İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 1524’ü çocuk 3 bin 785 kişi öldü

0
İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1524'ü çocuk 3 bin 785 kişi öldü

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1524'ü çocuk 3 bin 785 kişi öldü

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 1524’ü çocuk, 3 bin 785 kişi hayatını kaybetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Kudra, ölen 3 bin 785 kişiden 1524’ünün çocuk 1000’inin ise kadın olduğunu aktardı.

İsrail’in saldırılarında yaralanan kişi sayısının 12 bin 493 olduğunu belirten Kudra, yaralılardan 3 bin 983’ünün çocuk, 3 bin 300’ünün ise kadın olduğunu ifade etti.

İsrail güçleri 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ile Doğu Kudüs’te 850 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da gece saatlerinde düzenlediği baskınlarda 4’ü çocuk, 7 Filistinliyi öldürüldü.

İsrail güçleri, Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde aralarında eski milletvekilleri ile Hamas yetkililerinin de olduğu 100 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin Esirler Cemiyeti Basın Sorumlusu Emani Serahane, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Doğu Kudüs ile Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde baskın düzenlediğini belirtti.

İsrail güçlerinin en az 100 Filistinliyi gözaltına aldığını aktaran Serahane, gözaltına alınanlar arasında Hamas’ın Batı Şeria’daki yetkililerinden Hasan Yusuf’un da olduğu bazı üyeleri ile eski milletvekillerinin de bulunduğunu ifade etti.

Serahane, İsrail güçlerinin 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ile Doğu Kudüs’te 850 Filistinliyi gözaltına aldığı bilgisini paylaştı.

İsrail saldırılarıyla Gazze’de 484 aileyi katletti

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamaya göre, İsrail 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü saldırılarıyla Gazze’de 484 aileyi katletti ve bu ailelerden toplam 2 bin 776 kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde son 24 saatte 81’i güneydeki güvenli bölgelerden olmak üzere 369 Filistinliyi öldürdü.

Saldırılarda yıkılan binaların altında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce Filistinli bulunuyor.

İsrail’in bombaladığı 160 okuldan 19’u kullanılmaz hale gelirken, saldırılarda zarar gören 127 bin 720 haneden 9 bin 500’ünde ikamet etmek mümkün değil.

Saha ekipleri Gazze’de 64 kamu kurumunun yanı sıra onlarca hizmet tesisinin İsrail saldırılarına maruz kaldığını tespit etti.

İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’nda evleri hedef aldı

Gazze’deki İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’nda evleri hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada, İsrail ordusunun, Enver Aziz Camii civarındaki evlere yönelik bombalı saldırısında en az 18 Filistinlinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Bakanlık, İsrail saldırısı sonucu ölen ve yaralananların Gazze’nin kuzeyindeki Kemal Adnan Hastanesine getirilmesine ilişkin fotoğrafları paylaştı.

Görgü tanıkları da İsrail’in bombaladığı bölgede evlerin yıkıldığını, altyapının ciddi şekilde zarar gördüğünü ve onlarca kişinin enkaz altında kaldığını söyledi

İsrailli komutandan “Gazze’nin çevresindeki şehirleri korumada başarısız olduk” itirafı

İsrail Ordusu İç Cephe Komutanı Rafi Milo, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının saldırısına maruz kalan Gazze Şeridi’nin çevresindeki İsrail şehirlerini korumada başarısız olduklarını söyledi.

İsrail devlet televizyonu KAN’da yayımlanan haberde İç Cephe Komutanı Milo’nun sözlerine yer verildi.

Milo, Gazze’de hayatın değiştiğini kanıtlayana ve kamuoyunu Gazze’nin çevresindeki bölgelerin güvenli olduğuna inandırana kadar bölgedeki İsraillileri evlerine döndüremeyeceklerini kaydetti.

“Savaşın amacı, Hamas’ın Gazze’de askeri veya siyasi hakimiyetinin olmamasını sağlamak.” diyen Milo, 7 Ekim’de yaşananlara ilişkin “Gazze’nin çevresindeki şehirleri korumada başarısız olduk.” itirafında bulundu.

İsrail basınına göre ABD, Hizbullah ile savaş başlatmaması konusunda İsrail’e baskı yapıyor

İsrail basını ABD yönetiminin Lübnan’daki Hizbullah ile savaş başlatmaması için İsrail’e baskı kurduğunu yazdı.

Times of Israel gazetesi adı açıklanmayan iki yetkiliye dayandırdığı haberinde, Beyaz Saray’ın savaşın abluka altındaki Gazze Şeridi’nin dışına çıkmaması için çaba gösterdiğini belirtti.

Gazeteye konuşan yetkililer, ABD’nin, İsrail’in kuzey cephesinde savaş açmamaları konusunda Hizbullah ile İran’ı özel ve açıktan uyardığını söyledi.

Yetkililere göre ABD, İsrail’i Hizbullah’tan gelen saldırılara karşılık verirken dikkatli olması konusunda da uyardı ve İsrail ordusunun Lübnan’daki bir hatasının çok daha büyük bir savaşa yol açabileceğine dikkati çekti.

Haberde, Beyaz Saray yetkililerinin son günlerde Tel Aviv yönetimine, Hizbullah’ın İsrail’e karşı bir savaş başlatması halinde ABD ordusunun İsrail ordusuna destek vereceği mesajını ilettiği kaydedildi.

Ancak ABD Başkanı Joe Biden’ın dünkü Tel Aviv ziyaretinden sonra uçakta gazetecilere, “Hizbullah ile cephe açılması durumunda ABD ordusunun da katılacağının hiçbir zaman söylenmediği” yönündeki açıklamasına da haberde yer verildi.

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını 7 Ekim’den bu yana sürdürürken Lübnan sınırında da tansiyon yükseliyor.

Lübnan sınırında 8 Ekim’de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda 12 Hizbullah, 2 İslami Cihad üyesi, 1 gazeteci, 2 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil ölmüştü.

Hizbullah’tan İsrail’e yönelik yeni saldırı

Lübnan’daki Hizbullah, ülkenin güney sınırındaki İsrail’e yönelik bazı saldırılar gerçekleştirildiğini duyurdu.

Hizbullah’ın yaptığı açıklama, örgüte yakınlığıyla bilinen Al Mayadeen TV’nin internet sitesinde paylaşıldı.

Açıklamada, İsrail sınırındaki El-Malikiyye askeri noktasına roket ve hafif silahlarla saldırı düzenlendiği belirtildi.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan haberde de İsrail’e ait Manara yerleşim birimine de füzeyle saldırı gerçekleştirildiğini kaydetti.

Haberde, İsrail’in de Lübnan’a ait Meys el Cebel beldesinin çevresini topçu atışı ile vurarak karşılık verdiği aktarıldı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada da Lübnan’dan 2 antitank füzesiyle Manara yerleşim birimine ve sınırdaki güvenlik tellerine saldırı gerçekleştirildiği kaydedildi.

Saldırıya topçu atışıyla karşılık verilirken olaylarda ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı.

Netanyahu’nun Sözcüsü Gendelman: “Mısır üzerinden Gazze’ye yardımlar yakında başlayacak”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Sözcüsü Ofir Gendelman, Mısır üzerinden abluka altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardımların “yakında başlayacağını” açıkladı.

Gendelman, AA muhabirine, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın yanı sıra Netanyahu hükümetinin Gazze’ye yönelik planına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırıları sonrasında,Gazze Şeridi’ne su, elektrik, yakıt, gıda malzemeleri ve ilaç girişini engelleyen İsrail, Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye ulaştırılmak istenen yardımları bombalamış ve tekrar bombalama tehdidinde bulunmuştu.

“Mısır üzerinden Gazze’ye yardımlar yakında başlayacak.” diyen Gendelman, insani yardımların ne zaman ulaşmaya başlayacağı konusunda ise bilgi vermedi.

İsrail’in “Mısır üzerinden Gazze’ye gelecek yardımlara karşı olmadığını” savunan Gendelman, İsrail’in “yardımların Hamas tarafından ele geçirilmemesinden emin olmak istediğini” ifade etti.

Gendelman, İsrail’in Hamas’ı yok etmeye yönelik askeri çabalarının zaman alacağının farkında olduğuna dikkati çekerek, “Yine de uzun bir savaşa hazırız.” diye konuştu.

“Hamas’ın kısa bir süre sonra benzer saldırılara başlamasını sağlayacak kısmi ve geçici bir çözüme ulaşmak mümkün değil.” diyen Gendelman, şu ifadeleri kullandı:

“Gazze-İsrail sınırının her iki tarafında da güvenliğin ve istikrarın sağlanması için Hamas sorununun ortadan kaldırılması konusunda köklü, gerçekçi ve kalıcı bir çözüme ihtiyacımız var.”

Gendelman, ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkenin Hamas’a karşı savaşta İsrail’in yanında olduklarını söyledi.

Savaş sonrası Gazze planlarına dair Gendelman, “Açıkça Hamas’ın olmayacağını söyleyebilirim. Gazze’de bundan sonra barışçı ve terörist olmayan bir yönetim olmalı.” dedi.

İsrail’in Gazze’de “terör örgütünün varlığını” kabul etmeyeceğini kaydeden Gendelman, “Medeni dünya DEAŞ’ı nasıl yok ettiyse, Hamas da öyle yok edilecek.” diye konuştu.

İsrail’in Gazze saldırılarında 4 hastane hizmet dışı kaldı

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 4 hastane hizmet dışı kaldı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’deki sağlık kurumlarına yönelik ihlallerinin devam ettiğini belirtti.

İsrail’in 19 sağlık kuruluşunu hedef aldığını aktaran Kudra, elektrik kesintileri ve yakıtın tükenmesi nedeniyle Bakanlığa bağlı 14 sağlık merkezinin çalışmalarını durdurduğunu kaydetti.

Kudra, Cibaliya’daki El-Yemen es-Said Hastanesi’nin de elektrik kesintisi ve yakıtın bitmesi nedeniyle sadece acil durumlar için hizmet verebildiğini belirterek, “İsrail bombardımanında şu ana kadar Beyt Hanun, Ed-Durra, El-Kerame, El-Uyun olmak üzere 4 hastane hizmet dışı kaldı.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in kasten 23 ambulansı hedef aldığını ve ambulansların kullanılamaz hale geldiğini kaydeden Kudra, İsrail’in saldırılarında 44 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini, 70’inin yaralandığını aktardı.

Gazze Şeridi’ndeki hastanelerde yüzde 150 doluluğa ulaşıldı

Gazze Şeridi’ndeki hastanelerde yüzde 150 doluluk oranına ulaşıldığını vurgulayan Kudra, hastanelerin kapasitelerinin üzerinde hasta ve yaralı kabul ettiğini belirtti.

Bakanlık Sözcüsü, hastaların hastane koridorlarında yattığına dikkati çekerek, Bakanlığın 18 sağlık merkezinde hizmet sunmaya devam etmek için ekiplerini seferber ettiğini aktardı.

Hastanelerde ilaç, tıbbi malzeme ve yakıt sorunu yaşandığını ifade eden Filistinli yetkili, tıbbi malzemelerin Gazze Şeridi’ndeki hastanelere ulaştırılmasındaki gecikmelerin daha fazla hastanın hayatına mal olacağı uyarısında bulundu.

Kudra, uluslararası topluma, insani yardım kuruluşlarına, Gazze Şeridi’ndeki hastanelere acil tıbbi yardım çağrısı yaptı.

Gazze’de binlerce kişiye hizmet sunan Aksa Şehitleri Hastanesi’nde ilaç stoku tükendi

İsrail’in 13 gündür bombaladığı abluka altındaki Gazze’de yer alan Aksa Şehitleri Hastanesi’nde ilaç ve tıbbi malzeme stokunun tükendiği bildirildi.

Gazze’nin orta kesimindeki Deyr el-Belah’ta yer alan Aksa Şehitleri Hastanesi Müdürü İyad el-Caberi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanedeki durumun “çok riskli” bir boyuta ulaştığını söyledi.

Aksa Şehitleri Hastanesi’nin Gazze’nin orta kesiminde binlerce hastaya hizmet sunduğuna dikkati çeken Caberi, “Binlerce yaralı ve hastanın hayatı tehlikede.” ifadelerini kullandı.

“İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi her türlü giriş çıkışa kapatması nedeniyle hastanedeki önemli ilaç ve tıbbi malzeme stoku tükendi.” diyen Caberi, uluslararası kuruluşlara İsrail’in Gazze’ye tıbbi malzeme girişine izin vermesi için müdahale etmeleri çağrısında bulundu.

Şifa Hastanesine sığınan binlerce Filistinli, içecek su bile bulamıyor

İsrail’in abluka altında Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar nedeniyle Eş-Şifa Hastanesine sığınan Filistinliler, günlerdir en temel ihtiyaç malzemelerinden yoksun şekilde hayata tutunmaya çalışıyor.

İsrail’in Gazze’deki yerleşim alanlarını hedef alan saldırılarından kaçan binlerce Filistinli, kentin batısındaki Şifa Hastanesine sığındı.

Hastanenin bahçesinde kalan aileler, en temel yaşam ihtiyaçlarından yoksun. Ne doğru düzgün yiyecekleri var, ne içecek suları.

Gazze’deki hükümet: İsrail kasıtlı olarak ekmek kuyruğu bulunan fırınları vuruyor

Abluka altındaki Gazze’deki hükümetin medya ofisi, İsrail’in “önünde ekmek kuyruğu olan” fırınları ve çevresini kasıtlı vurduğunu belirtti.

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail bombardımanlarında önünde ekmek kuyruğunda bekleyen insanların bulunduğu 5 fırın ve çevresinin hedef alındığı kaydedildi.

İsrail’in fırınlar ve çevresini kasıtlı hedef aldığı ifade edilen açıklamada, vurulan fırınların çevresinde çok sayıda Filistinlinin öldüğü ve yaralandığı aktarıldı.

“İsrail’in suç işleme konusunda kırmızı çizgisinin olmadığı” ve fırınları hedef alarak, “Gazze’deki insani durumu daha da kötüleştirmeyi” amaçladığı belirtilen açıklamada, uluslararası topluma, kararlı bir duruş sergileyerek, İsrail’in durdurulması için acil müdahale çağrısında bulunuldu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları Ramallah’ta protesto edildi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde protesto edildi.

Kent meydanında toplanan kalabalık “Kanımız canımız sana feda olsun ey Filistin” sloganları attı.

Öte yandan işgal altındaki Batı Şeria’nın Tulkerem kentinde bulunan Nur Şems Mülteci Kampı çevresinde İsrail askerleri ile Filistinli gençler arasında çatışma yaşandığı bildirildi.

İsrail polisinden yapılan açıklamada, Filistinlilerle girilen çatışmada 1 polisin öldüğü, 9’unun yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada, Nur Şems Mülteci Kampı’nda dün geceden beri 10 şüphelinin gözaltına alındığı, kullanıma hazır el yapımı patlayıcıların etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

İsrail güçleri, Batı Şeria’daki Nur eş-Şems Mülteci Kampı’ndaki baskınını sürdürüyor

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeybatısındaki Tulkerm kenti yakınlarındaki Nur eş-Şems Mülteci Kampı’na düzenlediği baskınını sürdürüyor.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail güçleri sabah 03.00’te askeri araç ve buldozerlerle Nur eş-Şems Mülteci Kampı’na baskın düzenledi.

Kamptaki bazı yapıları yıktığı, caddelere ve altyapılara zarar veren İsrail güçleri, kampın girişini bariyerlerle kapatarak sokağa çıkma yasağı uyguladı.

İsrail askerleri, çok sayıda Filistinlinin evine baskın düzenleyerek en az 10 Filistinliyi gözaltına aldı. Buldozerlerin kamptaki tahripleri nedeniyle elektrik ve internet kesintisi yaşandı.

Baskın sırasında İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çatışma çıktı ve kamptaki birçok mahalleden silah sesleri duyuldu.

İsrail buldozerlerinin kampta gerçekleştirdiği yıkıma ilişkin videoları sosyal medyada paylaşıldı.

UNRWA, Gazze’nin güneyinde 60 çadırlık kamp kurdu

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), Gazze Şeridi’nin güneyinde, İsrail’in yoğun bombardımanından kaçan Filistinliler için bir kamp kurdu.

UNRWA, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus bölgesinde İsrail saldırılarından kaçanlar için yaklaşık 60 çadırdan oluşan bir kamp oluşturdu.

Bölgedeki özel bir mülkün üzerine konulan çadırlar, İsrail’in 7 Ekim’den beri sürdürdüğü yoğun hava saldırılarından sonra kurulan ilk kamp oldu.

Gazze’nin kuzeyinden kaçmak zorunda kalan ailelerin yerleştirildiği kampla ilgili UNRWA’dan ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail ordusunun 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne aralıksız olarak sürdürdüğü saldırılar nedeniyle bugüne kadar yüz binlerce Filistinli bölgenin kuzeyinden güneyine kaçmak zorunda kaldı.

İsrail polisinden, Gazze’ye destek protestosuna katılanları “Gazze’ye gönderme” tehdidi

İsrail Polis Şefi Kobi Shabtai, İsrail ordusunun yoğun saldırıları ve ablukanın sıkılaştırılmasıyla insani krizin derinleştiği Gazze Şeridi’ne destek gösterilerine katılanları “Gazze’ye göndermekle” tehdit etti.

İsrail Polisi, TikTok sosyal medya platformundaki Arapça hesabından, Shabtai’nin emniyet müdürleriyle yaptığı toplantının görüntülerini yayınladı.

Shabtai, “savaş durumunda tüm emirlerin tartışmasız” olduğunu belirterek, “şarkıcı, doktor, hemşire kimden olursa olsun herhangi bir kışkırtma ve olaya sıfır tolerans gösterileceğini” söyledi.

Herhangi bir protestoya izin verilmeyeceğini belirten Shabtai, “taviz göstermeme durumunun en üst seviyede olduğunu” kaydetti.

Shabtai, Gazze’ye destek protestolarına katılanları tehdit ederek “Gazze’yi desteklemek isteyenler buyursun gelsin, oraya giden bir otobüse bindirir Gazze’ye gitmelerine yardımcı olurum.” ifadelerini kullandı.

Filistinli yazar Abdullah Al Akkad ve ailesi vefat etti

Filistinli yazar Abdullah Al Akkad, İsrail’n hedef aldığı Gazze’de, Han Yunus’un merkezindeki evine atılan bomba sebebiyle eşi ve çocuklarıyla hayatını kaybetti.

Al Akkad ailesinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, yazar ve ailesinin cenaze namazı bilgileri daha sonra açıklanacak.

İsrail’in Filistinlilerin Gazze’nin güneyine göç etmesi uyarısını reddeden Filistinli yazar, Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda, “Bugünden sonra yerinden edilme yok. Bedeli ne olursa olsun mahallelerinde kalma sözü veren binlerce Al-Shati ve Al-Jalaa kampı gençliğine selamlar. Onların sloganı Bugünden sonrası göç değil, cihat ve samimi bir niyet var.” ifadelerini kullanmıştı.

BM: Gazze’ye yönelik insani yardım tek seferlik değil, sürdürülebilir olmalı

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze’de yerinden edilen yaklaşık 1 milyon kişiden 350 binden fazlasının BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) okullarında kaldığını aktaran Haq, “Çok zor koşullarda yaşıyorlar. Gazze’de elektrik yok, hastaneler yıkımın eşiğinde.” uyarısında bulundu.

Haq, sahadaki BM ortaklarının su tüketiminin kişi başı günlük 3 litreye kadar düştüğünü belirttiğini, bölgedeki BM örgütlerinin ise malzemelerinin tükenmek üzere olduğunu dile getirdiğini aktardı.

Bölgede İsrail dahil birçok yetkiliyle irtibatta olduklarını ifade eden Haq, “Amacımız Gazze’ye hızlıca sürdürülebilir bir şekilde insani yardım sağlamak.” ifadesini kullandı.

Farhan Haq, halihazırda Gazze’ye yardım girişi yapılmadığını, yardımların bir seferlik olmaması gerektiğini söyledi.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 69 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

Son olarak, İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne 17 Ekim’de düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28’i ağır 342 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir