Trump, Floyd’un ölümüne ilişkin FBI ve Adalet Bakanlığından brifing aldı

Trump, Floyd'un ölümüne ilişkin FBI ve Adalet Bakanlığından brifing aldı

Trump, Floyd'un ölümüne ilişkin FBI ve Adalet Bakanlığından brifing aldı

Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, ABD Başkanı Trump’ın Minnesota’da siyahi Floyd’un polis şiddetiyle öldürüldüğü anlara dair videoyu görünce çok üzüldüğünü ve bu konuda FBI ve Adalet Bakanlığından brifing aldığını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany,  Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Floyd’un öldürülmesine ilişkin adaletin yerini bulacağını vurgulayan McEnany, “Başkan Donald Trump şu anda FBI ve Adalet Bakanı William Barr’dan bu konuda bir brifing alıyor.” ifadesini kullandı.

Trump’ın Floyd’un ölüm anına ilişkin görüntüleri uçakta izlediğini anlatan McEnany, “Başkan videoyu görünce çok üzüldü. Bu, korkunç, dehşet verici ve trajik bir durumdu. Trump, telefonunu aldı ve FBI soruşturmasının hızlandırılması gerektiğini söyledi. Trump, adaletin yerini bulmasını istiyor.” diye konuştu.

McEnany, Trump’ın Floyd’un ailesi ile bir telefon görüşmesi yapıp yapmadığına ilişkin soruyu ise “Bu konuda bir bilgim yok.” şeklinde yanıtladı.

“Sosyal medya platformları, Başkan Trump ve muhafazakarlara karşı ön yargılı”

Trump’ın Twitter başta olmak üzere diğer sosyal medya platformları ile ilgili atacağı adımlara da dikkati çeken McEnany, “Twitter ve diğer sosyal medya platformları, Başkan Trump ve muhafazakarlara karşı ön yargılı.” ifadesini kullandı.

McEnany, Twitter’ın bazı üst düzey yöneticilerinin Trump karşıtı söylemler takındığını, hatta birinin Trump için “Nazi” ifadesini kullandığını anımsatarak, bu tarz söylemlere karşı “bilgiyi doğrulayın” etiketi kullanılmazken, Trump’ın tweetlerine bu etiketin eklendiğini kaydetti.

Trump’ın danışmanlarından Dan Scavino’nun da bazı tweetlerine “bilgiyi doğrulayın” etiketinin uygulandığının altını çizen McEnany, “Twitter’ın Trump ve danışmanlarını hedef alması tesadüf değil. Ön yargılar kullanılıyor. Teknoloji devleri, Trump ve çalışanlarına sansür uygularken, Çin’in koronavirüsü ABD askerlerinin getirdiği gibi dezenformasyonlara ses çıkarmıyor.” diye konuştu.

Basının da birçok konuda halk ile yanlış bilgileri paylaştığını savunan McEnany, “‘Bilgi doğrulama’ konusuna en çok ihtiyaç duyulan şey ana akım medya.” ifadesini kullandı.

McEnany, Trump’ın sosyal medya platformlarına ilişkin kararnameyi ise gün içinde imzalamasını beklediklerini ancak zamanlamada değişiklikler olabileceğini belirtti.

“Libya’da gerginliğin azaltılmasını istiyoruz”

Çin’in Uygur Türklerine ilişkin baskı politikası dolayısıyla bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının Kongre’de onaylanarak, Trump’ın imzasına gelmesine ilişkin McEnany, “Trump henüz tasarıya bakamadı. İmzalayıp imzalamayacağına dair bir şey söyleyemem. Ancak Trump yönetimi, Çin’i Uygurlara ve diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik uygulamalarından sorumlu tutmaya devam ediyor.” dedi.

Rusya’nın Libya’da Hafter’e verdiği destek ile ilgili Beyaz Saray’ın duruşuna dair bir soruyu ise McEnany, “Biz Libya’da gerginliğin azaltılmasını istiyoruz. Daha fazla soru için sizi Savunma Bakanlığına yönlendiriyorum.” şeklinde yanıtladı.

McEnany, Trump’ın Kovid-19 taşıyan birisiyle temas ettiğini düşünmesi durumunda, “hidroksiklorokin” isimli sıtma ilacını yine kullanabileceğini belirtti.

ABD’de siyahi George Floyd’un ölümünün ardından protestolar büyüyor

ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd’un ardından, polis memurlarını protesto eden göstericilerden biri çıkan arbedede silahla vurularak öldürüldü.

ABD'de siyahi George Floyd'un ölümünün ardından protestolar büyüyor

ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un (46) polis şiddetiyle hayatını kaybetmesine yönelik protestolar devam ederken, çıkan kargaşada bir protestocunun silahla vurularak hayatını kaybettiği, 5’inin tutuklandığı bildirildi.

Siyahi Floyd’un hayatını kaybettiği Minneapolis kentindeki olaylar devam ederken, polis şefi John Elder bir basın toplantısı düzenleyerek son olayları değerlendirdi.

Elder, protestolar esnasında çıkan çatışmada bir kişinin vurularak öldürüldüğünü, yağma ve ateşe verme hadiselerine karışan 5 kişinin ise gözaltına alındığını bildirdi.

Yerel medyadaki haberlere ve sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre göstericilerin, Floyd’un hayatını kaybettiği yerin yakınlarında, farklı noktalarda protestolara devam ettiği, polisle yer yer çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Polis şefi Elder, olaydan dolayı çok üzgün olduklarını ve kentteki güvensiz ortamın oluşmasında kendilerinin de payının bulunduğunu kabul ettiklerini söyledi.

Mağaza yağmaları artıyor

Öte yandan Floyd’un ölümüne sebep olan polis memurlarının yargılanması istemiyle başlayan protestolarda, bazı mağazaların yağmalandığı görüntüler Amerikan medyasında yer almaya devam ediyor.

Öfkeli kalabalık, civarda bulunan büyük mağaza zinciri Target başta olmak üzere bazı alışveriş merkezlerini talan ederken bazı iş yerlerini de ateşe verdi.

Diğer yandan kendilerine “ağır silahlı denetçiler” adını veren bir grup beyaz Amerikalının da yerel işletmelerin dışında nöbet tutmaya başladıkları anlar kameralara yansıdı.

Ulusal Muhafızlar göreve çağrıldı

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, Vali Tim Wlaz’a çağrıda bulunarak olayların daha da büyümemesi için Ulusal Muhafız Birliğini bölgeye göndermesi talebinde bulundu.

Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada, olayların kontrol altına alınması için Ulusal Muhafızların polise destek olması gerektiği kaydedildi.

Vali Tim Walz da resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda protestoculara hitaben, ”Acınızı halka açık bir gösteriye katılarak eyleme dönüştürmeyi planlıyorsanız, lütfen kendi sağlığınızı ve çevrenizdeki insanların sağlığını korumak için bunu barışçıl ve güvenli bir şekilde yapın.” ifadesini kullandı.

Floyd’un ölümünden sorumlu tutulan dört polisin işine son verilirken, Minnesota Ceza Muhakemesi Bürosu ile Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) olayı incelemek için başlattığı iki ayrı soruşturma sürüyor.

BM’den ABD’de siyahi Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesine kınama

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, ABD’deki silahsız Afro-Amerikalıların polis tarafından öldürülmelerinin önüne geçilmesi için “ciddi eylem” çağrısında bulundu.

BM'den ABD'de siyahi Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesine kınama

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, siyahi George Floyd‘un ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti yüzünden hayatını kaybetmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Michelle Bachelet, “Bu, ABD’li polis memurları ve toplum üyeleri tarafından silahsız Afro-Amerikalıların öldürüldüğü uzun bir çizginin devamı.” ifadesini kullandı.

Bu tür ölümlerin önüne geçilebilmesi için ABD‘deki prosedür ve sistemin değişmesi gerektiğini vurgulayan Bachelet, her şeyden daha önemlisinin, aşırı güç kullanımına başvuran polis memurlarının işlenen suçlardan yargılanması ve ceza alması olduğunun altını çizdi.

Floyd’un polis tarafından öldürülmesini kınayan Bachelet, “ABD makamları, bu tür cinayetleri durdurmak veya gerçekleştirildiğinde adaletin yerini bulması için ciddi önlemler almalıdır.” çağrısı yaptı.

Bachelet, Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan gösterilere de değinerek, şiddet ve mülke zarar verilmesinin “polis vahşeti” ve “gizli ayrımcılık” sorununu çözmeyeceğini kaydetti.

Göstercileri şiddete başvurmamaya ve barışçıl şekilde hareket etmeye davet eden Bachelet, polise de aşırı güç kullanarak mevcut durumu daha fazla germemesi uyarısında bulundu.

Floyd’un “Nefes alamıyorum” feryadı, polis şiddetini gündeme taşıdı

46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve bir grup protestocu Floyd’un öldürüldüğü kavşakta toplanarak polis şiddetini protesto etmişti.

“Nefes alamıyorum”, “Katil ırkçı Ku Klux Klan polisleri” yazılı dövizlerle polis merkezine yürümek isteyen protestocular, etraftaki bazı dükkanların camlarını kırmış, bir polis aracına zarar vermiş, polis protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump da Federal Soruşturma Bürosu ile Adalet Bakanlığına, Floyd’un ölümüne ilişkin soruşturmayı hızlandırması için talimat verdiğini açıklamıştı.

Olaya karışan dört polisin işine dün son verilirken, Minnesota Ceza Muhakemesi Bürosu ile Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) olayı incelemek için başlattığı iki ayrı soruşturma sürüyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir