Merkez Bankası politika faizini yüzde 19’a yükseltti

Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'a yükseltti

Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'a yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puanlık artışla yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardı. Faiz kararının ardından Dolar/TL, 2 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu‘nun (PPK), politika faizinin yüzde 17’den yüzde 19’a yükseltilmesine karar verdiği bildirildi.

Genişleyici parasal ve mali politikalar ile aşılama sürecinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle küresel büyüme görünümünde iyileşme ve uluslararası emtia fiyatlarında artış görüldüğü belirtilen duyuruda, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin, gelişmiş ülke para politikalarına ilişkin belirsizliklere ve küresel finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açtığı vurgulandı.

Duyuruda, şu değerlendirmelere yer verildi:

“İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların hafifletilmesiyle hizmetler ve bağlantılı sektörlerde iktisadi faaliyetin artması beklenmektedir. Bununla birlikte salgının seyrine ilişkin muhtemel gelişmelere bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerindeki riskler önemini korumaktadır. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güçlü seyreden iç talebin yanı sıra ithalat fiyatlarındaki artışlar cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte yavaşlayan kredi büyümesi son dönemde bir miktar yükseliş eğilimi sergilemiştir.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Öte yandan, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale geleceği beklentisi korunmakla birlikte son dönemde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artış, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirmektedir.”

Duyuruda, Para Politikası Kurulu’nun, söz konusu gelişmelerin enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerinde oluşturduğu yukarı yönlü riskleri dikkate alarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verdiği kaydedildi.

“Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacak”

Duyuruda, 2021 sonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürüleceği vurgulandı.

Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergelerin, yayılım endekslerinin, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumunun yakından izlenmeye devam edileceği bildirilen duyuruda, gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşmanın yapılacağının altı çizildi.

Duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

“Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir. TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Duyuruda, Para Politikası Kurulu toplantı özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

Dolar/TL 2 haftanın en düşük seviyesinde

Öte yandan, TCMB’nin faiz kararının ardından Dolar/TL, 7,4760 seviyelerinden hızla gerileyerek 7,3280 ile 2 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Merkez Bankası enflasyonla mücadelede kararlılığını ortaya koydu

Yabancı ekonomist ve stratejistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bugünkü faiz kararıyla enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığı gösterdiğini kaydetti.Merkez Bankası enflasyonla mücadelede kararlılığını ortaya koydu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan artırarak yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardı.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys, konuya ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, TCMB’nin, yüksek faiz artışıyla TL’yi destekleyerek, enflasyonu yılın ikinci yarısında düşürmeye kararlı olduğunu doğrulamak için piyasa beklentilerini aştığını belirtti.

TCMB’nin kararının enflasyon için yönlendirici faktör olan TL için olumlu olduğunu ifade eden Matys, yüzde 19 olan politika faiziyle birlikte TL’nin gelişmekte olan para birimleri arasında nominal olarak en fazla getiriye sahip olan para birimlerinden biri olduğunu aktardı.

Matys, yılın ikinci yarısında enflasyon düşmeye başladığında TL’nin reel olarak cazibesinin artabileceği öngörüsünde bulundu.

Politika faizindeki 200 baz puanlık artışın carry trade (düşük maliyetten borçlanıp bu miktarı getirisi yüksek para birimlerine yatırmak) yatırımcılarının TL’ye olan talebini yeniden canlandırabileceğini dile getiren Matys, enflasyon düşmeye başladığında yurt içi reel faizlerin artacağına dair öngörülerin, önümüzdeki haftalarda veya aylarda dolar/TL ve avro/TL üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artırabileceğini kaydetti.

“TCMB elinden gelenin en iyisini yaptı”

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen de TCMB’nin elinden gelenin en iyisini yaptığını ve enflasyon hedefine olan bağlılığının altını çizmek için ses getiren karar aldığını belirtti.

TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın enflasyon beklentilerindeki kötüleşmeyi ele alacağı, zor kararlar vermekten korkmayacağı ve bunun da yatırımcıları cesaretlendireceğine dair öngörüyle 200 baz puanlık artışın olumlu etkiler sağlayacağını ifade eden Kalen, küresel finans piyasalarının böylesine çalkantılı olduğu bir dönemde en önemli şeyin piyasa güvenini güçlendirmek olduğunu aktardı.

Kalen, TCMB’nin aldığı kararlarla bu yöndeki çabalarına devam ettiğini ve söylemlerden daha fazlasının olduğunu kanıtladığını dile getirdi.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey de TCMB’nin bu kararıyla yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmadığını vurguladı.

TCMB’nin beklenenden daha sıkı bir para politikası uyguladığını belirten Tuvey, bunun TL için daha destekleyici bir ortam sağlayabileceğini ifade etti.

Tuvey, bugünkü karar ile Ağbal’ın enflasyonla mücadele konusundaki referanslarını daha iyi hale getirme konusunda istekli olduğunu ve gerektiğinde yatırımcıların talep ettiğinden de öteye geçmekten çekinmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir