Ankara’daki FETÖ operasyonunda 14 şüpheli yakalandı

Ankara'daki FETÖ operasyonunda 14 şüpheli yakalandı

Ankara'daki FETÖ operasyonunda 14 şüpheli yakalandı

Ankara’da, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik operasyonda 14 kişi yakalandı. Şüphelilerin, istinaf veya Yargıtayda cezaları kesinleşen örgüt mensuplarının yurt dışına kaçmalarını sağlamaya çalıştıkları tespit edildi.

Firari mensupları üzerinden güncel faaliyetlerini sürdürmeye çalışan bazı örgüt mensuplarının, gizlenmek için kullandıkları “gaybubet” evlerinde saklandıkları belirlendi.

Bu kişilerin, istinaf veya Yargıtayda cezaları kesinleşen diğer örgüt mensuplarının yurt dışına kaçmalarını sağlamak amacıyla çalıştıkları tespit edildi.

Bu bilgiler üzerine çalışma başlatan ekipler, 1 aylık teknik ve fiziki takip sonucu örgüt üyelerinin saklandıkları evleri belirledi.

Ankara İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince haklarında arama kararı bulunan 15 şüpheliye yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda 14 zanlı yakalandı.

Şüphelilerden 3’ünün örgütün “askeri mahrem” yapılanmasında, birinin “adliye mahrem” yapılanmasında yönetici konumunda bulunduğu, örgütün Nevşehir ve Sivas illerinden sorumlu “ablalarının” da şüpheliler arasında yer aldığı kaydedildi.

Şüpheliler arasında, meslekten ihraç edilen eski Tuğgeneral E.Y. ile ihraç edilen 5 subay ve astsubayın da bulunduğu öğrenildi.

Diğer şüphelilerin de “örgütün sivil yapılanmasında sorumlu seviyede görev aldıkları ve örgüte finans sağladıklarına dair haklarında etkin pişmanlık beyanları ve deliller nedeniyle” arandıkları belirtildi.

İzmir merkezli 12 ilde 28 zanlıya yönelik FETÖ operasyonu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanması ve sivil unsurlarına yönelik İzmir merkezli 12 ilde yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 28 şüpheliden 19’u yakalandı.İzmir merkezli 12 ilde 28 zanlıya yönelik FETÖ operasyonu

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 4’ü muvazzaf 14 asker, darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen 13 askeri okul öğrencisi ile ihraç polis memuru hakkında gözaltı kararı verildi.

FETÖ’nün TSK ve sivil unsur yapılanmasında yer aldıkları belirlenen şüphelilerin ankesörlü telefon, sabit hatlar ya da büfelere kurulu kontörlü telefonlardan örgüt üyeleriyle iletişim kurduklarının tespit edildiği belirtildi.

Şüpheli askerlerden 5’inin Kara Kuvvetleri, 8’inin Hava Kuvvetleri, 1’inin Jandarma Genel Komutanlığına mensup olduğu kaydedildi.

Zanlıların yakalanması için İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İzmir merkezli 12 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, şüphelilerden 19’u gözaltına alındı. 9 zanlıyı yakalama çalışmaları ise sürüyor.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir