İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 9 bin 500’e yükseldi

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 9 bin 500'e yükseldi

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 9 bin 500'e yükseldi

İsrail’in 29 gündür yoğun bombardıman altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde öldürülenlerin sayısı 9 bin 500’e yükseldi.

İsrail, Gazze Şeridi’ni 29 gündür yoğun bombardıman altında tutuyor.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında, İsrail saldırıları nedeniyle yaşanan can kayıpları ve yıkımın boyutlarına ilişkin bilgi verdi.

Maruf, İsrail saldırılarında Gazze’de 7 Ekim’den bu yana öldürülenlerin sayısının 3 bin 900’ü çocuk, 2 bin 509’u kadın olmak üzere 9 bin 500’e çıktığını belirtti.

İsrail saldırılarında 55 cami, 3 üniversite, 3 kilise ve Vakıflar Bakanlığına bağlı 3 binanın yıkıldığı bilgisini veren Maruf, 16 hastane, 32 sağlık ocağı, 27 ambulans ve 105 sağlık merkezinin zarar gördüğünü kaydetti.

40 bin konut tamamen yıkıldı

Maruf, saldırılar nedeniyle 40 bin konutun tamamen yıkıldığını, 220 bin konut ve 88 hükümet binasının zarar gördüğünü ya da kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Filistinli yetkili, İsrail ordusunun 220 okulu vurduğunu ve bunlardan 60’ının tamamen hizmet dışı kaldığını belirtti.

Blinken’ın ziyaretiyle eş zamanlı olarak İsrail’in saldırganlığı arttı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın bölgeye ziyaretiyle eş zamanlı olarak İsrail’in son 24 saatte Gazze’ye yönelik saldırganlığını artırdığına dikkati çeken Maruf, İsrail güçlerinin katliamlar gerçekleştirerek Gazze Şeridi’nin kuzeyinde ve Gazze kentinde hayatı, tümüyle ortadan kaldırmaya çalıştığını dile getirdi.

Maruf ayrıca İsrail’in daha fazla hastaneyi hedef almak istediği konusunda uyarıda bulunarak, masum canların kurtarılması için acilen hastanelere yakıt girmesi çağrısı yaptı.

Binlerce Filistinliyi barındıran El-Fahura Okulu bombalandı

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda yerinden edilmiş binlerce Filistinliyi barındıran El-Fahura Okulunu bombaladı.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “İşgal kuvvetlerinin Cibaliya Mülteci Kampı batısında binlerce yerinden edilmiş kişiyi barındıran El-Fahura Okulunu bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli öldü ve yaralandı.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık açıklamasında şu ana kadar ölü ve yaralı sayısını belirtmedi.

El-Fahura Okulunun hedef alınması, İsrail’in abluka altındaki Gazze’de sivil hedeflere ve altyapıya yönelik saldırılarını yoğunlaştırması sırasında gerçekleşti.

İsrail ordusu son saatlerde Gazze’ye düzenlediği saldırılarda, hastane, ibadethane ve sivil yerleşim alanlarına saldırılarını sürdürdü.

İsrail, Nasr Çocuk Hastanesi’nin girişini vurdu

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin batısındaki Nasr Çocuk Hastanesi’nin girişini hedef aldı.

Gazze’deki hükümetten yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in hastanenin girişine düzenlediği saldırıda 2 Filistinlinin hayatını kaybettiği, çok sayıda Filistinlinin yaralandığı ifade edildi.

Savaş uçaklarının aynı zamanda yoğun nüfuslu Es-Sabra Mahallesi’nin merkezindeki bir camiyi ve Refah kentinin doğusunda birçok mahalleye su sağlayan bir su deposunu bombaladığı kaydedildi.

Öte yandan görgü tanıkları, İsrail ordusunun Refah’ta deniz kıyısındaki balıkçı teknelerini hedef aldığını ve Filistinlilere ait teknelerde yangın çıktığını aktardı.

İsrail ordusu, Gazze kentinde kalan halkın tek elektrik kaynağı olan güneş panellerini ve Gazze’deki El-Vefa Hastanesi’nin ana elektrik jeneratörünü de hedef alarak hizmet dışı bıraktı.

Saldırılarda çok sayıda ölen ve yaralanan oldu.

Gazze’nin doğusundaki bölgeler de topçu ateşiyle vuruldu.

Gazze’de 3 cami daha İsrail saldırılarının hedefi oldu

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları Gazze’nin güneyinde bulunan iki camiyi birer saat arayla vurdu.

Ali bin Ebi Talib Camisi ile yanındaki bir evin tamamen yıkıldığını belirten kaynaklar, El-İsticabe Camisinin ise büyük hasar gördüğünü kaydetti.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki Şeyh Zayid Al Nahyan Camisini de vurdu.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İsrail işgal güçlerinin, Gazze kentinin batısında El-Ketibe bölgesinde yer alan Şeyh Zayid Al Nahyan Camisini bombaladığını” söyledi.

Maruf, bugün vurulan 3 caminin ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 55 caminin tamamen yıkıldığını, 112 caminin ise çeşitli şekillerde hasar aldığını kaydetti.

Yakıt krizi nedeniyle bir hastanenin daha elektrik jeneratörleri durdu

İsrail ablukası ve yoğun saldırısı altındaki Gazze’de bir hastanenin daha yakıt yetersizliği nedeniyle elektrik jeneratörleri tamamen durdurdu.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi, şiddetli yakıt sıkıntısı nedeniyle jeneratörlerin çalışmasını tamamen durdurdu.” ifadelerine yer verildi.

Elektrik olmaması nedeniyle binlerce hasta ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Hamas: İsrail’in Gazze’deki katliamlarından Biden ve yönetimi sorumludur

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, ABD yapımı insansız hava araçlarıyla (İHA), Gazze’nin kuzeyindeki Saftavi’de sivillerin sığındığı Usame bin Zeyd Okulunu vurmasının ardından, bugün de Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda yerinden edilmiş binlerce Filistinliyi barındıran El-Fahura Okulunu hedef aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “ABD Başkanı Biden ve yönetimi, en sonuncusu yerinden edilmiş çocuk ve kadınların barındığı El-Fahura Okulunun hedef alındığı İsrail’in katliamlar dizisinin sorumluluğunu taşıyor. Suçlu işgal yönetimi, bu vahşi katliamları, doğrudan Amerikan yönetimi ve Başkan Biden’ın desteğiyle gerçekleştiriyor.” ifadelerine yer verildi.

Hamas’ın açıklamasında ABD Başkanı Biden ve yönetiminin İsrail’in sivillere karşı işlediği suçları doğrudan örtbas ettiği savunuldu.

Bu arada Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, şuan Gazze kentinin kuzeybatısı ile güneyinde ve Beyt Hanun kentinde İsrail güçlerine karşı koymaya devam ettiklerini kaydetti.

Ebu Ubeyde, son 48 saatte İsrail ordusuna ait aralarında zırhlı araç, nakil aracı ve buldozerlerin olduğu 24 askeri aracın tanksavar füzelerle kısmen ya da tamamen imha edildiğini bildirdi.

Direnişçilerin Gazze’ye giren İsrail güçlerine yakından müdahale ettiğini ifade eden Ebu Ubeyde, binalarda konuşlanan İsrail güçlerinin de keskin nişancılar dahil çeşitli şekillerde hedef alındığını dile getirdi.

İsrail, Gazze’den atılan bir füzeyi ilk defa Arrow füze savunma sistemiyle imha etti

İsrail ordusu, Gazze’den atılan bir füzenin ilk defa Arrow füze savunma sistemiyle etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Bölgesel düzeyde balistik füzeleri engellemek için İsrail ve ABD ortaklığında geliştirilen Arrow füze savunma sistemi ilk defa Gazze’den atılan bir füze için kullanıldı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze’den atılan bir füzenin hava savunma kuvvetlerine ait Arrow füze savunma sistemiyle düşürüldüğü kaydedildi.

BM: Gazze’de anne ve yenidoğan ölümlerinin artmasını bekliyoruz

Birleşmiş Milletler Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) X sosyal medya hesabında, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının kadınlar, çocuklar ve bebekler üzerindeki etkisine ilişkin bir paylaşım yapıldı.

Açıklamada, “İşgal altındaki Filistin topraklarında, kadınlar, çocuklar ve yenidoğanlar saldırıların artmasından orantısız bir şekilde etkileniyor.” ifadelerine yer verilirken, BM’nin bölgedeki sağlık hizmetlerinin de etkilendiği kaydedildi.

İsrail’in saldırılarında öldürülen kadınlar ve çocukların “toplam can kaybının yüzde 67’sini oluşturduğu” belirtilen açıklamada, “Her gün, bazıları birkaç aylık 420 çocuk öldürülüyor veya yaralanıyor.” bilgisi aktarıldı.

Açıklamada, Gazze’nin genelinde yeterli bakıma erişim eksikliği nedeniyle anne ve yenidoğan ölümlerinin “artmasının beklendiği” ifade edilerek, yetersiz gıda ve suyun yanı sıra hastanelerde yakıtın bitmesinin hayati tehlikeye yol açtığı vurgulandı.

Mısır, Gazze’den günde 40-50 yaralının ülkeye giriş yaptığını duyurdu

Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden günde 40 ila 50 yaralının Refah Sınır Kapısı üzerinden ülkeye giriş yaptığını ve yakındaki hastanelere nakledildiğini belirtti.

Mısır resmi haber ajansı MENA’ya göre Abdulgaffar, Kuzey Sina’da düzenlediği basın toplantısında, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden günde 40-50 yaralının Refah Sınır Kapısı üzerinden ülkeye giriş yaptığını söyledi.

Yaralıların sınıra yakın hastanelere nakledildiğini kaydeden Abdulgaffar, çok daha fazla yaralıyı karşılayabilecek imkanlarının bulunduğunu ancak bu sayıları kontrol edenin karşı taraf olduğunu ifade etti.

Karşı tarafın Mısır Kızılayı ile koordine içerisinde olduğunu dile getiren Abdulgaffar, “karşı taraf” olarak nitelendirdiği kişilere ilişkin ise net bilgi vermedi.

Refah Sınır Kapısı yakınında sahra hastaneleri kurulması konusuna ilişkin ise Abdulgaffar, “Şimdilik buna ihtiyacımız yok. Hem sınıra yakın hem de kapasite olarak yeterli hastanelerimiz var. Filistin tarafındaki hastanelerin yıkımı göz önüne alındığında ateşkesle birlikte bu hastanelere ihtiyaç duyulabilir.” dedi.

Abdulgaffar, İsrail’in Refah Sınır Kapısı’na ulaşmak üzere güneye doğru hareket eden ambulans konvoyunu hedef almasına ilişkin ise “Şifa Hastanesi’nden çıktıktan sonra içinde çocuk ve kadınların olduğu ambulansların vurulması haberiyle şok olduklarını” söyledi.

İsrail ordusu, Gazzelilere “güneye gidin” uyarısını yineledi

Öte yandan İsrail ordusu, yayımladığı yazılı açıklamada, Gazzelilere, “Gazze Vadisi’nin güneyine geçme avantajından yararlanın. Kendinize ve sevdiklerinize önem veriyorsanız talimatlarımıza göre güneye gidin.” uyarısı yapıldı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana yoğun bombardımana tutuğu Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki nüfusa sık sık güneye gitmeleri çağrıları yapıyor.

Ancak İsrail ordusunun, Gazze’nin kuzeyinin boşaltılması için verdiği talimatların ilk gününden bu yana güney bölgelerinde de bombardımanı devam ediyor.

İsrail: Gazze Şeridi’ne akaryakıt girişine her ne şekilde olursa olsun izin verilmeyecek

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ise Gazze Şeridi’ne akaryakıt girişine her ne şekilde olursa olsun izin vermeyeceklerini belirtti.

İsrail Kanal 12 televizyonunun haberine göre, Maliye Bakanı Smotrich, “Gazze’yi savaştan sonra kontrol altına alacaklarını” ifade etti ancak konuya ilişkin daha fazla ayrıntılı bilgi vermedi.

Gazze’ye uygulanan yoğun ablukaya işaret eden Bezalel Smotrich, Gazze Şeridi’ne akaryakıt girişine her ne şekilde olursa olsun izin verilmeyeceğini kaydetti.

İsrail Savunma Bakanı, Gazze’de “yerleşim bölgelerine girdiklerini” ileri sürdü

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ordunun Gazze şehrine hem güneyden hem de kuzeyden saldırdığını ve yerleşim bölgelerine girdiğini söyledi.

Gallant, İsrail’in kuzeyinde Lübnan sınırında incelemelerde bulunmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Gazze Şeridi’ne yönelik hava bombardımanı ve kara saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail güçlerinin Gazze’de Filistinli direnişçilerle yoğun çatışmalara girdiğini kaydeden Gallant, İsrail ordusunun “Gazze şehrine hem güneyden hem de kuzeyden saldırdığını ve yerleşim bölgelerine girdiğini” ifade etti.

İsrail’e karşı 7 Ekim’de düzenlenen saldırıların sorumlusunun “Hamas liderliği” olduğunu dile getiren Gallant, “(Hamas’ın Gazze’deki lideri) Yahya Sinvar’a ulaşacağız ve onu ortadan kaldıracağız. Eğer Gazzeliler ona bizden önce ulaşırlarsa bu, savaşı kısaltacaktır.” diye konuştu.

“Savaşın sonunda Gazze’de artık Hamas’ın kalmayacağını” iddia eden İsrailli Bakan, “İsrail ve ABD, bu konuda koordineli çalışıyor. Artık Gazze’den İsrail’e yönelik bir güvenlik tehdidi olmayacak ve İsrail, Gazze’de başını kaldıran herkese karşı istediği güvenlik önlemini alma konusunda mutlak eylem özgürlüğüne sahip olacak.” ifadelerini kullandı.

Gallant, ülkesinin “Hizbullah’la savaşa girme niyetinde olmadığını”, ancak İsrail Hava Kuvvetlerinin herhangi bir olası gelişmeye karşı hazır olduğunu kaydetti.

Gallant, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın “hata yapıp” savaşa girmeye karar vermesi halinde “Lübnan’ın kaderini belirleyeceğini” söyledi.

Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin köyüne saldırdı

Öte yandan İşgal altındaki Batı Şeria’da fanatik Yahudi yerleşimciler, Filistin köyüne saldırarak 3 Filistinliyi yaraladı.

Batı Şeria’nın Tubas kentine bağlı Yizra Köyü Köy Meclisi Başkanı Muhlis Musaid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, onlarca silahlı yerleşimcinin, arabalar ve traktörlerle köye baskın düzenlediğini belirtti.

Yahudi yerleşimcilerin, evlerinde bulunan köylülere saldırdığını, eşyalarına zarar verdiğini ve Filistinli çiftçilere ait onlarca ineği kaçırdığını kaydeden Musaid, saldırılarda 3 köylünün yaralandığını, birinin hastaneye kaldırıldığını aktardı.

Musaid, “Yerleşimciler, saldırıları sırasında köylüleri buradan kovma tehditlerini yineledi. Köylüleri topraklarından zorla çıkarmaya çalışıyorlar.” dedi.

Yahudi yerleşimciler bir ay içinde 390 saldırı gerçekleştirdi, 9 Filistinli öldürüldü

Öte yandan Filistin hükümetine bağlı Ayrım Duvarı ve Yerleşim Birimiyle Mücadele Heyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin ekim ayında yaptığı saldırıların “rekor” düzeyde olduğu belirtildi.

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere bir ay içinde 390 saldırı gerçekleştirdiği kaydedilen açıklamada, saldırılar sonucunda 9 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Yerleşimcilerin Batı Şeria’daki saldırıları nedeniyle yaklaşık 100 aileden oluşan 810 kişilik 9 bedevi topluluğunun bulundukları yerden başka yere göç etmek zorunda kaldığı aktarıldı.

Yahudi yerleşimcilerin İsrail ordusunun koruması altında zeytin hasadı sırasında sivil halka tehlikeli, şiddetli, sistematik saldırılar düzenlediği, bu durumun hasat vaktini gerilettiği belirtildi.

Zeytin hasadı yapan Filistinlilere karşı 126’dan fazla saldırı gerçekleştirildiği, bunlardan 55’inde ateşli silah da kullanıldığı, 41’inin silahla korkutma ve tehdit içerdiği ifade edildi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.

Batı Şeria, sık sık İsrail güçlerinin koruması altındaki silahlı Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına ve saldırılarına tanık oluyor.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 345 askerinin öldüğünü duyurdu

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, 7 Ekim’den bu yana ölen asker sayısının 345’e yükseldiğini söyledi.

Gazze’ye yönelik saldırıların devam edeceğini belirten Hagari, Hamas’ı “bitirmekte” kararlı olduklarını kaydetti.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir