Londra’da Filistinlilere destek yürüyüşü, polisin “güzergah dışına gözaltı” uyarısıyla başladı

Londra'da Filistinlilere destek yürüyüşü, polisin güzergah dışına gözaltı uyarısıyla başladı

Londra'da Filistinlilere destek yürüyüşü, polisin güzergah dışına gözaltı uyarısıyla başladı

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Filistinlilere destek yürüyüşü, Londra Metropolitan polisinin güzergah dışındaki eylemlere izin verilmeyeceği ve gerekirse gözaltılar yapılacağı uyarısıyla başladı.

Filistin ile dayanışma göstermek ve İngiltere hükümetinin İsrail-Filistin çatışmasında Filistinlilerin haklarına karşı sessiz tutumunu protesto etmek isteyenler, öğle saatlerinde İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin önünde toplandı.

Filistin Dayanışma Kampanyası, El-Aksa’nın Dostları Platformu, Britanya Filistin Forumu, Britanya Müslümanlar Birliği, Nükleer Silahsızlanma Kampanyası ve Savaşı Durdur Koalisyonu’nun çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın bulunduğu Downing Sokağı’na doğru yürüdü.

Yürüyüşe katılanlar, “Özgür Filistin”, “Ürdün Nehrinden Akdeniz’e Filistin özgür olacak”, “Binlerle, milyonlarla hepimiz Filistinliyiz” sloganları attı.

Kentin sembol noktalarından Regent Caddesi, Piccadilly Meydanı ve Trafalgar Meydanı güzergahında yapılan yürüyüş için Londra Metropolitan polisi geniş güvenlik önlemleri aldı.

Metropolitan polisi, gösteri öncesi yaptığı açıklamada, yürüyüş güzergahının BBC önünden Downing Sokağı’na kadar olan kısımla sınırlı olduğunu, bu alan dışındaki gösterilere izin verilmeyeceğini ve gözaltılar yapılabileceğini bildirdi.

Polis, İsrail’in Londra Büyükelçiliği çevresinde de yoğun güvenlik önlemi alarak burada eyleme izin verilmeyeceğini açıkladı.

Bölgede binlerce polisle güvenlik önlemi alındı, atlı polisler de ana güzergahta görev yaptı. Polis, eylemcileri görüntüledi, onlarca polis minibüsü güzergah üzerindeki sokaklarda hazır bekledi.

“Gazze nüfusunun yarısı çocuk. Suları, yemekleri, ilaçları yok”

AA muhabirine konuşan göstericilerden Maggie Dunn, Hamas’ın saldırılarını kınadığını ancak İsrail’in yaptıklarının soykırım olduğunu söyledi.

Dunn, “Gazzeliler aç bırakılıyor, susuz bırakılıyor. 2 milyon Filistinlinin Hamas’ın bir festivale saldırısıyla alakası yok.” diye konuştu.

Çatışma haberleri nedeniyle sürekli ağladığını belirten Dunn, “Gazze nüfusunun yarısı çocuk. Suları, yemekleri, ilaçları yok. Hastaneye gidemiyor, tıbbi destek alamıyorlar. Sadece ağlıyorum. Bu yüzden buradayım ve hükümetimizi de İsrail soykırımını desteklediği için protesto ediyorum.” dedi.

Dunn, İsrail’e destek veren İngiltere hükümetinin, protestocular ve kendisi adına konuşmadığını da ifade ederek, “Şiddet şiddeti doğurur. Biz de Hamas ve İsrail hükümetinin barış görüşmelerine oturmasını sağlamalıyız. İsrail hükümetinin Gazze halkına hakkı olanları vermesi, daha fazla yasa dışı yerleşimlere izin vermemesi, onların topraklarını işgal etmemesi, işkence ve ölümleri durdurması da bu görüşmelerin bir parçası olmalı.” diye konuştu.

Göstericilerden Ayman Al-Halebi de batı medyasını eleştirdi. Al-Halebi, “Olaylar başladığı anda İsrail’i desteklemeye başladılar. Filistinliler Gazze’de yakılıyor ve medya onlardan yana değil. Bütün dünya Ukrayna’yı desteklemek için koşarken Filistinlilere neden gözlerini kapatıyor?” diye sordu.

BBC binası kırmızı boyayla boyandı

Gece saatlerinde yürüyüşün başlayacağı noktada bulunan BBC binası bir grup tarafından kırmızı boyayla boyandı.

Palestine Action grubu eylemi üstlenirken konuyla ilgili paylaştığı mesajda, BBC’nin yayınlarıyla İsrail’in savaş suçlarına rıza gösterdiğini belirterek, “Ellerinizde Filistinlilerin kanı var.” ifadesini kullandı.

Gösteri öncesi BBC binasının önündeki meydan halka kapatılarak temizlik yapıldı.

Filistin’le dayanışma yürüyüşünde 7 kişi gözaltına alındı

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla Londra’daki BBC binası önü ile Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın bulunduğu Downing Sokağı arasında gerçekleşen yürüyüş, polisin geniş kapsamlı güvenlik önlemleri altında gerçekleşti.

Londra Metropolitan Polisi, yürüyüş güzergahı dışındaki alanlar ile İsrail’in Londra Büyükelçiliği çevresinde eylem yapma yasağı ve gözaltı uyarısı yaparken yürüyüş olaysız tamamlandı.

İsrail Büyükelçiliği önünde sabah saatlerinden itibaren önlemler alan polis, Downing Sokağı’ndaki eylemin sona ermesiyle elçilik çevresindeki önlemleri artırdı.

Elçiliğin önündeki Palace Green Caddesi’ni trafiğe kapatan polis, yürüyüş sonrası eyleme katılanların elçilik çevresine hareket etmesiyle caddenin bağlandığı Kensington High Street’te de önlemler aldı.

Burada hiçbir eyleme müsaade edilmeyeceği açıklanırken Downing Sokağı’ndaki yürüyüşün sona ermesiyle eyleme katılanların bir kısmı da yakınlardaki Trafalgar Meydanı’na yürüdü.

Burada güvenliği sağlayan polisin iki kişiyi gözaltına alması üzerine grupla polis arasında gerginlik yaşandı. Gözaltına alınan biri kadın iki kişinin serbest bırakılmasını isteyenlerle polis arasındaki gerginlik, gözaltına alınanların polis minibüsüne bindirilmesine kadar sürdü.

Gözaltına alınan iki kişi, polis minibüsüyle meydandan çıkarıldı.

Öte yandan Downing Sokağı’nda İsrail lehine slogan atan iki kişi de polis tarafından gözaltına alınarak olay yerinden uzaklaştırıldı.

Londra Metropolitan Polisi, yaptığı açıklamada gün boyu 7 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Polis, küçük grupların farklı noktalarda eylemi sürdürdüğünü ve buralarda faaliyetlerin devam ettiğini de duyurdu.

Dublin’de de yürüyüş düzenlendi

Öte yandan bugün İrlanda’nın başkenti Dublin’de de Filistin’le dayanışma eylemi düzenlendi. Kent merkezindeki O’Connell Caddesi’nden İsrail’in Dublin Büyükelçiliğine yürüyen göstericiler, Filistin’e özgürlük sloganları attı.

Filistin bayrakları ve Filistin’le dayanışma gösteren pankartların taşındığı yürüyüşe ana muhalefet partisi Sinn Fein Lideri Mary Lou McDonald da katıldı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir