Zonguldak’ın yüksek kesimlerinde kar etkili oluyor

Zonguldak'ın yüksek kesimlerinde kar etkili oluyor

Zonguldak'ın yüksek kesimlerinde kar etkili oluyor

Zonguldak’ın Devrek ilçesindeki yüksek bölgelerde kar başladı.

İlçede etkisini sürdüren yağmur, yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Devrek ve Karadeniz Ereğli ilçeleri arasındaki 720 rakımlı Babadağ Geçidi beyaz örtüyle kaplandı.

Bazı araçlar kara yolunda ilerlemekte güçlük çekerken, sürücüler zor anlar yaşadı. Kenti İstanbul ve Ankara’ya bağlayan kara yollarının ulaşıma açık olduğu bildirildi.

Öte yandan bazı vatandaşlar karın keyfini çıkardı, fotoğraf çekti.

Ardahan’da kar ve tipi ulaşımı aksatıyor

Ardahan’ın yüksek kesimlerinde etkili olan kar ve tipi, sürücülere zor anlar yaşatıyor.Ardahan'da kar ve tipi ulaşımı aksatıyor

Kentte gün boyu etkisini sürdüren kar yağışı, yüksek kesimler başta olmak üzere şehrin bazı noktalarında tipiye dönüştü.

Görüş mesafesinin düşmesi ve buzlanma nedeniyle sürücüler yollarda güçlükle ilerliyor.

Karayolları ekipleri, Ardahan-Çıldır kara yolu ve kentin ana arterlerinde ulaşımın aksamaması için tuzlama ve kar temizleme çalışması yapıyor.

Ekipler, özellikle Ardahan-Şavşat-Çıldır ve Türkgözü-Posof-Damal kara yollarını kullanacak sürücülerin takoz, çekme halatı ve zincir bulundurmalarını istedi.

Sakarya’nın yüksek kesimlerine kar yağdı

Sakarya’nın Kocaali ilçesindeki yüksek bölgelerde kar yağışı başladı.Sakarya'nın yüksek kesimlerine kar yağdı

İlçede dün etkisini gösteren yağmur, yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Kocaali ve Hendek ilçeleri arasındaki 900 rakımlı Çam Dağı ile Kızılüzüm, Süngüt ve Aktaş mahallelerindeki rakımı yüksek kesimler beyaz örtüyle kaplandı.

Sisin de zaman zaman etkili olduğu bölgede, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle erken çiçek açan kardelenler ise kar altında kaldı.

Bu arada bölgedeki kar manzarası dronla görüntülendi.

Çam Dağı’na gelen vatandaşlardan Serdar Kaya, AA muhabirine, bekledikleri karın yağmaya başladığını ve çok güzel manzaralara şahitlik ettiklerini söyledi.

Bilecik’te vatandaşlar kar yağışı sonrası araçlarıyla yaylalara çıktı

Bilecik’in Bozüyük ilçesinin bin 800 rakımlı yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu.Bilecik'te vatandaşlar kar yağışı sonrası araçlarıyla yaylalara çıktı

Erikli Tabiat Parkı Atatürk Köşkü ile Camiliyayla, Sofular ve Kömürsu yaylalarının yer aldığı bin 800 rakımlı bölgede kar kalınlığı yaklaşık 50 santimetreye ulaştı. Kar yağışı ile beyaza bürünen yaylalara araçlarıyla çıkan vatandaşlar fotoğraf çekti, kar topu oynadı ve doğa yürüyüşü yaptı.

Kemal Turhal, AA muhabirine, boş zamanlarını sürekli Bozüyük yaylalarında gerek kamp kurarak gerekse gezerek geçirdiğini ifade etti.

Yaylaların yazın ve kışın ayrı bir güzelliğinin bulunduğunu aktaran Turhal, “2015 yılından bugüne kadar yaylaların tüm kesimlerini gezip gördüm. Kış geç gelmesine rağmen yine o mutluluğu tattık, yaşadık. Burada hayvanları beslemek ve doğayı kontrol etmek ayrı bir huzur veriyor. Güzel bir kış manzarası ve huzur dolu. Burada bütün stresimi ayıyorum, sıfırlıyorum kendimi. Bir bakıma terapi gibi geliyor. Uludağ’a gidemiyoruz ama Uludağ’ı burası aratmıyor. Bizim doğal manzaralarımız her zaman güzel.” dedi.

Büşra Fidan da uzun zamandır karın yağmasını beklediklerini ifade ederek, “Doğanın bembeyaz olması bizi mutlu ediyor. Şu anki atmosfer oldukça bir kartpostal gibi. Çok mutluyum ve huzurluyum. Kışın gelmesiyle beraber bereketin de geldiğini umuyorum.” diye konuştu.

Gökçe Aydoğdu ise kar topu oynamak ve kaymak için ailesi ile birlikte geldiğini dile getirerek, şehirde kar yağmadığını ancak yaylada çok fazla kar olduğunu söyledi.

10 yaşındaki Ömer Asaf Özkıran ise uzun zamandır karı beklediğini ve karın yağmasıyla kar topu oynamaya geldiğini belirtti.

Iğdır’daki kara yollarında yoğun kar yağışı etkili oluyor

Iğdır'daki kara yollarında yoğun kar yağışı etkili oluyor

Iğdır’daki kara yollarında yoğun kar yağışı etkili oluyor.

Öğlen saatlerinde yüksek rakımlı bölgelerde başlayan kar yağışı, düşük rakımlı bölgelerde de etkisini göstermeye başladı.

Iğdır’ı Ağrı ve Kars’a bağlayan şehirlerarası yol ile Iğdır-Nahçıvan kara yolunda yoğun kar yağışı ve tipi etkili oluyor.

Görüş açısının kar yağışı nedeniyle düştüğü kara yollarında sürücüler kontrollü olarak seyrediyor.

Kırklareli’nde karla kaplanan Istranca ormanları havadan görüntülendi

Trakya’nın Karadeniz kıyılarındaki meşe ve çam ağaçlarından oluşan Istranca ormanlarının yeşili, kar yağışının ardından beyaza büründü.

Kırklareli'nde karla kaplanan Istranca ormanları havadan görüntülendi

Demirköy ilçesi ile merkeze bağlı Dereköy’ün yüksek kesimlerinde dün kar yağışı etkili oldu.

Kar yağışı sonrası bin 31 metre yüksekliğindeki Yıldız Dağları, eteklerine kadar karla kaplandı. Yağışın ardından kar beyazına orman içlerindeki derelerin ışıltısı eşlik etti.

Karla kaplanan ormanlar dronla görüntülendi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 1 derece ölçüldüğü bölgede aralıklarla kar yağışı bekleniyor.

Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor

Anadolu Otoyolu ve D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı devam ediyor.Bolu Dağı'nda kar yağışı etkili oluyor

Bölgede dün sağanağın ardından kara dönüşen yağış, otoyolun Abant Kavşağı, Bolu Dağı Tüneli ve viyadüklerle kara yolunun Dağkent, Yumrukaya, Seymenler, Bakacak, Karanlıkdere, Bıçkıyanı ve Elmalık mevkilerinde etkisini gösteriyor.

Kar kalınlığının 5 santimetreye ulaştığı bölgede, Karayolları ekipleri tuzlama çalışması yapıyor.

Bolu ve Düzce İl Emniyet müdürlükleri ekipleri, Bolu Dağı güzergahını kullanacak sürücülere hava ve yol şartları ile kış lastiği takma konularında uyarılarda bulunuyor.

Öte yandan güzergahın bazı kesimlerinde sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 40 metreye düşüyor.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir