Zonguldak, Bolu, Mardin ve Artvin’de teröre tepki, Gazze’ye destek yürüyüşleri

Zonguldak, Bolu, Mardin ve Artvin'de teröre tepki, Gazze'ye destek yürüyüşleri

Zonguldak, Bolu, Mardin ve Artvin'de teröre tepki, Gazze'ye destek yürüyüşleri

Zonguldak, Bolu, Mardin ve Artvin’de, teröre tepki ve Gazze’ye destek yürüyüşleri yapıldı.

Karadeniz Ereğli ilçesi Atatürk Bulvarı’nda bir araya gelen grup, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla sahil güzergahından Gazi Alemdar Müze Gemisi önüne yürüdü. Terör örgütü PKK ile İsrail aleyhine slogan atan katılımcılara ayrılan alanda Kur’an-ı Kerim okundu.

Karadeniz Ereğli Ümmet Platformu Sözcüsü Mustafa Köseoğlu, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

Saldırıların faillerini bildiklerini anlatan Köseoğlu, “Bölücü eşkıya talimat aldığı Amerika, Avrupa ve İsrail’in taşeronluğunu yapıyor. Askerimize saldıran terörist eşkıya ile Gazze’ye 100 gündür ölüm yağdıranların patronları aynıdır. Türkiye’nin Orta Doğu siyasetinden ve İsrail zulmünü dünyaya duyurmasından rahatsızlık duyan, Siyonizm yönetimindeki küresel sömürgeci düzenin en önemli temsilcisi ABD’nin ve peşinden giden Batılı devletlerin ülkemize bedel ödetmeye çalıştığını görüyoruz. ‘Filistin benim neyim olur?’ diye soranlara diyoruz ki; Filistin-Gazze bizim vicdanımızdır.” diye konuştu.

Köseoğlu, insanlık tarihinin en büyük zulümlerinden birine şahitlik ettiklerini dile getirerek, İsrail’in, kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze’de soykırım suçu işlediğini anımsattı.

Yaşanan işgal ve soykırımın başta bölge olmak üzere tüm dünyanın huzuruna kast ettiğini vurgulayan Köseoğlu, şunları kaydetti:

“Son bilgilere göre Filistin’de 10 binden fazla çocuk, 7 binden fazla kadın olmak üzere 23 bini aşkın insan hayatını kaybetti. 60 binden fazla kişi yaralanırken, 8 bin kişi ise kayıp. İşgalci İsrail’in saldırıları sebebiyle ayrıca, 69 bini tamamen yıkılmış olmak üzere, 359 bin ev zarar gördü. 2 milyon sivil ise saldırılar sonucu Gazze içerisinde zorla göç ettirildi. Mesleklerini icra eden, yaşanan soykırımı dünyaya aktaran 112 gazeteci de Siyonist saldırlar sonucu hayatını kaybetti. Gazze’de şu anda on binlerce insan, yeterli gıda ve suya ulaşamıyor. Evet, ne yazık k on binlerce insan 2024’te dünyanın gözü önünde açlık ve susuzluk sebebiyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda.”

Etkinlik, konuşmanın ardından yapılan duayla sona erdi.

Bolu

Kent Meydanı’nda toplanan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi bir grup, Türk bayrağı eşliğinde İzzet Baysal Caddesi’nden yürüyüş başlattı.

“Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Vatan sana canım feda”, “Şehitlerin intikamı alınacak, analar ağlamayacak” sloganları atan grup, daha sonra basın açıklaması yaptı.

Mardin

Merkez Artuklu ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa, İl Müftüsü Enver Türkmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Süryaniler ve Ezidiler de katıldı.

Ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla slogan atan katılımcılar terörü lanetledi, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gösterdi.

Mardin İlim Yayma Cemiyeti Başkanı ve STK Platformu Dönem Sözcüsü Necmettin Başboğa, İsrail’in her gün Gazze’ye saldırılarda bulunduğunu söyledi.

Saldırılarda bebek, çocuk, kadın ve yaşlıların da katledildiğini ifade eden Başboğa, şöyle konuştu:

“Aslında İsrail insanlıkla, hukukla ve bütün insani değerlerle savaşıyor. Su kaynakları ve gıda maddeleri tükendi. Hastaneler, okullar, ambulanslar, mülteci kampları ve sivil meskenler İsrail’in acımasız saldırılarıyla tahrip edildi. Saldırıların bir an önce durdurulması ve İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için hukuk ve insan haklarına saygı duyan tüm ülkeleri, halkları, kurumları ve kişileri harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Terör saldırılarını da lanetlediklerini belirten Başboğa, şehitlere rahmet, yaralı askerlere acil şifa diledi.

Daha sonra aynı basın açıklamasını Mardin Artuklu Üniversitesi öğretim görevlisi Mustafa Kadat Arapça, Prof. Dr. Mehmet Sait Toprak İbranice, araştırmacı-yazar Mahmut Kılınç Kürtçe, İsa Akyüz ise Süryanice okudu.

Okunan açıklamanın ardından İl Müftüsü Türkmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Akyüz tarafından şehit askerler ve İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için dua edildi.

Katılımcılar, okunan duaların ardından Cumhuriyet Meydanı’ndan Birinci Cadde güzergahı boyunca teröre tepki, Gazze’ye destek yürüyüşü yaptı.

Artvin

Filistin’e Destek Platformunca düzenlenen yürüyüş için vatandaşlar, Türk ve Filistin bayraklarıyla Artvin Merkez Camisi önünde toplandı.

“Şehitlerimiz ve Filistin için yürüyoruz” pankartı açan vatandaşlar, 30 metre uzunluğundaki Türk bayrağı ile Halitpaşa Camisi önüne kadar yürüdü.

Yürüyüş sonunda platform adına açıklama yapan İHH İl Temsilcisi Osman Delibaş, Irak’ın kuzeyindeki Pençe Kilit Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, yaralı askerlere acil şifalar diledi.

Teröristlerin arkasındaki şer odaklarının tüm insanlık için bir tehdit olduğunu bir kere daha haykırdıklarını ifade eden Delibaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Terör örgütlerini destekleyerek üzerimize salanlarla Gazze’de soykırım yapanlar aynı. Teröre, emperyalizme ve Gazze’deki işgale karşı tek ses olmak için bugün buradayız. İnsanlık, tarih boyunca gördüğü en büyük zulümlerden birine şahitlik ediyor. İşgalci İsrail, kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze’de soykırım suçu işliyor. Yaşanan bu işgal ve soykırım, vicdan sahibi yürekleri kanatıyor, başta bölgemiz ve Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın huzuruna kast ediyor.”

Delibaş, Filistin’de 10 binden fazlası çocuk, 7 binden fazlası kadın olmak üzere 23 bini aşkın insanın hayatını kaybettiğini belirterek, “60 binden fazla kişi yaralanırken 8 bin kişi ise kayıp. Gazze’de şu anda on binlerce insan yeterli gıdaya ve suya ulaşamıyor. Evet, ne yazık ki on binlerce insan 2024 yılında dünyanın gözleri önünde açlık ve susuzluk sebebiyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. Ayrıca bugüne kadar düşük sebebiyle çok sayıda bebek daha dünyaya gözlerini açamadan anne karnında hayatlarını kaybetti.” dedi.

Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve devletlerin, işgalci İsrail’in zulümlerinin önüne geçmek için atılması gereken adımları acil şekilde atması gerektiğini kaydeden Delibaş, bir an önce ateşkes sağlanması gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir