Mete Yarar yorumladı! İdlib’deki ateşkes kalıcı olur mu?

Mete Yarar yorumladı! İdlib'deki ateşkes kalıcı olur mu

Mete Yarar yorumladı! İdlib'deki ateşkes kalıcı olur mu

SuperHaber yazarı ve güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya’da yaptığı zirvede “ateşkes kararının çıkmasıyla” ilgili olarak, “Silahlı kuvvetlerin operasyonel anlamdaki yapmış olduğu başarılı faaliyetler bugün tekrar sahada diplomasinin önün açtı” dedi.

Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar, Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda Ortadoğu ve Türkiye” konferansına katıldı. KBÜ 15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansın ardından soruları yanıtlayan Yarar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in Rusya’da yaptığı zirveyle ilgili olarak, “Bu olay nereye doğru gidecek?” diye sorulduğunda önce sahanın stabil hale gelmesi gerektiğini söylediklerini belirtti.

Sahanın stabil hale gelmesi için de ateşkes ilan edilmesi gerektiğini ifade eden Yarar, “Buradan bir çözüm üretilebilsin. Başından beri Türkiye’nin istek ve arzusu, Astana ve Soçi süreciydi. Astana ve Soçi sürecini önce konuşabilmesi denkleminden hiç vazgeçmedi. 4 milyon insanın söz verilerek sokulduğu yer burası. Birçok yerden Halep’ten, Hama’dan, Humus’tan, Rakka’dan, Deyrizor’dan buraya insanlar geldiklerinde buradan onlara saldırılmayacağı sözü verilmişti. Türkiye bu sözün hala arkasında ve bunu yaşama geçirmesi içinde sahada silahlı kuvvetlerle beraber mücadeleye soktu ve bu noktaya geldi. Bütün askeri faaliyetlerin en önemli amacı tıkanan diplomasinin önünü açmaktır. Silahlı kuvvetlerin operasyonel anlamdaki yapmış olduğu başarılı faaliyetler bugün tekrar sahada diplomasinin önünü açtı” diye konuştu.

“AVRUPA’NIN İLGİSİNİ DE BU NOKTAYA ÇEKTİ”
Yaşanan sürecin birçok faktörü de birbirinin içine sokacağını aktaran Yarar, şöyle konuştu:
“Kolay bir süreç değil. İdlib’in karmaşası yalnızca bölge ülkelerinden kaynaklanmıyor. Bölgede jeopolitik olarak amaçları olan ülkelerde bu savaşın sürmesini istiyor. Olay, Türkiye ile Suriye’nin ötesine çoktan geçmiş durumda. Bu nedenle de Astana sürecinin taraflarının mutabakatı yetmiyor, dünyanın da bu konuya ilgisi ve alakası gerekiyor. Belki Türkiye mülteciler konusunda batıya kapıları açmakla beraber Avrupa’nın ilgisini de bu noktaya çekti. Belki sorunun çözülmesinde Avrupa Birliği’nin de desteği olursa belki çok daha kolay bir şekilde çözüme gidebilir.”

Ateşkesin kalıcı olup olmayacağıyla ilgili sorulan soruya Yarar, şöyle cevap verdi:
“Daha önce yapılan Soçi mutabakatı ne için yapılmıştı? Ortada bir çatışma vardı, bu çatışmayı ortadan kaldırmak için yapılarak buraya gelmişti. Halep’ten, Hama’dan, Humus’tan gelenler buraya nasıl gelmişti, önce ateşkes yapıp insanlar buraya getirilip, çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti ve süreç böyle başlamıştı. Burası da buraya gelen bir yer. Geçmişteki kişilerin amaçları değişmediği müddetçe ne olup olmayacağını, açıkçası yaşayarak göreceğiz.”

Kaynak: superhaber.tv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir