Terör örgütü PKK/KCK’nın sözde Norveç kadın yapılanması sorumlusu İstanbul’da yakalandı

0
Terör örgütü PKKKCK'nın sözde Norveç kadın yapılanması sorumlusu İstanbul'da yakalandı

Terör örgütü PKKKCK'nın sözde Norveç kadın yapılanması sorumlusu İstanbul'da yakalandı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü operasyonuyla terör örgütü PKK/KCK’nın sözde Norveç kadın yapılanması sorumlularından Şirin Tokpınar, İstanbul’da yakalandı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, MİT ve Emniyet birimleri, Tokpınar’ın Türkiye’ye giriş yaptığını tespit etti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifresine yönelik çalışma yürüttü.

Çalışmada, PKK/KCK’nın sözde Norveç kadın yapılanması sorumlularından Şirin Tokpınar’ın her yıl Türkiye’ye akraba ziyaretlerinin yanı sıra “örgüte müzahir ailelerle görüşüp devletin halka yaptığı sözde zulmü araştırmak ve rapor haline getirip Norveç’e götürmek” amacıyla geldiği tespit edildi.

Şüphelinin 12 Ekim’de Şırnak-İstanbul ve aynı gün İstanbul-Göteborg (İsveç) uçuşlarına rezervasyon kaydı olduğunu belirleyen ekipler, zanlı Tokpınar’ı yakaladı.

PKK/KCK terör örgütü adına topladığı maddi yardımları Almanya üzerinden Kuzey Irak’taki terör örgütü mensuplarına ulaştırdığı da saptanan şüpheli, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Tokpınar çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Başta Norveç olmak üzere, PKK/KCK’nın Avrupa’da düzenlediği eylem ve etkinliklere aktif katılım sağlayan Tokpınar, terör örgütü adına para toplama ve aktarma faaliyetleri de yürütüyordu.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir