Türkiye’de ve Dünyada İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının protestolarına devam edildi

Türkiye'de ve Dünyada İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının protestolarına devam edildi

Türkiye'de ve Dünyada İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının protestolarına devam edildi

Almanya’da Filistin’e destek mitingi düzenlendi

Almanya’nın Köln kentinde Filistin halkıyla dayanışma amacıyla miting gerçekleştirildi.

Almanya'da Filistin'e destek mitingi düzenlendi

Tarihi Köln Katedrali önünde “Filistin’e özgürlük” temasıyla düzenlenen mitingde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto eden göstericiler, pankartlar ve Filistin bayrakları taşıdı.

Burada yapılan konuşmalarda ve atılan sloganlarda İsrail hükümetinin Filistin halkına uyguladığı zulüm anlatıldı ve bu zulme sessiz kalıp İsrail’i destekleyen Batılı ülkeler eleştirildi.

Mitinge katılan Ersin Sedefoğlu, İsrail hükümetini eleştirdi. Filistin halkının haklı ve meşru bir savaş yürüttüğünü dile getiren Sedefoğlu, “Yıllardır toprakları işgal edilmiş durumda. Biz ezilen Filistin halkının yanındayız.” dedi.

Mitinge katılmak için Bonn’dan gelen ve isminin Sirus olduğunu söyleyen gösterici, “Batı Şeria’da İsrail işgaline uğrayan insanlar için sesimizi duyurmak istiyoruz ve bu benim için insani açıdan önemli bir şey. Orada suç işleniyor ve oradaki insanlar her gün eziliyor ve işgal altında yaşıyor.” şeklinde konuştu.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gösteriye, Filistinlilerin yanı sıra Türkler, Almanlar ve diğer ülke vatandaşları da katıldı.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları İstanbul’da protesto edildi

Gazze Dayanışma Platformu, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki amacıyla yürüyüş düzenledi.İsrail'in Gazze'ye saldırıları İstanbul'da protesto edildi

Saraçhane Parkı’nda başlayan yürüyüşe katılan aralarında çocukların da bulunduğu gruptakiler, Türkiye ve Filistin bayrakları ile saldırıyı kınayan pankartlar taşıdı.

Gruptakiler sık sık İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durması ve çocukların ölmemesi için çeşitli sloganlar attı.

Yürüyüş Beyazıt Meydanı’nda sona erdi. Kur’an-ı Kerim ve duaların okunmasının ardından grup dağıldı.

Diyarbakır ve Batman’da İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları protesto edildi

Diyarbakır ve Batman’da, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösterildi.

Diyarbakır ve Batman'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildiDiyarbakır’da, Peygamber Sevdalıları Vakfı ile Alimler ve Medreseler Birliği öncülüğünde “Dünya Kudüs Haftası” dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Merkez Kayapınar ilçesi Dünya Kavşağı’nda bir araya gelen katılımcılar, Diclekent Bulvarı’ndan 15 Temmuz Şehitler Parkı’na kadar yürüdü.

Ellerinde Filistin bayrakları taşıyan ve İsrail aleyhine slogan atan katılımcılar, sık sık tekbir getirdi.

Parkta toplanan grup adına konuşan Peygamber Sevdalıları Vakfı sözcüsü Menaf Adıyaman, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepkilerini dile getirdi.

Adıyaman, “Kudüs davasını dünyaya haykıracağız. Gayemiz bu kutsal davayı sahiplenerek izzete ulaşmak ve ulaştırmaktır. Bu saldırılar bitene ve Kudüs özgür olana dek de sesimiz Kudüs, nefesimiz Kudüs olacaktır.” dedi.

Katılımcılar okunan duanın ardından dağıldı.

Batman

Batman’da, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının protesto edilmesi amacıyla İslami sivil toplum kuruluşları öncülüğünde Atatürk Parkı’nda toplanan grup, Gülistan Caddesi’ne kadar yürüdü.

Ellerinde Filistin bayrakları taşıyan katılımcılar, İsrail aleyhine slogan attı, sık sık tekbir getirdi.

Yürüyüşe katılan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, burada yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki amacıyla ülkenin farklı illerinde yürüyüşler düzenlendiğini söyledi.

İnsanların İsrail’e tepki amacıyla meydanlara akın ettiğini dile getiren Yapıcıoğlu, “Oradaki kardeşlerimiz de bu sesinizi duyuyor.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından dualar okundu.

Üsküdar’da Gazzeli çocuklar için “sessiz yürüyüş”

Üsküdar’da, Gazze’de çocukların öldürülmemesi için bir araya gelen “Birleşmiş Vicdanlar” hareketi üyeleri “sessiz yürüyüş” gerçekleştirdi.

Üsküdar'da Gazzeli çocuklar için "sessiz yürüyüş"

Üsküdar Mimar Sinan Meydanı’nda başlayan yürüyüşte, katılımcılar “Gazze’de 11 binden fazla çocuk öldürüldü”, “Çocukları öldürmek soykırımdır”, “Kundaktaki bebekleri katletmek, soykırımdır”, “Soykırım durdurulmalıdır” yazılı pankart açıp Gazzeli çocukların fotoğraflarını taşıdı.

Üsküdar sahilde yürüyüş son buldu. Burada grup adına açıklama yapan avukat Fatma Erdebir, Gazze’de yaşananların insanlık ayıbı olduğunu söyledi.

Dünyada bir uyanış, büyük bir vicdan ayaklanması başladığını belirten Erdebir, “Sokak eylemimizi çeşitli konseptlerde de yapacağız. Bir sonraki eylemimiz boykot temalı olacak. Bugün çocuk temasıyla buradayız. Çocukların ölmesi kabul edilebilir değil, vahşetin en doruk noktasıdır. Sessiz eylemimizde pankartlarımız konuşuyor. Şehit edilen çocukların fotoğrafları var. Ayrıca Türkçe ve İngilizce pankartlar hazırlandı. Böylece dünyaya seslenmek istedik.” diye konuştu.

Öldürülen Gazzeli çocuğun fotoğrafını taşıyan 6 yaşındaki Hatice Karabacak, “Üzgünüm, bomba atmaları bırakalım. Artık huzur içinde yaşayalım. Çocuklar ölmesin.” dedi.

Akademisyen Ümit Gülbüz Ceylan ise 7 Ekim’den beri Filistin’de katliam yapıldığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Bize yansıyanları görüyoruz, ben eminim bunun boyutu çok daha fazla. Biz bu acılarla boykot etmeye çalışıyoruz. Herkes mesleğinin gerekliliğini yapmaya çalışıyor. Çocukların öldürülmesi ise masumiyetin katledilmesidir. Masumiyet yoksa neye sarılacağız? Dünyada kötülükle mi yaşayacağız? Biz bir isyan içindeyiz ama sessiz isyan ediyoruz.”

Açıklamaların ardından grup bölgeden ayrıldı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir