İsrail’in Gazze’ye saldırıları 16’ncı gününde devam ediyor

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 16'ncı gününde devam ediyor

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 16'ncı gününde devam ediyor

İsrail ordusu, gece boyunca, Gazze’nin çeşitli bölgelerine savaş uçakları ve topçu ateşiyle saldırılarına devam etti.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde sivillerin bulunduğu bir evi bombalaması sonucu bir çocuk, ikisi kadın 4 kişi hayatını kaybetti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre İsrail ordusunun savaş uçakları ve topçu ateşiyle Gazze’ye gece boyu düzenlediği saldırılarda 100’den fazla Filistinli yaşamını yitirdi.

Gazze’de ölenlerin sayısı 4 bin 651’e yükseldi

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında son 24 saatte çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 266 Filistinli öldürüldü.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in saldırılarında hayatını kaybedenlere ilişkin açıklama yaptı.

Kudra, İsrail’in son 24 saatte düzenlediği saldırılarda çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 266 Filistinliyi öldürdüğünü belirtti.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarında Gazze’deki toplam can kaybının 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651’e yükseldiğini ifade eden Kudra, yaralı sayısının da 14 bin 245’e çıktığını söyledi.

Kudra, hayatını kaybedenlerin yüzde 40’ını çocukların oluşturduğunu ifade etti.

Saldırılar, Filistinlilere ait evler ile alt yapıda büyük hasara yol açtı

Gazze’deki İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin, Gazze kentindeki Şeyh Rıdvan ile El-Basra mahallelerindeki evlere hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

Hava saldırısı sonucu can kaybı ve yaralıların olduğu aktarıldı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, saldırılar, Filistinlilere ait evler ile alt yapıda büyük hasara yol açtı.

Saldırı sonrası ambulanslar, yaralıları çevre hastanelere sevk etmeye başladı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: Elinde az da olsa yakıt bulunanları hastanelere bağışa bekliyoruz

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının Telegram hesabında, Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra’nın Gazze’de yakıtı tükenen hastanelere bağış yapılması çağrısına ilişkin açıklaması paylaşıldı.

Açıklamada, “Akaryakıt istasyonu sahiplerini ve elinde ne kadar olursa olsun yakıt bulunan herkesi hastanelere bağış yapmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Hastanelerdeki yakıt sıkıntısı 1100 böbrek hastasının hayatını tehdit ediyor

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı bir açıklamada da konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

Hastanelere yakıt temin edilmemesinin, 38’i çocuk 1100 böbrek yetmezliği hastasının hayatını tehdit edeceğini vurgulayan Kudra, hastanelere ve ambulanslara yakıt sağlanması için çağrı yaptı.

“Sağlık çalışanları olağan dışı silahlar kullanıldığını tespit etti”

Kudra, açıklamasında ayrıca sağlık ekiplerinin, ölü ve yaralıların vücutlarında ciddi yanıklara neden olan “olağan dışı silahlar kullanıldığını” tespit ettiğini de kaydetti.

Öte yandan Sağlık Bakanlığından yapılan başka bir açıklamada da Mısır’dan Refah Sınır Kapısı’nı açması, yardımların girişi ile yaralıların çıkışını güvence altına alması istendi.

Japonya’dan Filistin-İsrail krizinde “iki devletli çözüm” vurgusu

Kahire Barış Zirvesi’nde konuşan Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, Filistin-İsrail krizinde “iki devletli çözümü” desteklemeyi sürdürdüğünü belirterek “Japonya’nın, Filistin’e olan kararlılığı asla değişmeyecektir.” dedi.

Krizin iki tarafı Filistin ve İsrail’in yanı sıra bölgedeki “kilit unsurlar” şeklinde nitelediği Arap devletleri ve İran ile yakın istişareleri sürdürdüklerini kaydeden Kamikawa, “Özellikle şu anda en yakın zorluk, insani yardımın bozulmasını en aza indirmek. Gazze’de 1 milyondan fazla masum insan son derece zor durumda.” dedi.

Kamikawa, “Şu anda tanık olduğumuz trajedinin Orta Doğu Barışı için fırsat penceresini kapatmasına müsaade etmemeliyiz. Bu sorunu ancak diyalogla çözebiliriz” diye konuştu.

Çin, “Kahire Barış Zirvesi” nde Filistin için uluslararası konferans çağrısı yaptı

“Kahire Barış Zirvesi”ne katılan Çin’in Orta Doğu Özel Temsilcisi Cai Cün, Filistin sorununun çözümü için uluslararası konferans toplanması çağrısı yaptı.

Cai, Birleşmiş Milletlerin, Filistin sorununun çözümü için daha büyük ölçekte, etkin ve yetkili bir uluslararası konferansı en kısa sürede toplama çağrısında bulundu.

Çin’in sivillere zarar veren, uluslararası hukuku ihlal eden tüm eylemleri kınadığını belirten Cai, askeri operasyonlara derhal son verilmesi ve insani yardım kanallarının açılması gerektiğini vurguladı.

İsrail ile çatışan Hizbullah’ın 3 mensubu öldü

Hizbullah, Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesinde İsrail ordusu ile yaşanan çatışmalar hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Hizbullah’ın 3 mensubunun “görev sırasında hayatını kaybettiği” belirtilirken söz konusu Hizbullah mensuplarının nerede ve nasıl öldüğüne ilişkin detay paylaşılmadı.

İsrail’de Hamas’ın elindeki esirlerin kurtarılması için Savunma Bakanlığı önünde gösteri yapıldı

İsrail’de Filistinli gruplar tarafından esir alınan İsraillilerin kurtarılması için Savunma Bakanlığı önünde gösteri düzenlendi.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, başkent Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı önünde yaklaşık 200 İsrailli toplandı.

Şam yönetimi, İsrail’in, Şam ve Halep’teki havalimanlarına hava saldırısı düzenlediğini iddia etti

Şam yönetimi, İsrail’in, Suriye’nin başkenti Şam ile Halep ilinde bulunan uluslararası havalimanlarına hava saldırısı düzenlediğini ileri sürdü.

Suriye’de Şam yönetiminin haber ajansı SANA’nın askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, İsrail’in yerel saatle 05.25’te Lazkiye’nin batısından, Akdeniz üzerinden ve Golan Tepeleri tarafından Şam ve Halep’teki uluslararası havalimanına roketlerle saldırı düzenlediği iddia edildi.

Hindistan, Filistinliler için insani yardım gönderildiğini duyurdu

Hindistan, Filistin halkına destek amacıyla abluka altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardım gönderildiğini açıkladı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Bagchi, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, yardımın uçakla yola çıktığını belirtti.

Bagchi, Filistinliler için yaklaşık 6,5 ton tıbbi ve 32 ton afet yardım malzemesi taşıyan “IAF C-17” uçağının Mısır’daki El-Ariş Havalimanı’na gitmek üzere havalandığını kaydederek insani yardımlar arasında ilaç, çadır, uyku tulumları ve su artıma tabletleri gibi malzemelerin bulunduğunu ifade etti.

İsrail, kara harekatına hazırlık için Gazze’ye bombardımanı yoğunlaştırdığını duyurdu

İsrail ordusu, “savaşın bir sonraki aşamasına hazırlanmak ve karşı karşıya kalacağı tehditleri azaltmak” amacıyla Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırdığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, yaptığı basın açıklamasında, Gazze’deki saldırıları durdurmayacaklarını söyledi.

Gazze’ye kara harekatına işaret eden Hagari, “Savaşın bir sonraki aşamasına hazırlanmak ve güçlerimizin karşılaşabileceği tehditleri azaltmak için Gazze’deki saldırıları artırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Biden, insani yardımların Gazze’ye ulaştırılması çabalarının süreceğini belirtti

ABD Başkanı Joe Biden, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki halkın insani yardımlara erişmeye devam etmelerini sağlama konusundaki kararlılıklarını sürdüreceklerini ve bunun için tüm taraflarla çalışmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Gazze’ye insani yardımların ulaşmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Biden, “Gazze halkının refahı için gerekli yardımların devam etmesini sağlamak üzere Refah Sınır Kapısı’nın faaliyette kalması için tüm taraflarla çalışmaya ve uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerle tutarlı olarak sivillerin korunması için çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İsrail güçleri, 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da 1130 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’da, 7 Ekim’den bu yana 1130 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Esirler ve Serbest Bırakılanlar Kurumundan, İsrail’in Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiği gözaltılara ilişkin ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada, İsrail güçlerinin gece ve sabah saatlerinde “sistematik kitlesel intikam operasyonları kapsamında”, aralarında serbest bırakılan eski tutukluların da bulunduğu en az 65 Filistinliyi gözaltına aldığı aktarıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı.

İsrail güçlerinin, Nablus’a bağlı Zevata köyünde açtığı ateş sonucu 17 yaşındaki Muhammed Kasım Ebu Zer ile 29 yaşındaki Cihad Mazin Suphi Salih yaşamını yitirdiği aktarılan açıklamada, 2 Filistinlinin de Nablus’taki devlet hastanesine yaralı olarak getirildiği, birinin durumunun ağır olduğu kaydedildi.

İsrail’in saldırılarında BM görevlisi 29 meslektaşımız öldü

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail saldırıları nedeniyle 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 29 meslektaşının öldüğünü duyurdu.

UNRWA, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, konuya ilişkin bilgi verdi.

Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlenen saldırılarda 29 meslektaşının hayatını kaybettiğine işaret eden UNRWA, ölenlerin yaklaşık yarısının da UNRWA’ya bağlı öğretmen olduğunu bildirdi.

Meslektaşlarının ölümünden duyulan üzüntüye yer verilen UNRWA açıklamasında, yaşamını yitirenler için yas tutulduğu belirtti.

Nahda Hareketi lideri Gannuşi: Filistin sadece Filistinlilerin değil tüm ümmetin meselesidir

Tunus eski Halk Meclisi Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, Filistin’in, “sadece Filistinlilerin değil tüm ümmetin meselesi” olduğunu belirtti.

Tutuklu olan Gannuşi’nin resmi sosyal medya hesabında yayımlanan mesajında, Filistin ile İsrail arasında devam eden çatışmaya ilişkin değerlendirmesine yer verildi.

Filistin’de yaşananların “tarihi bir mücadele” olduğunu dile getiren Gannuşi, “Halkların durumları ne olursan olsun, Filistin meselesinin ve Mescid-i Aksa’nın yanında yer almalıdır. Filistin sadece Filistinlilerin değil tüm ümmetin meselesidir. Filistin’in kurtuluşu için verilen bu tarihi mücadelede Filistin’in yanında yer alıyoruz.” ifadelerini kulandı.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 1873’ü çocuk, 4 bin 651 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 93 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 16 gazeteci yaşamını yitirmişti.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 19 Hizbullah üyesi ile biri gazeteci 3 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir