İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 9 bin 488’e yükseldi

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 9 bin 488'e yükseldi

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 9 bin 488'e yükseldi

İsrail’in 29 gündür yoğun bombardıman altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde öldürülenlerin sayısı, son 24 saatte 261 artarak 9 bin 488’e yükseldi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Şifa Hastanesinde düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki can kayıpları ve yaralılara ilişkin bilgi verdi.

İsrail’in son 24 saatte düzenlediği saldırılarda 261 Filistinlinin daha hayatını kaybettiğini söyleyen Filistinli yetkili, İsrail saldırılarında Gazze’de 7 Ekim’den bu yana öldürülenlerin sayısının 3 bin 900’ü çocuk, 2 bin 509’u kadın olmak üzere 9 bin 488’e çıktığını, en az 24 bin kişinin yaralandığını belirtti.

Kudra, saldırıda yaşanan kayıpların yüzde 70’ini çocuklar, kadınlar ve yaşlıların oluşturduğuna dikkati çekti.

İsrail saldırılarında yıkılan binaların enkazında hala insanlar olduğunu aktaran Kudra, 1250’si çocuk, 2 bin 200 kişi hakkında kayıp bildiriminde bulunulduğunu kaydetti.

Gazze’de binlerce Filistinliyi barındıran El-Fahura Okulunu bombalandı

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda yerinden edilmiş binlerce Filistinliyi barındıran El-Fahura Okulunu bombaladı.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “İşgal kuvvetlerinin Cibaliya Mülteci Kampı batısında binlerce yerinden edilmiş kişiyi barındıran El-Fahura Okulunu bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli öldü ve yaralandı.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık açıklamasında şu ana kadar ölü ve yaralı sayısını belirtmedi.

El-Fahura Okulunun hedef alınması, İsrail’in abluka altındaki Gazze’de sivil hedeflere ve altyapıya yönelik saldırılarını yoğunlaştırması sırasında gerçekleşti.

İsrail ordusu son saatlerde Gazze’ye düzenlediği saldırılarda, hastane, ibadethane ve sivil yerleşim alanlarına saldırılarını sürdürdü.

İsrail, Nasr Çocuk Hastanesi’nin girişini vurdu

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin batısındaki Nasr Çocuk Hastanesi’nin girişini hedef aldı.

Gazze’deki hükümetten yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in hastanenin girişine düzenlediği saldırıda 2 Filistinlinin hayatını kaybettiği, çok sayıda Filistinlinin yaralandığı ifade edildi.

Savaş uçaklarının aynı zamanda yoğun nüfuslu Es-Sabra Mahallesi’nin merkezindeki bir camiyi ve Refah kentinin doğusunda birçok mahalleye su sağlayan bir su deposunu bombaladığı kaydedildi.

Öte yandan görgü tanıkları, İsrail ordusunun Refah’ta deniz kıyısındaki balıkçı teknelerini hedef aldığını ve Filistinlilere ait teknelerde yangın çıktığını aktardı.

İsrail ordusu, Gazze kentinde kalan halkın tek elektrik kaynağı olan güneş panellerini ve Gazze’deki El-Vefa Hastanesi’nin ana elektrik jeneratörünü de hedef alarak hizmet dışı bıraktı.

Saldırılarda çok sayıda ölen ve yaralanan oldu.

Gazze’nin doğusundaki bölgeler de topçu ateşiyle vuruldu.

Gazze’de 3 cami daha İsrail saldırılarının hedefi oldu

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları Gazze’nin güneyinde bulunan iki camiyi birer saat arayla vurdu.

Ali bin Ebi Talib Camisi ile yanındaki bir evin tamamen yıkıldığını belirten kaynaklar, El-İsticabe Camisinin ise büyük hasar gördüğünü kaydetti.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki Şeyh Zayid Al Nahyan Camisini de vurdu.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İsrail işgal güçlerinin, Gazze kentinin batısında El-Ketibe bölgesinde yer alan Şeyh Zayid Al Nahyan Camisini bombaladığını” söyledi.

Maruf, bugün vurulan 3 caminin ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 55 caminin tamamen yıkıldığını, 112 caminin ise çeşitli şekillerde hasar aldığını kaydetti.

Gazze’de yakıt krizi nedeniyle bir hastanenin daha elektrik jeneratörleri durdu

İsrail ablukası ve yoğun saldırısı altındaki Gazze’de bir hastanenin daha yakıt yetersizliği nedeniyle elektrik jeneratörleri tamamen durdurdu.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi, şiddetli yakıt sıkıntısı nedeniyle jeneratörlerin çalışmasını tamamen durdurdu.” ifadelerine yer verildi.

Elektrik olmaması nedeniyle binlerce hasta ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Hamas: İsrail’in Gazze’deki katliamlarından Biden ve yönetimi sorumludur

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği “katliamlardan” ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimini sorumlu tuttuğunu açıkladı.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, ABD yapımı insansız hava araçlarıyla (İHA), Gazze’nin kuzeyindeki Saftavi’de sivillerin sığındığı Usame bin Zeyd Okulunu vurmasının ardından, bugün de Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda yerinden edilmiş binlerce Filistinliyi barındıran El-Fahura Okulunu hedef aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “ABD Başkanı Biden ve yönetimi, en sonuncusu yerinden edilmiş çocuk ve kadınların barındığı El-Fahura Okulunun hedef alındığı İsrail’in katliamlar dizisinin sorumluluğunu taşıyor. Suçlu işgal yönetimi, bu vahşi katliamları, doğrudan Amerikan yönetimi ve Başkan Biden’ın desteğiyle gerçekleştiriyor.” ifadelerine yer verildi.

Hamas’ın açıklamasında ABD Başkanı Biden ve yönetiminin İsrail’in sivillere karşı işlediği suçları doğrudan örtbas ettiği savunuldu.

BM: Gazze’de anne ve yenidoğan ölümlerinin artmasını bekliyoruz

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde “anne ve yenidoğan ölümlerinin artmasının beklendiğini” açıkladı.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) X sosyal medya hesabında, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının kadınlar, çocuklar ve bebekler üzerindeki etkisine ilişkin bir paylaşım yapıldı.

Açıklamada, “İşgal altındaki Filistin topraklarında, kadınlar, çocuklar ve yenidoğanlar saldırıların artmasından orantısız bir şekilde etkileniyor.” ifadelerine yer verilirken, BM’nin bölgedeki sağlık hizmetlerinin de etkilendiği kaydedildi.

İsrail’in saldırılarında öldürülen kadınlar ve çocukların “toplam can kaybının yüzde 67’sini oluşturduğu” belirtilen açıklamada, “Her gün, bazıları birkaç aylık 420 çocuk öldürülüyor veya yaralanıyor.” bilgisi aktarıldı.

Açıklamada, Gazze’nin genelinde yeterli bakıma erişim eksikliği nedeniyle anne ve yenidoğan ölümlerinin “artmasının beklendiği” ifade edilerek, yetersiz gıda ve suyun yanı sıra hastanelerde yakıtın bitmesinin hayati tehlikeye yol açtığı vurgulandı.

Mısır, Gazze’den günde 40-50 yaralının ülkeye giriş yaptığını duyurdu

Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden günde 40 ila 50 yaralının Refah Sınır Kapısı üzerinden ülkeye giriş yaptığını ve yakındaki hastanelere nakledildiğini belirtti.

Mısır resmi haber ajansı MENA’ya göre Abdulgaffar, Kuzey Sina’da düzenlediği basın toplantısında, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden günde 40-50 yaralının Refah Sınır Kapısı üzerinden ülkeye giriş yaptığını söyledi.

Yaralıların sınıra yakın hastanelere nakledildiğini kaydeden Abdulgaffar, çok daha fazla yaralıyı karşılayabilecek imkanlarının bulunduğunu ancak bu sayıları kontrol edenin karşı taraf olduğunu ifade etti.

Karşı tarafın Mısır Kızılayı ile koordine içerisinde olduğunu dile getiren Abdulgaffar, “karşı taraf” olarak nitelendirdiği kişilere ilişkin ise net bilgi vermedi.

Refah Sınır Kapısı yakınında sahra hastaneleri kurulması konusuna ilişkin ise Abdulgaffar, “Şimdilik buna ihtiyacımız yok. Hem sınıra yakın hem de kapasite olarak yeterli hastanelerimiz var. Filistin tarafındaki hastanelerin yıkımı göz önüne alındığında ateşkesle birlikte bu hastanelere ihtiyaç duyulabilir.” dedi.

Abdulgaffar, İsrail’in Refah Sınır Kapısı’na ulaşmak üzere güneye doğru hareket eden ambulans konvoyunu hedef almasına ilişkin ise “Şifa Hastanesi’nden çıktıktan sonra içinde çocuk ve kadınların olduğu ambulansların vurulması haberiyle şok olduklarını” söyledi.

İsrail ordusu, Gazzelilere “güneye gidin” uyarısını yineledi

Öte yandan İsrail ordusu, yayımladığı yazılı açıklamada, Gazzelilere, “Gazze Vadisi’nin güneyine geçme avantajından yararlanın. Kendinize ve sevdiklerinize önem veriyorsanız talimatlarımıza göre güneye gidin.” uyarısı yapıldı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana yoğun bombardımana tutuğu Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki nüfusa sık sık güneye gitmeleri çağrıları yapıyor.

Ancak İsrail ordusunun, Gazze’nin kuzeyinin boşaltılması için verdiği talimatların ilk gününden bu yana güney bölgelerinde de bombardımanı devam ediyor.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir