İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 15 bin 899’a yükseldi

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 15 bin 899'a yükseldi

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 15 bin 899'a yükseldi

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 376 artarak 15 bin 899’a yükseldiği belirtildi.

Dünyadan gelen ateşkes çağrılarına rağmen İsrail, Gazze Şeridi’ndeki saldırılarını sürdürüyor.

Gazze Şeridi’nin kuzeyinin yanı sıra güneyindeki Han Yunus’a kara saldırısı başlatan İsrail ordusu, bölgeye yönelik hava saldırılarını da artırdı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 15 bin 899’a yükseldi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in 59 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi.

Kudra, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybının 15 bin 899’a, yaralı sayısının ise 42 bine yükseldiğini söyledi. Filistinli yetkili, ölenlerin yüzde 70’inin kadın ve çocuklardan oluştuğunu aktardı.

İsrail’in sağlık sistemine yönelik ihlalleri

Kudra’nın açıklamalarına göre, İsrail, Gazze kenti ve kuzeydeki hastaneleri kasten hedef alarak hizmet dışı bıraktı, hastanelerdeki sağlık çalışanları, yaralı ve sığınmacıları öldürdü ve tehdit ederek tehcire zorladı.

İsrail’in sağlık sistemine yönelik saldırılarında 283 sağlık personeli öldürüldü, 56 ambulans kullanılmaz hale geldi, 56 sağlık kuruluşu yıkıldı, 20 hastane ve 46 sağlık ocağı hizmet dışı kaldı.

İsrail askerleri, başta Şifa Hastanesi Genel Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye başta olmak üzere 35 sağlık personelini kötü şartlarda ve işkence altında alıkoymayı sürdürdü.

Sağlık sistemi felç olmuş durumda

İsrail’in saldırılarının tüm vahşetiyle devam etmesi nedeniyle sağlık sistemi, artan yaralı sayısına cevap veremez hale geldi.

Sağlık ekipleri, saldırılarda yıkım etkisi yüksek ve yakıcı özelliği olan bombalar kullanıldığı için ağır derece yanık, ampütasyon gerektiren durumlar ve ciddi vücut bütünlüğü bozukluğu olan vakalarla karşılaştı.

İsrail’in Gazze’de iki okula düzenlediği saldırılarda en az 50 sivil hayatını kaybetti

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail hava saldırıları ve topçu atışları, Gazze’nin Derec semtinde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Şehit Esad Saftavi Okulu ile Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) bağlı Salahaddin Okulu’nu hedef aldı.

İki okula düzenlenen saldırılarda ölen 50 Filistinliden birçoğunun cenazesi ile yaralı yüzlerce sivil bölgeye yakın olan Zeytun Mahallesi’ndeki Baptist Hastanesine getirildi.

Haberde, sivil savunma ekiplerinin, bölgeye yoğun topçu atışlarının devam etmesi sebebiyle okullara ulaşmakta büyük zorluk yaşadığı ifade edildi.

Söz konusu iki okulun sığınma merkezlerinin bakım ve giderlerinin Cezayir el-Bereket Cemiyeti tarafından karşılandığı kaydedildi.

BM: İsrail saldırılarında Gazze nüfusunun yüzde 80’inden fazlası yerinden oldu

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansından (UNWRA) yapılan açıklamada, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında Gazze nüfusunun yüzde 80’inden fazlasına denk gelen 1,9 milyon kişinin yerinden edildiği belirtildi.

7 Ekimden bu yana 111 UNRWA çalışanının İsrail saldırılarında yaşamını yitirdiğine işaret edilen açıklamada, 2 Aralık itibarıyla 1,2 milyon yerinden edilen kişinin 156 UNRWA merkezine sığındığı aktarıldı.

Öte yandan 7 Ekim’den bu yana 85 UNRWA merkezinin 117 kez saldırıların hedefi olduğuna işaret edilerek, 30 merkezin doğrudan vurulduğu, 55 merkezin de ikincil hasar aldığı kaydedildi.

BM, İsrail’in Batı Şeria’da artan operasyonları ve yerleşimci şiddeti nedeniyle “endişeli”

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dujarric, “Gazze’de sivillerin, değerli bilim insanlarının, gazetecilerin, BM çalışanlarının öldüğünü görüyoruz ve bu nedenle insani ateşkes çağrımızı yinelemek istiyoruz.” dedi.

Sözcü Dujarric, Batı Şeria’da artan İsrail operasyonları, yerleşimci şiddeti, yüksek sayıda ölüm ve gözaltına alınmalar konusunda endişe etmeyi sürdürdüklerini dile getirdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA), mevcut durumun Gazze’deki insanların ihtiyaçlarının karşılanmasına izin vermediği konusunda uyardığını hatırlatan Dujarric, bölgedeki çatışmaların yoğunluğu nedeniyle yardım dağıtımının büyük ölçüde durduğunu ifade etti.

Dujarric, İsrail güçlerinin insani yardım malzemelerini de içeren faaliyetleri “engellemesinin” ardından ise “Gazze’nin orta bölgesinin güneyle bağlantısının büyük ölçüde kesildiğine” dikkati çekti.

İsrail’den gelen temiz su hattının ve su arıtma tesisinin kapatılmasına işaret eden Dujarric, temiz ve güvenli olmayan su kaynaklarından su tüketimi sağlayan Filistinli vatandaşlarda suyla bulaşan hastalıklar hakkında endişe duyduklarını belirtti.

Dujarric, Filistinli vatandaşların Kuzey’deki su ve diğer kaynaklara erişimlerinin sağlanmasında herhangi bir gelişmenin olmadığını kaydederek, Dünya Gıda Programı’nın, saldırılar başladıktan 8 hafta sonrasında, özellikle kronik hastalıklı bireyler, yaşlılar ve engelli çocuklar için ciddi kıtlık riski hakkında uyardığını aktardı

UNICEF: (Gazze’de) “Çocuklara yönelik savaşı” durdurabileceğimize inanmalıyız

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, X sosyal medya platformundan, İsrail’in yoğun saldırılar düzenlediği Gazze’deki durum ve çalışmalara ilişkin paylaşım yaptı.

Gazze’de durumun çocuklar ve kadınlar için daha kötüye gittiğini belirten Elder, “Gazze’nin güneyindeki saldırılar en az kuzeydekiler kadar şiddetli. ‘Çocuklara yönelik savaşı’ durdurabileceğimize inanmalıyız. Sessizlik, suç ortaklığıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Elder, paylaşımında yayımladığı ses kaydında ise Gazze’nin güneyinde yoğun bombardıman yaşandığını aktararak “Gazze’nin güneyindeki 1,8 milyon kişiyi düşünmeden duramıyorum.” dedi.

Gazze’deki hükümet: İsrail’e hastaneleri vurması için yakılan “yeşil ışık” son bulsun

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisine ait Telegram hesabından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail işgal ordusunun, Gazze Şeridi’ndeki Kemal Advan Hastanesi’ni bombalaması, uluslararası ve insancıl hukukun ve insanlığın en temel değerlerinin ciddi şekilde ihlalidir.” ifadesi kullanıldı.

Son olarak Kemal Advan Hastanesi’nin bombalanmasının “hastane binaları dahil olmak üzere sağlık sektörünü ortadan kaldırmayı amaçlayan onaylanmış İsrail planını ortaya koyduğu” vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “İşgal ordusu, Gazze Şeridi ve kuzeydeki bölgelerde 14’ten fazla hastaneyi doğrudan bombaladı. Çok sayıda doktora suikast girişiminde bulundu. Şifa Hastanesi Genel Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye başta olmak üzere 35 sağlık personelini alıkoyarak aç, susuz ve işkence altında sorguladı. Bu kişiler hala zor şartlarda alıkonuluyor.”

Açıklamada ABD liderliğindeki uluslararası topluma, İsrail’e “hastaneleri hedef alması ve sağlık sektörünü yok etmesi için yaktığı yeşil ışığa” son verme çağrısında bulunuldu.

Hastaneleri ve sağlık altyapısını hedef almanın uluslararası hukuk tarafından cezalandırılan ve tüm uluslararası yasa ve sözleşmeler tarafından suç sayılan organize savaş suçu olduğu belirtilen açıklamada, sessiz kalmanın bu suça aktif katılım anlamına geldiği vurgulandı.

İsrail’in Gazze’deki yerleşim alanlarına düzenlediği saldırılarda çoğu çocuk 30 sivil öldü

İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda çoğu çocuk en az 30 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan haberde, İsrail ordusuna ait savaş uçaklarının, Gazze kentinin Şucaiye ve Zeytun mahallelerinde çok sayıda evi bombaladığı belirtildi.

Söz konusu saldırılarda çoğu çocuk en az 30 kişinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı aktarılan haberde, İsrail savaş uçaklarının et-Tuhaf Mahallesi’ndeki sivil savunma ekiplerini hedef alması sonucu 2 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı ifade edildi.

İsrail topçu birliklerinin de kuşatması altındaki Zeytun Mahallesi’ne yoğun hava saldırılarının devam ettiğine işaret edilen haberde, Filistin Kızılayı’nda gönüllü sağlık çalışanı 37 yaşındaki Usame Taye’nin de Gazze’nin kuzeyindeki saldırılarda öldüğü vurgulandı.

 

İsrail, Gazze’de “insani ara”nın bitmesinin ardından saldırılarını artırarak sürdürüyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han, İsrail’in uluslararası hukuka saygı duyma zamanının geldiğini söyledi.

Han, Filistin’in Ramallah kentine yaptığı ziyaretin ardından sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, İsrail’i uluslararası hukuka uymaya çağırdı.

Paylaşımında, çok fazla insanın öldüğünü ve yaralandığını vurgulayan Han, “İnsanlığa biraz saygımız varsa yasalara saygı duymanın zamanı geldi. Ofisim bu konuları aktif olarak araştırıyor.” ifadelerini kullandı.

Han, paylaşımına iliştirdiği ve Ramallah’tan ayrılmadan önce değerlendirmelerine yer verdiği video mesajında, “Yasalara uyma zamanının geldiği konusunda (İsrailli yetkililerle görüşmemde) çok nettim. İsrail şimdi uymazsa daha sonra şikayet etmemeli.” dedi.​​​​​​​

Gazze Şeridi’nden 29 yaralı, tedavileri için Tunus’a getirildi

Mısır’ın El-Ariş Havaalanı’ndan Tunus Hava Kuvvetlerine ait askeri uçaklarla başkent Tunus’a getirilen 29 yaralı ile 10 refakatçiyi, Kartaca Havalimanı’nda Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in danışmanı Mustafa el-Fercani karşıladı.

Yaralı Filistinlilere ilişkin basın mensuplarına bilgi veren Fercani, “Cumhurbaşkanı Said’in talimatıyla İsrail’in saldırılarına maruz kalan 29’u yaralı ve 10’u refakatçi olmak üzere 39 Filistinliyi tedavi olmaları için Tunus’a getirdik.” dedi.

Filistin ile dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini vurgulayan Fercani, “İlk yaralı grubunu karşılamanın mutluluğu içerisindeyiz. Filistin, Mısır ve Tunus’un ortak çalışmasıyla bundan sonraki sürçte de Filistinli yaralıları ülkeye getirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Said de Filistinli yaralıları hastanede ziyaret etti.

İsrail güçleri Mescid-i Aksa İmamı’nın evini bastı, yurt dışına çıkış yasağı getirdi

AA muhabirinin Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Sabri’nin yakınlarından edindiği bilgiye göre, İsrail istihbaratından görevliler bu sabah Şeyh Sabri’nin Doğu Kudüs’te oturduğu eve baskın düzenledi.

İsrail güçlerinin, Şeyh Sabri’ye, “İsrail’in güvenliğine karşı ciddi tehlike oluşturduğu” iddiasıyla 1 ay yurt dışına çıkış yasadığı getirdiği aktarıldı.

İsrail güçleri dün de Şeyh Sabri’nin ikamet ettiği dairenin de yer aldığı, 100’e yakın Filistinlinin yaşadığı binaya baskın düzenlemişti.

Baskında, burada oturanlara, “ruhsatsız inşa edildiği” gerekçesiyle yıkım kararı verildiği için binayı tahliye etmeleri emri verilmişti.

Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Sabri, yıllardır İsrail polisi, istihbaratı, yargısı ve fanatik Yahudi örgütlerinin hedefinde bulunuyor.

İsrail güçleri, Kudüs Valilik binasına baskın düzenledi

Filistin resmi ajansı WAFA’nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, İsrail ordusu, Ramallah ile Kudüs’ün arasında kalan Kalendiya Mülteci Kampı ile Kefr Akab beldesine baskınlar gerçekleştirdi.

Kalendiya Mülteci Kampı’ndaki Kudüs Valilik binası ile havaalanı yolu üzerindeki bazı dükkanlara baskın düzenleyen İsrail güçleri ile Filistinliler arasında olaylar çıktı.

Filistin Kızılayından yapılan açıklamaya göre, Kalendiya Mülteci Kampı’na baskın sırasında İsrail güçleri, biri gerçek mermiyle, diğeri gözüne isabet eden kauçuk mermiyle ve 3’ü darp sonucu olmak üzere 5 Filistinliyi yaraladı.

Kızılay ekipleri, yaralılara olay yerinde müdahalede bulundu.

İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’da 60 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyeti ve Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Filistin Esir İşleri Heyeti, konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Batı Şeria’daki çeşitli adreslere baskın düzenleyen İsrail güçlerinin, aralarında eski tutukluların bulunduğu 60 Filistinliyi gözaltına aldığı aktarıldı.

Gözaltı operasyonlarının El Halil ve Beytullahim kentlerinde yoğunlaştığı belirtildi.

Açıklamada, baskınlar sırasında gözaltına alınanlar ile yakınlarının eziyet, şiddetli darp ve tehditlere maruz kaldığı, ayrıca evlerinin tahrip edilip yıkıldığı ifade edildi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana gözaltına alınanların sayısı 3 bin 540’a yükseldi.

BM: İsrail’in Gazze’ye yakıt girişini azaltması çok kişinin canına mal olacak

UNRWA, İsrail’in “insani ara”nın ardından abluka altındaki Gazze’ye yakıt girişini azaltmasının çok kişinin canına mal olabileceği uyarısında bulundu.

UNRWA Gazze Direktörü Thomas White, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “insani ara”nın sona ermesinin ardından İsrail’in Gazze’ye giren insani yardım için ayrılan yakıt miktarını yüzde 50 düşürdüğünü belirtti.

İsrail ordusu Gazze’de “zorunlu kalıcı göç olmayacağını” iddia etti

İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Conricus, X sosyal medya platformunda düzenlediği basın toplantısında, “Bizler kimseyi yerinden etmeye çalışmıyoruz, kimseyi kalıcı olarak hareket etmeye zorlamıyoruz.” diye konuştu.

İsrail ordusunun kara saldırısı devam ederken “sivillerden savaş alanını terk etmelerini istediklerini” dile getiren Conricus, Gazze Şeridi’nde güvenli olarak açıkladıkları ancak Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer insani kuruluşların “yetersizliği ve hazırlıksız” olduğu için itiraz ettiği Mavasi bölgesinde şartların “zorlu” olduğunu kabul etti.

İsrail ordusu yine tahliye emirleri gönderdi

Bu arada İsrail ordu sözcülüğü, Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Han Yunus’taki 6 mahallede yaşayan Filistinlilere “can güvenlikleri için” burayı boşaltmaları yönünde emir yayımladı.

Han Yunus’un kuzeyinden ve doğusundan ayrılacak sivillerin Selahaddin Caddesi’ni kullanmalarını yasaklayan İsrail ordusu, sahil üzerinden alternatif bir rotada ilerlemelerini emretti.

İsrail ordusu, yerel saatle 14.00’e kadar Refah Mülteci Kampı’nda “insani yardım takviyesi yapılması için” saldırıların duracağını duyurdu.

İsrail ordusunun ablukayı sıkılaştırdığı ve bir bölümünü işgal ettiği Gazze Şeridi, 365 kilometrekare alanda yaşayan 2,3 milyon insanla dünyanın en fazla nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerinden biri olarak gösteriliyor.

 

Kassam Tugayları, İsrail’e ait 10 askeri aracı hedef aldığını duyurdu

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, “Bu sabahtan itibaren Gazze kentinin doğusunda Yasin 105 roketleriyle Siyonistlere ait 5 tank ve 5 zırhlı personel taşıyıcıyı hedef aldık.” denildi.

Kassam Tugaylarından yapılan bir diğer açıklamada da İsrail’in Gazze Şeridi yakınındaki Magen yerleşim birimindeki düşman birliklerine roket saldırısı düzenlendiği, Nirim yerleşim biriminin ise 114 mm kısa menzilli “Rucum” füze sistemiyle bombalandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, “Gazze kentinin Şeyh Rıdvan bölgesinde çok sayıda düşman askerinin sıfır mesafeden etkisiz hale getirildiği ve savaşçılarının üslere sağ salim döndüğü” ifade edildi.

Kızılhaç: Gazze’deki sivillerin gidecek güvenli yerlerinin olmaması kabul edilemez

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Mirjana Spoljaric, yaptığı yazılı açıklamada, devam eden saldırıların siviller üzerinde yarattığı yıkıcı insani etkileri hafifletme çabalarını ilerletmek üzere Gazze’ye gittiğini belirtti.

Gazze’deki insanların inanılmaz derece acı çektiğini kaydeden Spoljaric, “Gazze’deki sivillerin gidecek güvenli bir yerinin olmaması ve askeri kuşatma nedeniyle yeterli insani müdahalenin şu anda mümkün olmaması kabul edilemez. (Ziyaret sırasında) Sivillerin içinde bulunduğu kötü durumla ilgili derin endişemi dile getireceğim ve ICRC’nin onların acılarını dindirmek için elimizden gelen her şeyi yapma konusundaki azami kararlılığının altını çizeceğim.” ifadelerini kullandı.

Spoljaric, Gazze’ye engelsiz ve düzenli bir yardım akışının girmesine izin verilmesi gerektiğini vurgularken rehinelerin serbest bırakılması ve ICRC’nin onları güvenli bir şekilde ziyaret etmesine izin verilmesi çağrısında da bulundu.

ICRC Başkanı Spoljaric, Gazze’deki sivillerin korunması çağrısını da yineledi.

İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nde iletişim hizmetleri tamamen kesildi

Filistin Telekomünikasyon Şirketi Jawal’dan yapılan yazılı açıklamada, “Gazze Şeridi’nde iletişim ve internet hizmetinin tümüyle kesildiğini üzülerek duyuruyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, daha önce kopukluğun meydana geldiği ana hatların yeniden kopması sebebiyle Gazze Şeridi’ndeki iletişimin tamamen kesildiğine işaret edildi.

Jawwal bugün yaptığı ilk açıklamada ise, İsrail’in devam eden bombardımanı sonucu iletişim ağının önemli unsurlarının hasar görmesi nedeniyle Gazze şehri ve Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki iletişim hizmetlerinin tamamen durduğunu duyurmuştu.

İsrail ordusunun 7 Ekim’den itibaren kapsamlı saldırılar başlattığı abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 3 kez daha internet ve iletişim hizmetleri tamamen kesilmişti.

Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı İshak Sedr, Mısır’a Gazze Şeridi yakınlarındaki iletişim istasyonlarının ve dolaşımın etkinleştirilmesi çağrısında bulunmuştu.

Filistin Kızılayı, Gazze’deki ekibiyle irtibatının kesildiğini duyurdu

Filistin Kızılayı, Filistin Telekomünikasyon Şirketi Jawwal’in Gazze ile iletişim hatlarının hizmet dışı kaldığını duyurmasının ardından yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “İşgalcilerin sabit hat, mobil telefon ve internet iletişimini tamamen kesmesi sebebiyle, Gazze Şeridi’ndeki operasyon odası ve orada çalışan ekibin tümüyle iletişimimiz tamamen kesildi.” ifadeleri yer aldı.

Gazze Şeridi’nin tüm bölgelerinde İsrail saldırılarının aralıksız devam ettiğine işaret edilen açıklamada, bölgede çalışan Kızılay ekiplerinin hayatlarından endişe duyulduğu vurgulandı.

Açıklamada, iletişim ağlarındaki kesinti sebebiyle ambulans hizmetlerinde ve yaralılara ulaşmada meydana gelecek aksamalardan endişe duyulduğu vurgulandı.

Filistin Telekomünikasyon Şirketi Jawwal, İsrail’in devam eden bombardımanı sonucu iletişim ağının hasar görmesi nedeniyle Gazze kenti ve Gazze Şeridi’ndeki iletişim hizmetlerinin tamamen durduğunu duyurmuştu.

İsrail ordusunun 7 Ekim’den itibaren kapsamlı saldırılar başlattığı abluka altındaki Gazze Şeridi’nde daha önce 3 defa internet ve iletişim hizmetleri tamamen kesilmişti.

Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı İshak Sedr, Mısır’a Gazze Şeridi yakınlarındaki iletişim istasyonlarının ve dolaşımın etkinleştirilmesi çağrısında bulunmuştu.

Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana 259 Filistinli öldürüldü

Filistin resmi ajansı WAFA’ya göre, İsrail güçleri, El-Halil’in kuzeydoğusundaki Sair beldesinin Ras el-Aruz bölgesinde 22 ve 23 yaşlarında iki gence ateş açtı.

Biri sırtından diğeri ise göğsünden ağır şekilde yaralanan iki genç El-Halil’deki El-Ehli Hastanesine kaldırıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığından daha sonra yapılan açıklamada ise Enes İsmail El-Ferruh (23) ile Muhammed Sadi el-Ferruh’un (22) hayatını kaybettiği ifade edildi.

Daha önce yapılan bilgilendirmede Enes İsmail El-Ferruh’un hayatını kaybettiği, diğer gencin durumunun ise ağır olduğu duyurulmuştu.

Böylelikle, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 259 oldu. Yaralı sayısı ise yaklaşık 3 bin 200 olarak kayıtlara geçti.

Hizbullah, İsrail’e ait 9 askeri noktaya saldırı düzenledi

Hizbullah, Lübnan’ın güneyinden İsrail güçlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail’e ait Ştula, El-Bağdadi, Er-Rahib ve Ruveysat el-Alem askeri noktalarının “uygun silahlarla” hedef alındığı ifade edildi.

Hizbullah bir başka açıklamasında, yine sınır hattında yer alan İsrail’e ait Misgav Am askeri noktasının vurulduğunu kaydetti.

Hizbullah’ın ilerleyen saatlerde yaptığı 3’üncü yazılı açıklamasında, Cel el-Alem, Birket Rişe, Hanita, Branit ve Ştula’daki askeri noktalara güdümlü füze ile saldırı düzenlediği aktarıldı.

Beyaz fosfor bombası saldırısı

Lübnan resmi ajansı NNA ise, İsrail’e ait topçu birliklerinin, Lübnan’ın sınır bölgesinde yer alan Meys el-Cebel beldesi civarını vurduğunu aktardı.

Haberde, İsrail ordusunun Kefr Kella ve Odeysa beldeleri arasındaki bölgelere “beyaz fosfor bombası” attığı ifade edildi.

İsrail savaş uçaklarının ayrıca Ayta eş-Şaab beldesi etrafına da saldırı düzenlediği kaydedildi.

İsrail ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana Lübnan sınırında karşılıklı saldırılar yaşanıyor.

Bu saldırılarda 89 Hizbullah mensubu ile 6 İsrail askeri öldü.

Kassam Tugayları, İsrail’e ait 28 askeri aracı vurduklarını duyurdu

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde İsrail ordusuna ait 28 askeri aracı hedef aldıklarını açıkladı.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’nin farklı bölgelerinde İsrail ordusuna ait hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Son 24 saatte Gazze’deki tüm cephelerde İsrail ordusuna ait 28 askeri aracın hedef alındığına dikkat çekilen açıklamada, söz konusu araçlardan bazılarının tümüyle bazılarının da kısmen imha edildiği kaydedildi.

Açıklamada, İsrail ordusunda can kayıplarının olduğu vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, İsrail’deki hedeflere yönelik çok sayıda roket fırlatıldığı aktarıldı.

Hamas’ın yöneticilerinden Ebu Zuhri: Gazze, modern tarihin gördüğü en çirkin savaşta yanıyor

Hamas Hareketi yöneticilerinden Sami Ebu Zuhri, Hamas’ın Telegram sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’deki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geniş kapsamlı bir Batı koalisyonunun desteği ve her yerden gelen paralı askerlerle İsrail’in Gazze’ye her saat tonlarca bomba yağdırdığına vurgu yapan Ebu Zuhri, “Gazze, modern tarihin gördüğü en çirkin savaşta yanıyor.” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki direnişi alkışlamanın yeterli olmadığına dikkat çeken Ebu Zuhri, vakit geçmeden ümmetin tüm fertlerinin harekete geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ebu Zuhri, “Artık ümmetin evlatlarının gözyaşı yerine kan dökme ve bunun bedelini düşmanlara her yerde ödetme zamanı gelmiştir.” dedi.

İsrail bombardımanı Lübnan’ın güneyinde elektrik kesintisine yol açtı

İsrail topçu atışlarıyla hedef aldığı Lübnan’ın güneyindeki Nebatiye vilayetine bağlı Marcauyun kazasında iki beldenin elektriği tümüyle kesildi.

Lübnan resmi ajansı NNA’nın haberine göre, Havvara bölgesi, Marcauyun ovası, Tel el-Hamamsa ve Tel Nahhas bölgeleri, İsrail topçuları tarafından hedef alındı.

Bombardıman sonucunda, Marcauyun kazasına bağlı Deyr Mimas ve Kef Kela beldelerinde elektrikler tamamen kesildi.

Sur kentinin sahil bölgesindeki Nakura beldesi de İsrail topçuları tarafından vuruldu. Topçu atışları sırasında bölgedeki Birlemiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL) tarafından sirenler çalıştırıldı.

İsrail, Gazze’de Ez-Zehra kentindeki Adalet Sarayı binasını bombayla patlattı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Ez-Zehra kentindeki Adalet Sarayı binasını bombayla patlattı.

İsrail ordu radyosunun X sosyal medya hesabından patlatma anının videosu yayımlandı.

Videoda, İsrail askerlerinin, “7 Ekim’de öldürülenlerin anısına. Unutmayacak ve bağışlamayacağız.” dediği ve sonrasında ondan geriye doğru saydığı duyuldu.

Binanın patlatılmasından sonra ise İsrailli askerlerin sevinç çığlığı attığı işitildi.

İsrail ordu radyosu, patlatılan binanın Hamas’a ait mahkemeler kompleksi olduğunu iddia etti.

İsrail ordusu, Gazze’de savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana çok sayıda kamu ve hükümet binasını hedef aldı.

DSÖ, İsrail’den sivilleri ve sivil altyapıyı korumasını istedi

Dünya Sağlık Örgütü, Gazze’nin güneyindeki iki tıbbi deposunu boşaltmasını talep eden İsrail’den, bu kararından dönerek sivilleri ve sivil altyapıyı korumasını istedi.

Kızılhaç: (Gazze’de) Daha fazla tır göndererek düzeltilemeyecek bir durumla karşı karşıyayız

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Mirjana Spoljaric, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’de daha fazla tır gönderilerek düzeltilemeyecek bir durum olduğunu kaydetti.

Spoljaric, X sosyal medya platformundan paylaştığı videoda, abluka altındaki Gazze’de bulunan Avrupa Hastanesini ziyaret ettiğini belirtti.

“(Hastane’de) Gördüklerim, kimsenin tarif edemeyeceği şeylerdi, korkunç yaralar almış, aynı zamanda ebeveynlerini kaybetmiş, bakacak kimsesi olmayan çocuklardı.” ifadesini kullanan Spoljaric, Gazze’nin kuzeyindeki tüm hastanelerin cerrahi işlevlerini kaybettiğini öğrendiğini aktardı.

Spoljaric, bu duruma çözüm bulunması gerektiğini vurgulayarak, “Uluslararası toplum karşısında ahlaki başarısızlık olduğu aşikar olan bu durumdan geri dönebiliriz.” görüşüne yer verdi.

Gazze’deki durumun sadece insani çözümü olmadığını, siyasi bir çözüme de ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Spoljaric, “(Gazze’de) Daha fazla tır göndererek düzeltilemeyecek bir durumla karşı karşıyayız.”ifadesini kullandı.

ICRC Başkanı Spoljaric, yaptığı yazılı açıklamada, devam eden saldırıların siviller üzerinde yarattığı yıkıcı insani etkileri hafifletme çabalarını ilerletmek üzere Gazze’ye gittiğini belirtmişti.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir