Paris’te toplanan on binlerce kişi İsrail-Filistin çatışmasının sona ermesi çağrısında bulundu

0
Paris'te toplanan on binlerce kişi İsrail-Filistin çatışmasının sona ermesi çağrısında bulundu

Paris'te toplanan on binlerce kişi İsrail-Filistin çatışmasının sona ermesi çağrısında bulundu

Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelen on binlerce kişi İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes çağrısında bulundu.

Paris’te Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan 30 binden fazla kişi Filistin’e destek için gösteri düzenledi.

“Yaşasın Filistin”, “İsrail defol, Filistin sana ait değil” ve “İsrail katil, Macron (Fransa Cumhurbaşkanı) suç ortağı” sloganları atan göstericiler, “Şu anda çocuklar ölüyor”, “Özgür Filistin”, “Soykırımı durdurun” yazılı dövizler taşıdı.

Filistin bayraklarını dalgalandıran göstericiler, İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes çağrısı yaptı.

Bazı göstericiler, İsrail’in bombardımanında yaşamlarını yitiren çocukları temsilen üzerinde kırmızı boya bulunan beyaz örtülü oyuncak bebekler taşıdı.

Fransız hükümetinin Filistin’e destek gösterilerini engelleme çabalarına tepki gösteren kalabalık, hayatını kaybeden Filistinliler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Organizatörler, Fransa’nın önde gelen siyasetçilerinden Jean-Luc Melenchon ve Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Meclis Grup Başkan Vekili Mathilde Panot gibi isimlerin de yer aldığı gösteriye on binlerce kişinin katıldığını duyurdu.

Göstericilerden 20 yaşındaki Safiye Dhebhire, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin’e destek için burada olduğunu belirterek, Filistin’in Filistinlilere ait olduğunu vurguladı.

Lübnan asıllı Karine Badr de Fransa’nın İsrail-Filistin çatışmasındaki siyasi tutumunu eleştirdi.

Fransız medya kuruluşlarının Gazzelilerin başına gelenleri görmezden geldiği yorumunu yapan Badr, Fransız basının, Filistin halkının 75 yıldır yaşadıklarını es geçerek son 15 günde olup bitene odaklandığını ifade etti.

Stockholm’de binlerce kişi Filistin’e destek gösterisine katıldı

İsveç’in başkenti Stockholm’de, Filistin’e destek gösterisinde binlerce kişi bir araya geldi.

Stockholm'de binlerce kişi Filistin'e destek gösterisine katıldı

İsrail’in Gazze’ye yönelik kuşatma ve saldırılarını protesto etmek isteyen binlerce Filistin yanlısı gösterici, Stockholm’ün ünlü meydanı Segels Torg’de toplandı.

Eylemciler burada, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılara son vermesi, derhal ateşkes ilan edilmesi ve Gazze’ye insani yardım malzemelerinin eksiksiz girişine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Gösterciler, “Gazze’de soykırım var”, “İşgale son”, “Şimdi ateşkes” yazılı pankartlar taşıyarak “Filistin’e özgürlük” sloganları attı.

Göstericilerden İsveç vatandaşı Carolina Moradi, AA muhabirine, Filsitin’e ilk günden beri destek veren Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Moradi, “İsrail, Filistinli çocukları öldürmeyi durdurmalı. Erdoğan ve Türkiye’ye Filistin’e verdiği destek için teşekkür ederim.” dedi.

Hollanda’da Filistin’e destek gösterisi düzenlendi

Hollanda’nın Rotterdam kentinde binlerce kişi, Filistin’e destek vermek amacıyla Binnenrotte Meydanı’nda bir araya geldi.​​​​​​

Hollanda’da Filistin’e destek gösterisi düzenlendi

İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto etmek için düzenlenen gösteriye katılan yaklaşık 10 bin kişi, Rotterdam Mahkemesine yürüdü.

Gösteride yapılan konuşmalarda, Hollanda’nın İsrail’i desteklemesi eleştirildi.

Hollanda’nın bir an evvel İsrail’e desteğini kesmesi talebinde bulunan göstericiler, İsrail’in Filistinlilere 75 yıldır baskı uyguladığına ve zulüm yaptığına dikkati çekti.

“Filistin için tek yürek, şiddeti hemen durdur” pankartını taşıyan göstericiler, “Özgür Filistin” ve “İsrail terörist, Netanyahu terörist” sloganları attı.

Filistin, Türkiye ve diğer ülkelerin bayraklarını taşıyan göstericiler, “Bebek katili”, “Nehirden denize kadar, Filistin özgür olacak”, “Gazze’de her 15 dakikada bir çocuk öldürülüyor”, “Apartheid’a hayır, soykırıma hayır, özgür Filistin” yazılı dövizler taşıdı.

Geniş güvenlik önlemleriyle gerçekleştirilen gösteri yaklaşık 4 saat sürdü.

Sırbistan’da Filistin’e destek ve dayanışma gösterisi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, Filistin’e destek ve dayanışma gösterisi düzenlendi.

Sırbistan'da Filistin'e destek ve dayanışma gösterisi

Belgrad’daki Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen gösteriye, Sırbistan’da yaşayan Filistinliler ve yerel halk katıldı.

Filistin ve Sırbistan bayrağı açılan Filistin’e destek ve dayanışma gösterisinde, “Özgür Filistin” şeklinde slogan atıldı.

Göstericiler, “Filistin’deki soykırımı sona erdirin”, “Filistin’e özgürlük” ve “Çocuklar uyurken susmalı, öldürülürken değil” yazılı pankart ve dövizler de taşıdı.

​​​​​​​İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 18 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Kaynak: AA

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir