Azerbaycan’ın Karabağ zaferinin 1. yılında binlerce kişi Bakü’de yürüdü

Azerbaycan'ın Karabağ zaferinin 1. yılında binlerce kişi Bakü'de yürüdü

Azerbaycan'ın Karabağ zaferinin 1. yılında binlerce kişi Bakü'de yürüdü

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Karabağ zaferinin 1. yılı dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

“Zafer Günü” kutlamaları kapsamında Bakü’nün Azneft Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe, askeri lise öğrencileri, Sınır Hizmetleri Komutanlığına bağlı süvari birlikleri, Karabağ Savaşı gazileri ve vatandaşlar katıldı.

Askeri bandonun marşları ile başlayan yürüyüşte askeri lise öğrencileri, savaşın 44 gün sürmesine atıfta bulunulan 440 metrelik Azerbaycan bayrağını taşıdı.

Vatandaşlar, ellerinde Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla “Karabağ Azerbaycan’dır” sloganı atarak ve marşlar söyleyerek yürüyüşe eşlik etti.

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, Ermenistan ordusundan ele geçirilen silah ve zırhlı araçların bir kısmının sergilendiği Bakü’deki “Ganimetler Müzesi”nde sona erdi.

Azerbaycan ordusu, bir yıl önce bugün Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’yı işgalden kurtardı.

27 Eylül 2020’de başlatılan karşı saldırı 44 gün sürdü ve bu sürede 300’den fazla yerleşim birimi işgalden kurtarıldı. Azerbaycan ordusunun Şuşa’ya girmesi, Ermenistan ordusunun dağılmasına neden oldu ve Ermenistan, 10 Kasım 2020’de yenilgisini kabul eden, Ağdam, Kelbecer ve Laçın illerinden de ordusunu çekeceğini taahhüt eden bildiriye imza attı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, savaşın bittiği tarih olan 10 Kasım’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat tarihi olması dolayısıyla Şuşa’nın kurtarılma tarihi olan 8 Kasım’ı “Zafer Günü” ilan etti.

 

Azerbaycan’ın Karabağ’daki zaferinin üzerinden bir yıl geçti

Azerbaycan ordusu, askerinin kahramanlıkları ile silahlı insansız hava araçları (SİHA) gibi teknolojik silahlarla Karabağ ve çevresini 10 Kasım 2020’de Ermenistan işgalinden kurtardı.

Ruslan Rehimov   |08.11.2021

Azerbaycan'ın Karabağ'daki zaferinin üzerinden bir yıl geçti

Bakü

Ermenistan, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası, ellerindeki Rus silahlarıyla işgal ettiği Karabağ ve çevresindeki topraklardan, yaklaşık 30 yıl boyunca, Azerbaycan askerlerine ve sivillerine saldırılar düzenledi.

Ermenistan ordusunun sivillere yönelik saldırılarının giderek artması ve 27 Eylül 2020’de temas hattındaki köylerin ağır silahlarla ateşe tutulması bardağı taşıran son damla oldu. Azerbaycan ordusu, aynı gün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in emriyle karşı operasyona başladı. 

Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlatılan, bir süre sonra “vatan savaşına” dönüşen operasyon gün gün şöyle gelişti:

27 Eylül 2020 – Azerbaycan ordusunun cephe hattındaki mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine saat 06.00 sıralarında Ermenistan ordusunca büyük çaplı silahlarla, top ve havanlarla ateş açıldı.

Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu temas hattındaki köylerde sivil ve askeri can kayıpları yaşandı, sivil altyapı ciddi zarar gördü.

Azerbaycan ordusu bu gelişme üzerine tüm cephe boyunca karşı saldırı başlattı. Karşı saldırının ilk saatlerinde yıllardır işgal altında bulunan 6 köy ile bazı stratejik tepeler kurtarıldı.

Cumhurbaşkanı Aliyev ulusa sesleniş konuşması yaparak Azerbaycan’ın davasının hak davası olduğunu, kendi topraklarını kurtarmak için mücadele ettiklerini belirtirken Azerbaycan Milli Meclisi de aynı gün ülkede “savaş hali” ilan etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Aliyev’i telefonla arayarak desteğini yineledi.

28 Eylül 2020 – Ordu, topraklarını kurtarmak için operasyonunu sürdürürken, ülkede kısmi seferberlik ilan edildi.

3 Ekim 2020 – Terter ilinin Sukavuşan kasabası işgalden kurtarıldı. Bölgenin su ihtiyacının önemli kısmını karşılayan barajın yer alması dolayısıyla stratejik öneme sahip kasabanın kurtarılmasını Cumhurbaşkanı Aliyev Twitter hesabından duyurdu.

4 Ekim 2020 – 27 yıl işgal altında bulunan Cebrayıl şehri işgalden kurtarıldı. Azerbaycan halkını sevince boğan bu haberi Cumhurbaşkanı Aliyev duyurdu. Başta Bakü olmak üzere tüm illerde halk sokaklara döküldü.

9 Ekim 2020 – Hadrut kasabası işgalden kurtarıldı.

10 Ekim 2020 – Azerbaycan ile Ermenistan, cenazelerin ve esirlerin değişimi için geçici ateşkes mutabakatı sağladı.

11 Ekim 2020 – Ermenistan ordusu, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden, Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırdı. Saldırıda 10 sivil öldü, 40 sivil yaralandı.

17 Ekim 2020 – Ermenistan, Gence’ye bir kez daha füze saldırısı düzenledi. Bu saldırıda da aralarında bebek ve çocukların olduğu 15 sivil yaşamını yitirdi, 55 kişi yaralandı.

Aynı gün, Fuzuli şehri ile birkaç köyü işgalden kurtarıldı. Haberi Cumhurbaşkanı Aliyev, ulusa sesleniş konuşması yaparak vatandaşlarına duyurdu.

18 Ekim 2020 – Yine insani amaçlarla geçici ateşkes ilan edildi fakat Ermenistan yine ateşkese uymadı.

İran-Azerbaycan sınırında Araz Nehri üzerinde yer alan ve 11. yüzyılda inşa edilen Hudaferin Köprüsü, Ermenistan güçlerinden temizlendi, köprüye Azerbaycan bayrağı dikildi.

20 Ekim 2020 – Zengilan şehri işgalden kurtarıldı.

25 Ekim 2020 – Gubadlı şehri işgalden kurtarıldı.

26 Ekim 2020 – ABD’nin girişimiyle Azerbaycan ile Ermenistan’ın üzerinde anlaştığı insani amaçlı geçici ateşkes yürürlüğe girdi. Ermenistan ordusu, Azerbaycan birliklerine top atışı gerçekleştirerek, üçüncü kez ilan edilen ateşkesi de ihlal etti.

27 Ekim 2020 – Ermenistan ordusu, Berde şehir merkezine misket bombasıyla saldırı düzenledi. Saldırıda, biri çocuk 5 kişi hayatını kaybetti.

28 Ekim 2020 – Berde’ye Ermenistan ordusunca bir saldırı daha düzenlendi. Misket bombalı saldırı, 21 sivilin yaşamına mal oldu. Azerbaycan ordusu nokta atışı ile Berde’ye saldırı gerçekleştiren füze sistemlerini imha etti.

8 Kasım 2020 – Karabağ’ın sembol şehri Şuşa işgalden kurtarıldı. Yaklaşık 1500 rakımlı şehre sadece hafif silahlarıyla gidebilen Azerbaycan ordusunun özel eğitimli birlikleri, göğüs göğüse savaşarak şehri kurtardı. Azerbaycan ordusunun Şuşa’ya girmesi, Ermenistan ordusunun dağılmasına neden oldu.

Ermenistan hezimeti kabul etti

10 Kasım 2020 – Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında üçlü bildiri imzalandı. Yenilgiyi kabul eden Ermenistan, Ağdam, Kelbecer ve Laçın illerini, Azerbaycan’a iade etmeyi taahhüt etti, savaş sona erdi.

20 Kasım 2020 – Azerbaycan ordusu, 27 yıldır işgal altında bulunan Ağdam’a girdi.

25 Kasım 2020 – Kelbecer, Azerbaycan’a iade edildi.

30 Kasım 2020 – Ermeni güçleri, 28 yıl önce işgal ettiği Laçın’dan çıktı.

Azerbaycan ordusu 44 günde 5 şehir, 4 kasaba ve 286 köyü işgalden kurtardı, imzalanan bildiri gereği Ermenistan ordusu Ağdam, Kelbecer ve Laçın illerini terk etmek zorunda kaldı.

İkinci Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan ordusu, 2 bin 908 şehit verdi. Savaşta, 94 sivil Azerbaycanlı, Ermenistan’ın saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, operasyonun başladığı 27 Eylül’ü “Şehitleri Anma Günü” ilan etti. Üçlü bildirinin imzalandığı 10 Kasım tarihi ise “Zafer Günü” ilan edilse de bu tarih, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat günü olduğu için Şuşa’nın işgalden kurtarıldığı 8 Kasım ile değiştirildi.

SİHA’ların etkisi

Azerbaycan, 2. Karabağ savaşında silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) yoğun olarak kullandı. Ermenistan askerlerinin işgal ettiği topraklardaki yüksek noktalara mevziler oluşturması, bölgenin genelinin dağlık olması SİHA’ların Azerbaycan açısından daha faydalı sonuçlar doğurmasını sağladı. Azerbaycan ordusunun kullandığı SİHA’ların Ermenistan ordusuna ait silahları ve birlikleri imha etmesine ilişkin görüntüler, Azerbaycan’da sevinci, gururu ve inancı artırırken Ermenistan tarafında olumsuz psikolojik etki yarattı. Azerbaycan’ın başta SİHA’lar olmak üzere teknolojik silahlarla, işgal altındaki topraklarını kurtardığı 44 günlük savaş “modern savaş” olarak nitelendirildi.

Türkiye’nin desteği Azerbaycan’a güç verdi

Savaşın ilk anlarından itibaren başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türk devlet yetkilileri sık sık Azerbaycan’ın yanında olduklarını açıkladı. Türkiye, üçüncü ülkeleri, Azerbaycan’ın hak savaşına müdahale etmemesi konusunda uyardı. Türkiye’nin bu desteği Azerbaycan halkı ve ordusuna moral sağladı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Karabağ ile ilgili her konuşmasında, Erdoğan’ın “Azerbaycan yalnız değildir” sözünün üçüncü güçlerin savaşa müdahil olmasını önlediğini belirterek, Türkiye’nin desteklerini hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade etti.

Azerbaycan’ın kahraman evlatları: Karabağ savaşı gazileri

Azerbaycan askerleri, Ermenistan’ın 1990’lı yıllarda 3 yılda işgal ettiği toprakları, 27 Eylül 2020’de başlayan 2. Karabağ Savaşı’nda 44 günde kurtararak adeta kahramanlık destanı yazdı.Azerbaycan'ın kahraman evlatları: Karabağ savaşı gazileriAzerbaycan askerleri, Ermenistan’ın 1990’lı yıllarda 3 yılda işgal ettiği toprakları, 27 Eylül 2020’de başlayan 2. Karabağ Savaşı’nda 44 günde kurtararak adeta kahramanlık destanı yazdı.

Azerbaycanlıların “vatan savaşı” dediği 2. Karabağ Savaşı’na katılan askerler her gittikleri yerde vatandaşlar tarafından ilgi ve saygıyla karşılanıyor. Azerbaycanlılar, 30 yıllık vatan hasretlerine canlarını feda edercesine çarpışarak son koyan her gaziyi kahraman olarak görüyor.

AA muhabirleri, Karabağ zaferinin 1. yılında, savaş gazileriyle bir araya geldi. Gaziler, Ermenistan ordusundan ele geçirilen silah ve zırhlı araçların bir kısmının sergilendiği Bakü’deki “Ganimetler Müzesi”nde, savaşta yaşadıklarını anlattı.

Savaşın ilk saatlerinden itibaren ön saflarda birlikte çarpışarak Ermenistan ordusunun savunma hattını yaran ve mevzilerini ele geçiren ekiplerin içerisinde yer alan özel kuvvetler mensubu Mahir Memmedov ve Evez Banipaşa, çatışmalarda yaralansalar da toprakların kurtarılmasında yer almanın gururunu yaşıyor.

Şehit oldu zannedilerek morga kaldırılan gazi

Memmedov, savaşa Fuzuli istikametinde katıldığını, ilk beş gün savaştığını, yaralanarak savaşı erken terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Savaştığı günlerde daima ileri gittiklerini ve mevzileri peş peşe ele geçirdiklerini belirten Memmedov, “Ermeni askerleri, karşılarında Azerbaycan özel kuvvetlerinin bulunduğunu fark eder fark etmez silahlarını atarak kaçıyordu. Özel kuvvetlerin elinde sağ kalma ihtimallerinin olmadığını biliyorlardı.” dedi.

Memmedov, 2 Ekim’de ele geçirdikleri mevzileri diğer birliklere teslim edip oradan çıktıkları sırada Ermeni güçlerinin attığı top mermisinin, bulunduğu bölgeye düşmesi sonucu yaralandığını belirterek “Ermeni güçleri bizimle yakın çatışmaya girmekten çekiniyordu. Topçu birliklerine öncelik tanıyorlardı. Beni savaş alanından silah arkadaşlarım Evez Banipaşa ve diğerleri çıkartarak zırhlı araca bindirmişler. Hastaneye ulaştığımda öldü zannederek morga kaldırmışlar. Bir doktorun tesadüfen fark etmesi sonucu yoğun bakıma kaldırılmışım. Orada uyandım.” diye konuştu.

“Yaralılarımızı ve şehitlerimizi asla savaş alanında bırakmıyoruz”

Evez Banipaşa, 27 Eylül 2020’de Fuzuli’nin Karahanbeyli köyünü kurtarmak için operasyon düzenlediklerini, burada 4 gün abluka altında kaldıklarını belirtti.

Komutanları Yüzbaşı Kamil Şirinov’un çatışmada şehit düştüğünü kaydeden Banipaşa, “4 gün çatıştıktan sonra hem ablukayı yardık hem de düşman güçlerinin kaçmasını sağladık. Top atışlarıyla saldırmaya başladılar. Bizlerden birilerini ele geçirmeyi, esir götürmeyi planlıyorlardı. Fakat bu planları hayata geçmedi. Biz yaralılarımızı ve şehitlerimizi asla savaş alanında bırakmıyoruz.” dedi.

Banipaşa, silah arkadaşı Mahir Memmedov’un şarapnel parçası isabet etmesi sonucu yaralandığını anlatarak “Elinden tuttum, ‘ölüyorum’, dedi. Yüzüne bir tokat atarak ‘Burada ölmek olmaz. Buraya ölmek için değil, öldürmek için geldik’ dedim. Biraz kendine gelince onu çıkartarak zırhlı araca bindirip hastaneye gönderdik.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin de Cebrayıl ilinin köylerinin işgalden kurtarılması için düzenlenen operasyonda yaralandığı bildiren Banipaşa, “Maalesef bu zafer yolunu sonuna kadar gidemedim. Fakat silah arkadaşlarım canlarını, kanlarını feda ederek, şehit olarak, gazi olarak 30 yıllık hasrete son verdi. Bununla gurur duyuyorum. Savaşta yaralandığımız için bize bugün gazi diyorlar. Biz gazi de olsak kalben gazi değiliz. Her zaman bu millet ve devlet için canımızdan geçmeye hazırız. Biz ölene kadar bu halk için hizmet etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Bir kolum yok fakat korkuyu yendim”

Savaşta bir kolunu kaybeden 20 yaşındaki Kenan Zeynalov isimli asker de Sukavuşan kasabasının işgalden kurtarılması için düzenlenen operasyona katıldığını belirterek “Zırhlı araçta ilerliyorduk. Aracımızı vurdular, iki arkadaşım şehit oldu, ben ağır yaralandım. Hastanede sol kolumu kesmek zorunda kaldılar. Savaşın ilk günlerinde havan topu seslerinden korkuyorduk. Fakat toprakları kurtarınca bu korkuyu unuttuk. Bugün bir kolum yok fakat ben korkuyu yendim. O yüzden savaş olsa yine giderim.” dedi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir