BİLL’in Adamlarını Köşeye Sıkıştırdım: Güneş ışınları (UV), D Vitamini, Kolesterol İlaçlarının Kovid – Eve Kapatılma ile İlişkisi

BİLL'in Adamlarını Köşeye Sıkıştırdım: Güneş ışınları (UV), D Vitamini, Kolesterol İlaçlarının Kovid - Eve Kapatılma ile İlişkisi

BİLL'in Adamlarını Köşeye Sıkıştırdım: Güneş ışınları (UV), D Vitamini, Kolesterol İlaçlarının Kovid - Eve Kapatılma ile İlişkisi

Madem Bill’in Adamları tüm dünyada ve ülkemizde insanları kovid bahanesiyle evlere kapatıyor, biz de evde oturup Bill’in adamlarının planlarının nasıl bozulacağını anlatmaya devam ederiz.

Günlük köşe yazısı yazan biri olmadığım için, yazacağım yazıları çok uzun araştırarak, sonra da okumayı sevmeyenler için mümkün olduğunca özetleyerek yazmaya çalışıyorum.

Önemli detayları atlamadan özetlemek gerçekten çok zor tabi.

Plandemi süreci karanlık odadaki “fil hikayesi” gibi…

Herkes, neresi eline geldiyse, nasıl sandıysa fili ona göre anlatmaya koyuldu. Filin tamamını gören, anlatan yok gibi.

Daha işin başında Filin tamamını anlatmaya çalışmıştım.  (BKZ: 20 Mart 2020 – Koronavirüs hikaye mi? https://haberegider.com/koronavirus-hikaye-mi/ ) Fili halen göremediyseniz, işe önce bu eski yazımızı okuyarak başlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Şimdi ise hayati öneme sahip ve doğrudan sağlığımızı ilgilendiren filin 4 bacağını anlatmaya çalışacağım.

Sizden ilk ricam bu yazıyı çok detaylı düşünerek, okuyup anlamanız.

İkinci ricam sevdikleriniz için de mümkün olduğunca paylaşmanız.

Üçüncü ricam ise Küreselciler denen, kendince dünyayı yönetmeye çalışan ve bilimi kendi kötü amaçları için kullananlara bir tepki olarak bu yazıyı paylaşmanız.

Güneş ışınları (UV), D Vitamini, Kolesterol İlaçlarının Kovid – Eve Kapatılma ile İlişkisi

1- Hong Kong Üniversitesi’nde patoloji profesörü olan Dr John Nicholl, koronavirüsün sevmediği üç şey olduğunu söylüyor: Güneş ışığı, sıcaklık ve nem.

Nicholls, “Güneş ışığı virüsün yarıya kadar büyüme yeteneğini azaltırken bu sayede ömrü neredeyse 2,5-3 dakikaya iniyor. Karanlık bir ortamda ise 20 dakikaya kadar büyüdüğü gözlemlenmektedir. Bu çıkarımla güneş ışığının virüsleri öldürmede bize gerçekten iyi bir dost olduğunu söyleyebiliriz.”

2- Almanya’nın Deneysel ve Klinik Enfeksiyon Araştırmaları Merkezi’nde virolog olan Thomas Pietschmann, koronavirüsün çok ısıya dayanıklı olmadığını, yani sıcaklık yükseldiğinde virüsün hızla parçalandığını söyledi.

Ancak “Hastane Enfeksiyonu Dergisi” tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, Kuzey Yarım Küre’de hava ısınsa bile, koronavirüs 25 dereceye kadar sıcaklıklarda günlerce yaşayabiliyor. (NOT: Virüsler üzerinde bu sıcaklıklar değil dik gelen Güneş ışığı -UV- etkili !!!)

Güneş-Işınları-Gelme-Açısı-
Güneş-Işınları-Gelme-Açısı-

3-  ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS), yaptığı deneyler neticesinde Corona Virüsü (Covid-19) yüksek sıcaklığa dayanamadığı ve güneş ışığıyla ölebildiği açıklandı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS), Corona Virüsü üzerinde yaptığı deneylere ait raporlar basına sızdı. Raporlara göre, yüksek sıcaklık ve güneş ışığı, yüzeylerde ya da mikrodamlacıklar içerisinde bulunan Corona Virüsün hızlıca ölmesine neden oluyor.

Söz konusu durumun yaz aylarının yaklaşmasıyla insanlarda umuda neden olurken; DHS yetkilileri bu raporlardaki deneylerin henüz tam olarak kanıtlanmadığını belirtti.

♠ UV Işığı Bakteri ve Virüs sterilizasyonlarında zaten kullanılıyor ♠

4 – Prof. Dr. Esin Şenol’a sorduk;  Güneş Işığı Corona Virüsünü Öldürür mü?

5- ABD İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Dairesi Başkanı William Bryan, güneş ışığının Corona virüsüne karşı güçlü bir etkisi olduğunu söyledi.

William Bryan, Corona virüsü partiküllerinin ısı 25 santigrat derece ve üzerindeyken, güneş alan yüzeylerde sadece iki dakika canlı kaldığını kaydetti.

İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisi, morötesi (ultraviyole) ışınların yüksek ısıyla birlikte virüse karşı güçlü bir kombinasyon olduğuna dikkat çekti; ‘’Bugüne kadarki en çarpıcı gözlemimiz, virüsün hem yüzeylerde hem de havada ölmesinde güneş ışığının güçlü etkisi.

Benzer bir etkiyi ısı ve nemde de gördük. İkisini ayrı ayrı ya da beraber arttırdığınızda virüsün yararına olmuyor. Virüsün yarı ömrü havalar ısındıkça ve morötesi ışınlar arttıkça kısalıyor’’ dedi. Yarı-ömür, virüs parçacıklarının çürümesi ve yüzde 50’sinin ölmesi için gereken süre anlamına geliyor.

Wiliam Bryan, ‘’Özet olarak bugüne kadar test ettiğimiz koşullarda, tükürükteki virüs damlacıkları kapalı ve kuru ortamda hayatta kalıyor.
Ancak Bryan, yaz mevsimi havasının virüsü öldüreceğini söylemenin sorumsuzca olacağını da vurguladı. İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Dairesi Başkanı, virüsün doğrudan güneş ışığı almadığı durumda sıcak havalarda yaşamaya devam ettiğinin de altını çizdi.

6Virolog, epidemiyolog ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Joseph Fair’e göre güneş ışığı, virüsün yayılmasını sınırlamak için çok önemli olabilir. Fair, “Bunun sıcaklıkla hiçbir ilgisi yok, ancak günün uzunluğu ve UV ışığı yoluyla virüsü etkisiz hale getiren güneş ışığına maruz kalma ile ilgisi var” dedi.

♠ Mayıs Sonuna kadar artış, Haziran Ayı itibariyle azalma başlıyor ♠

Yaptığım araştırmada “”Kızamık virüsünün””, Mayıs ayı sonuna kadar neredeyse bütün ülkelerde vaka artışına sebep olduğu, Haziran ayıyla birlikte düşüşe geçtiği ve bunun da güneş ışınları (UV) – D Vitamini bağlantılı olduğu büyük bir kanıt gibi gözükmekte.

Kızamık-Virüsü-Hindistan-Türkiye -İngiltere Aylara göre vaka sayıları ⇓

Kızamık-Virüsü-Hindistan-Türkiye -İngiltere Aylara göre vaka sayıları
Kızamık-Virüsü-Hindistan-Türkiye -İngiltere Aylara göre vaka sayıları

İtalya Mısır Pakistan aylara göre Kızamık virüsü vaka sayıları ⇓

İtalya Mısır Pakistan aylara göre Kızamık virüsü vaka sayıları
İtalya Mısır Pakistan aylara göre Kızamık virüsü vaka sayıları

7- Türkiye Ortalama Güneşlenme Süresi Haritası ile Kovid vaka sayısı Haritası Karşılaştırması

Çok Güneş alan illerde vaka sayısı daha az

İllerin vaka sayıları ile güneşlenme süreleri karşılaştırıldığında, güneşin daha dik açıyla geldiği ve güneşlenme sürelerinin daha fazla olduğu güney illerinde vaka sayılarının daha az olduğu çok açık bir şekilde görülmekte.

Türkiye Ortalama Güneşlenme Süresi Haritası ⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

Türkiye Ortalama Güneşlenme Süresi (1988-2017)

Türkiye Vaka Sayısı Haritası ⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

Yüzbinde vaka sayısı 26.04.2021
Yüzbinde vaka sayısı 26.04.2021

8- Dünya Pandemi Kovid Haritası ile Dünya Güneş Işığı Haritası Karşılaştırılması

Çok Güneş alan ülkelerde de vaka sayısı daha az

Ülkelerin vaka sayıları ile güneşlenme süreleri karşılaştırıldığında, güneşin daha dik açıyla geldiği ve güneşlenme sürelerinin daha fazla olduğu ülkelerde vaka sayılarının daha az olduğu çok açık bir şekilde görülmekte.

Dünya Kovid Vaka Haritası 27 Nisan 2021 ⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓Pandemi Kovid Haritası Üstte - Altta Güneş Işığı Dünya Haritası

Dünya Güneş Enerjisi Potansiyeli Haritası ⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

Dünya Güneş enerjisi potansiyeli haritası

♠  Güneşten gelen UV aynı zamanda ve en önemlisi D Vitamini sentezlenmesini sağlıyor  ♠

7- İngiltere’de Kamu Sağlığı Ajansı (PHE) insanlara ilkbahar ve yaz ayları boyunca koronavirüs karantinası devam ederken günlük D vitamini takviyesi almalarını öneriyor. PHE insanlara karantina döneminde evde kalmaları söylendiğinden D vitamini alma şansının kaçırılacağından endişeli.

8-  D vitamini düzeyi yüksek olanlar daha rahat soluk alıp veriyorlar:

1988-1994 yıları arasında ABD’de yapılan Üçüncü Ulusal Sağlık ve Beslenme sürveyans Araştırmasında (Third National Health and Nutrition Examination Survey)  yaşları 20’nin üzerinde olan 14,091 sağlıklı kişinin solunum fonksiyonları ile kandaki D vitamini düzeyleri ölçülmüştür.

Sonuç olarak bu bulgular D vitamini düzeyi yüksek olan kişilerin daha rahat nefes alıp daha rahat nefes verebildikleri net bir şekilde belirlenmiştir.

Bu çalışmanın ilginç sonuç da sigarayı bırakmış fakat D vitamini yüksek olan kişilerin solunum fonksiyonlarının hiç sigara içmemiş fakat D vitamini düzeyi düşük kişilerden daha iyi olmasıdır. Halen sigara içenlerde ise D vitamini düzeyi ne olursa olsun en düşük solunum fonksiyonları gözlenmiştir.

9- D vitamini kalp hastalığı ve hipertansiyon riskini, iltihabı ve pıhtı oluşmasını azaltıyor:

Dünyanın en ünlü kardiyoloji dergilerinden biri olarak kabul edilen Circulation’ın elektronik sayısında yayınlanan bir habere göre D vitamini kalp hastalığı riskini en az %60 oranında azaltıyor.

Araştırmaya %55’i kadın olmak üzere ortalama yaşı 59 yıl olan, 1739 kalp rahatsızlığı olmayan kişi üzerinde yapılmış. Çalışmanın başında deneklerin kan D vitamini(25 OH D) düzeyleri ile sistolik (büyük) ve diastolik (küçük) tansiyonları ölçülmüş. Kişiler 5.5 yıl boyunca kalp hastalığı olup olmaması açısından izlenmiş.

Normal kan D vitamini(25 OH D) düzeyleri 40 ng ile 120 ng/mL arasındadır. Halbuki çalışmaya katılanların %9’unda 10 ng/mL’nin altında, %28’inde 15 ng/mL’nin altında, %90’ında ise 30 ng/mL’nin altında saptanmıştır. Normal kan D vitamini(25 OH D) düzeylerinin 40 ng ile 120 ng/mL arasında olduğu düşünüldüğünde, normal D vitamini düzeylerine sahip deneklerin oranın %10’un da altında olduğu görülmektedir.

5.5 yıllık izlem boyunca daha önce kalbi normal olan 120 kişi kalp krizi geçirmiş. Kan D vitamini(25 OH D) düzeyleri 15 ng/mL’nin altında olanlarda daha yüksek olanlara göre %62 oranında daha fazla kalp krizi geçirmişler. D vitamini düşüklüğüne ek olarak hipertansiyon da mevcut ise koroner kalp hastalığı riski bir o kadar daha artmış.

D vitamini kalp hastalığından ve hipertansiyondan nasıl koruyor?

Dergiye göre D vitamininin koroner kalp hastalığından koruması en az dört mekanizmaya dayanıyor.

 1. D vitamininin aktif formu olan 1,25-OH tansiyonu yükselten renin aktivitesini azaltır.
  Damarların düz kas hücrelerinde bulunan 1,25-OH kas hücre büyümesini, iltihabı ve pıhtı oluşmasını (tromboz) azaltır.
 2. D vitamini eksikliğinde paratiroid hormonu (PTH) ikincil olarak yükselir. PTH ise 1,25-OH kas hücre büyümesini, iltihabı artırır.
 3. Hipertansiyon D vitamini yetersizliğinin kalp üzerindeki olumsuz etkilerini şiddetlendirir. Bunun tersi de doğrudur; D vitamini yetersizliğinin kendisi de hipertansiyona yol açar.

10 – 999.179 katılımcı üzerinde yapılan 14 araştırmanın meta-analizinde, düşük vitamin D (25-OHD) seviyelerinin koronavirüse yakalanmayı 2.7 misli, ağır KOVİD riskini yüzde 90 ve ölüm riskini 3 misli artırdığı gösterildi.

11- Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA) 2019 raporuna göre ülkemizde 15 yaş ve üzeri erkeklerin yalnızca %14.5’i, kadınların da %7.2’si normal D vitamini seviyesine (30-79 ng/mL) sahip!!!


♣ ♣ ♣ ♣ Buraya kadar özetle; Virüs üzerinde etkili olan güneşten gelen sıcaklık değil  UV ışını ve bu ışınla vücutta D Vitamini sentezlenerek bağışıklık sisteminin güçlenmesi!  ♣ ♣ ♣

Prof. Dr. Canan Karatay: “D Vitamini sağlığımız için çok gerekli!”

Dr. Ümit Aktaş|D vitamini için doğru beslenme |

Prof. Dr. Canan Karatay 6 yıl önce uyarmıştı: “Mutlaka D Vitamini alın”

Dr. Ayşegül Çoruhlu| Vitamin D düşük ise Covid neden ölümcül olur?|

Melek Kılıflı Şeytani Projeler!!!

Bill Gates, Küresel Isınma’yı yavaşlatmak için milyonlarca ton toz kireçtaşını stratosfere püskürtme projesini destekliyor.

Peki amaç küresel ısınmayı engellemek mi yoksa güneşten gelen ve virüsleri öldüren, D Vitamini depolamamızı sağlayan UV ışınlarını engelleyip virütik hastalıkların yayılmasını arttırmak mı?

Stratejist Abdullah Çiftçi’de geçtiğimiz günlerde bu konuya dikkat çekmişti:

Abdullah Çiftçi Paylaşım Bill Gates

Benzer şekilde taa ilköğretim kitaplarındaki “11-15 arası güneşe çıkılmaz!” “Güneşten gelen UV ışınları cilt kanserine neden olur” korkusuyla güneşten kaçarak geçirdiğim günleri hatırlıyorum. Günümüzde bile buna benzer “eksik” uyarı yapan uzmanlar ne tesadüftür çok fazla. ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

-UV Geçirmeyen Kıyafet
-UV Geçirmeyen Şemsiye
-UV Geçirmeyen Bebek Arabaları,
-UV Geçirmeyen Güneş Kremleri
-UV Geçirmeyen Çift camlar ve otomobil camları  vs…

NOT: Kalınlıkları 2 mm ile 19 mm arasında değişen düz camlar (tek kat) UV(300-400 nm) yi % 72 üzerinde geçirmektedir. Çift camlar 3+3=6 mm’den başlar 6+6=12 mm’ye kadar çıkar. Geçirgenlikleri de buna orantılı olarak azalır.

NOT: EVET! Her şeyin fazlası ve kontrolsüz kullanımı tabi ki zararlı! Kontrolsüz güneşlenme, aşırı D vitamini kullanımı da.

12- “Kolesterol” Deri Altında Güneş Işığıyla(UV) D Vitaminine dönüşüyor:

D vitamininin olgun molekül haline gelebilmesi için çok sayıda kimyasal dönüşüm geçirdiği bilinmektedir. Ara basamak moleküllerinin en bilineni D2 ve D3 adı verilen pre-vitamin veya pro-hormon olan (prekürsör) moleküllerdir.

– Vit D2 (ergokolekalsiferol)
– Vit D3 (kolekalsiferol)
Bu iki pre-vitamin büyük oranda kolesterol ve ergosterol ‘un 7-dehydrocholesterol ‘e dönüşmesi ile ortaya çıkar. Bu dönüşüm enzimatik bir konversiyondur. Aslında bir hidroksilasyondur. D2 ve D3 pre-vitaminlerine topluca calcitrol adı verilir. Dönüşümün çoğu deri altında gerçekleşir. Dermisin stratum basale ve stratum spinosum tabakalarında ve ayrıca keratinositlerin içinde bu reaksiyon meydana gelir. Bu sırada güneş ışığındaki ultra viyole (UV) ışığı görev alır.

♠ O zaman Kolesterol düşürücü ilaçların amacı aynı mı? ♠

Prof. Dr. Canan Karatay’a göre Kolesterol düşürücü ilaçlar, ilaç firmalarının kar amacı için üretilmiş. Bana göre ise amaç sadece kar değil aynı zamanda Bill Gates’in desteklediği atmosferde UV’yi engelleme projesindeki gibi kanda kolesterolü azaltarak D Vitamini sentezini engellemek! ( https://drmurataydin.com/D-vitamini.html – Kimin kanında D vitamini ölçsek eksik çıkıyor )

Prof. Dr. Canan Karatay Kolesterol ilaçlarını ve Kolesterolün ne işe yaradığını anlattı ⇓

Sonuç:

Görüleceği üzere “bazı” bilim adamlarının tesadüflerle açıklanamayacak bir düzeyde bizleri güneşten, D vitamininden uzak tutmaya çalıştığı görülmekte.  Bilindiği üzere ilaçların etkileri çok pahalı klinik deneylerle ıspatlanabilmekte. Peki D Vitamini gibi güneşten ücretsiz alınabilen ve eczanelerde çok ucuza satılan bir Gıda takviyesi için İlaç firmaları böyle pahalı klinik çalışmalar yapar mı? Yapmaz!  Çünkü tavuk gelecek yere kaz harcanmaz! Ya da bazı “BİLL’in adamlarının” amacı zaten insanları D Vitamininden uzak tutup, daha çok hasta etmek , daha çok ilaç satmak olabilir mi?

2020’de Dünya’ya Reset atacağız” diyenlerin 2020’de mutasyon rekorları kıran bir virüs çıkarıp milleti eve kapatması tesadüf mü yani! Tesadüf olamayacağını 1 yıl önce daha işin başında yazdık!  (BKZ: 20 Mart 2020 – Koronavirüs hikaye mi?https://haberegider.com/koronavirus-hikaye-mi/ )

the great reset time kapağı
the great reset time kapağı

Her şeyden önce bir Gıda Müh. olarak vücutta tek başına D Vitamini, C Vitamini, vs. hiç bir anlam ifade etmez ancak D Vitamini( hormon olduğunu söyleyen bilim adamları da mevcut) inşaatın kolonları gibi görünüyor.

Biz D Vitaminine ulaşmaya çalıştıkça Dünyayı yönetmeye çalışan küresel güçler bilim adamları ve bilim komiteleri ile (BİLL’İN ADAMLARI” eliyle) bizi eve kapatıyor, güneşten uzak tutmaya çalışıyor gibi değil mi!

Biz doğal-ucuz ya da ücretsiz yöntemlerle bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye çalışırken medya eliyle insanlara  “ölüm korkusu” pompalanıp “bağışıklık sistemleri çökertilmekte

Diğer taraftan eve kapatılıp D Vitaminsiz bırakılmakta, kolesterol ilaçları ile D Vitamini sentezlenmesi bile engellenerek bağışıklık sistemi daha da çökertilmekte.

Sonuç olarak da zaten “korka korka” müracaat edip, güvenirliği kesin olmayan PCR testi + Pozitif çıkan kişiler, “ölüm korkusuyla” yattıkları ve  14 güne iyileşmezlerse öleceklerini düşündükleri tedavilere başlamak zorunda kalmakta.

Tedaviler ve ilaçlar ise ayrı muamma!

♣♣♣♣♣♣  ♣♣♣♣♣♣  ♣♣♣♣♣  ♣♣♣♣♣

Önemli bir noktaya dikkatleri çektiğimi düşünüyorum.

Umarım “Güneş ışığı – D Vitamini” konusunda gerekli duyarlılık oluşur. Belki ölümlerin azalmasına vesile olur.

Temel’in fıkrasındaki gibi olmasın!  Temel ölmüş ve mezar taşında şöyle yazıyormuş: “Öleceğim dedum inanmadunuz! Ne oldi!!!

Kafanıza takılanları yorum kısmından yollayabilirsiniz.

Teşekkürler…

Arif ALTEKİN/Haberegider.com

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

DETAY: Bazen gerçek ve iyi niyetli bilim adamları ince detaylarla uğraşmaktan bizim filimizi görmemiş olabilirler. Bu fıkradaki gibi:

(alıntı) Soba Borusu:

Birgün ormanda araştırma yapan Fizikçi, Matematikçi, Kimyacı, Jeolog ve Antropologdan yağmura yakalanmışlar. Hemen yakınlarındaki bir orman evine giderek yardım istemişler. Ev sahibi misafirlerini güzel karşılayarak ikram hazırlamak için mutfağa geçmiş. Bu sıradaki ekiptekilerin gözüne evdeki soba borusu takılmış. Soba yerden bir metre kadar yukarı konularak, altına taşlarla destek yapılmış. Bunu gören ekiptekiler bu konuda kafa yormaya ve yorumlamaya başlamışlar.
Kimyacı,”Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış” der. Fizikçi, “Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş” diye yorumlar. Jeolog, “tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın ihtimalini azaltmayı amaçlamış.” der.
Matematikçi, “Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış.” derken; Antropolog, “Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha soyut biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş” diye değerlendirir.
Bizimkiler aralarında böyle konuşurken orman köylüsü içeri girer ve hep birlikte ona sobanın böyle yukarıda olmasının nedenini sorarlar. Adam dan çok manidar bir cevap gelir :
– Boru yetmedi  :)

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

Kaynaklar:

–https://www.hurriyet.com.tr/aile/viruslere-karsi-once-gunes-sonra-antioksidanlar-mi-41481538

–https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdden-corona-virusu-arastirmasi-gunes-isigi-corona-virusu-oldurebiliyor-41497902

–https://www.kibrisgazetesi.com/corona-virus/koronavirus-hava-25-dereceyken-gunes-alan-yuzeyde-sadece-2-dakika-h87802.html?

–https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52400488

–http://www.beslenmebulteni.com/d-vitamini-duzeyi-yuksek-olanlar-daha-rahat-soluk-alip-veriyorlar/solunum-dvit

–http://www.beslenmebulteni.com/d-vitamini-kalp-hastaligi-ve-hipertansiyon-riskini-azaltiyor/

–http://www.beslenmebulteni.com/d-vitamini-eksikligi-hastaliklari/

–http://www.beslenmebulteni.com/d-vitamini-eksikligi-hastaliklari/

–https://www.medipol.com.tr/kurumsal/haberler/medyada-medipol/kan-sulandiran-bu-bitkileri-dikkatli-tuketin

–https://ankara.baskenthastaneleri.com/tr/tani-tedavi-birimlerimiz/kan-merkezi/kanin-yapisi-ve-gorevleri

–http://www.justfit.com.tr/hucre-enerji-uretim-sistemleri-ve-atp/#:~:text=H%C3%BCcrede%20enerjinin%20%C3%BCretildi%C4%9Fi%20yer%2C%20mitokondridir,ATP)%20sentezlemek%20olan%20bir%20organeldir.

–https://www.a3haber.com/2020/08/08/otopsi-raporlari-incelendi-koronavirus-vucudu-nasil-ele-geciriyor/

–https://alanya.baskenthastaneleri.com/tr/saglik-rehberi/demir-eksikligi-anemisi

–https://www.accuweather.com/en/health-wellness/uv-radiation-from-the-sun-increases-by-a-factor-of-10-by-summer-and-could-be-key-in-slowing-covid-19/703393

–https://www.yazarportal.com/vitamin-d-seviyeleri-dusuk-olanlarda-agir-kovid-ve-olum-riski-yuksek/183741/

–https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.660420/full

–https://drmurataydin.com/D-vitamini.html

1 thought on “BİLL’in Adamlarını Köşeye Sıkıştırdım: Güneş ışınları (UV), D Vitamini, Kolesterol İlaçlarının Kovid – Eve Kapatılma ile İlişkisi

 1. Sonuçları “Scientific Reports” dergisinde yayınlanan araştırmada, ülkelerin coğrafi konumu nedeniyle değişkenlik gösteren sıcaklık, güneşlenme süresi ve nem oranı gibi faktörleri dikkate alan uzmanlar, ekvator çizgisinden uzaklaşıldığında her 1 derecelik enlem artışında milyon kişi başına Kovid-19 vaka sayısında yüzde 4,3’lük yükseliş olduğu sonucuna ulaştı.
  Çalışmada, 117 ülkeye ait nem, sıcaklık ve güneşleme süresi bilgilerinin yanı sıra şehirleşme, Kovid-19 test yoğunluğu, yaşlı nüfus oranı ve sağlık hizmetleri harcamaları gibi veriler analiz edildi.
  Bulgular, sıcak iklim koşullarına sahip ülkelerde, daha soğuk iklim koşullarına sahip olanlarla karşılaştırıldığında daha düşük oranda Kovid-19 vakasına rastlandığını gösterdi.
  Elde edilen sonuçların, ısı ve güneş ışığının Kovid-19’un yayılım hızını azalttığı hipoteziyle tutarlı olduğuna işaret eden araştırmacılar, bulgularının yanlış yorumlanmaması konusunda da uyardı.
  Araştırma sonuçlarının hastalığın yaz aylarında ortadan kalkacağı veya ekvatoral bölgelerde görülmeyeceği anlamı taşımadığının altını çizen araştırma ekibi, yaz aylarının sağladığı yüksek sıcaklık ve daha yoğun ultraviyole ışımanın, Kovid-19’a karşı alınan halk sağlığı önlemlerine destek sağlayabileceğini belirtti.
  Öte yandan, araştırmanın salgının başlangıcından Ocak 2021’e kadarki süreyi kapsadığına dikkati çeken araştırmacılar, Kovid-19’un yeni gelişen varyantlarında aynı sonuçların gözlenip gözlenmeyeceğinin henüz bilinmediğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir