Washington’da “Gazze’de acil ateşkes” gösterisi

ABD’nin başkenti Washington’da, Gazze’de acil ateşkes için toplanan çok sayıda gösterici, trafiğin yoğun olduğu sabah saatlerinde bazı anayolları kapatarak taleplerini dile getirdi.

Gruptakiler, ellerinde Filistin’e ve Gazze’ye destek pankartlarıyla gösteri yaptı.

Başkentin önemli sembollerinden Union Station etrafında toplanan göstericiler, “Özgür Filistin”, “Sessizliğinizi görüyoruz, şimdi ateşkes”, “İsrail’e tüm yardımı kesin” ve “Gazze’deki ablukayı derhal kaldırın” yazılı pankartlar taşıdılar.

Sean Blackman adlı gösterici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD’nin her yıl İsrail’e milyarlarca dolar kaynak aktardığını ve bu şekilde “Filistinlilere yapılan soykırıma yardımcı olduğu” görüşünü dile getirdi.

Shireen Awad adlı gösterici de Gazze’deki katliamlara artık dur demenin çoktan zamanının geldiğini vurgulayarak, “26 binden fazla Filistinli katledildi, yeter artık, buna derhal son verilsin.” şeklinde konuştu.

Göstericiler daha sonra bazı ana yolları trafiğe kapatırken, polis çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Paris’ten başlayan Filistin’e destek yürüyüşü Brüksel’de son buldu

Fransa’nın başkenti Paris’te 20 Ocak’ta başlayan Filistin’e destek yürüyüşü, Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin düzenlediği meydanda sona erdi.

Paris'ten başlayan Filistin'e destek yürüyüşü Brüksel'de son buldu

Filistin İçin Yürüyelim” isimli topluluğunun çağrısıyla Paris’te 20 Ocak’ta başlayan yürüyüşe katılan göstericiler, çeşitli noktalarda molalar vererek Brüksel’e ulaştı.

AB Liderler Zirvesi’nin yapıldığı Konsey binasının bulunduğu Schuman Meydanı’nda yerel saatle 16.30’da toplanan göstericiler, “Özgür Filistin”, “İsrail, Filistin’in çocuklarını öldürüyor”, “Soykırımı durdurun”, “Yaşasın Filistin halkının mücadelesi” gibi sloganlar attı.

Göstericiler, AB liderlerinden Gazze’de ateşkes sağlanması, İsrail’e ekonomik ve siyasi yaptırım uygulanması ve Filistinli mahkumların serbest bırakılması gibi taleplerde bulundu.

Yürüyüşün organizatörlerinden Omar Alsoumi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bugün AB zirvesi olması nedeniyle önemli bir gün. Devlet başkanları şimdi bir araya gelerek çok önemli konuları, muhtemelen çok ilginç şeyleri tartışıyorlar ama Filistin’deki çok önemli durumu ve İsrail’in Gazze’deki Filistin halkına karşı yaptığı soykırımı tartışmıyorlar.” dedi.

Alsoumi, AB’nin ve üye ülkelerinin İsrail’i kınamasını istediklerini ifade ederek “Ayrıca İsrail’e yönelik yaptırım uygulanmasını istiyoruz çünkü AB’nin bu soykırımı ve İsrail ile yapılan ticari anlaşmaları durdurma ve bir an önce ateşkese varma konusunda açık bir sorumluluğu var.” diye konuştu.

“İnsanlarımız artık açlıktan ölüyor. Açlık ve bombardıman devam ediyor.” diyen Alsoumi, “Şimdi AB’den İsrail’e suç ortağı olmayı bırakmasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Elias d’Imzalene de “Avrupa hükümetlerinin desteklediği bu soykırıma karşı her zaman Filistin halkına yanlarında olacağımızı söylemek için buradayız. İsrail bir ‘apartheid’ devletidir. Şu anda soykırım yapıyor. İnşallah Filistin özgür olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Şahit olduklarımdan tiksiniyorum”

Brükselli 69 yaşındaki Fabienne Minsart de “Üç torunum var. Ailem çocukluğumdan beri Filistin halkına destek vermiştir. Şimdi şahit olduklarımdan tiksiniyorum. Bu, bir skandal. Batılı ülkelerin nelere izin verdiğini gördükçe şoke oluyorum.” dedi.

Minsart, olanları niteleyebilecek tek kelimenin “soykırım” olduğunu belirtti.

AP milletvekilinden destek

Öte yandan Avrupa Parlamentosunun (AP) İrlandalı Milletvekili Mick Wallace da göstericilere destek verdi.

Wallace, alanda yaptığı konuşmada AB’ye üye ülkeler, ABD ve İngiltere’nin Gazze’deki duruma tamamen kayıtsız kaldığını vurgulayarak “Ateşkes çağrısında bile bulunmadılar. Sadece İsrail’in koşullarına uyan ateşkesi istiyorlar.” diye konuştu.

Hollanda’da 15 tren istasyonunda Filistin’e destek için oturma eylemi yapıldı

Hollanda’nın farklı kentlerindeki birçok tren istasyonunda, Filistin’e destek için oturma eylemi düzenlendi.

Hollanda'da 15 tren istasyonunda Filistin'e destek için oturma eylemi yapıldı

Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht başta olmak üzere ülkenin 14 farklı kentindeki 15 tren istasyonunda toplanan göstericiler, Filistin bayrakları taşıyarak “ateşkes” çağrısı yaptı.

Amsterdam Merkezi tren istasyonunu önünde toplanan bir grup, büyük bir Filistin bayrağı etrafına dizilerek “Nehirden denize kadar, Filistin özgür olacak”, “Gazze ağlama, Filistin hiçbir zaman ölmeyeceksin” ve “Hollanda utan, ellerin kanlı” sloganları attı.

Eylemciler, İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle Hollanda hükümetine tepki gösterdi.

“Aklıma gelen tek çözüm uçaklarla Gazze’ye havadan yiyecek atmak”

Hollandalı gösterici Max van den Berg, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze’de iki milyona yakın kişinin açlıkla boğuşmasını “berbat bir durum” olarak nitelendirdi.

İnsanların açlık ve susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Van Den Berg, “Aklıma gelen tek çözüm uçaklarla Gazze’ye havadan yiyecek atmak. Bu insanların buna ihtiyacı var.” dedi.

Van Den Berg, Gazze’dekilerin durumunu anlatacak kelime bulamadığını belirterek, “Gıda, su, enerji, çadır, ilaç, hiçbir şey yok. Gazze’de yaşananlar son derece kötü.” ifadesini kullandı.

İsrail’in Gazze’yi tamamen ele geçirmeyi planladığını kaydeden Van Den Berg, “Gazze’yi tamamen ele geçirmek istiyorlar ve bu insanları ne yapacaklarını bilmiyorlar. Buradaki insanların güçlü olduğunu, Gazze’yi terk etmeyeceğini ve Gazze’de kalacaklarını bildikleri için onları öldürmek istiyorlar. Onlara (İsrail’e) göre en kolay yol Gazzelilerin açlıktan ölmesi” diye konuştu.

Van Den Berg, İsrail’in, sürekli Hamas’ı bahane ederek Gazzelilere yönelik yardımları engellediğini belirterek, “Abluka İsrail tarafından kasıtlı yapılıyor.” dedi.

Mısırlıların yanı başındaki Gazze halkına yardım etmesi gerektiğini söyleyen Van den Berg, “Yanı başında soykırıma uğrayan insanların yüz günden uzun süredir açlık çektiğini görerek nasıl yaşıyorsunuz? Yardım etmenin bir yolunu bulmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Avustralya ve Yeni Zelanda, İsrail’in uluslararası hukuka “saygı duyması” gerektiğini vurguladı

Avustralya ve Yeni Zelanda Dışişleri ve Savunma Bakanları, 7 Ekim 2023 sonrası İsrail’in Gazze’yi işgaline ilişkin, İsrail’in “insancıl hukuk dahil olmak üzere uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğinin” altını çizdi.

Avustralya ve Yeni Zelanda, İsrail'in uluslararası hukuka "saygı duyması" gerektiğini vurguladı

Avustralya Dışişleri Bakanlığı, iki ülke bakanlarının bir araya geldiği toplantıya ilişkin ortak yazılı açıklama yayımladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun Aralık 2023’te kabul ettiği Gazze’de insani ateşkes talep edilen karara desteklerini yineleyen bakanlar, kalan esirlerin serbest bırakılması konusunu da ele aldı.

İki ülke bakanları, İsrail’in “insancıl hukuk dahil olmak üzere uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğini” vurguladı.

Taraflar, bölgedeki sivillerin ve sivil altyapıların korunması çağrısının yanı sıra Gazze’de “siviller için güvenli alanların hızla azalması nedeniyle endişelerini” de dile getirdi

Filistinlilerin Gazze’de “zorla yerlerinden edilmemesi, Gazze’nin yeniden işgali ya da topraklarının azaltılmasının söz konusu olmaması” konularında mutabık kalan taraflar, “yıkıcı krizin, İsrail ve Filistinliler arasında uzun zamandır süren çatışmaya politik çözüm ihtiyacını vurguladığını” kaydetti.

Batı Kudüs’te savaş karşıtı İsrailli aktivistler İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto etti

Batı Kudüs’te savaş karşıtı İsrailli aktivistler, İsrail’in Gazze’de her geçen gün daha da derinleşen büyük bir insani felakete yol açan saldırılarının durması talebiyle gösteri düzenledi.

Batı Kudüs'te savaş karşıtı İsrailli aktivistler İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etti

Yaklaşık 20 kişilik İsrailli grup, Batı Kudüs’ün merkezinde yer alan Hoşgörü Müzesi önünde toplandı.

“Yas sınır tanımaz” yazılı büyük bir pankart açan göstericiler, savaş karşıtı sloganlar attı.

Göstericiler, Gazze’de İsrail ordusunun saldırılarında öldürülen bebeklerin resimlerini taşıdı.

İsrail polisi, söz konusu grubun çevresinde konuşlandı. Yoldan geçen bazı İsraillilerin, göstericilere laf atması sonucu taraflar arasında sözlü atışma yaşandı.

Grup, eylemi tamamladıktan kısa süre sonra olaysız dağıldı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 8 bini kadın olmak üzere 27 bin 19 Filistinli öldürüldü, 66 bin 139 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 224’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 561 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Kaynak: AA

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir