O zamanlar Erdoğan’a anlatılan BOP projesi denilen proje demokratik haklarla ilgili bambaşka bir şeydi. Daha sonra bununla ilgili açıklama yaptı ve şimdiki anlamındaki BOP eşbaşkanı olmadığını defalarca söyledi:

Bunu Cübbeli Ahmet Hoca bile yıllar önce anlamış ve açıklamış ama ileri görüşlü muhalif arkadaşlar halen Erdoğan’ı BOP Eşbaşkanı olarak görüyor.

Bi Simit : BOP ve Eş Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 ===>>>Oku

—-alıntı—–
Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın:
Ortadoğu söz konusu olduğunda BOP diye bir heyuladan bahsedildiğine dikkat çeken Hasan Basri Yalçın, bunun öyle derin olaylara yol açan derin bir şey olmadığını “BOP, adı üstünde, bir projedir. ABD’de bir grup insan ‘Ortadoğu’ya demokrasi ve barış nasıl gelir?’ konusuna kafa yorup bir proje hazırlamışlar ve bununla ilgili çalışmışlar. Çalışmanın süresi ve tabii finansman da bitince projeyi sonlandırmışlar. Yani bu proje, bildiğimiz fonlanan projelerden biri ve süresi dolunca da raporları yazılıp sona ermiş bir projedir. Bunun üzerinden çeşitli komplo teorileri üretmek yanlıştır.” cümleleriyle açıkladı.


—-alıntı—–

Şimdiki BOP projesi olarak bilinen sürece en büyük darbeyi vuran Rusya-İran-Türkiye’dir. Özellikle Türkiye’nin PKK koridorunu delik deşik eden El-Bab ve Afrin operasyonları ve Rusya ile anlaşılıp İdlib’e kurulan kontrol-gözlem noktaları, Türkiye’nin 15 Temmuz sonrası bu BOP denen projeye vurulan en büyük darbelerdir.

Kaldı ki Erdoğan’ın şu an BOP eşbaşkanı olduğunu iddia edenler BOP’u yürüten ABD’nin neden 15 Temmuz’da Erdoğan’ı yani kendi BOP eşbaşkanını devirmeye çalıştığını açıklayamamaktalar ve “senaryo” olarak geçiştirmekteler…

Vikipedide BOP denilen projede

Demokrasi Yardım Diyaloğu“‘nun eşbaşkanlığını, Türkiye, İtalya ve Yemen’in yürüteceğine dair karar alınmıştır” şeklinde yer almaktadır. (Resmi büyütmek için tıklayın!)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir