İtalya’da iki bakan yardımcısında Kovid-19 çıktı

İtalya'da iki bakan yardımcısında Kovid-19 çıktı

İtalya'da iki bakan yardımcısında Kovid-19 çıktı

Avrupa’da yeni tip koronavirüsün en çok can aldığı ve yayıldığı İtalya’da, Sağlık Bakan Yardımcısı Pierpaolo Sileri ve Eğitim Bakan Yardımcısı Anna Ascani de virüse yakalandığını duyurdu.

İtalya’da 1266 kişinin ölümüne yol açan ve 17 bin 660 kişiye bulaşan Kovid-19, ülkedeki siyasetçiler arasında da yayılmaya devam ediyor.

Bakan Yardımcısı Sileri, yaptığı yazılı açıklamada, “Birkaç gün önce pozitif çıkan bir şüpheliyle temasım olmuştu. Belirtilerim olduğu ilk andan itibaren kendimi izole ettim. Testim pozitif çıktı. Hemen Sağlık Bakanlığının belirlediği protokolü uygulamaya başladım. Evde de eşim ve çocuğumla yaşadığım yerleri ayırdık.” ifadelerini kullandı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre de Eğitim Bakan Yardımcısı Anna Ascani’nin de yapılan test sonucunun pozitif çıktığı ve Ascani’nin kendisini karantinaya aldığı bildirildi.

Hükümet ve sendikalar anlaştı

Son kararnameyle üretime devam etmeleri için açık tutulmasına karar verilen ancak işçilerin sağlık ve güvenlik endişeleri sebebiyle çalışmak istemediği fabrikaların durumu da netleşti.

Başbakan Giuseppe Conte, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “18 saatlik uzun ve detaylı tartışmanın ardından iş yerindeki güvenlik protokolü, sendikalarla nihayet imzalandı. Bu ülkenin iyiliği ve işçilerin sağlını korumak için iyi bir şey. İtalya durmuyor.” paylaşımında bulundu.

Varılan anlaşmaya göre, fabrika ve üretim tesislerinde virüse karşı gerekli önlemleri almayan yerler bir an önce kapatılacak.

İtalyanlar balkon ve pencerelerine çıkarak sağlık çalışanlarını alkışladı

İtalyanlardan sağlık çalışanlarına alkışlı destek

İtalyan sağlık sistemi, vaka sayısının her geçen gün artması sebebiyle virüsle mücadelede seferberlik ilan etmiş durumda.

Ülkede, tıp fakültelerinden yeni mezun olan pratisyen hekimler de dahil olmak üzere herkes aralıksız görev yaparken, yeni yoğun bakım ünitelerinin oluşturulabilmesi için de hükümet ona uygun kaynak ayırmış durumda.

Lombardiya Bölgesi’nde de daha önce emekliye ayrılan doktorlar da göreve çağrılmıştı.

Ülke genelinde uygulanan karantina sebebiyle evlerinden temel ihtiyaçları dışında çıkamayan İtalyanlar, sağlık çalışanlarına destek ve dayanışmalarını göstermek için yurt genelinde yerel saatle 12.00’de balkon ve pencerelerine çıkarak, doktorları ve hemşireleri alkışladı.

Diğer yandan ülkede Milano Linate, Bergamo Orio al Serio, Verona, Floransa, Roma Ciampino, Reggio Calabria, Brindisi, Trieste ve Treviso olmak üzere 9 havalimanında da seferler azaltıldı.

Başkent Roma ve Milano’da da insanların bir araya gelmemesi için tüm park ve bahçeler kapatıldı.

İtalya’nın Akdeniz’deki komşusu Malta’da da vaka sayısının 18’e yükseldiği açıklandı.

İspanya’da yeni tip koronavirüs vakalarında hızlı artış sürüyor

İspanya genelinde son 24 saatte ölü sayısı 71 artarak 191’e, vaka sayısı ise bin 700 artışla 5 bin 945’e çıktı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının en hızlı yayıldığı ülkelerden biri olan İspanya‘da ölü sayısı 191’e, vaka sayısı ise 5 bin 945’e çıktı.

Sağlık Bakanlığından verilen son rakamlara göre, virüsün bulaştığı kişi sayısı, düne göre bin 700’den fazla artarak, 5 bin 945 oldu.

Kovid-19 vakalarında ölü sayısı düne nazaran 71 artarak, 191’e yükseldi. Bu rakamlar, İspanya’da Kovid-19’un çıkmasından bu yana “en hızlı artış” olarak dikkati çekti.

İspanya’da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 10 Mart’ta 36, 11 Mart’ta 48, 12 Mart’ta 84, 13 Mart ise 120 olmuştu.

Virüsün en fazla etkilediği Madrid’de ölü sayısı 24 saatte neredeyse iki kat artarak 133 olurken, vaka sayısının da 3 bini geçtiği açıklandı.

“Şehrin giriş ve çıkışlarının kapanması çok yakın”

Madrid Belediye Başkanı Jose Luis Martinez Almeida, “Şehrin giriş ve çıkışlarının kapanması tahmin ettiğimizden çok daha yakın.” açıklamasında bulundu.

Madrid’de eczane ve market dışında tüm dükkanlar kapalı olurken, halka mecbur olmadıkça sokağa çıkmama çağrısı yapılıyor.

Madrid’in ardından 19 ile en fazla ölü sayısının bulunduğu Bask özerk yönetimi de benzer bir kararla, yarından itibaren dükkanların kapatılacağını duyurdu.

Başbakan Sanchez, OHAL ilanının kapsamını kısa sürede açıklayacak

Diğer yandan Kovid-19’a karşı alınan önlemler kapsamında, İspanya’da ünlü olan ve Sevilya, Malaga gibi kentlerde özellikle turizme önemli gelir sağlayan Paskalya Bayramı dönemindeki dini geçit törenleri iptal edildi.

İspanya Piskoposlar Konferansı Kurumu, Katolik vatandaşlara “ayinleri radyo ve televizyondan takip etmesi” çağrısı yaptı.

Kovid-19 nedeniyle 15 gün boyunca olağanüstü hal (OHAL) ilan eden İspanya hükümeti, Bakanlar Kurulu toplantısını virüse karşı önlem için telematik sistemiyle yaptı.

İtalya’ya benzer bir şekilde tüm ülkeyi karantinaya alması beklenen OHAL ilanının kapsamını kısa bir süre sonra Başbakan Pedro Sanchez’in halka açıklayacağı bildirildi.

Filistin’de koronavirüs vakası sayısı 38’e yükseldi

İşgal altındaki Batı Şeria’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 38’e çıktı.

Filistin Hükümet Sözcüsü İbrahim Mulhem, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde düzenlediği basın toplantısında, Beytullahim kentinde 3 Filistinlide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini belirtti.

Mulhem, böylece Filistin’de koronavirüs vaka sayısının 38’e yükseldiğini ifade etti.

Filistin Sağlık Bakanlığından 5 Mart’ta yapılan açıklamada, bir otelin çalışanlarındaki Kovid-19 şüphesi nedeniyle Batı Şeria’nın tamamında olağanüstü hal ilan edildiği duyurulmuştu. Virüsün Yunanistan’dan gelen bir gruptan bulaştığı belirtilirken, Yunan gruptaki bazı kişilerde ülkelerine döndükten sonra Kovid-19 tespit edildiği kaydedilmişti.

Bakanlık ayrıca, Beytullahim ve Eriha kentlerinde tüm eğitim kurumları ile cami ve kiliselerin 14 gün süreyle kapatıldığını açıklamış, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da daha sonra yayımladığı bir kararnameyle Kovid-19’la mücadele kapsamında ilan edilen 14 günlük olağanüstü halin 1 aya çıkarılması talimatını vermişti.

İsrail makamları da Kovid-19’un tespit edilmesi üzerine Beytullahim kentini tüm giriş ve çıkışlara kapatmıştı.

Filistin yönetimi, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında Ürdün ile kara sınırını da kapatmıştı.

İsrail’de yeni tip koronavirüs vaka sayısı 164’e ulaştı

İsrail’de 21 kişide daha yeni tip koronavirüs tespit edildi, toplam vaka sayısı 164’e ulaştı.

İsrail Sağlık Bakanlığı, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısının 164’e ulaştığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 21 İsraillide daha Kovid-19 tespit edildiği belirtildi.

Hastalardan 2’sinin durumunun ağır olduğu bilgisi paylaşılan açıklamada, 4 kişinin de tedavi edildiği aktarıldı.

Açıklamada, ülkedeki toplam vaka sayısının 164’e yükseldiği kaydedildi.

Hükümet, yeni önlemler almaya hazırlanıyor

Öte yandan İsrail basını, hükümetin Kovid-19’la mücadele kapsamında yeni önlemler almaya hazırlandığını yazdı.

Tel Aviv yönetimi, daha önce ülkeye gelen İsrailliler ile yabancıların Kovid-19 nedeniyle 14 gün boyunca karantinada kalmaları yönünde karar almıştı.

İsrail’e gelen yabancıların, karantinada kalacakları bir adres gösterememeleri durumunda ülkeye alınmamasını içeren uygulama ise 12 Mart itibarıyla yürürlüğe girmişti.

Ayrıca kreşler hariç tüm okullarda eğitime ara verilirken, kapalı ve açık alanlarda 100 kişiyi aşan toplantı ve etkinlikler de yasaklanmıştı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir