İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 2 bin 778’e yükseldi

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 2 bin 778'e yükseldi

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 2 bin 778'e yükseldi

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 2 bin 778’e çıktı, 10 binden fazla kişi yaralandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölen ve yaralanan Filistinlilerin sayısına ilişkin bilgi paylaşıldı.

Bakanlığın açıklamasında, İsrail’in saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısının 2 bin 778’e yükseldiği, 10 binden fazla kişinin yaralandığı kaydedildi.

İsrail ordusu yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ni 10 gündür yoğun şekilde bombalamayı sürdürüyor.

BM: 1 milyon Filistinli yerinden edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, New York’taki BM binasındaki gazetecilere, video konferans yoluyla bağlanarak açıklamalarda bulundu.

Hava saldırılarının devam ettiği Gazze’de durumun “çok trajik” olduğunu aktaran Touma, UNRWA personelinin de durumdan çok etkilendiğini vurguladı.

Touma, 7 Ekim’den bu yana çoğunlukla öğretmenlerden oluşan 14 UNRWA çalışanının hayatını kaybettiğini bildirdi.

“Bırakın bir sonraki günü, bir sonraki saatin ne getireceğini bilmiyoruz.” diyen Touma, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yerinden edilen Filistinli sayısının 1 milyona ulaştığını duyurdu.

Touma, söz konusu kişilerin çoğunun UNRWA merkezlerinde kaldığını, yardım girişi sağlanamadığı için UNRWA’nın da malzemelerinin tükenmekte olduğunu belirtti.

Merkezlerin çok kalabalıklaştığına da dikkati çeken Touma, durumun çok ciddi olduğuna işaret etti.

UNRWA’nın, ablukanın kaldırılmasını talep ettiğini kaydeden Touma, Gazze’ye insani yardımların girişinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Touma, UNRWA çalışanlarının Gazze’nin “cehenneme” döndüğünü aktardığını, belirsizlik ve korkunun her gün arttığını kaydetti.

İsrail’den Gazze’deki Nusayrat Mülteci Kampı’na hava saldırısı

AA muhabirinin sağlık kaynaklarından aldığı bilgiye göre, İsrail uçakları, Gazze’nin orta kısmında yer alan Nusayrat Mülteci Kampı’nda birçok evi hedef aldı. Saldırıda ölen ve yaralananlar olduğu aktarıldı.

Görgü tanıkları da İsrail saldırısının, bitişik evlerin bulunduğu bölgede geniş çaplı bir yıkıma neden olduğunu ifade etti.

Geçici ateşkes sağlandığı yönündeki haberler yalanlandı

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, yabancı uyruklu kişilerin çıkarılması karşılığında Gazze’de ateşkesin sağlandığı ya da buraya insani yardım girişi için anlaşma sağlandığı yönündeki haberler yalanlandı.

Hamas da Refah Sınır Kapısı’nın açılacağına ilişkin Mısır’ın herhangi bir şekilde kendileriyle iletişime geçmediğini açıkladı.

Hamas’a bağlı Gazze’deki Filistin Hükümeti Sözcüsü Selame Maruf, ateşkes iddialarına ilişkin, “İsrail basınında çok fazla şeyin dolaşıma sokulduğunu ve bunların temelsiz olduğunu” söyledi.

 

İsrail Gazze Şeridi’nde 4 bin 600’den fazla hedefe saldırdı

Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsünün verilerine göre İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların başından itibaren 360 bin yedek askeri silah altına aldı.

İsrail ordusu ayrıca Gazze Şeridi’nde 4 bin 600’den fazla hedefe saldırı düzenledi; bu saldırılar nedeniyle 1 milyon Filistinli yerinden edildi.

Filistinli gruplar, Gazze Şeridi’nden yasa dışı Yahudi yerleşimlerine, beldelere ve kentlere 6 bin 300’den fazla roket fırlattı.

İsrailli yetkililer, özellikle Gazze Şeridi’ni çevreleyen beldelerdeki yaklaşık 78 bin İsrailliyi tahliye etti.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1300 İsrailli öldü, 3 bin 968’i yaralandı. Abluka altındaki Gazze Şeridi’ne götürüldüğü tespit edilen İsrailli rehinelerin sayısı ise şu ana kadar 199 olarak açıklandı.

Enstitü verilerine göre, İsrail’in kuzeyine Suriye’den iki, Lübnan’dan 19, Gazze’den iki füze fırlatıldı ve bu saldırılarda 4 İsrail askeri öldü.

Saldırıların başından bu yana İsrail, Gazze Şeridi’ne su, elektrik, yakıt, gıda malzemeleri ve ilaç girişini engelledi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının 15 binden fazla mensubu bulunduğu, 12 ila 15 bin arasında rokete sahip olduğu tahmin ediliyor.

İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadı Kudüs Seriyyelerinin ise yaklaşık 6 bin mensubu bulunduğu ve 6 ila 8 bin rokete sahip oldukları öngörülüyor.

Lübnan’daki Hizbullah mensuplarının sayısının ise yaklaşık 50 bin olduğu, 150-200 bin arasında füzeye sahip olduğuna işaret ediliyor.

İsrail, Gazze’nin Mısır’a açılan tek kapısı Refah Sınır Kapısı’nı ikinci kez hedef aldı

Mısır Merkezli “Kahire el-İhbariyye” televizyon kanalı, İsrail’in Refah Sınır Kapısı’nı bombaladığı ana dair görüntüler yayımladı.

Bombalamanın ardından bölgeden dumanlar yükselirken, görüntülerde Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a girmek için bekleyen onlarca Filistinlinin yaşadığı korku dolu anlar da yer aldı.

Haberde, ölü ve yaralı bilgisi verilmezken, saldırıya ilişkin resmi makamlar da henüz açıklama yapmadı.

İsrail, “tam abluka” emri vererek elektrik ve su hizmetlerini kestiği Gazze Şeridi’nin Mısır’a açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısının çevresini 10 Ekim’de de vurmuştu.

İsrail Enerji Bakanı: “Ablukanın kaldırılmasına şiddetle karşıyım”

İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz,  X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Başbakan Binyamin Netanyahu ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’nin güneyine sığınan Filistinlilere su verilmesi kararını desteklediğini ve bunun İsrail’in çıkarına olduğunu savundu.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırılmasına itiraz eden Katz, “Ablukanın kaldırılması ve Gazze’ye malların insani amaçla ulaştırılmasına şiddetle karşıyım.” ifadesini kullandı.

İsrail Enerji Bakanı, Hamas ve ona yardım edenlere değil öldürülen, kaçırılan İsraillilere karşı sorumlu olduklarını paylaştı.

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, yabancı uyruklu kişilerin çıkarılması karşılığında Gazze’de ateşkesin sağlandığı ya da buraya insani yardım girişi için anlaşma sağlandığı yönündeki haberler yalanlanmıştı.

Hamas da Refah Sınır Kapısı’nın açılacağına ilişkin Mısır’ın herhangi bir şekilde kendileriyle iletişime geçmediğini açıklamıştı.

 

İsrail, Lübnan sınırına 2 kilometre mesafedeki yerleşimleri tahliye ediyor

İsrail ordu sözcülüğü, Savunma Bakanlığına bağlı Ulusal Olağanüstü Durum İdaresinin (NEMA), Lübnan sınırına 2 kilometre mesafedeki bölgede yaşayan İsrailli sivillerin tahliye edileceğini duyurdu.

Lübnan sınırındaki 28 beldeden tahliye edilen İsraillilerin devlet tarafından karşılanan turizm işletmelerine yerleştirileceği belirtildi.

NEMA Başkanı Yoram Laredo, Lübnan’la çıkacak olası çatışmada “operasyonel olarak” tahliye edilmesi gereken kişilerin sayısının en az 70 bin olduğunu bildirmişti.

Laredo, İsrail’in toplam 60 bin otel odası kapasitesine sahip olduğunu ve bunların sadece 40 bini belirlenen risk bölgesi dışında olduğu için sınıra yakın yaşayanların okullara yerleştirilebileceği bilgisini paylaşmıştı.

İsrail’den Kanal12’nin haberinde ise, çatışmalar nedeniyle toplam 60 bin İsraillinin yerlerinden olduğu aktarılmıştı.

Birleşmiş Milletler, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridine düzenlediği saldırılarda 1 milyondan fazla insanın yerinden edildiğini açıklamıştı.

İsrail-Lübnan sınırı 2006’daki Temmuz Savaşı’nın ardından yoğun çatışmaya ilk defa bu kadar yaklaşıyor.

ABD’nin savaş gemisini Doğu Akdeniz’e gönderdiği senaryoda İsrail’in kuzeyinde açılacak yeni bir cephenin, savaşı bölgesel bir boyuta taşımasından endişe ediliyor.

İsrail’de 7 Ekim’den bu yana yaralananların sayısı 3 bin 968’e yükseldi

İsrail Sağlık Bakanlığı, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının saldırıya geçtiği 7 Ekim’den bu yana yaralananların sayısının 3 bin 968’e yükseldiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Düne kadar hastanelere nakledilen yaralıların sayısı, 26’sı kritik, 310’u ağır, 710’u orta ve geri kalanı hafif olmak üzere 3 bin 968’e ulaştı.” denildi.

Açıklamada, halen hastanelerde 89’u ağır, 181’i orta ve 81’i hafif olmak üzere 351 yaralının olduğu aktarıldı.

Batı Şeria’da İsrail askerlerinin açtığı ateşte yaralanan Filistinli hayatını kaybetti

İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’nın Tulkerem kentinde birkaç gün önce düzenlediği baskında gerçek mermiyle ağır yaralanan Filistinli yaşamını yitirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tulkerem’de işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan 33 yaşındaki Rami Bilal Hassan’ın hayatını kaybettiği kaydedildi.

Bakanlık, Gazze merkezli İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da öldürülen Filistinlilerin sayısının 58’e yükseldiğini bildirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı daha önce de İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın Eriha kentine bağlı Ukbet Cebr Mülteci Kampı’na düzenlediği baskın sırasında gerçek mermiyle vurulan Muin Damu’nun yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

İsrail’in Gazze’deki saldırılarında 5 sivil savunma mensubu öldürüldü

Gazze’deki Filistin İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’nin doğusundaki Tuffah Mahallesi’ndeki sivil savunma merkezini bombaladığı belirtildi.

Açıklamada, saldırıda sivil savunma ekibinden 5 kişinin hayatını kaybettiği, 2’si ağır, çok sayıda kişinin de yaralandığı aktarıldı.

Görgü tanıkları, yaralıları kurtarmak için Gazze’nin El-Cela Caddesi’ne giden sivil savunma ve ambulans ekiplerinden çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığını ifade etti.

Görgü tanıkları, İsrail ordusunun, Gazze’nin Şucaiyye ve Zeytun mahalleleri ile kentin kuzeyini yoğun bombardıman altında tuttuğunu kaydetti.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığından “enkaz altında bulunanlar nedeniyle çevre felaketi” uyarısı

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı, İsrail’in yoğun şekilde bombaladığı Gazze Şeridi’nde 1000’den fazla cesedin enkaz altında bulunması nedeniyle çevre felaketi uyarısı yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail’in Gazze Şeridi’nde halkımıza yönelik devam eden barbar saldırılarının onuncu gününde, yıkılan evlerin enkazı altında kalan 1000’den fazla şehidin cenazesi nedeniyle insani ve çevre felaketi konusunda uyarıda bulunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Enkaz altındakilerin Sağlık Bakanlığının kaydettiği ölü sayısını önemli ölçüde artıracağına işaret edilen açıklamada, bunun çevre felaketinin ve salgın hastalıkların yayılmasının habercisi olduğu vurgulandı.

Filistin Sivil Savunma Müdürlüğü, İsrail’in yoğun şekilde bombaladığı Gazze Şeridi’nde 1000’den fazla kişinin enkaz altında kaldığını tahmin ettiklerini açıklamıştı.

Mossad, Al Jazeera’nın İsrail’deki ofislerinin kapatılması talebini destekliyor

İsrail Dış istihbarat Teşkilatı Mossad’ın, Katar merkezli Al Jazeera medya ağının, ülkedeki ofislerinin kapatılması yönündeki talebi desteklediği belirtildi.

İsrail devlet televizyonu KAN’da konuyla ilgili bir haber yayınlandı.

Al Jazeera saha muhabirlerinin, ordu güçlerinin yerini ortaya çıkardığını öne süren Mossad’ın, kanalın İsrail’deki ofislerinin kapatılması yönündeki talebi desteklediğini duyurduğu aktarıldı.

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi’nin bu yöndeki talebi, “kanalın İsrail aleyhine propaganda yaptığı” iddiasıyla Savunma Bakanı Yoav Galant ve Dışişleri Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

Katar merkezli Al Jazeera medya ağı, 13 Ekim’de yaptığı açıklamada, Lübnan’ın güneyinde gazetecilere yönelik saldırıdan İsrail’i sorumlu tutmuştu.

Al Jazeera, İsrail’in Lübnan’ın sınırında 1 gazetecinin öldüğü ve 2’si kanal çalışanı 5’inin yaralandığı saldırıda, kurumu ve uluslararası medyayı hedef aldığını vurgulamıştı.

İnsani yardımlar Refah Sınır Kapısında bekliyor

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, insani yardımların Refah Sınır Kapısında beklediğini ancak İsrail’in Gazze tarafına geçişi kolaylaştırmadığını belirtti.

Şukri, başkent Kahire’de Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile bir araya geldi. İkili, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ülkesinin, Filistin meselesinin tasfiye edilmesine yönelik her türlü girişimi reddettiğini söyleyen Şukri, “Mısır’ın Gazze Şeridi’ndeki gerilimi kontrol altına alma çabaları sürüyor.” dedi.

Mısırlı Bakan, Gazze Şeridi’ne yardımların ulaştırılmasına yönelik çabaların devam ettiğini ve yardımların bölgeye intikali için hazır bekletildiğini ifade etti.

Şukri insani yardımların Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’nda beklediğini ancak İsrail’in Gazze tarafına geçişi kolaylaştırmadığını belirtti.

Fransız Bakan Colonna da Gazze’de durumun tehlikeli boyutlara ulaştığını ve tüm bölgenin güvenliğini tehdit etmeye başladığını söyledi.

Ülkesinin Gazze’deki insani yardım kuruluşlarına 10 milyon avro tahsis ettiğini aktaran Colonna, “İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki kuşatması uluslararası hukukun ihlalidir. Gazze’deki siviller korunmalı ve temel ihtiyaçları karşılanmalı.” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile de görüşmüştü.

 

İsrail ordusu Gazze’ye götürüldüğü tespit edilen 199 esirin ailesini bilgilendirdi

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, esir alındığı tespit edilen 199 kişinin aileleriyle temasa geçildiğini, İsrail ordusu ve hükümetinin serbest bırakılmaları için gece gündüz çalıştığını ifade etti.

Esirlerin nerede olduğunu öğrenmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Hagari, 7 Ekim’den bu yana öldürülen askerlerin sayısının ise 291’e çıktığını dile getirdi.

Filistinli gruplar şu ana kadar ellerinde tuttukları esirlerle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Hamas’tan Gazze sınırı yakınlarındaki Kfar Azza’da toplanan İsrail askerlerine saldırı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırı yakınlarında bulunan Kfar Aza beldesinde toplanan bir grup İsrail askerini havan topuyla vurduklarını açıkladı.

AA muhabirinin ulaştığı İsrail ordu sözcülüğünden bir yetkili, saldırıyı doğruladı ancak yaralanan kimse olmadığını söyledi.

 

BM: Son 24 saatte çeyrek milyon insan barınaklara taşındı

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in yoğun bombardımana tuttuğu Gazze Şeridi’nde “acil su” ihtiyacına dikkati çekti.

UNRWA’nın X sosyal medya platformunda yapılan paylaşımda, “Gazze kuruyor. Son 24 saatte çeyrek milyon insan barınaklara taşındı. Çoğu Gazzeli, temiz suyun tükendiği BM okullarında bulunuyor.” ifadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yardımların ulaştırılması için yapılan müzakereleri desteklemek üzere yarın Mısır’ın başkenti Kahire’ye gideceğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres: Orta Doğu’da uçurumun eşiğindeyiz

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Orta Doğu’da uçurumun eşiğindeyiz” ifadesini kullanarak İsrail’e Gazze’deki sivillere acil ve engelsiz insani yardım erişimi sağlaması, Hamas’a da rehineleri koşulsuz serbest bırakması çağrısı yaptı.

Guterres, Gazze’de su, elektrik ve diğer temel ihtiyaçların tükendiğinin altını çizerek BM’nin Mısır, Ürdün, İsrail ve Batı Şeria’da depoları bulunduğunu, birkaç saat içinde buradaki ürünleri nakledebileceğini kaydetti.

Uluslararası Af Örgütünden “Gazze’de gidilecek güvenli yer yok” açıklaması

Uluslararası Af Örgütü, Gazze’nin kuzeyini terk etmek isteyenlerden oluşan konvoya yönelik “güvenli rota”da gerçekleşen saldırıya ilişkin, “Bu, Gazze’deki sivillerin gidecek güvenli hiçbir yeri olmadığının bir başka acımasız örneğidir. Gitseler de gitmeseler de öleceklerinden korkuyorlar.” açıklaması yaptı

Biden: İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi büyük hata olur

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze’yi işgal etmesinin büyük hata olacağını belirtti.

Biden, CBS News kanalının “60 Minutes” programına konuk oldu.

İsrail’in Gazze’de “savaş kurallarına” uyacağına inandığını vurgulayan Biden, böylelikle masum Gazze halkının gıda, su ve ilaçlara erişimi olacağını dile getirdi.

Biden, “Şu noktada İsrail’in Gazze’yi işgalini destekler misiniz?” sorusuna, “Bunun büyük bir hata olacağını düşünüyorum. Bana göre, Gazze’de olanlar aşırılıkçı Hamas’la ilgili. Tüm Filistin halkını temsil etmiyor. İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi hata olur. Ama girip Hizbullah ve Hamas gibi aşırılıkçıları yok etmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Hamas’ın tamamen yok edilmesi gerektiğini ancak Filistin yönetimi ve devleti için bir yol olması gerektiğini belirten Biden, “Bu yol, iki devletli çözümdür ve on yıllardır ABD’nin politikası haline gelmiştir. İsrail’in yanında 5 milyon Filistinliye bağımsız bir devlet oluşturacaktır.” diye konuştu.

Biden, ABD askerlerinin Orta Doğu’da bir savaşa dahil olma ihtimaline ilişkin, “Bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum.” diyerek İsrail’e gerekli tüm desteği sağlayacağına söz verdiğini anımsattı.

“Güneye sadece 70 bin kişi göç etti”

Gazze’deki Hamas’a bağlı hükümetin Basın Ofisi Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Filistin halkına karşı düzenlediği saldırıların yanı sıra yürüttüğü psikolojik savaşın bir parçası olarak da yalanlarını sürdürdüğünü, İsrail ordu sözcüsünün 600 bin Filistinlinin kuzeyden güneye göç ettiği iddiasını ortaya attığını belirtti.

“Sözcü, bahsettiği (güvenli) bölgelerin patlayıcı gücü yüksek tonlarca bombayla vurulduğunu, Gazze Şeridi’nin tüm bölgelerinde olduğu gibi yerleşim alanlarının tamamen yok edildiğini unutuyor.” ifadesini kullanan Maruf, İsrail’in iddiasının aksine Gazze’nin kuzeyinden güneyine göç eden Filistinli sayısının 70 bin olduğunu ve 12 barınma merkezinde bulunduklarını kaydetti.

Maruf, “Yerinden edilmiş bu insanlar, büyük sıkıntı içinde. Çünkü UNRWA onlara şu ana kadar gıda ve yardım malzemesi sağlamadı. Bu nedenle göç eden bu insanların yüzlercesi dün Gazze’nin kuzeyinde yaşadıkları bölge civarına geri döndü. Binlerce kişi de toplu bir şekilde geri dönmeyi düşündüğünü söyledi.” diye konuştu.

BM: Gazze’de artık insani yardım sağlayamıyoruz

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, “Gazze’de artık insani yardım sağlayamadıklarını” bildirdi.

Lazzarini, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in, 8 Ekim’de Gazze’ye yönelik su, elektrik, gıda ve diğer temel hizmetleri kesme kararının ardından yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gazze’de su, elektrik ve yakıt olmadığını söyleyen Lazzarini, “UNRWA meslektaşlarım artık Gazze’deki kişilere insani yardım sağlayamıyor.” dedi.

Lazzarini, “Okullarımıza ve diğer UNRWA tesislerine sığınmak isteyen insanların sayısı çok fazla ve artık bunlarla başa çıkabilecek kapasitemiz yok.” diye konuştu.

Genel Komiser Lazzarini, yakında bölgede yiyecek ve ilaç da kalmayacağını düşündüğünü söyledi.

Kudüs’te saldırı sirenleri çaldı

Öte yandan, İsrail Meclisinin yeni dönem açılış toplantısı sürerken Kudüs’te saldırı sirenleri çaldı.

Sirenlerin ardından İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe aktif hale getirildi ve ardından patlama sesleri duyuldu.

İsrail basını, sirenlerin ardından Meclis Genel Kurulunun boşaltılarak, insanların sığınağa yönlendirildiğini yazdı.

Gazze’den atılan roketlerin herhangi bir yere isabet ettiğine dair bilgi verilmedi.

İsrail’in orta kesimlerinde bulunan Tel Aviv ve çevresinde de saldırı sirenleri çaldığı bildirildi.

İsrail’in Gazze’de bir evi hedef aldığı saldırıda ölen ve yaralananlar oldu

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail uçakları, Ebu Hasaneyn ailesinin evine saldırı düzenledi.

Hedef alınan ev ile yakın çevresinde büyük yıkıma neden olan saldırıda ölen ve yaralananlar olduğu aktarıldı ancak sayı verilmedi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından “salgın hastalık” uyarısı

Sağlık Bakanlığına bağlı Salgın Hastalıklarla Mücadele Müdürü Rami el-Abadile, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi sakinlerinin kullandığı suların kirlilik oranının oldukça yüksek olduğunu belirtti.

İsrail’in saldırılarından önce suların arıtıldığını hatırlatan Abadile, şöyle devam etti:

“Elektriklerin kesik olması sebebiyle kuyulardan elde edilen sular kirli olarak dağıtılıyor. Bir haftadan beri suların kirli olarak kullanılması nedeniyle barınma merkezlerindeki çocuklarda ishal vakaları artmaya başladı.”

İsrail’in bölgeye düzenlediği saldırıların beraberinde getirdiği zorunlu göç dalgası nedeniyle Gazzelilerin kişisel temizliklerini yapamadığını ve buna bağlı olarak da çeşitli cilt hastalıklarının görüldüğünü aktaran Abadile, Gazze Şeridi’nde günlük ortalama 2 bin tonu aşan çöplerin de birikmeye devam ettiğine dikkati çekti.

Abadile, çöplerin toplanamaması ve temiz suya erişim sorununa bağlı olarak gelecek günlerde Gazze Şeridi’nde kolera ve benzeri tehlikeli salgın hastalıkların yayılmasından endişe ettiklerini vurgulayarak devam eden saldırılardan dolayı çocukların aşı takvimlerinin de sekteye uğradığını kaydetti.

İşgal altındaki Batı Şeria’da 92 Filistinli gözaltına alındı

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik gözaltıları sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin işgal altındaki Kudüs kentinin yanı sıra Batı Şeria’nın Beytullahim, El Halil, Ramallah, Nablus, Selfit, Kalkilya ve Tulkerem kentlerinde 92 Filistinliyi gözaltına aldığı aktarıldı.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırılarını başlattığı 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria’da gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısının 560’a çıktığı kaydedildi.

Kassam Tugayları: Elimizde 200 ile 250 arası esir var

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail ile çatışmalarda esir alınan kişi sayısının 200 ile 250 arasında olduğunu, bunların 200’ünün Kassam Tugaylarının elinde, geriye kalanların ise diğer Filistinli grupların elinde olduğunu aktardı.

Sözcü Ebu Ubeyde, “(İsrail’e düzenlenen saldırıda esir alınanlar arasında) Bir grup yabancı ülke vatandaşı da var. Onlar bizim misafirimiz, onları korumaya çalışıyoruz ve uygun zamanda serbest bırakacağız.” ifadelerini kullandı.

Ebu Ubeyde, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular meselesine ilişkin “esir aldıkları kişiler dosyasıyla yakınları hapishanede olan Filistinli ailelerin yüzünü güldürmeye kararlı olduklarını” söyledi.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda esirlerden 22’sinin hayatını kaybettiğini aktaran Ebu Ubeyde, saldırılarda hayatını kaybeden en son esirin Tel Avivli sanatçı Guy Olives (26) olduğunu belirtti.

Ebu Ubeyde, ayrıca İsrail’in kara harekatına başlama yönündeki tehdidinin de kendilerini korkutmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir