İsrail’in Gazze’ye saldırılarında öldürülenlerin sayısı 20 bin 674’e yükseldi

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 80 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde son 24 saatte öldürülen Filistinlilerin sayısının 250 artarak 20 bin 674’e yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, yazılı açıklama yaparak Gazze’deki duruma ilişkin bilgi verdi. Kudra, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde son 24 saatte 250 Filistinliyi öldürdüğü, 500’ünü de yaraladığını belirtti.

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısının 20 bin 674’e çıktığını ifade eden Kudra, 54 bin 536 kişinin yaralandığını aktardı.

Kudra, 311 sağlık çalışanının İsrail ordusunun saldırılarında öldürüldüğünü, 102 ambulansın da kullanılmaz hale getirildiğini aktardı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki 141 sağlık kuruluşunu hedef aldığını kaydeden Sözcü Kudra, 23 hastane ile 53 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığını vurguladı.

Kudra, İsrail güçlerinin başta Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye ile Kemal Advan Hastanesi Müdürü Ahmed el-Kahlut olmak üzere 99 sağlık çalışanını alıkoymaya devam ettiğini hatırlattı.

İsrail, Gazze’nin kuzeyinde 800 bin kişiyi sağlık hizmetinden mahrum bırakıyor

Kudra, İsrail’in Gazze’nin kuzeyinde hastaneleri kasıtlı şekilde hedef alarak 800 bin Filistinliyi sağlık hizmetinden mahrum bıraktığını, yaralılar, hastalar, hamile kadınlar ve bebeklerin ölüm tehlikesi altında olduğunu belirtti.

Filistinli yetkili, Gazze’nin güneyindeki hastanelerin doluluk oranının yüzde 350’ye ulaştığını ve yüzlerce hastanın hastane koridorlarında yerlerde yattığını kaydetti.

Sağlık ekiplerinin tıbbi ve klinik imkanların bulunmaması nedeniyle yüzlerce yaralı vaka karşısında çaresiz kaldığını vurgulayan Kudra, şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık ekipleri kurtarılması mümkün olanları kurtarmak için yaralılar arasında tercih yapmak zorunda kalıyor ve her gün tıbbi yetersizliklerden dolayı onlarca canı kaybediyoruz.”

Kudra, yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı merkezlerdeki sıhhi ve insani durumun felaket seviyesine ulaştığına, 1,8 milyon yerinden edilmiş kişinin, açlık, şiddetli soğuk ve bulaşıcı hastalıkların yayılması tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.

Barınma merkezlerinde 900 bin çocuk çeşitli hastalıkların tehdidi altında

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, “Barınma merkezlerindeki 900 bin çocuk, sıvı kaybı, açlık, sindirim ve solunum sistemi ile cilt hastalıkları ve anemi tehlikesi altında.” ifadelerine yer verdi.

Kudra, barınma merkezlerindeki 50 bin hamile kadının, yiyecek, içecek ve sağlık hizmeti alamadığını, günde 180’den fazla kadının güvensiz ve insanlık dışı şartlarda doğum yaptığını ifade etti.

Gazze’deki hastanelerin tıbbi yetersizlikleri nedeniyle çok sayıda yaralının öldüğüne dikkati çeken Kudra, şöyle devam etti:

“Yaralıların yaşadığı gerçeklik felaket düzeyinde ve dayanılabilir gibi değil. Sağlık durumlarında hızla artan problemler, iyileşmesi zor yanıklar ve yaralarda şiddetli enfeksiyonlar gözlemliyoruz.”

Kudra, İsrail ordusunun saldırıları, yerinden edilme ve başta Gazze’nin kuzeyi olmak üzere sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan zorluklar nedeniyle böbrek hastalarının yüzde 70’inin felaket derecede risklerle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Yaralıların Gazze dışına çıkarılması prosedürü “öldürücü”

Yaralıların Gazze dışına çıkarılması için uygulanan prosedürün, yaralıları öldürdüğünü vurgulayan Kudra, 5 bin kişinin öncelikli olarak tedavi olması için bölge dışına çıkması gerektiğini açıkladı.

Kudra, “İsrail’in yaralılarımızı ve hastalarımızı öldüren kısıtlamaları olmaksızın Gazze Şeridi’ndeki hastanelere tıbbi yardım ve yakıt girişinin sağlanması için etkili önlemler alma çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, tüm ülke ve uluslararası sağlık kuruluşlarına Gazze Şeridi’nde sahra hastanesi kurma, sağlık ekibi gönderme ve yaralıların hayatını kurtarmak için Gazze’ye ulaşma çağrısını yineledi.

Şifa Tıp Kompleksi ve Gazze’nin kuzeyindeki hastanelerin yeniden aktif hale getirilmesi için uluslararası kuruluşlara acil eylem çağrısı yapan Kudra, yerinden edilen Filistinlilerin barınma merkezlerindeki ihtiyaçlarının da giderilmesini talep etti.

Kudra, felaket durumu yaşayan yerinden edilen Filistinliler için kış şartlarına uygun barınma imkanları, gıda desteği ve sağlık hizmetlerinin sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

“9 binden fazla Filistinli tedavi edilemediği için hayatını kaybetti”

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, Gazze’deki duruma ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Sevabite, Gazze Şeridi’nde 23 hastanenin İsrail saldırıları nedeniyle hizmet dışı kaldığını belirtti.

Gazze’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle ölü sayısının artabileceğine dikkati çeken Sevabite, 9 binden fazla Filistinlinin tedavi edilemediği için hayatını kaybettiğine vurgu yaptı.

Sevabite, Gazze Şeridi’ne gönderilen yardımların, sağlık sektöründeki ihtiyacın ancak yüzde 2’sine yettiğine dikkati çekerek, İsrail’in 80 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de sağlık sisteminin canlandırılması için günlük 1000 yardım tırının ulaştırılması gerektiğini kaydetti.

“Günlük onlarca ölü ve yaralı ihbarı alıyoruz fakat ekiplerimiz onlara ulaşamıyor”

Filistin resmi ajansı WAFA’ya göre Hancel, Filistin’in Sesi Radyosu’na İsrail’in yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin açıklamada bulundu.

Hancel, başta Gazze Şeridi’nin orta ve kuzey bölgeleri olmak üzere günlük onlarca ölü ve yaralı ihbarı aldıklarını ancak Filistin Kızılay ekiplerinin, İsrail’in obüs ve hava saldırılarını sürdürdüğü için saha koşullarının tehlikeli olması nedeniyle bu kişilere ulaşamadığını belirtti.

İsrail ordusunun saldırılarıyla 310 sağlık çalışanını öldürdüğünü aktaran Hancel, 99 sağlık çalışanının İsrail güçlerince alıkonulduğunu, bunlardan 8’inin Cibaliya’daki ambulans merkezinden olduğunu ve 5 gündür kendilerinden haber alınamadığını ifade etti.

Hancel, Gazze’nin güneyinde Han Yunus’taki Filistin Kızılayı Müdürü’nün de 35 gün önce İsrail ordusunca alıkonulduğunu ve şu ana kadar hakkında herhangi bir bilgi elde edemediklerini bildirdi.

Filistin Kızılayı Sözcüsü, İsrail ordusunun, 102 ambulansı hedef aldığını ve 59 araca da zarar verdiğini sözlerine ekledi.

Filistin Kızılayı, Gazze’nin kuzeyinden 34 yaralıyı güneydeki hastanelere nakletti

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile kurulan koordinasyonun ardından Kızılaya ait 12 ambulansın Han Yunus’tan Gazze kentine doğru harekete geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, El-Ehli Baptist Hastanesi’nden 21, Şifa Hastanesi’nden de 13 yaralının güneydeki hastanelere tahliye edildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca İsrail güçlerinin, Cibaliya’daki ambulans merkezine baskın yapması, oradaki ambulansları imha etmesi ve Kızılay ekiplerini burayı boşaltmaya zorlamasının ardından kuzeydeki ekiplerden ve gönüllülerden bir kısmının da tahliye edildiği bilgisine yer verildi.

Filistin Kızılayı çalışanları, cenazeleri Gazze sokaklarından toplayabilmek için ölümü göze alıyor

Filistin Kızılayının X sosyal medya platformunda yayımladığı görüntüde, cenazeleri sokaklardan toplayarak ambulansla tahliye etmeye çalışan Kızılay ekiplerinin İsrail topçu saldırısının hedefi olmaktan son anda kurtuldukları görülüyor.

İngilizce yapılan paylaşımda, “Filistin Kızılayı ambulans ekipleri, Han Yunus’un Katiba Mahallesi’ndeki şehitleri tahliye ederken İsrail obüslerinin bombardımanından mucizevi bir şekilde kurtuldu.” ifadelerine yer verildi.

Sınır Tanımayan Doktorlar: Gazze’deki Aksa Şehitleri Hastanesine 131 ölü ve 209 yaralı getirildi

Sınır Tanımayan Doktorların (MSF), X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, MSF doktorları ve personelinin yaralılara tıbbi bakım ve tedavi sağladığı belirtildi.

Açıklamada, “Dün, El-Megazi ve El-Bureyc Mülteci kamplarının bombalanması sonucu Aksa Şehitleri Hastanesine şu ana kadar 131 ölü ve 209 yaralı getirildi, getirilenlerin yaklaşık yarısı kadın ve çocuktu.” ifadesi kullanıldı.

“Gazze’de güvenli hiçbir yer yok, kimse güvende değil.” denilen açıklamada, Gazze’de ölümleri ve yaralanmaları önlemek, yardımların engelsiz bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak ve tıbbi ihtiyaçların karşılanmasını ciddi bir şekilde artırmak için kalıcı bir ateşkese ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

El-Megazi ve El-Bureyc Mülteci kampları ile Aksa Şehitleri Hastanesi, Gazze Şeridi’nin orta kesimlerinde yer alan Deyr el-Belah kentinde bulunuyor.

Hamas: UCM, Gazze’de işlediği suçlardan dolayı İsrail’i hesaba çekmeli

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in saldırılarının başlamasından 80 gün sonra UCM’nin ve UCM Başsavcısı Karim Khan’ın, işgal altındaki Filistin’de özellikle Gazze Şeridi’nde olup bitenler karşısında açık ve net şekilde eyleme geçmemesi eleştirildi.

Bu durumun “UCM’nin insanlığı savaş suçlularından korumadaki rolü konusunda soru işaretlerine neden olduğu” vurgulanan açıklamada, UCM’ye siyasi baskıları aşarak İsrail’i Gazze Şeridi’nde işlediği suçlardan dolayı hesaba çekme ve sorumluların cezasız kalmasını engelleme çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, suçluların cezadan kaçmasını engelleyerek adaleti sağlamak ve uluslararası adaleti tesis etmek için bunun zorunlu olduğu kaydedildi.

Kassam Tugayları ve Kudüs Seriyyeleri, Gazze’de İsrail askerlerini hedef aldıklarını duyurdu

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, güneydeki Han Yunus’un kuzeyinde bir askeri personel aracının Yasin-105 füzeleriyle, kentin kuzey ve doğusunda ise İsrail askerlerinin havan topuyla hedef alındığı belirtildi.

Kudüs Seriyyeleri de yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin kuzey ve güneyinde pek çok noktada İsrail askerlerini hedef aldığını bildirdi.

Açıklamada, Cibaliya’daki Filistin Bankası Caddesi’nde 2 İsrail askeri aracıyla, kuzeydeki Erez bölgesi çevresinde İsrail askerleri ile araçlarının füzelerle vurulduğu kaydedildi.

Ayrıca Han Yunus’un doğusunda Ez-Zilal Camisi çevresindeki İsrail askeri birliklerinin, Şucaiyye Mahallesi’ndeki Bağdat Caddesi’nde de bir Merkava tankının havan toplarıyla hedef alındığı aktarıldı.

Hamas: İsrail’in “güvenli bölge” söylemi yalandan ibaret

​​​​​​​Hamas tarafından yayımlanan açıklamada, “Düşman kuvvetleri, güvenli bölge olarak ilan ettiği yerlere gitmek için evlerinden ayrılan sivillere yönelik saldırılarını sürdürüyor. Son olarak El-Megazi Mülteci Kampı’ndaki katliamda, çoğu çocuk ve kadından oluşan 100 şehit verildi.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “İşgal güçlerinin güvenli bölge söyleminin yalandan ibaret olduğuna”, bugüne kadar Gazze Şeridi’nde 1600 ayrı katliam gerçekleştiren İsrail’in Megazi Mülteci Kampı’ndaki son katliamının bu yalanı açıkça gözler önüne serdiğine vurgu yapıldı.

İsrail’in “güvenli bölge” iddiasıyla kamuoyunu ve uluslararası basını yanıltmaya çalıştığı ifade edilen açıklamada, “güvenli bölge” olarak ilan edilen yerlerin silahsız sivillerin hedef alındığı “insan tuzaklarına” dönüştürüldüğü kaydedildi.

Hamas ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumdan İsrailli yetkililerin işlediği suçların takibinin yapılmasını ve sorumluların yargılanarak ceza almalarının sağlanmasını talep etti.

“Gazze’ye saldırıları geçici olarak değil, tamamen durdurmak için çalışıyoruz”

Hamas, yaptığı yazılı açıklamada “Hareketin liderliği, halkımıza yönelik saldırı ve katliamları geçici olarak değil, tamamen durdurmak için tüm gücüyle çalışmakta.” ifadesini kullandı.

Filistin halkının saldırıların ve terörün tamamen durdurulmasını istediğine işaret edilen açıklamada, sonrasında tekrar saldırıların olacağı kısa süreli bir ateşkesi istemedikleri belirtildi.

Hamas, saldırılara kapsamlı şekilde son verilmedikçe İsrail ile esir takası müzakereleri yapmayacağı yönündeki tutumunu yineledi.

Kassam Tugayları, Lübnan’dan düzenlediği saldırıyla İsrail’deki kışlayı vurduğunu duyurdu

Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, konuyla ilgili bilgi verildi.

Açıklamada, saldırının “Gazze Şeridi’ndeki sivillere yönelik Siyonistlerin yaptığı katliama karşılık” olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Hizbullah’tan da saldırı açıklaması

Öte yandan Hizbullah tarafından yapılan açıklamada, “Direniş, Hanita mevkisinde İsrail düşman askerlerinin bulunduğu bir mevziiyi uygun silahlarla hedef aldı, saldırı sonucu İsrail askerlerinden ölü ve yaralıların olduğunu teyit ettik.” denildi.

Hizbullah ikinci açıklamasında, “Avivim Yahudi yerleşim birimi ve işgal altındaki Manara bölgesinde bir binanın içindeki İsrail askerlerinin bulunduğu bir mevziinin vurulduğunu” duyurdu.

İsrail’den söz konusu saldırılara ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Gazze’den son 24 saatte İsrail’deki bir hastaneye 18 yaralı asker sevk edildi

İsrail’in Kanal 7 televizyonu, Beerşeba kentindeki Soroka Hastanesinin açıklamasını yayımladı.

Hastane açıklamasında, “Gazze’deki çatışmalarda son 24 saatte yaralanan 18 askeri kabul ettik, birinin durumu ağır.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şu anda hastanenin farklı bölümlerinde tedavi gören 49 yaralı askerin bulunduğu, bunlardan 16’sının durumunun ağır olduğu kaydedildi.

Kassam Tugaylarının Telegram hesabından yapılan açıklamada ise Cibaliya el-Beled bölgesinde bir evde bulunan 40 İsrail askerine saldırı düzenlendiği belirtilerek, binanın TBG roketleriyle hedef alındığı ve tüm İsrail askerlerinin ölü ya da yaralı olarak “etkisiz hale getirildiği” kaydedildi.

Olaya ilişkin İsrail ordusundan henüz bir açıklama yapılmadı.

Gazze’ye 21 Ekim’den bu yana insani yardım yüklü 4 bin 960 tır girdi

İsrail’in 81 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’ye 21 Ekim’den bu yana insani yardım yüklü 4 bin 960 tırın girdiği bildirildi.

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, “Ekipler, 21 Ekim ila 22 Aralık tarihleri arasında Refah Sınır Kapısı’ndan 4 bin 760 tır teslim aldı.” ifadesine yer verildi.

23 Aralık Cumartesi 70, 24 Aralık Pazar 70 ve 25 Aralık Pazartesi 60 tırın daha bölgeye ulaştığı kaydedilen açıklamada İsrail’in 81 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’ye 21 Ekim’den bu yana insani yardım yüklü 4 bin 960 tırın girdiği belirtildi.

Açıklamada, Refah Sınır Kapısı’ndan abluka altındaki Gazze Şeridi’ne giriş yapan tırlarda su, gıda malzemesi, ilaç ve tıbbi malzeme taşındığı ve aynı dönemde bölgeye 60 ambulansın girdiği bildirildi.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bin 200’ü çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 20 bin 424 Filistinli öldürüldü, 54 bin 36 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 156’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 489 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 303 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 26 Lübnanlı sivil, 126 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 7 İsrail askeri öldü.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir