Rus Parlamentosu ve Mısır yönetiminden Libya tezkeresi açıklaması

Rus Parlamentosu ve Mısır yönetiminden Libya tezkeresi açıklaması

Rus Parlamentosu ve Mısır yönetiminden Libya tezkeresi açıklaması

Rusya Devlet Duması Uluslararası İşler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kabul edilmesinin “endişe verici” olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Duması Uluslararası İşler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin TBMM‘de kabul edilmesiyle ilgili Rus basınına açıklamada bulundu.

Trablus‘un talebi doğrultusunda Libya’ya asker göndermenin krizi daha da derinleştirebileceğini ve karmaşık hale getireceğini öne süren Slutskiy, “Türk Parlamentosunun kararı endişe verici.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın daima Libya‘daki krizin siyasi ve diplomatik yollardan çözümünü savunduğunu kaydeden Slutskiy, askeri müdahalenin kesinlikle en iyi çözüm olmadığını savundu.

Slutskiy, Birleşmiş Milletler’in (BM) ara buluculuğu ve tüm uluslararası toplumun çabalarıyla Libya’daki krizi çözmek için barışçıl yollar aramaya devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Mısır yönetiminden Libya tezkeresi açıklaması

Mısır yönetimi Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçmesine tepki gösterdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Türkiye arasında imzalanan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’nın “meşru” olmadığı iddia edilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Mısır Arap Cumhuriyeti, Türkiye hükümeti ile Serrac arasında 27 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da imzalanan Mutabakat Muhtırası ve Askeri İş birliği anlaşması gereği, Libya’ya asker gönderilmesi tezkeresinin parlamentodan geçmesini en sert ifadelerle kınıyor.”

Açıklamada, TBMM‘nin söz konusu adımının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2011 yılında aldığı 1970 sayılı “Libya’ya silah gönderilmesine ilişkin kararına” aykırı olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, “2015 yılında imzalanan Suheyrat Anlaşması gereği Serrac hükümetinin tek taraflı olarak uluslararası anlaşmalara imza atma yetkisi bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Libya’nın doğusundaki darbeci General Halife Hafter’e destek veriyor. Mısır yönetimi Arap Birliğini 30 Aralık’ta olağanüstü toplantıya çağırmıştı. Daimi temsilciler seviyesinde 31 Aralık’ta yapılan toplantıdan Hafter’e destek kararı çıkmamıştı.

Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri ise “Burkan el-Gadab” operasyonunu başlatmıştı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir