Sağlık çalışanları Gazze için “sessiz yürüyüş” düzenledi

Sağlık çalışanları Gazze için sessiz yürüyüş düzenledi

Sağlık çalışanları Gazze için sessiz yürüyüş düzenledi

Türkiye’de bazı illerde sağlık çalışanları, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki göstermek için “sessiz yürüyüş” düzenledi.

İstanbul’da çeşitli hastanelerde görev yapan doktorlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki göstermek için giydikleri kanlı önlüklerle sessiz yürüyüş düzenledi.

Beyoğlu’ndaki Karaköy İskelesi önünde bir araya gelen hekimler, ellerinde taşıdıkları Türk ve Filistin bayrakları ile İsrail aleyhine Türkçe ve İngilizce yazıların yer aldığı dövizler eşliğinde Sirkeci Tren Garı’na kadar yürüdü.

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan doktor Mehmet Muhsin Kefçi, İsrail’in on yıllardır devam ettirdiği işgal ve zulmün, 7 Ekim’den bu yana soykırım boyutlarına ulaştığını ve bütün dünyanın gözü önünde devam ettiğini söyledi.

İnsan hakları ve uluslararası hukuk kurallarının ihlal edilerek hastanelerin hedef alındığını belirten Kefçi, “Hastanelerde hekimler ve sağlık çalışanları; elektriksiz, ilaçsız, oksijensiz şartlarda tedavi sunmak için destansı bir mücadele vermektedir. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmeti sunumu engellenmektedir.” diye konuştu.

Kefçi, hekimlerin, sağlık çalışanlarının ve hastaların hedef olmadığını kaydederek, İsrail‘in saldırılarının açık bir savaş suçu olduğunu vurguladı.

“Yaşananlara karşı tepkimizi her şekilde göstermeye kararlıyız”

Üçüncüsünü gerçekleştirdikleri sessiz yürüyüşü, ülkede ve tüm dünyada yaygınlaştırmaya kararlı olduklarını ifade eden Kefçi, “Başta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) olmak üzere, dünyadaki tüm hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz. Yaşananlara karşı tepkimizi her şekilde göstermeye kararlıyız.” dedi.

Hekim olarak tüm meslektaşlarını, Gazzelilere yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet eden Kefçi, Sağlık Bakanlığına da hastane eczanelerinde muadil ilaç kullanılması çağrısında bulundu.

Kefçi, “Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, sindirilmeyeceğiz. Sabırla ve azimle hekimler olarak zulme karşı dur diye haykıranlar olacağız.” dedi.

Yürüyüşe, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Ahmet Selim Köroğlu ile çok sayıda vatandaş da destek verdi.

Ankara

Ankara’da sağlık çalışanları, Gazze’de yaşananlara dikkat çekmek amacıyla giydikleri beyaz önlüklerle “sessiz yürüyüş” düzenledi.

Ulus bölgesinde toplanan grup, ellerinde Filistin ve Türk bayrağı taşıyarak, Melike Hatun Camisi’ne kadar slogan atmadan yürüdü.

Burada grup adına basın açıklaması yapan doktor Yasin Şimşek, İsrail’in 7 Ekim’de başlattığı saldırıların, soykırımdan başka hiçbir kelime ile anlatılamayacağını söyledi.

Saldırılarda hastanelerin hedef alınmasına tepki gösteren Şimşek, “Hekimler ve sağlık çalışanları elektriksiz, oksijensiz ve ilaçsız tedavi sunmak için destansı bir mücadele vermektedir. Tıbbi malzemelerin temini engellenmektedir. Hekimler, sağlık çalışanları ve hastalar hedef olamaz. Bu saldırılar açık bir savaş suçudur.” dedi.

“İlaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz”

Şimşek, üçüncü haftasına girdikleri sessiz yürüyüşü tüm dünyada yaygınlaştırmak istediklerini, bugün de eş zamanlı olarak İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Sivas, Kocaeli, Bursa, Elazığ ve Sakarya’da yürüyüş düzenlediklerini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere dünyadaki hekim ve sağlık çalışanlarını harekete geçmeye davet eden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hekimler olarak, tüm meslektaşlarımızı Gazze’de kardeşlerimize yapılan zulme açıktan destek veren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığımızdan da hastane eczanelerinde muadil ilaç kullanma çağrısında bulunuyoruz. Geride bıraktığımız 55 günde dünyanın birçok noktasında Filistin’de yaşanan zulme karşı ses olan bütün insanlığa ve burada sessiz yürüyüş kervanımıza katılan hekimlerimize şükranlarımızı arz ediyoruz. Hekimler olarak bir kez daha tekrarlıyoruz. Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, sindirilmeyeceğiz. Sabırla ve azimle hekimler olarak zulme karşı ‘dur’ diye haykıranlar olacağız.”

Kayseri

Kayseri’de sağlık çalışanları, Filistin’e destek için “sessiz yürüyüş” gerçekleştirdi.

Sosyal medya üzerinden organize olan bir grup sağlık çalışanı, Seyyid Burhanettin Türbesi önünde buluştu.

Giydikleri beyaz önlüklerin üzerine kırmızı el çizen sağlık çalışanları, Filistin ve Türk bayraklarıyla Gevher Nesibe Müzesi’ne yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Dr. Akif Tahiroğlu, barışı temsil eden beyaz önlüklerle eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

İsrail’in Filistin’deki saldırılarının hedef gözetmeksizin sürdüğünü vurgulayan Tahiroğlu, “Hasta, hekim, çocuk, yaşlı demeden masum sivilleri, yerleşim yerlerini, ambulansları, hastaneleri dünyanın gözü önünde bombalayan işgalci İsrail’in yaptığı katliama ‘dur’ demek için bir araya geldik.” dedi.

İsrail’in, 75 yıldır insan hayatını, uluslararası hukuku hiçe sayma politikasını sürdürdüğüne, İsrail yönetiminin Gazze’de insanları su, elektrik, gıda ve sağlık gibi temel insani ihtiyaçlarından mahrum bıraktığına dikkati çeken Tahiroğlu, şunları kaydetti:

“Ayrım gözetmeksizin yapılan bombardımanlar ve kara harekatlarıyla tüm savaş kuralları ihlal edilerek hastaneler, okullar, hatta Birleşmiş Milletlerin sığınakları dahi vurulmuş, 6 binden fazlası çocuk, 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 binin üzerinde sivil acımasızca katledilmiş ve sayıları dahi bilinmeyen daha nicesi, enkazda bırakılmıştır. 39 bebek, kuvöze oksijen sağlanmasına imkan verilmeyerek öldürülmüş ve daha nice hasta oksijen, ilaç, temiz su ve gıda sağlanamadığından öldürülmüştür. Ameliyatlar dahi elektriksiz, anestezisiz yapılmak zorunda kalınmış, içindeki tüm hastalar ve sağlık çalışanlarıyla birlikte hastaneler bir mezarlığa çevrilmiştir. Şimdiye kadar 26 hastane, 55 sağlık merkezi tamamen çalışamaz hale getirilmiş, 56 ambulans hedef alınmış, 207 sağlık çalışanı şehit edilmiştir. Başta Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye olmak üzere onlarca doktor ve sağlık çalışanı tutuklanmış ve mesleklerini yapmalarına imkan verilmemiştir. Bütün bunlar gösteriyor ki Gazze’de sağlık sistemi bilinçli, sistematik ve planlı bir şekilde hedeflenerek çökertilmek istenmiştir.”

Elazığ

Elazığ’da çeşitli hastanelerde görev yapan doktor, sağlık çalışanı ve tıp fakültesi öğrencileri, İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de yaşananlara dikkati çekmek amacıyla giydikleri kanlı önlüklerle sessiz yürüyüş düzenledi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi önünde toplanan grup, ellerinde Filistin ve Türk bayrakları taşıyıp Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Prof. Dr. Yaşar Doğan, 7 Ekim’de başlayan saldırıların artık şiddetlenen çatışmalarla birlikte katliama dönüştüğünü söyledi.

Bütün dünyanın gözü önünde soykırımın devam ettiğini dile getiren Doğan, şöyle dedi:

“İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek hastaneler hedef alınmaktadır. Hastanelerde hekimler ve sağlık çalışanları elektriksiz, ilaçsız, oksijensiz şartlarda tedavi sunmak için destansı bir mücadele vermektedirler. Ayrıca tüm malzemelerin temini ve sağlık sunumu hizmeti engellenmektedir. Hekimler, sağlık çalışanları ve hastalar hedef değildir. Bu saldırılar açıkça bir savaş suçudur. Bu sessiz yürüyüşü yaygınlaştırmaya kararlıyız. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm dünyadaki hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları hareket etmeye çağırıyoruz.”

Sakarya

Sakarya’da doktorlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki amacıyla “sessiz yürüyüş” gerçekleştirdi.

Ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla Millet Bahçesi önünde toplanan doktorlar, “Hastaneler, bebekler, çocuklar, kadınlar ve siviller hedef olamaz” yazılı pankart taşıyarak yürüyüşe geçti.

Çark Caddesi’ndeki Amerikan fast food zincir restoranın önünde kısa süre bekleyen grup, daha sonra yürüyüşe devam etti.

Doktorlar slogan atmadan Adapazarı Kültür Merkezi önüne kadar yürüdü.

Grup adına açıklama yapan doktor Osman Salih Toprak, İsrail’in, Filistin’de on yıllardır uyguladığı sistematik işgal ve zulmün, 7 Ekim’den bu yana soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaştığını ve dünyanın gözü önünde devam ettiğini kaydetti.

Toprak, insan hakları ve uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek hastanelerin hedef alındığını, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının elektriksiz, ilaçsız, oksijensiz şartlarda tedavi sunmak için destansı bir mücadele verdiğini, tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmeti sunumunun engellendiğini belirterek, “Hekimler, sağlık çalışanları ve hastalar hedef değildir, olamaz. Bu saldırılar açık bir savaş suçudur.” dedi.

Yürüyüşü yaygınlaştırmaya kararlı olduklarını dile getiren Toprak, başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm dünyadaki hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırdıklarını anlattı.

Toprak, yaşananlara karşı tepkilerini her şekilde göstermeye kararlı olduklarını vurgulayarak, “Bu sebeple hekimler olarak tüm meslektaşlarımızı, Gazzeli kardeşlerimize yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığımıza da hastane eczanelerinde muadil ilaç kullanma çağrısında bulunuyoruz. Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, sindirilmeyeceğiz. Sabırla azimle hekimler olarak zulme karşı ‘dur’ diye haykıranlar olacağız.” diye konuştu.

İzmir

İzmir’de çeşitli hastanelerde görev yapan doktor ve sağlık çalışanları, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto için sessiz yürüyüş düzenledi.

İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlık çalışanları, ellerinde taşıdıkları Türk ve Filistin bayrakları ile İsrail aleyhine Türkçe ve İngilizce yazıların yer aldığı dövizler eşliğinde Konak Meydanı’na kadar yürüdü.

Grup adına burada basın açıklamasını okuyan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Doğan Yıldırım, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de soykırım uyguladığını ifade etti.

Hastanelerde vicdani duyarlılıklarla bir araya gelmiş hekimler olarak tarihin omuzlarına yüklediği sorumluluk bilinciyle bir araya geldiklerini aktaran Yıldırım şunları kaydetti:

“Sebebi ne olursa olsun bu insanlık suçları hem toplum vicdanında hem de savaş hukuku kurallarına göre affedilemez. Bu soykırımı hiçbir bahane haklı gösteremez. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin duyarlı hekimleri olarak Filistin halkının izzetli direnişine destek veriyor tüm dünyayı vicdani bir tavır almaya davet ediyoruz. İnsan hayatının kutsallığını koruma misyonu temelinde bu vahşete sessiz kalmayıp bir insan öldürüldüğünde bütün insanlığın öldürüldüğünü haykırmaya devam edeceğiz. Devletimize, Sağlık Bakanlığımıza ve uluslararası örgütlere sesleniyoruz; Gazzeli sivillerin yaşam hakkının sağlanması, gerekli yaptırımların uygulanarak bu katliamın durdurulması, savaş suçu işleyen tüm sorumluların uluslararası platformlarda hak ettiği karşılığı bulması, sınır kapılarının açılarak yardım girişinin sağlanması, yaralıların tıbbi destek ve donanım sağlanarak bölgede tedavisi için gerekli girişimler ivedilikle yapılmalıdır.”

Üzerine kanı simgeleyen boyaların sürüldüğü beyaz önlükler giyilerek yapılan yürüyüşe İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş ile çok sayıda kişi de destek verdi.

“Zulüm bitene kadar” etkinliği

Öte yandan İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) tarafından, Gazze’ye yönelik saldırılara dikkat çekmek için Konak Meydanı’nda gerçekleştirilen “Zulüm Bitene Kadar” etkinliği de devam ediyor.

Kermes ve çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği meydanda bir performans sanatçısı, saldırılarda şehit olan bebeklere atıfta bulunmak amacıyla kucağında bebek kefeni tutarak hareketsiz durma performansı sergiledi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir