Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Buça’da yaşanan katliam savaş suçu

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Buça'da yaşanan katliam savaş suçu

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Buça'da yaşanan katliam savaş suçu

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Buça’da yaşanan katliamın “savaş suçu” olduğunu, arabaların, tanklar tarafından ezildiğini, tüm kanıtlar olmasa da insanların işkence gördüğünü söyleyerek, “Rus ordusu bunu neden yaptı?” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus birliklerinin çekildiği Kiev bölgesindeki Buça kenti ziyareti sonrasında Romanya parlamentosuna seslendi.

Zelenskiy, konuşmasında, “Buça kentinde neler gördüğümü sizin de görmenizi istiyorum.” diyerek ekranda yer verilen görüntüler için özür diledi.

Buça’da yaşanan katliamın “savaş suçu” olduğunu belirten Zelenskiy, arabaların, tanklar tarafından ezildiğini, tüm kanıtlar olmasa da işkence gören insanlar olduğunu söyleyerek, “Rus ordusu bunu neden yaptı?” dedi.

Rusya’nın, mümkün olduğu kadar çok insanın ölümünü arzuladığını savunan Zelenskiy, “Eğer ordu ve halkımız kendini savunmasaydı, Ruslar tıpkı Buça’da olduğu gibi Ukrayna’nın her yerinde katliam yapacaktı.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın tek hedefinin Ukrayna olmadığını belirten Zelenskiy, Rusya’nın, Odessa’ya saldırmak ve oradan da Moldova’ya bir adım daha yaklaşmak istediğini söyleyerek, “Moldova’nın bağımsızlığını savunmak esastır ve bu Tuna bölgesinin tamamında güvenlik anlamına gelir.” diye konuştu.

Zelenskiy, Orta Avrupa ve Karadeniz bölgesinin kaderinin Ukrayna topraklarında belirleneceğini dile getirdi.

Rusya’ya yaptırımlar uygulandığını söyleyen Zelenskiy, Rusya’nın, başta ekonomik olmak üzere tüm kaynaklardan yoksun bırakılması, Rus gemileri için limanların kapanması ve Rusya’dan ithalat yapılmamasını gerektiğini belirterek daha fazla yaptırıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ukrayna Başsavcılığı: Rus ordusunun işkence ettiği 5 kişinin cesedi bulundu

Ukrayna Başsavcılığından yapılan açıklamada ise savcılık ile polisin, Buça’daki bir çocuk sağlık tesisinin bodrum katında elleri bağlı 5 kişinin cesedini bulduğu bildirildi.

“Rus Silahlı Kuvvetleri askerleri, silahsız sivillere işkence yaptı ve ardından onları öldürdü.” ifadesine yer verilen açıklamada, polis ve savcıların olay yerinde her bir savaş suçunu kayıt altına almaya devam ettiği aktarıldı.

NYT: Uydu görüntüleri Buça’daki sivillerin Rusya çekilmeden önce öldürüldüğünü gösteriyor

Öte yandan, New York Times (NYT) gazetesi, uydu görüntüleri üzerinde yaptığı analiz sonuçlarının, “Kiev’in bir banliyösü olan Buça’da sivillerin öldürülmesinin, Rus askerlerinin şehri terk etmesinden sonra gerçekleştiği yönündeki iddialarla çeliştiğini” öne sürdü.

Maxar Technologies tarafından sağlanan uydu görüntülerinin, sivillerin en az 11’inin üç haftadan daha uzun süre önce, Rus ordusunun bölgeyi kontrol altına aldığı sırada öldürüldüğüne işaret ettiği kaydedildi.

Görüntü analizinde, “Görüntüler, 9 Mart ile 11 Mart tarihleri ​​arasında Yablonska Caddesi’nde ortaya çıkan insan vücuduna benzer büyüklükteki koyu renkli nesneleri gösteriyor. 2 Nisan tarihli görüntülerin gösterdiği gibi nesneler, Ukrayna kuvvetlerinin Buça’yı geri almasının ardından cesetlerin bulunduğu konumlarla tam olarak örtüşüyor. Daha fazla analiz, nesnelerin üç haftadan fazla bu pozisyonda kaldığını gösteriyor.” ifadelerine yer verildi.

AA, Ukraynalı köy muhtarının ailesiyle öldürüldüğü Motijin köyüne girdi

Anadolu Ajansı (AA) muhabirleri, Kiev bölgesinde Rus güçlerinden kurtarılan ve Ukrayna askerlerinin yeniden kontrolü sağladığı Motijin köyünde savaşın izlerini görüntüledi.AA, Ukraynalı köy muhtarının ailesiyle öldürüldüğü Motijin köyüne girdiMotijin köyünde iki gün önce köy yakınındaki ormanlık alanda alelacele gömüldükleri anlaşılan 4 ceset bulunmuştu. Cesetlerin köy muhtarı Olya Sutlilenko ile ailesine ait olduğu belirlenmişti. Söz konusu alanın yakınındaki bir kuyudan da elleri arkadan bağlanarak katledilmiş bir kişinin cesedi çıkarılmıştı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşenko, Motijin’e giderek incelemelerde bulundu.

Burada AA muhabirine açıklamalarda bulunan Geraşenko, köy muhtarı ve ailesinin Rus askerlerince katledildiğini belirterek “Bu cinayetlerin faillerini biliyoruz. Bunu Vladimir Putin yaptı.” dedi.

Geraşenko, Rus güçlerinin Ukrayna’da sivilleri katlettiğini öne sürerek faillerin cezalandırılacağını vurguladı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki Buça şehrini ve çevresini 1 Nisan’da Rus güçlerinden kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı.

Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, Rus ordusundan kurtarılan Kiev bölgesinde 410 sivilin cesedinin bulunduğunu bildirmişti.

Batı ülkelerinden Buça’da sivillerin katledilmesine tepkiler gelmiş, Rusya ise sivilleri katlettiğine yönelik iddiaları yalanlamıştı.

Kaynak: AA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir