İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 3 bin 648’i çocuk 8 bin 796 kişi öldü

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 3 bin 648'i çocuk 8 bin 796 kişi öldü

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 3 bin 648'i çocuk 8 bin 796 kişi öldü

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı son 24 saatte 271 artarak 3 bin 648’i çocuk olmak üzere 8 bin 796’ya yükseldi.

İsrail, ateşkes çağrılarına rağmen Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetlendirerek artırmaya devam ediyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında ölenlerin sayısının son 24 saatte 271 artarak 3 bin 648’i çocuk olmak üzere 8 bin 796’ya yükseldiğini bildirdi.

Mısır’ın Refah Sınır Kapısı, Gazze’deki ağır yaralıların tahliyesi için açıldı

Abluka altındaki Gazze sınırındaki Refah Sınır Kapısı, İsrail saldırıları nedeniyle bölgedeki ağır yaralıların Mısır’a geçişi için açıldı.

İsrail’in saldırılarını aralıksız sürdürdüğü abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki ağır yaralı Filistinlilerin, tedavi edilmek üzere Mısır’a nakline başlandı.

Mısır ve Gazze Şeridi arasındaki Refah Sınır Kapısı Medya Direktörü Vail Ebu Muhsin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıyla yaralıları taşıyan 5 ambulansın Mısır’a doğru yola çıktığını söyledi.

Ebu Muhsin, Mısır’da tedavi görmesi için nakli yapılacak yaralı Filistinli sayısının 81 olacağını ifade etti.

Abluka altındaki bölgeye insani yardım malzemesi taşımak üzere Mısır’da bekleyen bazı tırlar da sınır kapısının açılmasının ardından Gazze’ye geçti.

Gazze’deki 450 yabancı ve çifte vatandaşlık sahibi Filistinli, Refah’tan Mısır’a geçecek

Refah Sınır Kapısı, İsrail saldırıları nedeniyle bölgedeki ağır yaralıların ve yabancıların Mısır’a geçişi için açıldı.

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan habere göre, 450 yabancı ülke vatandaşı ve çifte vatandaşlık sahibi Filistinli, Mısır’a geçmek üzere Refah Sınır Kapısı’na geldi.

Mısır’a geçecekler arasında uluslararası kuruluşlarda çalışanların yanı sıra Gazze Şeridi’nde mahsur kalan ve ayrılma talebinde bulunan yabancı ve çifte vatandaşlar bulunuyor.

Mısır makamlarından sınır kapısının açılması ve Gazze’deki bazı yaralıların, yabancıların ve çifte vatandaşların tahliyesiyle ilgili varılan anlaşma hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, “Mısır’ın, Gazze’den bazı yaralı ve hastaların tedavisini kabul etme kararını memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadesini kullandı

Tıbbi tahliyelerin planlanması konusunda Mısır Sağlık Bakanlığı ile çalıştıklarını belirten Ghebreyesus, Gazze’deki binlerce hastanın çok daha fazla şeye ihtiyaç duyduklarının ve bunların birçoğunun nakledilemeyecek kadar kötü durumda olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Gazze’ye izin verilen tıbbi yardım akışının acilen hızlandırılması gerektiğine de işaret eden Ghebreyesus, hastanelerin bombardımandan korunmasının ve askeri amaçla kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.

“Gözlerimizin önünde soykırım işleniyor”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, Gazze’de olanlarla ilgili “Gözlerimizin önünde bir soykırımın işlendiğine şahit oluyoruz ve çalıştığımız kuruluş bunu durdurmak için aciz duruyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail, Cibaliya Mülteci Kampı’nı yine vurdu

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail ordusu Cibaliya Mülteci Kampı’nda çok sayıda kişinin yaşadığı Felluce Mahallesi’ni havadan bombaladı. Saldırıda bölgedeki binaların yıkılması sonucu onlarca ölü ve yaralı olduğu belirtiliyor.

Televizyonda yayımlanan görüntülerde, Cibaliya’daki saldırıda çok katlı birkaç binanın yerle bir olduğu görüldü.

Şifa Hastanesinin kapasitesi dolduğu için yaralılar koridorlarda ameliyat ediliyor

İsrail’in 25 gündür bombaladığı Gazze’deki en büyük sağlık merkezi, Şifa Hastanesinin tüm oda ve bölümleri tam kapasite dolduğu için hastalar, koridorlarda ameliyat edilip tedavi ediliyor.

Sağlık personelinin tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle çocukları bile anestezisiz ameliyat etmek zorunda kaldığı hastanede, acil yaralılar kanaması olmasına rağmen sıraya alınıyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Birimi Müdürü Mervan Ebu Sade, Gazze’deki Şifa Hastanesindeki son durumu, AA muhabirine anlattı.

Gazze’de yaralıların ve hastaların artık hastanelerin koridorlarında tedavi edildiğini söyleyen Ebu Sade, “Gazze Şeridi’ndeki hastanelerde, Şifa Hastanesindeki bu manzaralar gibi görüntüler normal artık. Gördüğünüz gibi burası (hastane koridoru) artık hastaların tedavi edildiği bir oda haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Hastanedeki durumunu “felaket” ifadesiyle niteleyen Ebu Sade, hastanenin doğum, prematüre, diyaliz ve acil servislerinin tam kapasite dolduğunu ve 800’den fazla yatan hastanın tedavi altında olduğunu kaydetti.

İsrail güçleri Batı Şeria’da 1’i engelli 4 Filistinliyi öldürdü

İsrail ordusu işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli kent ve beldelerinde baskınlarını sürdürüyor.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklama, İsrail güçlerinin Cenin’de sabaha karşı düzenlediği baskında 3 Filistinliyi öldürdüğü bildirildi.

Tulkerim kentinde de Mecdi Avad adlı 65 yaşındaki engelli bir Filistinlinin, İsrail askerinin kurşunuyla başından vurularak öldürüldüğü belirtildi.

Batı Şeria’da 7 Ekim’den bu yana gözaltına alınanların sayısı 1830’e yükseldi

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te en az 70 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin Esirler Cemiyeti’nden konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te en az 70 Filistinlinin gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada, 7 Ekim’den bu yana gözaltına alınanların sayısının 1830’a yükseldiği kaydedildi.

İsrail güçleri, 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te çeşitli iddialarla Filistinlilere karşı gözaltı dalgasını sürdürüyor.

Batı Şeria’da İsrail’in Cibaliya saldırısına tepki için genel grev ilan edildi

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde çok sayıda sivilin bulunduğu Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırısını protesto için işgal altındaki Batı Şeria’da kapsamlı greve gidildi.

Batı Şeria’daki bankalar, bakanlık kurumları, okullar, üniversiteler ve dükkanlar bir gün boyunca kapılarını kapatacağını duyurdu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere ve özellikle Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki saldırılarına tepki için gerçekleştirilen grev kapsamında ekmek fırınları ve eczaneler dışında tüm ticarethaneler kepenk kapattı.

Okullar ve üniversiteler de Gazze Şeridi sakinlerine destek ve dayanışma amacıyla şehir merkezlerinde etkinlikler düzenleneceğini duyurdu.

İsrail’in saldırıları işgal altındaki Batı Şeria’da protesto edildi

Filistinli direniş grupları ve aktivistlerin çağrısıyla Ramallah’taki Birleşmiş Milletler binası önünde toplanan Filistinliler, İsrail’in Gazze saldırılarını protesto etti.

Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, İsrail karşıtı sloganlar attı.

AA muhabirine konuşan Filistinli aktivist Rabii el-Mısri, “Sadece BM’ye değil tüm dünyaya, yok edilen, kameralar önünde insanlığa karşı işlenen en ağır suçlara maruz kalan bir halk olduğumuzun mesajını vermek için buradayız.” dedi.

Seslerini duyurmak için toplandıklarını vurgulayan Mısri, dünyanın çocukların öldürülmesini izlediğini, hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Mısri, “75 yıldır BM kararlarının uygulanmasını talep ediyoruz, ancak bizi duyan yok.” diye konuştu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Gazze’de gazetecilere karşı işlenen savaş suçları için UCM’ye başvurdu

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), İsrail-Filistin çatışmasında Filistinli gazetecilere karşı işlenen savaş suçlarının soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) başvuru yaptı.

RSF’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, başvurunun, İsrail’in Gazze’deki sivil yerleşim yerlerine yönelik bombardımanında hayatını kaybeden 8 Filistinli gazeteci ve 7 Ekim’de ölen 1 İsrailli gazeteci için yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, Filistinli gazetecilerin hayatını kaybettiği İsrail saldırılarının, uluslararası insancıl hukukta “ayrım gözetmeyen saldırı” niteliğinde olması ve bu saldırılarda “sivillere karşı aşırı ve orantısız güç kullanılması” nedeniyle Roma Statüsü’ne göre savaş suçu teşkil ettiği vurgulandı.

Öte yandan, İsrailli gazetecinin ölümünün de Cenevre Sözleşmesi kapsamında koruma altında olan bir kişinin kasıtlı olarak öldürülmesi anlamına geldiği ve bu bağlamda soruşturulması gerektiği belirtildi.

Filistin Gazeteciler Sendikası Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, 7 Ekim sonrasında İsrail’in saldırıları sonucu 25 Filistinli gazeteci ve 13 medya çalışanının hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

İsrail ordusu: Operasyonlarımızı derinleştirmeye devam edeceğiz

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, İsrail ordusunun gece boyunca Gazze Şeridi’nde büyük çatışmalara girdiğini belirtti.

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde “operasyonlarını derinleştirmeye” devam edeceklerini ifade eden Hagari, İsrail askerlerinin Gazze’de Hamas mensuplarıyla yüz yüze çatıştıklarını kaydetti.

Lübnan sınırında Hizbullah’la yaşanan çatışmalara da değinen Hagari, kuzey sınırında saldırılara “güçlü yanıt vermek için gerekli hazırlıkları” yaptıklarını söyledi.

Kuzey sınırında savunma hattına takviyelerin yapıldığının altını çizen Hagari, “Bölgemize ulaşan, topraklarımıza sızan veya topraklarımıza ateş açan her hücreye saldırır, öldürürüz.” dedi.

İsrail ordusunun kuzey bölgesindeki tüm senaryolar için hazırlıklı olduğunu dile getiren Hagari, ordularının Kızıldeniz bölgesinde de hazırlıklı olduğunu ifade etti.

Kızıldeniz bölgesinde gece saatlerinde belirlenen bir tehdidi bertaraf ettiklerini dile getiren Hagari, bölgeye takviye olarak denizden koruma sağlayacak saldırı kapasitesi olan savaş gemileri gönderdiklerini aktardı.

Hagari, Gazze Şeridi’nde İsrailli 240 esirin olduğu ve bunları kurtarmanın ulusal bir öncelik olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir