İsrail’in Gazze’ye karadan, havadan ve denizden saldırıları 90. gününde sürüyor

İsrail'in Gazze'ye karadan, havadan ve denizden saldırıları 90. gününde sürüyor

İsrail'in Gazze'ye karadan, havadan ve denizden saldırıları 90. gününde sürüyor

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze’de çoğu kadın ve çocuk 22 binden fazla Filistinlinin ölümüne ve büyük insani felakete neden olan saldırıları 90. gününde sürerken Gazze Şeridi çevresindeki askeri hareketlilik de hız kesmeden devam ediyor.

İsrail’in Gazze’ye 90 gündür sürdürdüğü saldırılarda 9 bin 100’ü çocuk, 6 bin 500’ü kadın olmak üzere 22 bin 438 Filistinli öldürüldü, 57 binden fazla Filistinli de yaralandı.

AA ekibinin görüntülediği, İsrail saldırılarının hedefi olan Cuhr ed-Dik ve Bureyc Mülteci Kampı çevresinden dumanlar yükseldi. Bölgedeki sivil yerleşimler, ticari yapılar, fabrika ve üretim tesislerinin büyük yıkıma uğradığı dikkati çekti.

İsrail ordusuna ait çok sayıda askeri aracın Gazze Şeridi’ne giriş-çıkış yaptığı görüldü.

Ayrıca İsrail ordusuna ait helikopterin Gazze Şeridi’ni füzelerle vurduğu, tankların bölgede dolaşmaya devam ettiği, İsrail savaş gemisinin de Gazze açıklarında seyrettiği görüldü.

İsrail’in yoğun saldırı, abluka ve işgali altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2,3 milyon nüfusun 1,9 milyonu zorla yerlerinden edildi.

Dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla üçüncü noktası Gazze’de yaşayan Filistinliler, barınmadan yoksun, açlık, kıtlık, hastalık, sağlık hizmeti eksikliği, temiz su yoksunluğu gibi insanlık dışı şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Filistin Kızılayı: İsrail, Han Yunus’taki merkezimize düzenlediği saldırılarda 3 günde 7 kişiyi öldürdü

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun, Kızılayın Han Yunus’taki merkezi ile Emel Hastanesi’ni defalarca ve doğrudan hedef aldığı belirtildi.

Kızılay binasının pek çok katının 3 günden beri topçu ateşiyle hedef alındığı aktarılan açıklamada, söz konusu saldırılarda biri 5 günlük bebek olmak üzere toplam 7 Filistinlinin öldürüldüğü, 11 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada, Kızılaya bağlı Emel Hastanesi ile çevresindeki binalara yönelik saldırılarda da çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı bilgisi geçildi.

Son günlerde Emel Hastanesi’ne yönelik saldırıların yoğunlaşmasının yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin ve sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attığı ve bu saldırılardan büyük endişe duyulduğu ifade edilen açıklamada, uluslararası topluma ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi paydaşlarına, “Emel Hastanesi ile Filistin Kızılayı binasının, buralarda bulunan sağlık çalışanları, hasta ve yaralıların ve yaklaşık 14 bin yerinden edilmiş kişinin korunması için acilen harekete geçme” çağrısı yapıldı.

İsrail güçleri, 2 Ocak’ta, Han Yunus’taki Filistin Kızılayı merkezini hedef almış, saldırıda 5 Filistinli ölmüş, 3 Filistinli de yaralanmıştı. Filistin Kızılayı, bugün yaptığı açıklamada, İsrail’in yine Han Yunus’taki Kızılay merkezini vurduğunu, saldırıda bir Filistinlinin öldürüldüğünü, 6 Filistinlinin yaralandığını duyurmuştu.

Sınır Tanımayan Doktorlar: Aksa Şehitleri Hastanesi’ne 155 ölü, 357 yaralı getirildi

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), İsrail ordusunun 24 Aralık’ta Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deyr el-Belah’ta bulunan iki mülteci kampını bombalamasının ardından Aksa Şehitleri Hastanesi’ne 155 ölü ve 357 yaralı getirildiğini duyurdu.

MSF’nin X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Gazze’de güvenli hiçbir yer yok, kimse güvende değil.” ifadesi kullanıldı.

İsrail ordusunun 24 Aralık’ta “El-Megazi” ve “El-Bureyc” mülteci kamplarını bombalamasının ardından 28 Aralık’ta Aksa Şehitleri Hastanesi’ne 155 ölü ve 357 yaralı getirildiği kaydedildi.

MSF’nin Gazze’deki Acil Durum Koordinatörü Carolina Lopez, “El-Megazi” ve “El-Bureyc” mülteci kampları yakınlarındaki Aksa Şehitleri Hastanesi’nden, İsrail ordusunun hastanenin kuzeydoğusundaki mahallelere düzenlediği bombardımanın seslerinin duyulduğunu belirtti.

Açıklamada, Gazze’de ölümleri ve yaralanmaları önlemek, yardımların engelsiz bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak ve tıbbi ihtiyaçların karşılanmasını ciddi bir şekilde artırmak için kalıcı bir ateşkese ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekildi.

MSF’den 25 Aralık’ta yapılan açıklamada, İsrail’in söz konusu mülteci kamplarını hedef almasının ardından Aksa Şehitleri Hastanesi’ne 131 ölü ve 209 yaralı getirildiği bildirilmişti.

İsrail ordusu: Gazze Şeridi’nde halen 136 İsrailli esir bulunuyor

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın elinde hâlen 136 İsrailli esir bulunduğunu duyurdu.

Hagari, düzenlediği basın toplantısında, Gazze Şeridi’nde hâlâ 136 İsrailli esir bulunduğunu, bunlardan 3’ünün Gazze’de tutulan esirler arasında oldukları ortaya çılan “kayıp” siviller olduğunu söyledi.

İsrail Ordu Sözcüsü, esirlerin kurtarılarak ülkeye dönüşleri için gerekli koşulları sağlamak amacıyla tüm istihbarat ve operasyonel çabaların sürdüğünü dile getirdi.

İsrailli yetkililerin yaptığı açıklamalarda ve medyada yayınlanan son istatistiklerde, Gazze Şeridi’nde 129 İsrailli esirin bulunduğu belirtilmişti.

İsrail’in “Walla News” haber sitesi, 2 Ocak’ta ismi açıklanmayan İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde, Hamas’ın, Katar ve Mısırlı arabulucular vasıtasıyla İsrail’e yeni bir esir takası mutabakatı önerdiği ancak Tel Aviv yönetiminin bu teklifi reddettiği ifade edilmişti.

Gazze’deki İsrailli esirler

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenlerken çok sayıda İsrailli de esir alınmıştı.

Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 9 bin 100’ü çocuk, 6 bin 500’ü kadın olmak üzere, 22 bin 438 Filistinli öldürüldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 175’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 509 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir