Sanal Ofiste Stopaj Var mı?

Sanal Ofiste Stopaj Var mı

Sanal Ofiste Stopaj Var mı

Her şirket için ‘iş merkezi’ önemlidir ve özellikle resmi çalışanlar için ‘resmi iş yeri adresi’ zorunludur. Maliye Bakanlığı resmi iş yeri adresi konusunu zorunlu hale getirmiştir ve kiralanan ofisin resmi adresi olmalıdır. Sanal ofis hizmetinde de ‘yasal adres’ yer almaktadır ve bu kategoride her hangi bir sorun yaşanmamaktadır. Büro alarak da tabir edilen iş yerleri, özellikle müşteri ile buluşmak için önemlidir. Resmi adresin aynı zamanda merkezi konumda olması da önemlidir. Modern bir plazada ekonominin önde giden şirketlerine komşu olmak isteyenler bu hizmeti tercih etmektedir.

 

Müşteri trafiği maksimum seviyede olan ve şehrin ekonomi merkezinde yer alan ofisler düzenli bir program çerçevesinde hizmet vermektedir. Ofislerde telefon ve internet bağlantısı için ek bir ödeme yapılmamaktadır. Ortak internet ağı sayesinde her iş yeri sahibi ofisine girdiği andan itibaren internete bağlanabilir. Ayrıca sabit telefon imkânı da söz konusudur. Yeni iş kuranlar için tesisat abone işlemleri ayrı bir masraftır. Ayrıca tesisat için ödenen aylık ücretler de cabasıdır. Hazır ofislerde ise ödemeler aylık paket şeklindedir ve paket içerisinde yer alan hizmetler ücretsizdir. İnternet ve su ücreti de aylık ödenen miktar içerisindedir.

 

Bir Şirket için konfor konusu önemlidir ve müşteri nazarında değerini artırır. Yeni nesil dekorasyon seçenekleriyle hazırlanan büro ofisler lüks ve estetik özellikler ön plandadır. Ayrıca seminer veya toplantı yapmak isteyenler için de plazada özel toplantı salonu yer almaktadır. Özel iş adamlarıyla modern ve lüks toplantı salonlarında toplantı yapmak mümkündür. Toplantı salonu için de ayrı bir ücret alınmamaktadır. Pakette toplantı ücreti yok ise bu durumda salon için kiralama ücreti ödenir. Bu yönüyle oldukça avantajlı bir hizmettir. Özellikle aylık veya haftalık toplantı yapma zorunluluğu olan firmalar ve mesai zorunluluğu olmayan kurumlar sanal ofisi tercih eder.

Kargo takibi ve internet üzerinden gelen paketlerin takibi konusu da önemlidir. Klasik ofis dünyasında elemanı olmayan işverenler, bir iş için dışarı çıktığı zaman ofisi kapatmak zorunda kalır. Bu durumda

Müşteri, çağrı, kargo ve paket karşılama gibi birçok hizmet bu kategoride değerlendirilir. büro ofislerde ise her zaman için müşteri, çağrı, kargo ve paket karşılanabilir ve konu hakkında detaylı bilgi verilebilir. Şirketelemanına ihtiyaç duymadan bütün bu işlemler yapılabilir.

Sanal ofis  şirket kimliği ile hareket etmek ve sektörde söz sahibi olmak isteyenlerin tercihidir. Yarışa önde başlamak için merkezi konumda bir iş yeri açmak gerekir. Bu gün için merkezi konumda bir iş yeri açmak çok maliyetlidir ve kiralar astronomiktir. Çalışma ofisinin yanı sıra toplantı ve seminer salonu ihtiyacı oluştuğu zaman şirket elit iş merkezlerinde yer alan ofisler hizmete sunulur.

Sürekli yolda olan ve seyahat yaparak para kazanan şirketler için adres gösterme zorunludur. Her hangi bir ofisin kiralanması durumunda beraberinde birçok masraf oluşmaktadır. iş yeri çoğu zaman kapalı kalmasına rağmen kira ve stopaj gibi masraflar ödenir. Stopaj büro ofislerde yoktur ve bu yönüyle avantajlı özelliklere sahip bir uygulamadır. Bu yöntemde kiralama değil hizmet paketi satışı gerçekleştirilir. Bu nedenle firmalar büro iş yeri paketi satın aldığında faturayı gider olarak gösterir.

İş kurmak ve kısa sürede büyük firmalar içerisine girmek için şirketler çaba sarf eder. Bu nedenle pratik yöntemler bu konuda kolaylık sunar. Şirket sektörü maliyet açısından çok düşüktür ve aynı zamanda yasaldır.

Resmi olmakla birlikte aynı zamanda vergiye tabi olan bu uygulama birçok avantaja sahiptir.

Sınırsız internet imkânı,

  • Sıcak ikram,
  • Misafir karşılama,
  • Müşteri hizmetleri,
  • Temizlik ve toplantı salonu gibi ek hizmetler pakette yer alır.

Ofis kiralamak ve ayrıca toplantı salonu kiralamak maliyetlidir. Bununla birlikte tesisat bağlantısı, çay/kahve ikramı ve stopaj vergisi gibi birçok masraf klasik büro hizmetinde yer alan ek masraflardır.

 

Bu kategoride hizmet veren şirketler toplantılarını evde yaptığı zaman büyük şirket görüntüsüne kavuşamaz. Sanal ofis paketi içerisinde yer alan ofis ve toplantı salonu seçeneği, şirketin prestijini doğrudan etkiler. Şirketler genellikle merkezi ve elit özelliğe sahip iş merkezlerinde toplantı yapma imkânı sunar. Ayrıca müşteri ile ofiste yapılacak özel görüşmeler için de yine merkezi özelliğe sahip plazalar tercih edilir.

Ulaşım sorunu olmayan merkezi özelliğe sahip plazalarda yapılan toplantılar ‘şirket hüviyeti’ için önemlidir. Müşteri her zaman merkezi konumları sever ve ulaşım sorumu olmayan iş merkezlerini tercih ederek hareket eder. Sanal ofisler ulaşım sorunu olmayan merkezi konumlarda yer alır ve şehrin en işlek bölgesinde hizmet vermektedir.

Virtual Ofis Pratik ve Ekonomiktir

Ofis maliyeti her şirket için maliyet anlamına gelir ve bu maliyet her zaman için artış gösterir. Özellikle ofis zorunluluğu olmayan ancak adres göstermesi gereken şirketler için pratik ve etkilidir. Klasik bir ofisin masrafları şu şekildedir:

  • Mobilya, dolap, ofis koltukları, dolaplar,
  • Kira, kira stopajı, vergi,
  • İnternet, elektrik, su ve doğalgaz faturası,
  • İkram, yemek masrafı, temizlik,
  • İşçi maaşı, sigortası ve diğer giderleri klasik ofislerin standart giderleridir.
  • Ayrıca bir Şirket için temizlik olmazsa olmazdır ve düzenli temizlik gerekir.

Evinde çalışan ve adres olarak sanal ofis hizmeti veren şirketin gösterdiği adresi kullanan şirketler bu masraflardan muaftır. Belli saatlerde veya günlerde ofis kullanan şirketler iç dekorasyon için artı bir ücret ödemez. Stopaj ödemez ve tesisat bağlantı masrafı ödemez. Temizlik, internet bağlantısı, elektrik ve su bağlantı masrafı e-ofislerde yoktur.

Stopaj Ödenir Mi?

Vergi sisteminde adres gösterimi zorunludur ve adres göstermeyen şirketler işe başlayamaz. Resmi prosedürde bir şirket, büro, iş yeri veya ev adresini göstererek işe başlayabilir. Ev adresinin gösterilmesi ‘şirket görüntüsünü’ ortadan kaldırır ve şirketin profiline zarar verir. Bu nedenle yasal olan ve stopaj zorunluluğu olmayan sanal ofis hizmeti tercih edilir. Bu hizmeti sunan şirketler hizmet paketi hazırlar ve bu paketler özellik bakımından farklılık arz eder.

 

İmaj her şirket için önemlidir ve müşteri kategorisinde prestijli olmak için ilk önemli konudur. Seyahatte olan ve ofise ihtiyacı olmayanlar sanal iş yeri hizmeti sayesinde ‘şirket kimliğini’ korumaya devam eder. Bu şekilde şirket imajı devam eder ve bu sayede müşteri potansiyeli artar. hizmeti sunan şirket ile hizmeti alan firma arasında ‘kira sözleşmesi’ imzalanmadığı için stopaj vergisi ödenmez. Bu iki taraf arasında imzalanan hizmet paket sözleşmesidir.

en önemli sorunlarından biri olan temizlik sorunu ‘büro iş yeri’ sektöründe hizmeti veren şirkete aittir. Şirket kiralama veya paket satışı ile tahsis ettiği toplantı salonu hizmetinde temizlik veya ikram gibi konularda artı bir ücret almaz. Bazı şirketler paket içerisine ikramı ve diğer ek hizmetleri dahil ederken bazı şirketler ayrıca tahsil eder. İnternet üzerinden çalışan birçok firma bu hizmet programını tercih etmektedir.

büro iş yeri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir