Uzmanlara göre, diyabetle mücadelede en etkili yöntem sumak çayı

Uzmanlara göre, diyabetle mücadelede en etkili yöntem sumak çayı

Uzmanlara göre, diyabetle mücadelede en etkili yöntem sumak çayı

Yemeklerde severek kullandığımız sumak, faydaları saymakla bitmeyen bir baharat. Uzmanlar, diyabetle mücadelede en etkili yöntemin sumak çayı olduğunu dile getiriyor. Sumak aynı zamanda doğal bir insülin görevi görüyor. Diyetisyen Deniz Zünbülcan, geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sumağın yararlarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini anlattı.

Hepimiz formumuzu korumak, daha güzel görünebilmek, sağlığımızı düzeltmek ya da kaybetmemek için birçok şey tüketiyoruz, belki de ürünler kullanıyoruz. Peki, sumağın tüm bunlar için faydalı bir baharat olduğunu biliyor muydunuz? Farsçada kırmızı meyve ve limonlu baharat olarak bilinen sumağın tadı, gerçekten de ekşimsi. Bu mucize baharat yemeklere müthiş bir tat, bizlere ise sağlık veriyor. İşte sumağın faydaları.

1-İltihaplara karşı koruyucu
Diyabetten kalbe! İyi gelmediği şey yok

Enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu olan sumak, vücutta iltihaplanma, ateş, deri iltihabı, solunum bozuklukları, bronşit gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sumak ve ekstresinin iyi bir anti-inflamatuar yani iltihap karşıtı olduğunu göstermiştir.

2-Diyabet karşıtı

Kandaki insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bu özelliği ile diyabeti önleyici ve tedavi edici etki göstermektedir. Sumak doğal bir insülin görevi görür. Bu özelliği sayesinde yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasında yer alır.

3-Kalp ve karaciğer dostu

Yüksek kolesterol kalp ve karaciğer hastalıklarının nedenidir. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde sumak meyveleri ekstresinin kan kolesterol seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Özellikle iyi kolesterol dediğimiz HDL seviyesi düşük bireyler, bu değeri yükseltmek için sumak tüketebilir. Sumak, kalp ve karaciğer hastalıklarını önlemede etkili bir baharattır.

4-Kanser karşıtı
Sumak ile yapılan çalışmalar sumak bitkisinin anti kanserojen yani kansere karşı olduğunu kanıtlamıştır. Meme kanserinin özellikle kadınlarda görülme oranı yüksektir. Yapılan bir çalışmada sumağın meme kanseri üzerine etkisine bakılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre meme kanseri hücrelerinin çoğalmasında olumsuz etki gösterdiği düşünülmektedir.
5-Toksik maddelerin atılmasına yardım eder
Sumak idrar söktürücüdür. Yani idrar üretimine yardımcı olur ve vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu toksinlerin vücuttan kolayca çıkarılmasını kolaylaştırmak için tüketilebilir. Aynı zamanda ağrılı idrara çıkma ve iltihap ile sonuçlanan mesane iltihabını tedavi etmek için de kullanılmaktadır.
6-Kadınlar için oldukça faydalı
Sumak kadın hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda sumak anne sütünü de artırmaya yardımcıdır. Sumağın düzenli kullanımı adet düzensizliğini tedavi etmekte ve adet döneminde oluşan ağrılara iyi gelmektedir.
Sumak kilo verdirir mi?
Sumağı tek başına tüketemiyorsanız salata sosunuza eklemeyi deneyin. Yediğiniz salatadan daha çok tat alırken cildinizi de güzelleştirebilirsiniz.

Yemeklerinize ekleyeceğiniz sumak ile hem yemeğinizden daha çok tat alacak hem de kilonuzu kontrol edebileceksiniz.

Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

Sumaklı yoğurt kürü
Yemeklerinize sumak ekleyerek ya da günde 3 bardak sumak çayı içerek metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo verebilirsiniz.

Her gün bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı sumak ile yapacağınız kürü düzenli olarak tüketmeniz, yağ yakımını da hızlandıracaktır.

Sumak kullanmanın zararları

Her şeyde olduğu gibi sumağın da fazla kullanılması faydadan çok zarar sağlıyor. Bu nedenle orantılı olarak tüketilmesi gerekiyor. Özellikle tansiyon hastalarının doktorlarına danışıp o şekilde sumak tüketmesi daha doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir