PCR Testi Nedir?

PCR Testi Nedir

PCR Testi Nedir

PCR Testi veya uzun ismi ile Polymerase Chain Reaction Test, pek çok çeşitli tıbbi ve biyolojik araştırmalar çerçevesinde uygulanan oldukça önemli bir tıbbi testtir. Özellikle son dönemlerde dünya gündeminde de oldukça önemli bir yeri olan Koronavirüs tespiti için kullanılan test, oldukça pratik ve kolay bir şekilde uygulanabilmektedir.

Covid-19 taşıyıcıları için erken tanı konulması açısından oldukça elzem olan PCR testi, günümüzde pek çok çeşitli sağlık kurum ve kuruluşları tarafından uygulanmaktadır. Salgının kontrol altına alınma sürecinde oldukça önemli bir koz olarak öne çıkan test, oldukça kısa sürede sonuç vermesi ile bilinmektedir. Günümüzde dünya çapında da pek çok çeşitli ülkelerin sağlık kuruluşları tarafından kullanılmakta olan PCR testleri, temel olarak ağrısız bir test yöntemi olarak bilinmektedir. Pek çok çeşitli zararlı parazit, virüs ve bakterilerin tespitinde de oldukça önemli bir yeri olan test, günümüzde özellikle Covid-19 teşhisinde sık sık kullanılmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde özellikle Koronavirüs süreci ile hayatımıza direkt olarak girmiş olan PCR Testi, oldukça pratik ve kolay bir şekilde uygulanabilen bir tıbbı testtir. Bireyin vücudunda Covid-19 virüsünün varlığının saptanması ve tanısının konulması ile elzem olan bu yöntemin, kesinlikle oldukça hijyenik ortamlarda ve genel hijyen kurallarına da uyularak uygulanması elzemdir. PCR Testinin uygulanma sürecinde belli başlı önemli noktalar mevcuttur.

  • PCR Testi, temel olarak burun ve boğaz bölgelerinden ucunda pamuk bulunan bir çubuk nesne aracılığı ile sürüntü örneği alınması metoduna dayalı bir çeşit tıbbi yöntemdir.
  • Söz konusu PCR testi, hastanın öksürük ve balgam örnekleri kullanılarak da uygulanabilmektedir.
  • Rutin olarak boğaz ve burun bölgelerinden alınmakta olan test örnekleri, hastalığın ilk tanısı konurken kullanılmaktadır.
  • Hastalığın çok daha ilerleyen süreçlerinde bu tip testlere gerek dahi kalmama durumu söz konusudur.

PCR Testi, temel olarak ağrısız bir yöntemdir. Pek çok çeşitli sağlık kurumları bünyesinde uygulanmakta olan bu test, ülkemiz olan Türkiye’de de hem devlet kuruluşları hem de özel kuruluşlar bünyesinde uygulanmaktadır. Covid-19 taşıyıcılarının belirlenmesinde de oldukça etkin bir rol oynamakta olan PCR Testleri, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı sağlık kurumları ve laboratuvarlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Fiyatı Ne Kadar?

Oldukça güvenilir bir tıbbi test metodu olarak karşımıza çıkmakta olan PCR Testi, Koronavirüs şüphesi ile gözlemlenen hastaların ilk tanısının konulması açısından oldukça kritiktir. Covid-19 belirtisi göstermekte olan bireylere uygulanan bu test, ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı pek çok çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından uygulanmaktadır. PCR Testleri alanında en uygun fiyat politikası ile kendi alanında lider oluşumlar arasında yer alan Satem Mobil Sağlık markası, sağlık sektöründe öncü markalardandır. Oldukça hızlı ve etkin tıbbi test hizmetlerinin yanı sıra oldukça uygun fiyatlı bir teknik hizmet portföyüne de sahip olan firma, pek çok çeşitli iletişim yollarını da marka bünyesinde ihtiva etmektedir.

Mobil sağlık hizmet alanında olduğu gibi tıbbi laboratuvar hizmetlerinde de alanında örnek markalardan olan firma, oldukça geniş bir hizmet skalasına da sahiptir. Gün içerisinde Satem Mobil Sağlık markasının çeşitli mobil sağlık çalışmaları ve tıbbi laboratuvar hizmetlerine;

  • Firma internet web sitesi,
  • Marka GSM telefon numarası,
  • Kurumsal e-posta adresi veya
  • Genel mobil sağlık merkezi aracılığı ile oldukça kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir