Avrupa Parlamentosu hakkındaki yolsuzluk soruşturması genişliyor

Avrupa Parlamentosu hakkındaki yolsuzluk soruşturması genişliyor

Avrupa Parlamentosu hakkındaki yolsuzluk soruşturması genişliyor

Belçika polisi, Avrupa Parlamentosundaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında, parlamentoda yeni aramalar yaptı. Ayrıca İtalya’da da bazı noktalarda aramalar yapıldığı açıklandı.

Belçika Federal Savcılığından yapılan açıklamada, AP Başkan yardımcılarından Yunan milletvekili Eva Kaili’nin de adının karıştığı yolsuzluk iddialarına yönelik soruşturmada, AP’de çalışan 10 kişinin bilgisayar sistemlerine erişimlerinin dondurulduğu, bunun, gerekli verilerin kaybolmasını engelleme amacı taşıdığı belirtildi.

Bu çerçevede AP’de bugün öğleden sonra aramalar yapıldığı, aramalarda amacın bu tür verileri ele geçirmek olduğu bildirildi.

Savcılık açıklamasında ayrıca dün İtalya’da da aramalar yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, İtalya’daki aramalar hakkında detaylı bilgi yer almadı.

Belçika Savcılığının verdiği bilgiye göre, soruşturma kapsamında bugüne kadar 20 noktada baskınlar ve aramalar gerçekleştirildi. Bunların 19’unun evlerde, birinin ise Avrupa Parlamentosundaki ofislerde yapılan aramalar olduğu kaydedildi.

Yüz binlerce avro bulundu

Aramalar sonucunda bir şüphelinin evinde 600 bin avro, Brüksel’deki bir otel odasında çanta içinde birkaç yüz bin avro ve bir AP milletvekilinin dairesinde 150 bin avro bulundu.

Kaili ön duruşmaya çıkarılacak

Şu ana kadar 6 kişinin gözaltına alındığı soruşturmada, Eva Kaili dahil 4 kişi tutuklandı. Diğer iki kişi serbest bırakıldı. Tutuklanan kişiler, çarşamba ön duruşmaya çıkarılacak.

Eva Kaili Brüksel’deki St. Gilles cezaevinde tutuluyor.

AP’nin Belçikalı milletvekili Marc Tarabella’nın Belçika’daki evinde de dün arama yapıldı.

Savcılık, her milletvekilinin milliyeti ve yaşadığı yere göre yasal süreç takip edildiğini, Belçikalı milletvekili Tarabella’nın evindeki aramada, yasa gereği AP Başkanı Roberta Metsola’nın da bulunduğu bilgisini paylaştı.

Avrupa Parlamentosunda rüşvet iddiası

Belçika Federal Savcılığı, ismi verilmeyen bir Körfez ülkesinin birkaç aydır AP’nin kararlarını etkilemek amacıyla AP’de stratejik konumdaki kişilere büyük miktarda nakit para verdiği, maddi değeri yüksek hediyeler teklif ettiği şüphesiyle soruşturma açıldığını 9 Aralık’ta duyurmuştu.

Belçika polisinin, Eva Kaili ile 5 kişinin evlerinde yaptığı aramalarda yüksek miktarda nakit para, bilgisayar ekipmanı ve cep telefonu ele geçirildiği ifade edilmişti.

Basında çıkan haberlerde, Eva Kaili ve bazı parlamenterlerin, AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere Katar’dan rüşvet aldığı iddia edilmiş, Kaili dahil 4 kişinin “yolsuzluk soruşturması” kapsamında gözaltına alındığı bildirilmişti.

Kaili ile AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın (S&D) eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi Üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini ve S&D grubundan asistan Francesco Giorgi gözaltına alınanlar arasında yer alıyordu.

Katar iddiaları reddetti

Katar ise Avrupa Parlamentosunun bazı ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için stratejik konumdaki kişilere rüşvet verdiği yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

Katar Avrupa Birliği Misyonundan yapılan açıklamada, “Basında haberleri çıkan bazı kişilere yönelik suçlamalarla Katar’ın ilişkilendirilme çabalarının kesin bir dille reddedildiği” belirtilmiş, Katar devletinin birtakım iddialarla ilişkilendirildiği bu haberlerin, asılsız olduğu ifade edilmişti.

Rüşvetle suçlanan Avrupa Parlamentosu Yunan Başkan Yardımcısı’nın mal varlıkları donduruldu

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcılarından Yunan Eva Kaili’nin, AP’ye ev sahipliği yapan Belçika’nın başkenti Brüksel’de yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınmasının ardından Yunanistan’daki mal varlıklarının da dondurulduğu bildirildi.Rüşvetle suçlanan Avrupa Parlamentosu Yunan Başkan Yardımcısı'nın mal varlıkları donduruldu

Yunan Devlet Ajansı AMNA’nın haberine göre, Kaili’nin ve eşinin adına bir ay önce kurulan gayrimenkul şirketinin mali faaliyetleri Yunanistan’ın Kara Para ile Mücadele Kurumu tarafından donduruldu ve şirket faaliyetleri mercek altına alındı.

Kaili ile eşi, annesi, babası ve kardeşlerinin tüm mal varlıkları da donduruldu.

Yunan siyasetinden tepkiler

Yunanistan muhalefetindeki Değişim Hareketi-PASOK Partisi seçim listesiyle Avrupa Parlamentosuna seçilen Kaili’nin gözaltına alınmasına ilişkin partiden yapılan açıklamada, “Yolsuzluk davası bizi üzmektedir ancak PASOK’un Kaili ile ilişkileri uzun zamandır zayıflamıştı. Herkes kendi yoluna gitmişti.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, dinleme skandalında da Kaili’nin parti ile aynı duruşu göstermediği ve hatta Yeni Demokrasi görüşlerine daha yakın tavır sergilediği için parti ile ilişkilerinin gevşediği ileri sürülerek Parti Başkanı Nikos Andrulakis’in Kaili’nin bir sonraki seçimlerde partiden aday olmayacağını daha önceden bildirdiği savunuldu.

Kaili meselesinin PASOK’u yaralamadığı öne sürülen açıklamada, genel olarak politik sistemin güvenilirliğinin yaralandığı iddia edildi.

AP Başkan Yardımcılarından ve AP’nin SYRIZA Grup Başkanı Dimitris Papadimulis, OPEN TV’ye konuya ilişkin verdiği röportajda, dinleme skandalının da Avrupa Parlamentosuna bağlı birimler tarafından ortaya çıkarıldığına işaret ederek “Eğer yolsuzlukla Yunanistan dahil her yerde mücadele etmek istiyorsak, zira Yunanistan’da da var, daha etkili yolsuzluk kovuşturması ve kontrol mekanizmasına ihtiyacımız var.” dedi.

Papadimulis, Kaili’nin yolsuzluk gerekçesiyle gözaltına alınmasını üzücü bir olay olarak niteleyerek bunun Yunanistan’a zarar verdiğini ifade etti.

Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu ise haftalık olağan basın toplantısında, Kaili’nin yolsuzluk skandalında adının geçmesinin kendi partisini yaralamadığına ilişkin partiden yapılan açıklamaların anlamsız olduğunu savundu.

Avrupa Parlamentosunda rüşvet iddiası

Belçika Federal Savcılığından 9 Aralık’ta yapılan açıklamada, ismi verilmeyen bir Körfez ülkesinin birkaç aydır kararları etkilemek amacıyla AP’de stratejik konumdaki kişilere büyük miktarda nakit para verdiği ve maddi değeri yüksek hediyeler teklif ettiğinden şüphelenildiği duyurulmuştu.

Açıklamada, yapılan aramalarda toplam 600 bin avro değerinde nakit, bilgisayar ekipmanı ve cep telefonu ele geçirildiği ifade edilmişti.

Basında çıkan haberlerde ise eski AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili ve bazı parlamenterlerin, AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere Katar’dan rüşvet aldığı iddia edilmişti.

Belçika medyasındaki haberlere göre AP’nin 14 başkan yardımcısından biri olan Kaili ile Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın (S&D) eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi Üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini ve S&D grubundan asistan Francesco Giorgi gözaltına alınanlar arasında yer alıyor.

Resmi açıklamalarda, Kaili ile diğer parlamenterlerin, “yolsuzluk soruşturması” kapsamında gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir