TİTCK’den bir firmanın difteri tetanoz aşıları için geri çekme duyurusu

TİTCK'den bir firmanın difteri tetanoz aşıları için geri çekme duyurusu

TİTCK'den bir firmanın difteri tetanoz aşıları için geri çekme duyurusu

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. firmasına ait difteri tetanoz aşılarının eczane, ecza deposu ve hastane gibi piyasada bulunduğu tüm yerlerden (2. sınıf B seviyesinde) geri çekme işlemi uygulandığını bildirdi.

TİTCK’nin internet sitesinde, difteri tetanoz aşılarının geri çekilmesine ilişkin duyuru yapıldı.

Tüm sağlık kuruluşlarına yönelik yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Turk İlaç ve Serum San. A.Ş. üretim tesisi ile ilgili kurumumuzun ilgili birimleri ve bilimsel komisyonlarınca yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde alınan karara istinaden ‘Tetadif 0,5 mL IM Enjeksiyonluk Süspansiyon’ isimli ürünün halihazırda firma tarafından üretimi ve/veya dağıtımı yapılmış tüm serilerine 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Geri Çekme Yönetmeliği’ne göre 2. sınıf B seviyesinde (nihai kullanıcıya ürünü sağlayan tüm yerlere) geri çekme işlemi uygulanmış olup gereğinin yapılması ilgili paydaşlara duyurulmuştur.”

2’nci sınıf geri çekme işlemi, geçici ve tedavi edilebilir sağlık sorunlarının çıktığı veya muhtemel olduğu durumlarda uygulanıyor, B sınıfı ise ilacı elinde bulunduran hastalar dışında, eczane, ecza deposu ve hastane gibi piyasada bulunduğu tüm yerlerden çekileceği anlamına geliyor.

Piyasada, söz konusu firmanın difteri tetanoz aşılarının dışında alternatif difteri tetanoz aşıları bulunuyor.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir