Milli muharip uçak KAAN ilk uçuşunu yaptı

Milli muharip uçak KAAN ilk uçuşunu yaptı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen Türkiye’nin en önemli teknoloji projelerinden KAAN, ilk uçuşunu yaptı.

Uçuş öncesinde fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testleri gibi aşamaları tamamlayan KAAN, son olarak pistte yavaş ve hızlı taksi testlerini gerçekleştirdi.

KAAN, sabah saatlerinde Mürted Hava Meydanı’nda yeniden piste çıkarak motor çalıştırdı ve ilk kez havalandı.

KAAN’ın ilk uçuşunda pilot koltuğunda test pilotu Barbaros Demirbaş oturdu.

Milli muharip uçak KAAN ilk uçuşunda 13 dakika havada kaldı

Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşunda 13 dakika havada kalarak 8000 feet irtifada 230 knot hıza ulaştığını bildirdi.

Kotil, KAAN’ın ilk uçuşu dolayısıyla sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Temel Kotil, paylaşımında, “Bugün gurur günümüz. KAAN’ımız 13 dakika havada kalarak 8000 feet irtifada 230 knot hıza ulaştı. Bu yolda bizlerin yolunu açan Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a ve KAAN’ımız için başından beri büyük özveriyle çalışan tüm çalışma arkadaşlarıma ve ailelerine teşekkür ederim.” ifadelerine yer verdi.

Milli muharip uçak KAAN ile Türkiye, bu seviyede (5. Nesil) uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak.

KAAN, insansız hava araçları, havadan ihbar, kontrol gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilecek.

Yeni nesil silahlarla havadan havaya muharebe, süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas vuruş gerçekleştirebilecek KAAN, yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle artırılmış muharebe gücü sağlayacak.

KAAN programı kapsamında Yıldırım Test Tesisi, Radar Kesit Alanı Test Tesisi, Rüzgar Tüneli Tesisi gibi dünyanın sayılı büyüklükteki test merkezlerinin ülkeye kazandırılması sağlanıyor. Bu sayede test verilerinin işleme kabiliyetlerinin artırılmasının da önü açılmış olacak.

TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan tebrik mesajı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşunu yapmasından dolayı Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığını tebrik etti.

Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Milli Muharip Uçağımız KAAN, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Bu gurur projesini ülkemize kazandıran Türk Havacılık Uzay Sanayii ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığını kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye dünyada 5. nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye’nin en önemli teknoloji projelerinden biri olan milli muharip uçak KAAN’ın bugün ilk uçuşunu başarıyla tamamladığı anımsatıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Hava Kuvvetlerimizin harekat kapasitesinin güçlendirilmesine ve stratejik askeri ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacak olan KAAN ile ülkemiz dünyada 5. nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak.”

“Bu, milletimizin evlatlarının başarısıdır”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşuna ilişkin, “Sadece 5’inci nesil bir savaş uçağını değil, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu teknolojileri de KAAN üzerinden ülkemize kazandıracağız. Bu, milletimizin evlatlarının başarısıdır.” dedi

Görgün, KAAN’ın ilk uçuşunu yapması dolayısıyla sosyal platformundan yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın savunma sanayisinde ülkeye çizdiği yerlilik ve millilik vizyonunun kilometre taşlarından olacak bir gelişmenin tarihe kazındığını vurguladı. Görgün, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Milli muharip uçağımız KAAN’ın ilk uçuşu milletimize hayırlı olsun. Sadece 5’inci nesil bir savaş uçağını değil, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu teknolojileri de KAAN üzerinden ülkemize kazandıracağız. Başta TUSAŞ mühendislerimiz ve teknik ekiplerimiz olmak üzere projede emeği olan tüm firmalarımızı yürekten tebrik ederiz. Bu, milletimizin evlatlarının başarısıdır. KAAN başta olmak üzere tüm milli çelik kanatlarımızı güçlendirmeye, semalarımızın tam bağımsız teknolojilerini milletimizin ve dostlarımızın güvenliği için geliştirmeye devam edeceğiz. Ülkemize hayırlı olsun.”

Haluk Görgün, KAAN’ın ilk uçuşu sonrası test pilotları ve proje ekibiyle görüştü

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşu sonrası test pilotları ve proje ekibiyle bir araya geldi.

Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamada, Görgün’ün, görüşmede, ekibi tebrik ettiği bildirildi.

Görgün, yakalanan başarının bir başlangıç olduğunu ve hedeflere gidilen yolda yoğun bir dönemin bulunduğunu belirterek, “İşimiz daha yeni başlıyor. Bugün bir milat, yeni hedeflerimizin başlangıcı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomiden sorumlu bakanlardan KAAN paylaşımı

Ekonomiden sorumlu bakanlar, Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip uçağı KAAN’ın ilk uçuşu sonrasında sosyal medya hesaplarından değerlendirmelerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye savunma sanayisi için tarihi bir gün olduğunu belirterek, “Türkiye’nin 5’inci nesil hayalet savaş uçağı ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Projede rol alan herkesle gurur duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat da ilk Milli Muharip uçağı KAAN’ın bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini anımsatarak, şunları paylaştı:

“Bu ülkemizin savunma sanayisinde ne kadar yol katettiğinin açık bir göstergesidir. Türk havacılığının bu kutlu gününe şahitlik etmekten gurur duyuyor, ilk uçuşunu tamamlayan Milli Muharip uçağımız KAAN’ın, ordumuza, ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ise göklerin yeni sahibinin KAAN olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Milli Muharip uçağımız KAAN ilk uçuşunu tamamladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği hedef doğrultusunda yerli ve milli savunma sanayisi vizyonumuzun gökyüzündeki simgelerinden KAAN ülkemize hayırlı olsun. Türkiye Yüzyılı’nda yerli ve milli teknolojilerimizle Türkiye hızlanıyor.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da “Türk’ün çelik kanatları gökyüzünde. Boyumuz boylansın, soyumuz soylansın. Hak ile adaletle yeryüzü aydınlansın. Milli muharip uçağımız KAAN’ı geliştiren ve üreten TUSAŞ ekibini ve projenin tüm paydaşlarını yürekten kutluyorum.” ifadesine yer verdi.

“Güçlü Türkiye’nin göklerdeki muharibi KAAN, barış için, adalet için, hakkaniyet için havalandı”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ilk uçuşunu yapan milli muharip uçak KAAN’ın barış, adalet ve hakkaniyet için havalandığını belirtti.

Altun, milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşuna ilişkin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“Güçlü Türkiye’nin göklerdeki muharibi KAAN, barış için, adalet için, hakkaniyet için havalandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda, yerli ve milli projeleri çeşitli dayatmalarla askıya alınan, iptal edilen eski Türkiye’nin karanlığından yerli ve milli mühimmatıyla terörle mücadelede destanlar yazan, gelişmiş savunma sanayii ile dosta güven, düşmana korku veren güçlü Türkiye’ye çok çalışarak ulaştık. Tüm bu emeklerimizin sonucunda, Milli Muharip Uçağımız KAAN bütün ihtişamıyla gözlerimizin önünde.”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KAAN’ı anlattığı sözleri ile uçağın teknik özelliklerini içeren bir videoya da yer verdi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir