ibadethaneleri hedef aldığına dikkat çekilen açıklamada, 115 caminin yerle bir edildiği, 200 caminin kısmen yıkıldığı ve 3 kilisenin vurulduğu ifade edildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nde 65 bin konutu tamamen, 290 bin konutu da kısmen yıkarak toplam 355 bin konuta zarar verdiğine dikkat çekildi.

İsrail’in sağlık sistemine yönelik saldırılarına ilişkin açıklamada, 23 hastane ile 53 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığı, 140 sağlık kuruluşunun hedef alındığı, 102 ambulansın da vurularak kullanılmaz hale getirildiği kaydedildi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir